Groenewegen wins again at Ster ZLM Toer

Roglic retains overall lead

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo5:12:30 
2André Greipel (Ger) Lotto Soudal  
3Moreno Hofland (Ned) Lotto Soudal  
4Timothy Dupont (Bel) Veranda's Willems Crelan  
5Kevin Ista (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect  
6Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits  
7Coen Vermeltfoort (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij  
8Andre Looij (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij  
9Mads Würtz Schmidt (Den) Katusha-Alpecin  
10Max Walscheid (Ger) Team Sunweb  
11Robert Thomas Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo  
12Corne Van Kessel (Ned) Telenet Fidea Lions  
13Dries Van Gestel (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise  
14Kenny Dehaes (Bel) Wanty - Groupe Gobert  
15Søren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb  
16Arvid De Kleijn (Ned) Baby - Dump Cyclingteam  
17Alex Kirsch (Lux) WB Veranclassic Aqua Protect  
18Pim Ligthart (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij  
19Bert Van Lerberghe (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise  
20Viacheslav Kuznetsov (Rus) Katusha-Alpecin  
21Laurens De Plus (Bel) Quick-Step Floors  
22Maxime Vantomme (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect  
23Lars Van Der Haar (Ned) Telenet Fidea Lions  
24José Gonçalves (Por) Katusha-Alpecin  
25Thomas Sprengers (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise  
26Tim Merlier (Bel) Veranda's Willems Crelan  
27Michaël Van Staeyen (Bel) Cofidis, Solutions Credits  
28Toon Aerts (Bel) Telenet Fidea Lions  
29Sjoerd Van Ginneken (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij  
30Sébastien Delfosse (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect  
31Thomas Leezer (Ned) Team LottoNl-Jumbo  
32Twan Brusselman (Ned) Destil - Jo Piels Cycling Team  
33Jim Aernouts (Bel) Telenet Fidea Lions  
34Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal  
35Oscar Riesebeek (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij  
36Gregory Habeaux (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect  
37Marco Zanotti (Ita) Monkey Town Continental Team  
38Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo  
39Jasper De Laat (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel  
40Marcel Kittel (Ger) Quick-Step Floors  
41Jim Lindenburg (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel  
42Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal  
43Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal  
44Julien Stassen (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect  
45Rick Ottema (Ned) Baby - Dump Cyclingteam  
46Quinten Hermans (Bel) Telenet Fidea Lions  
47Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb  
48Hugo Hofstetter (Fra) Cofidis, Solutions Credits  
49Fabio Sabatini (Ita) Quick-Step Floors  
50Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo  
51Michael Goolaerts (Bel) Veranda's Willems Crelan  
52Kris Boeckmans (Bel) Lotto Soudal  
53Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits  
54Zico Waeytens (Bel) Team Sunweb  
55Wesley Kreder (Ned) Wanty - Groupe Gobert  
56Fabien Doubey (Fra) Wanty - Groupe Gobert  
57Antoine Warnier (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect  
58Nicolas Cleppe (Bel) Telenet Fidea Lions  
59Rémi Cavagna (Fra) Quick-Step Floors  
60Marco Mathis (Ger) Katusha-Alpecin  
61Lennard Kämna (Ger) Team Sunweb  
62Maarten De Jonge (Ned) Monkey Town Continental Team  
63Tim Kerkhof (Ned) Destil - Jo Piels Cycling Team  
64Brian Van Goethem (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij  
65Danilo Napolitano (Ita) Wanty - Groupe Gobert  
66Kevin Van Melsen (Bel) Wanty - Groupe Gobert  
67Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel  
68Raymond Kreder (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij  
69Bert De Backer (Bel) Team Sunweb  
70Gert-Jan Bosman (Ned) Destil - Jo Piels Cycling Team  
71Simone Antonini (Ita) Wanty - Groupe Gobert  
72Marco Doets (Ned) Baby - Dump Cyclingteam  
73Justin Timmermans (Ned) Baby - Dump Cyclingteam  
74Jimmy Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits  
75Preben Van Hecke (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise  
76Sindre Skjoestad Lunke (Nor) Team Sunweb  
77Joris Blokker (Ned) Monkey Town Continental Team  
78Rick Van Breda (Ned) Monkey Town Continental Team  
79Thijs Aerts (Bel) Telenet Fidea Lions  
80Lukas Spengler (Swi) WB Veranclassic Aqua Protect  
81Patrick Van Der Duin (Ned) Baby - Dump Cyclingteam  
82Dylan Bouwmans (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel  
83Folkert Oostra (Ned) Baby - Dump Cyclingteam  
84Twan Van Den Brand (Ned) Destil - Jo Piels Cycling Team  
85René Hooghiemster (Ned) Baby - Dump Cyclingteam  
86Robbert De Greef (Ned) Baby - Dump Cyclingteam  
87Maxim Belkov (Rus) Katusha-Alpecin  
88Piet Allegaert (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise  
89Primož Roglic (Slo) Team LottoNl-Jumbo  
90Gijs Van Hoecke (Bel) Team LottoNl-Jumbo  
91Gaetan Bille (Bel) Veranda's Willems Crelan  
92Stijn Steels (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise  
93Daan Soete (Bel) Telenet Fidea Lions  
94Eliot Lietaer (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise  
95Berden De Vries (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij  
96Yannick Detant (Ned) Monkey Town Continental Team  
97Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors  
98Maximilian Schachmann (Ger) Quick-Step Floors  
99Mark Mcnally (GBr) Wanty - Groupe Gobert  
100Jonas Rickaert (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise  
101Enzo Wouters (Bel) Lotto Soudal  
102Laurens Ten Dam (Ned) Team Sunweb  
103Dion Beukeboom (Ned) Destil - Jo Piels Cycling Team  
104Joey Van Rhee (Ned) Destil - Jo Piels Cycling Team  
105Jelle Nieuwpoort (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel0:05:37 
106Stephan Bakker (Ned) Monkey Town Continental Team  
107Gijs Meijer (Ned) Monkey Town Continental Team  
108Stijn Devolder (Bel) Veranda's Willems Crelan  
109Loic Chetout (Fra) Cofidis, Solutions Credits  
110Jasper Hamelink (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel  
111Rens Te Stroet (Ned) Destil - Jo Piels Cycling Team  
112Stan Godrie (Ned) Veranda's Willems Crelan  
113Jarno Gmelich Meijling (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel  
114Tijmen Eising (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel  
115Xandro Meurisse (Bel) Wanty - Groupe Gobert  
116Jenthe Biermans (Bel) Katusha-Alpecin  
117Peter Schulting (Ned) Destil - Jo Piels Cycling Team  
118Dries De Bondt (Bel) Veranda's Willems Crelan  
DNFKenneth Vanbilsen (Bel) Cofidis, Solutions Credits  
General Classifiation after stage 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Primož Roglic (Slo) Team LottoNl-Jumbo9:38:10 
2Marcel Kittel (Ger) Quick-Step Floors0:00:03 
3Maximilian Schachmann (Ger) Quick-Step Floors  
4Søren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb0:00:07 
5Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo0:00:08 
6Moreno Hofland (Ned) Lotto Soudal0:00:09 
7Lennard Kämna (Ger) Team Sunweb0:00:11 
8Toon Aerts (Bel) Telenet Fidea Lions0:00:13 
9Max Walscheid (Ger) Team Sunweb0:00:14 
10Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo0:00:15 
11Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal0:00:18 
12Rémi Cavagna (Fra) Quick-Step Floors0:00:19 
13Laurens De Plus (Bel) Quick-Step Floors0:00:20 
14Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal  
15Robert Thomas Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo  
16Gijs Van Hoecke (Bel) Team LottoNl-Jumbo  
17José Gonçalves (Por) Katusha-Alpecin  
18Marco Mathis (Ger) Katusha-Alpecin  
19Joey Van Rhee (Ned) Destil - Jo Piels Cycling Team0:00:21 
20Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits0:00:22 
21Mads Würtz Schmidt (Den) Katusha-Alpecin0:00:23 
22Thomas Leezer (Ned) Team LottoNl-Jumbo  
23Tim Merlier (Bel) Veranda's Willems Crelan0:00:24 
24Maxime Vantomme (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect0:00:25 
25Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo  
26Dion Beukeboom (Ned) Destil - Jo Piels Cycling Team  
27Jonas Rickaert (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise0:00:26 
28Brian Van Goethem (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij  
29Maxim Belkov (Rus) Katusha-Alpecin  
30Lars Van Der Haar (Ned) Telenet Fidea Lions  
31Alex Kirsch (Lux) WB Veranclassic Aqua Protect  
32Eliot Lietaer (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise0:00:27 
33Rick Ottema (Ned) Baby - Dump Cyclingteam  
34Oscar Riesebeek (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij0:00:28 
35Quinten Hermans (Bel) Telenet Fidea Lions0:00:29 
36Berden De Vries (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij  
37Michael Goolaerts (Bel) Veranda's Willems Crelan0:00:30 
38Nicolas Cleppe (Bel) Telenet Fidea Lions  
39Jasper De Laat (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel  
40Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits0:00:31 
41Zico Waeytens (Bel) Team Sunweb  
42Pim Ligthart (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij  
43Lukas Spengler (Swi) WB Veranclassic Aqua Protect0:00:32 
44Thijs Aerts (Bel) Telenet Fidea Lions  
45Jenthe Biermans (Bel) Katusha-Alpecin  
46Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal  
47André Greipel (Ger) Lotto Soudal0:00:34 
48Xandro Meurisse (Bel) Wanty - Groupe Gobert  
49Peter Schulting (Ned) Destil - Jo Piels Cycling Team  
50Antoine Warnier (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect0:00:35 
51Coen Vermeltfoort (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij  
52Sébastien Delfosse (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect0:00:36 
53Kevin Ista (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect0:00:38 
54Sindre Skjoestad Lunke (Nor) Team Sunweb  
55Fabien Doubey (Fra) Wanty - Groupe Gobert0:00:39 
56Corne Van Kessel (Ned) Telenet Fidea Lions0:00:40 
57Laurens Ten Dam (Ned) Team Sunweb  
58Dries De Bondt (Bel) Veranda's Willems Crelan  
59Dries Van Gestel (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise  
60Preben Van Hecke (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise  
61René Hooghiemster (Ned) Baby - Dump Cyclingteam0:00:41 
62Bert Van Lerberghe (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise  
63Wesley Kreder (Ned) Wanty - Groupe Gobert0:00:43 
64Julien Stassen (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect  
65Fabio Sabatini (Ita) Quick-Step Floors  
66Timothy Dupont (Bel) Veranda's Willems Crelan  
67Piet Allegaert (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise0:00:44 
68Robbert De Greef (Ned) Baby - Dump Cyclingteam  
69Jim Aernouts (Bel) Telenet Fidea Lions0:00:45 
70Kevin Van Melsen (Bel) Wanty - Groupe Gobert0:00:48 
71Viacheslav Kuznetsov (Rus) Katusha-Alpecin  
72Daan Soete (Bel) Telenet Fidea Lions  
73Simone Antonini (Ita) Wanty - Groupe Gobert  
74Sjoerd Van Ginneken (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij  
75Twan Brusselman (Ned) Destil - Jo Piels Cycling Team0:00:49 
76Joris Blokker (Ned) Monkey Town Continental Team  
77Andre Looij (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij0:00:50 
78Gert-Jan Bosman (Ned) Destil - Jo Piels Cycling Team  
79Hugo Hofstetter (Fra) Cofidis, Solutions Credits  
80Raymond Kreder (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij0:00:51 
81Thomas Sprengers (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise0:00:52 
82Maarten De Jonge (Ned) Monkey Town Continental Team0:00:53 
83Twan Van Den Brand (Ned) Destil - Jo Piels Cycling Team  
84Bert De Backer (Bel) Team Sunweb0:00:56 
85Jim Lindenburg (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel0:00:57 
86Marco Doets (Ned) Baby - Dump Cyclingteam  
87Justin Timmermans (Ned) Baby - Dump Cyclingteam0:00:58 
88Tim Kerkhof (Ned) Destil - Jo Piels Cycling Team0:00:59 
89Arvid De Kleijn (Ned) Baby - Dump Cyclingteam0:01:03 
90Gregory Habeaux (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect0:01:04 
91Mark Mcnally (GBr) Wanty - Groupe Gobert0:01:06 
92Stijn Steels (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise0:01:07 
93Kris Boeckmans (Bel) Lotto Soudal0:01:09 
94Dylan Bouwmans (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel  
95Kenny Dehaes (Bel) Wanty - Groupe Gobert0:01:11 
96Enzo Wouters (Bel) Lotto Soudal0:01:12 
97Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel0:01:13 
98Michaël Van Staeyen (Bel) Cofidis, Solutions Credits0:01:14 
99Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb  
100Folkert Oostra (Ned) Baby - Dump Cyclingteam0:01:17 
101Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors0:01:18 
102Patrick Van Der Duin (Ned) Baby - Dump Cyclingteam0:01:20 
103Jimmy Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits0:01:22 
104Danilo Napolitano (Ita) Wanty - Groupe Gobert0:01:25 
105Yannick Detant (Ned) Monkey Town Continental Team0:01:57 
106Marco Zanotti (Ita) Monkey Town Continental Team0:03:53 
107Gaetan Bille (Bel) Veranda's Willems Crelan0:04:49 
108Rick Van Breda (Ned) Monkey Town Continental Team0:05:12 
109Jarno Gmelich Meijling (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel0:06:19 
110Tijmen Eising (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel0:06:38 
111Stan Godrie (Ned) Veranda's Willems Crelan0:06:42 
112Stijn Devolder (Bel) Veranda's Willems Crelan0:06:45 
113Loic Chetout (Fra) Cofidis, Solutions Credits0:06:58 
114Jelle Nieuwpoort (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel0:07:07 
115Stephan Bakker (Ned) Monkey Town Continental Team0:08:38 
116Gijs Meijer (Ned) Monkey Town Continental Team0:11:03 
117Jasper Hamelink (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel0:11:12 
118Rens Te Stroet (Ned) Destil - Jo Piels Cycling Team0:11:19 
Points Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNL-Jumbo  
Mountains Classifcation
#Rider Name (Country) TeamResult
1Piet Allegaert (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise  
Sprint Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Joey Van Rhee (Ned) Destil - Jo Piels Cycling Team  

Related Articles

Back to top