Nielsen wins in Vejle

Kornvig fastest in women's race

Full Results

Men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Klaus Nielsen (Den) Team Giant Bikelife1:18:46 
2Benjamin Justesen (Den) Team Giant Bikelife0:01:18 
3Ben Zwiehoff (Ger) Bergamont Racing Team0:02:37 
4Jeroen van Eck (Ned) MPL Specialized MTB Team0:03:43 
5Casper Saltoft (Den) Team Giant-Bikelife0:03:50 
6Alexander Laugesen (Den) GL Rye MTB0:03:53 
7Niklas Petersen (Den) DMK0:06:23 
8Thomas Rasmussen (Den) MCV0:06:29 
9Thomas Engelsgjerd (Nor) Halden CK Elite MTB0:06:51 
10Casper Overgaard (Den) Team Webike - DMK0:06:56 
11Thomas Bundgaard Jensen (Den) Team Webike - DMK0:07:10 
12Allan Qvortrup Tvilum Bachmann (Den) Team Slettestrand0:07:28 
13Marcel Lommers (Ned) Meridabassabikingteam0:07:32 
14Nicklas Gormsen (Den) DMK0:07:41 
15Simon Qvortrup (Den) MTBk-Silkeborg0:08:02 
16Martin Bisgaard (Den) Holstebro CC0:08:20 
17Martin Larsen (Den) Team Webike - DMK0:09:03 
18Anders Laustsen (Den) DMK0:09:30 
19Martin Hansen (Den) Racing29Ers0:09:48 
20Jens Frey Halling (Den) Hareskov Cykelklub0:10:09 
21Morten Andersen (Den) Thy Cr0:10:20 
22Lee Williams (GBr) Gateway Racing0:11:09 
23Erik Skovgaard Knudsen (Den) Racing29Ers0:11:52 
24Jes Dabelsteen (Den) DMK0:12:10 
25Carsten Christensen (Den) MCV0:12:40 
26Helgi Winther Olsen (Den) DMK0:13:28 
27Martin Toft (Den) Cykling Odense0:13:35 
28Rien Terpstra (Ned) Merida Bassa Biking Team0:14:46 
29Esben Theibel (Den) Lemvig CK0:15:10 
30Joachim Thrane (Den) DMK0:16:13 
31Martin Weiss Hansen (Den) Aarhus 1900 MTB0:16:18 
32Benni Andersen (Den) Varde Cykelklub0:17:10 
33Henrik Fiskaadal (Nor) Kristiansands Cykleklubb0:19:05 
-1lapEmil Rye Wøhlk (Den) DMK  
DNFMorten Høgh Abel Jensen (Den) Aarhus 1900MTB  
DNFKjeld Skannerup (Den) Århus 1900 MTB  
DNFMichael Mølbæk (Den) Team Giant-Bikelife  
DNFIsak Jonsson (Swe) Alingsas Sc  
DNFMikkel Hyldig (Den) Åmk  
Women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Rikke Kornvig (Den) Racing29Ers1:19:13 
2Helle Qvortrup Bachmann (Den) Racing29Ers0:05:38 
3Sanne Svendsen (Den) Cycling Nord0:06:43 
4Helle Haugaard Jessen (Den) MTBk-Silkeborg0:07:45 
5Marquerite De Neve (Ned) Meridabassabikingteam0:10:35 
6Stine Skaarup (Den) Cykling Odense0:14:11 
7Essi Laub Christensen (Den) MTB Kolding0:21:56 
-1lapMarianne Agerholm Larsen (Den) Aarhus 1900 MTB  
Juniors
#Rider Name (Country) TeamResult
1Simon Andreassen (Den) DMK1:05:02 
2Anders Bregnhøj (Den) DMK0:02:54 
3Christian Svendsen (Den) Rold Skov MTB0:03:51 
4Magnus Rahbek (Den) HMTBk0:04:39 
5Sasu Halme (Fin) Finland0:04:41 
6Emil Toudal (Den) Bornholms CC0:05:18 
7Lucas Malthe Mikkelsen (Den) DMK0:05:46 
8Gustav Fleng Jensen (Den) Rold Skov MTB0:06:13 
9Kasper Verner Seiersen (Den) Århus Mountainbike Klub0:06:17 
10Thomas Wisbech Skov (Den) HMTBk0:06:38 
11Simon Berg (Den) Varde Cykelklub0:07:30 
12Gustav Lauritzen (Den) DMK0:07:48 
13Henrik Lunder Aalrust (Nor) Asker CK0:07:52 
14Snorre Larsen (Den) DMK0:08:50 
15Magnus Nørregaard Grønset (Nor) Rmk0:10:22 
16Jørgen Nymoen (Nor) Asker CK0:11:28 
17Jeppe Skovbjerg (Den) Faaborg0:14:01 
18Mikkel Juhler (Den) GL Rye MTB0:15:41 
19Marius Grødahl Andresen (Nor) Halden CK Elite MTB0:17:25 
DNFMorten Qvortrup (Den) MTBk-Silkeborg  
DNFOliver Friis Sørensen (Den) Åmk  
Back to top