Riesebeek wins opening stage

Abe Beckeringh claims second place

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Oscar Riesebeek (Ned) Wilton Cycling Team2:00:11 
2Derk Abe Beckeringh (Ned) Wilton Cycling Team  
3Elmar Reinders (Ned) Wilton Cycling Team0:00:11 
4Hermann Keller (Ger) German National Team  
5Felix Tünnermann (Ger) Niedersachsen  
6Gert-Jan Bosman (Ned) Opleidingsploeg de Peddelaars  
7Christian Mager (Ger) Fachklinik Dr. Herzog - SV-Spark  
8Gerold Henrichsen (Ger) Rheinland-Pflaz0:00:35 
9Maximilian Heß (Ger) Nordrhein-Westfalen  
10Nicolai Brochner (Den) Team Knudsgard Cycling0:00:43 
11Jeroen Keizer (Ned) Netherlands National Team  
12Asbjorn Andersen (Den) Team Knudsgard Cycling  
13Marcel Fröse (Ger) Niedersachsen  
14Nick Möller (Ger) Team Franken  
15Jan Dieteren (Ger) German National Team  
16Lukas Brödel (Ger) Rheinland-Pflaz  
17Manuel Straub (Ger) Auto Eder Bayern  
18Sor Solvsten Nielse (Den) Team Knudsgard Cycling  
19Sven Ziuber (Ger) Ghost Junior-Team Road  
20Wenzel Böhm-Gräber (Ger) German National Team  
21Kim Magnusson (Swe) Swedish National Team  
22Kerin Barhoumi (Swi) Team Ostschweiz  
23Jan Wälzlein (Ger) Team Franken  
24Björn Ernst (Ger) Team Hansen-Werbetechnik  
25Yannik Eckmann (Ger) German National Team  
26Tobias Knaup (Ger) Rheinland-Pflaz  
27Maximilia Walscheid (Ger) Rheinland-Pflaz  
28Pieter Jan Bollen (Bel) Sport&Steun Leopoldsburg  
29Burkhar Schlenkrich (Ger) Niedersachsen  
30Jannick Berg (Den) Team Designbrokers  
31Hette Cornelisse (Ned) Netherlands National Team  
32Binne Pier De Haan (Ned) Wilton Cycling Team  
33Niklas Lohscheller (Ger) Nordrhein-Westfalen  
34André Krüger (Ger) Sportforum Kaarst  
35Jan Konert (Ger) Hamburg0:00:54 
36Stephan Zogbaum (Ger) Rheinland-Pflaz0:00:58 
37Felix Riekmann (Ger) German National Team  
38Erik Bothe (Ger) Sachsen  
39Uwe Klatt (Ger) RG Munsterland  
40Andreas Mießen (Ger) Nordrhein-Westfalen  
41Gabriel Ossyra (Ger) Team Franken  
42Nico Schoch (Ger) Ghost Junior-Team Road  
43Timo Niesing (Ger) Team Hansen-Werbetechnik  
44Jan-Henrik Schlüter (Ger) RG Munsterland  
45Jannick Geisler (Ger) German National Team  
46Simon Kohne (Ger) Niedersachsen  
47Benedikt Kendler (Ger) Auto Eder Bayern  
48Tosan Mic Teetzmann (Ger) Hamburg  
49Timur Tascan (Tur) Turkish National Team  
50Benjamin Wappler (Ger) Sachsen  
51Maurice Nijmeijer (Ned) Opleidingsploeg de Peddelaars  
52Jelle Bolding (Ned) Netherlands National Team  
53Alexander Quack (Ger) Niedersachsen  
54Lennart Jasper (Ger) RG Munsterland  
55Michael Schmidt (Ger) Auto Eder Bayern  
56Jaap De Man (Ned) Wilton Cycling Team  
57Mevlüt Erkan (Tur) Turkish National Team  
58Fatih Keles (Tur) Turkish National Team  
59Stefan L Joergensen (Den) Team Designbrokers  
60Anne Fokkema (Ned) Netherlands National Team  
61Florian Otto (Ger) Sportforum Kaarst  
62Marius Balle (Ger) Ghost Junior-Team Road  
63Claudio Catania (Ita) Team Hansen-Werbetechnik  
64Erik Nyqvist (Swe) Swedish National Team  
65Niclas Grobe (Ger) Team Hansen-Werbetechnik  
66Janis Völker (Ger) Team Franken  
67Jonas Albrecht (Ger) Sachsen  
68Julian Lehmann (Ger) Hamburg  
69Jannik Klemme (Ger) RG Munsterland  
70Sebastian Haslach (Ger) Auto Eder Bayern  
71Wout Verbeek (Bel) Sport&Steun Leopoldsburg  
72Alexander Mork (Den) Team Knudsgard Cycling  
73Constantin Jux (Ger) Nordrhein-Westfalen  
74Mads Hardahl (Den) Team Designbrokers  
75Sjoerd Bakker (Ned) Netherlands National Team  
76Laurens Vanbriel (Bel) Sport&Steun Leopoldsburg  
77Jonas Brinkmann (Ger) Niedersachsen  
78Carlos Baralt (Ger) Rheinland-Pflaz  
79Julian Kattinger (Ger) Team Franken  
80Alexander Schmidt (Ger) Sachsen  
81Alexander Görres (Ger) Sportforum Kaarst  
82Richard Dören (Ger) Ghost Junior-Team Road  
83Philipp Schier (Ger) Sachsen  
84Jesper Spjuth (Swe) Swedish National Team  
85Maximilian Juchmann (Ger) Nordrhein-Westfalen  
86Marius Kohlhepp (Ger) Ghost Junior-Team Road  
87Raphael Lee (Swi) Team Ostschweiz  
88Erwin Poldervaart (Ned) Wilton Cycling Team  
89Jonas Rasmussen (Den) Team Knudsgard Cycling  
90Roy Meinen (Ned) Opleidingsploeg de Peddelaars  
91Marius Eckert (Ger) RG Munsterland  
92Lukas Müller (Swi) Team Ostschweiz  
93Kristoffer Fransson (Swe) Swedish National Team  
94Sebastian Beyer (Ger) Hamburg  
95Mads Gregersen (Den) Team Knudsgard Cycling0:02:58 
96Sebasti Krasenbrink (Ger) Team Hansen-Werbetechnik0:00:58 
97Jens Stoiber (Ger) Fachklinik Dr. Herzog - SV-Spark0:03:14 
98Remo Bärlocher (Swi) Team Ostschweiz0:03:47 
99Jochem Hoekstra (Ned) Opleidingsploeg de Peddelaars0:05:22 
100Ahmed Aydogdu (Tur) Turkish National Team0:06:49 
DNFMattias Dahlberg (Swe) Swedish National Team  
DNFMattias Brolin (Swe) Swedish National Team  
DNFSalih Yerli (Tur) Turkish National Team  
DNFBurak Gül (Tur) Turkish National Team  
DNFArne-Jan Sieger (Ned) Netherlands National Team  
DNFHenk-Jan Schelhaas (Ned) Opleidingsploeg de Peddelaars  
DNFRob Nijmeijer (Ned) Opleidingsploeg de Peddelaars  
DNFRuben Neven (Bel) Sport&Steun Leopoldsburg  
DNFDaan Dingenen (Bel) Sport&Steun Leopoldsburg  
DNFBram Van der Velde (Bel) Sport&Steun Leopoldsburg  
DNFEmil Olsen (Den) Team Designbrokers  
DNFDion Jimmy Hansen (Den) Team Designbrokers  
DNFMaximilian Meyer (Ger) Fachklinik Dr. Herzog - SV-Spark  
DNFCarsten Schenke (Ger) Fachklinik Dr. Herzog - SV-Spark  
DNFDaniel Harnisch (Ger) Sachsen  
DNFDaniel Thaller (Ger) Auto Eder Bayern  
DNFMax Nabrotzky (Ger) Hamburg  
DNFTobias Deprie (Ger) Hamburg  
DNFSebastian Weber (Ger) Team Franken  
DNFLars Becker (Ger) Sportforum Kaarst  
DNFAndré Laudanski (Ger) RG Munsterland  
General Classification after Stage 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Oscar Riesebeek (Ned) Wilton Cycling Team2:00:01 
2Derk Abe Beckeringh (Ned) Wilton Cycling Team0:00:04 
3Elmar Reinders (Ned) Wilton Cycling Team0:00:16 
4Gert-Jan Bosman (Ned) Opleidingsploeg de Peddelaars0:00:19 
5Hermann Keller (Ger) German National Team0:00:21 
6Felix Tünnermann (Ger) Niedersachsen  
7Christian Mager (Ger) Fachklinik Dr. Herzog - SV-Spark  
8Gerold Henrichsen (Ger) Rheinland-Pflaz0:00:45 
9Maximilian Heß (Ger) Nordrhein-Westfalen  
10Jan Dieteren (Ger) German National Team0:00:46 
11André Krüger (Ger) Sportforum Kaarst0:00:50 
12Nick Möller (Ger) Team Franken0:00:51 
13Nicolai Brochner (Den) Team Knudsgard Cycling0:00:52 
14Jeroen Keizer (Ned) Netherlands National Team0:00:53 
15Asbjorn Andersen (Den) Team Knudsgard Cycling  
16Marcel Fröse (Ger) Niedersachsen  
17Lukas Brödel (Ger) Rheinland-Pflaz  
18Manuel Straub (Ger) Auto Eder Bayern  
19Sor Solvsten Nielse (Den) Team Knudsgard Cycling  
20Sven Ziuber (Ger) Ghost Junior-Team Road  
21Wenzel Böhm-Gräber (Ger) German National Team  
22Kim Magnusson (Swe) Swedish National Team  
23Kerin Barhoumi (Swi) Team Ostschweiz  
24Jan Wälzlein (Ger) Team Franken  
25Björn Ernst (Ger) Team Hansen-Werbetechnik  
26Yannik Eckmann (Ger) German National Team  
27Tobias Knaup (Ger) Rheinland-Pflaz  
28Maximilia Walscheid (Ger) Rheinland-Pflaz  
29Pieter Jan Bollen (Bel) Sport&Steun Leopoldsburg  
30Burkhar Schlenkrich (Ger) Niedersachsen  
31Jannick Berg (Den) Team Designbrokers  
32Hette Cornelisse (Ned) Netherlands National Team  
33Binne Pier De Haan (Ned) Wilton Cycling Team  
34Niklas Lohscheller (Ger) Nordrhein-Westfalen  
35Jan Konert (Ger) Hamburg0:01:04 
36Erik Bothe (Ger) Sachsen0:01:06 
37Stephan Zogbaum (Ger) Rheinland-Pflaz0:01:08 
38Felix Riekmann (Ger) German National Team  
39Uwe Klatt (Ger) RG Munsterland  
40Andreas Mießen (Ger) Nordrhein-Westfalen  
41Gabriel Ossyra (Ger) Team Franken  
42Nico Schoch (Ger) Ghost Junior-Team Road  
43Timo Niesing (Ger) Team Hansen-Werbetechnik  
44Jan-Henrik Schlüter (Ger) RG Munsterland  
45Jannick Geisler (Ger) German National Team  
46Simon Kohne (Ger) Niedersachsen  
47Benedikt Kendler (Ger) Auto Eder Bayern  
48Tosan Mic Teetzmann (Ger) Hamburg  
49Timur Tascan (Tur) Turkish National Team  
50Benjamin Wappler (Ger) Sachsen  
51Maurice Nijmeijer (Ned) Opleidingsploeg de Peddelaars  
52Jelle Bolding (Ned) Netherlands National Team  
53Alexander Quack (Ger) Niedersachsen  
54Lennart Jasper (Ger) RG Munsterland  
55Michael Schmidt (Ger) Auto Eder Bayern  
56Jaap De Man (Ned) Wilton Cycling Team  
57Mevlüt Erkan (Tur) Turkish National Team  
58Fatih Keles (Tur) Turkish National Team  
59Stefan L Joergensen (Den) Team Designbrokers  
60Anne Fokkema (Ned) Netherlands National Team  
61Florian Otto (Ger) Sportforum Kaarst  
62Marius Balle (Ger) Ghost Junior-Team Road  
63Claudio Catania (Ita) Team Hansen-Werbetechnik  
64Erik Nyqvist (Swe) Swedish National Team  
65Niclas Grobe (Ger) Team Hansen-Werbetechnik  
66Janis Völker (Ger) Team Franken  
67Jonas Albrecht (Ger) Sachsen  
68Julian Lehmann (Ger) Hamburg  
69Jannik Klemme (Ger) RG Munsterland  
70Sebastian Haslach (Ger) Auto Eder Bayern  
71Wout Verbeek (Bel) Sport&Steun Leopoldsburg  
72Alexander Mork (Den) Team Knudsgard Cycling  
73Constantin Jux (Ger) Nordrhein-Westfalen  
74Mads Hardahl (Den) Team Designbrokers  
75Sjoerd Bakker (Ned) Netherlands National Team  
76Laurens Vanbriel (Bel) Sport&Steun Leopoldsburg  
77Jonas Brinkmann (Ger) Niedersachsen  
78Carlos Baralt (Ger) Rheinland-Pflaz  
79Julian Kattinger (Ger) Team Franken  
80Alexander Schmidt (Ger) Sachsen  
81Alexander Görres (Ger) Sportforum Kaarst  
82Richard Dören (Ger) Ghost Junior-Team Road  
83Philipp Schier (Ger) Sachsen  
84Jesper Spjuth (Swe) Swedish National Team  
85Maximilian Juchmann (Ger) Nordrhein-Westfalen  
86Marius Kohlhepp (Ger) Ghost Junior-Team Road  
87Raphael Lee (Swi) Team Ostschweiz  
88Erwin Poldervaart (Ned) Wilton Cycling Team  
89Jonas Rasmussen (Den) Team Knudsgard Cycling  
90Roy Meinen (Ned) Opleidingsploeg de Peddelaars  
91Marius Eckert (Ger) RG Munsterland  
92Lukas Müller (Swi) Team Ostschweiz  
93Kristoffer Fransson (Swe) Swedish National Team  
94Sebastian Beyer (Ger) Hamburg  
95Sebasti Krasenbrink (Ger) Team Hansen-Werbetechnik  
96Mads Gregersen (Den) Team Knudsgard Cycling0:03:08 
97Jens Stoiber (Ger) Fachklinik Dr. Herzog - SV-Spark0:03:24 
98Remo Bärlocher (Swi) Team Ostschweiz0:03:57 
99Jochem Hoekstra (Ned) Opleidingsploeg de Peddelaars0:05:32 
100Ahmed Aydogdu (Tur) Turkish National Team0:06:59 
Back to top