Andersen claims final stage win

Abe Beckeringh claims overall title

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Asbjorn Andersen (Den) Team Knudsgard Cycling3:00:43 
2Anne Fokkema (Ned) Netherlands National Team  
3Jannick Geisler (Ger) German National Team  
4Derk Abe Beckeringh (Ned) Wilton Cycling Team  
5Lukas Brödel (Ger) Rheinland-Pflaz0:00:11 
6Nicolai Brochner (Den) Team Knudsgard Cycling  
7Jan Dieteren (Ger) German National Team  
8Timo Niesing (Ger) Team Hansen-Werbetechnik  
9Erik Bothe (Ger) Sachsen  
10Nico Schoch (Ger) Ghost Junior-Team Road  
11Felix Tünnermann (Ger) Niedersachsen  
12Marcel Fröse (Ger) Niedersachsen  
13Andreas Mießen (Ger) Nordrhein-Westfalen  
14Burkhar Schlenkrich (Ger) Niedersachsen  
15Florian Otto (Ger) Sportforum Kaarst  
16Christian Mager (Ger) Fachklinik Dr. Herzog - SV-Spark  
17Constantin Jux (Ger) Nordrhein-Westfalen  
18Gabriel Ossyra (Ger) Team Franken  
19Timur Tascan (Tur) Turkish National Team  
20Nick Möller (Ger) Team Franken  
21Gerold Henrichsen (Ger) Rheinland-Pflaz  
22Hermann Keller (Ger) German National Team  
23Raphael Lee (Swi) Team Ostschweiz  
24Pieter Jan Bollen (Bel) Sport&Steun Leopoldsburg  
25Philipp Schier (Ger) Sachsen  
26Kim Magnusson (Swe) Swedish National Team  
27Alexander Schmidt (Ger) Sachsen  
28Oscar Riesebeek (Ned) Wilton Cycling Team  
29Maximilia Walscheid (Ger) Rheinland-Pflaz  
30Niclas Grobe (Ger) Team Hansen-Werbetechnik  
31Hette Cornelisse (Ned) Netherlands National Team  
32Benedikt Kendler (Ger) Auto Eder Bayern  
33Maurice Nijmeijer (Ned) Opleidingsploeg de Peddelaars  
34Mads Hardahl (Den) Team Designbrokers  
35Mads Gregersen (Den) Team Knudsgard Cycling  
36Jaap De Man (Ned) Wilton Cycling Team  
37Wenzel Böhm-Gräber (Ger) German National Team  
38Wout Verbeek (Bel) Sport&Steun Leopoldsburg  
39Alexander Quack (Ger) Niedersachsen  
40Sjoerd Bakker (Ned) Netherlands National Team  
41Stefan L Joergensen (Den) Team Designbrokers  
42Björn Ernst (Ger) Team Hansen-Werbetechnik  
43Alexander Görres (Ger) Sportforum Kaarst  
44Elmar Reinders (Ned) Wilton Cycling Team  
45Kristoffer Fransson (Swe) Swedish National Team  
46Jesper Spjuth (Swe) Swedish National Team  
47Gert-Jan Bosman (Ned) Opleidingsploeg de Peddelaars  
48Jonas Albrecht (Ger) Sachsen  
49Remo Bärlocher (Swi) Team Ostschweiz  
50Jeroen Keizer (Ned) Netherlands National Team  
51Erik Nyqvist (Swe) Swedish National Team  
52Jan Wälzlein (Ger) Team Franken  
53Binne Pier De Haan (Ned) Wilton Cycling Team  
54Sor Solvsten Nielse (Den) Team Knudsgard Cycling  
55Benjamin Wappler (Ger) Sachsen  
56Laurens Vanbriel (Bel) Sport&Steun Leopoldsburg  
57Kerin Barhoumi (Swi) Team Ostschweiz  
58Jonas Brinkmann (Ger) Niedersachsen  
59Alexander Mork (Den) Team Knudsgard Cycling  
60Manuel Straub (Ger) Auto Eder Bayern  
61Jonas Rasmussen (Den) Team Knudsgard Cycling  
62Marius Eckert (Ger) RG Munsterland  
63Yannik Eckmann (Ger) German National Team  
64Lennart Jasper (Ger) RG Munsterland  
65Julian Lehmann (Ger) Hamburg  
66Marius Balle (Ger) Ghost Junior-Team Road  
67Maximilian Heß (Ger) Nordrhein-Westfalen  
68Erwin Poldervaart (Ned) Wilton Cycling Team  
69Julian Kattinger (Ger) Team Franken  
70Carlos Baralt (Ger) Rheinland-Pflaz  
71Niklas Lohscheller (Ger) Nordrhein-Westfalen  
72Maximilian Juchmann (Ger) Nordrhein-Westfalen0:00:30 
73Tobias Knaup (Ger) Rheinland-Pflaz0:00:54 
74Stephan Zogbaum (Ger) Rheinland-Pflaz0:00:58 
75Roy Meinen (Ned) Opleidingsploeg de Peddelaars  
76Jan Konert (Ger) Hamburg0:02:13 
77Jens Stoiber (Ger) Fachklinik Dr. Herzog - SV-Spark0:02:16 
78André Krüger (Ger) Sportforum Kaarst0:02:25 
79Felix Riekmann (Ger) German National Team0:08:23 
80Jelle Bolding (Ned) Netherlands National Team0:11:53 
81Richard Dören (Ger) Ghost Junior-Team Road0:18:21 
DNFFatih Keles (Tur) Turkish National Team  
DNFMevlüt Erkan (Tur) Turkish National Team  
DNFAhmed Aydogdu (Tur) Turkish National Team  
DNFLukas Müller (Swi) Team Ostschweiz  
DNFJochem Hoekstra (Ned) Opleidingsploeg de Peddelaars  
DNFJannick Berg (Den) Team Designbrokers  
DNFSimon Kohne (Ger) Niedersachsen  
DNFMarius Kohlhepp (Ger) Ghost Junior-Team Road  
DNFSven Ziuber (Ger) Ghost Junior-Team Road  
DNFMichael Schmidt (Ger) Auto Eder Bayern  
DNFSebastian Haslach (Ger) Auto Eder Bayern  
DNFTosan Mic Teetzmann (Ger) Hamburg  
DNFJanis Völker (Ger) Team Franken  
DNFClaudio Catania (Ita) Team Hansen-Werbetechnik  
DNFSebasti Krasenbrink (Ger) Team Hansen-Werbetechnik  
DNFUwe Klatt (Ger) RG Munsterland  
DNFJannik Klemme (Ger) RG Munsterland  
DNFJan-Henrik Schlüter (Ger) RG Munsterland  
DNSSebastian Beyer (Ger) Hamburg  
Final Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Derk Abe Beckeringh (Ned) Wilton Cycling Team5:00:46 
2Oscar Riesebeek (Ned) Wilton Cycling Team0:00:09 
3Elmar Reinders (Ned) Wilton Cycling Team0:00:25 
4Gert-Jan Bosman (Ned) Opleidingsploeg de Peddelaars0:00:28 
5Felix Tünnermann (Ger) Niedersachsen0:00:30 
6Christian Mager (Ger) Fachklinik Dr. Herzog - SV-Spark  
7Hermann Keller (Ger) German National Team  
8Asbjorn Andersen (Den) Team Knudsgard Cycling0:00:41 
9Gerold Henrichsen (Ger) Rheinland-Pflaz0:00:54 
10Maximilian Heß (Ger) Nordrhein-Westfalen  
11Jan Dieteren (Ger) German National Team0:00:55 
12Jannick Geisler (Ger) German National Team0:00:56 
13Nick Möller (Ger) Team Franken0:01:00 
14Anne Fokkema (Ned) Netherlands National Team  
15Jan Wälzlein (Ger) Team Franken  
16Nicolai Brochner (Den) Team Knudsgard Cycling0:01:01 
17Maximilia Walscheid (Ger) Rheinland-Pflaz  
18Lukas Brödel (Ger) Rheinland-Pflaz0:01:02 
19Marcel Fröse (Ger) Niedersachsen  
20Burkhar Schlenkrich (Ger) Niedersachsen  
21Kim Magnusson (Swe) Swedish National Team  
22Pieter Jan Bollen (Bel) Sport&Steun Leopoldsburg  
23Wenzel Böhm-Gräber (Ger) German National Team  
24Jeroen Keizer (Ned) Netherlands National Team  
25Hette Cornelisse (Ned) Netherlands National Team  
26Björn Ernst (Ger) Team Hansen-Werbetechnik  
27Sor Solvsten Nielse (Den) Team Knudsgard Cycling  
28Manuel Straub (Ger) Auto Eder Bayern  
29Kerin Barhoumi (Swi) Team Ostschweiz  
30Binne Pier De Haan (Ned) Wilton Cycling Team  
31Yannik Eckmann (Ger) German National Team  
32Niklas Lohscheller (Ger) Nordrhein-Westfalen  
33Benedikt Kendler (Ger) Auto Eder Bayern0:01:13 
34Erik Bothe (Ger) Sachsen0:01:15 
35Timo Niesing (Ger) Team Hansen-Werbetechnik0:01:17 
36Nico Schoch (Ger) Ghost Junior-Team Road  
37Andreas Mießen (Ger) Nordrhein-Westfalen  
38Gabriel Ossyra (Ger) Team Franken  
39Timur Tascan (Tur) Turkish National Team  
40Florian Otto (Ger) Sportforum Kaarst  
41Maurice Nijmeijer (Ned) Opleidingsploeg de Peddelaars  
42Constantin Jux (Ger) Nordrhein-Westfalen  
43Jaap De Man (Ned) Wilton Cycling Team  
44Alexander Quack (Ger) Niedersachsen  
45Niclas Grobe (Ger) Team Hansen-Werbetechnik  
46Stefan L Joergensen (Den) Team Designbrokers  
47Benjamin Wappler (Ger) Sachsen  
48Alexander Schmidt (Ger) Sachsen  
49Philipp Schier (Ger) Sachsen  
50Mads Hardahl (Den) Team Designbrokers  
51Wout Verbeek (Bel) Sport&Steun Leopoldsburg  
52Raphael Lee (Swi) Team Ostschweiz  
53Sjoerd Bakker (Ned) Netherlands National Team  
54Jonas Albrecht (Ger) Sachsen  
55Erik Nyqvist (Swe) Swedish National Team  
56Lennart Jasper (Ger) RG Munsterland  
57Alexander Görres (Ger) Sportforum Kaarst  
58Marius Balle (Ger) Ghost Junior-Team Road  
59Jesper Spjuth (Swe) Swedish National Team  
60Alexander Mork (Den) Team Knudsgard Cycling  
61Laurens Vanbriel (Bel) Sport&Steun Leopoldsburg  
62Julian Lehmann (Ger) Hamburg  
63Jonas Brinkmann (Ger) Niedersachsen  
64Kristoffer Fransson (Swe) Swedish National Team  
65Julian Kattinger (Ger) Team Franken  
66Carlos Baralt (Ger) Rheinland-Pflaz  
67Jonas Rasmussen (Den) Team Knudsgard Cycling  
68Marius Eckert (Ger) RG Munsterland  
69Erwin Poldervaart (Ned) Wilton Cycling Team  
70Maximilian Juchmann (Ger) Nordrhein-Westfalen0:01:36 
71Tobias Knaup (Ger) Rheinland-Pflaz0:01:43 
72Stephan Zogbaum (Ger) Rheinland-Pflaz0:02:04 
73Roy Meinen (Ned) Opleidingsploeg de Peddelaars  
74André Krüger (Ger) Sportforum Kaarst0:03:13 
75Jan Konert (Ger) Hamburg0:03:15 
76Mads Gregersen (Den) Team Knudsgard Cycling0:03:17 
77Remo Bärlocher (Swi) Team Ostschweiz0:04:06 
78Jens Stoiber (Ger) Fachklinik Dr. Herzog - SV-Spark0:05:38 
79Felix Riekmann (Ger) German National Team0:09:28 
80Jelle Bolding (Ned) Netherlands National Team0:12:59 
81Richard Dören (Ger) Ghost Junior-Team Road0:19:27 
Back to top