Van Emden wins Sparkassen Münsterland Giro

Veelers and Keisse round out top three

Full Results

Elite men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jos Van Emden (Ned) Belkin Pro Cycling4:21:37 
2Tom Veelers (Ned) Team Argos-Shimano0:00:06 
3Iljo Keisse (Bel) Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team0:00:11 
4Michael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise0:00:12 
5Dylan Van Baarle (Ned) Rabobank Development Team  
6Albert Timmer (Ned) Team Argos-Shimano0:02:10 
7Rick Zabel (Ger) Rabobank Development Team0:02:22 
8Moreno Hofland (Ned) Belkin Pro Cycling  
9Jan Dieteren (Ger) Team Stölting  
10Theo Reinhardt (Ger) Rad-Net Rose Team  
11Fabian Wegmann (Ger) Germany  
12Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise  
13Sebastian Forke (Ger) Team NSP-Ghost  
14Kevin Peeters (Bel) Crelan-Euphony  
15Maarten Van Trijp (Ned) Rabobank Development Team  
16Christoph Schweizer (Ger) Synergy Baku Cycling Project  
17Janis Dakteris (Lat) Team Differdange - Losch  
18Blaz Jarc (Slo) Team NetApp-Endura  
19Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise  
20Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank Development Team  
21Mike Egger (Ger) Team Bergstrasse - Jenatec  
22Tom Vermeer (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
23Carl Soballa (Ger) LKT Team Brandenburg  
24Ricardo Van Dongen (Ned) Rabobank Development Team  
25Martin Weiss (Aut) Tirol Cycling Team  
26Martijn Tusveld (Ned) Rabobank Development Team  
27Stefan Poutsma (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
28Timo Roosen (Ned) Rabobank Development Team  
29Michael Olsson (Swe) Team Argos-Shimano  
30Daniel Schorn (Aut) Team NetApp-Endura  
31Sjef De Wilde (Bel) Team Differdange - Losch  
32Dario Rapps (Ger) Team Heizomat  
33Alexander Schmitt (Ger) Nutrixxion Abus  
34Fabian Schormair (Ger) Team Heizomat  
35Christopher Hatz (Ger) Team Bergstrasse - Jenatec  
36Jochem Hoekstra (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
37Barry Markus (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team  
38Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise  
39Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team  
40Jonathan Breyne (Bel) Crelan-Euphony  
41Olivier Kaisen (Bel) Lotto Belisol  
42Robert Retschke (Ger) Team Quantec-Indeland  
43Eliot Lietaer (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise  
44Alexander Grad (Ger) Team Heizomat  
45Robbert De Greef (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
46Jan Oelerich (Ger) Team Stölting  
47Stijn Vandenbergh (Bel) Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team  
48Danny Van Poppel (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team  
49Bert Grabsch (Ger) Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team  
50Tom Thill (Lux) Team Lëtzebuerg  
51Jasha Sütterlin (Ger) Germany  
52Jonas Ahlstrand (Swe) Team Argos-Shimano  
53Sergej Fuchs (Ger) Team NSP-Ghost  
54Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise  
55Henning Bommel (Ger) Rad-Net Rose Team  
56Ruben Zepuntke (Ger) Rabobank Development Team  
57Michal Golas (Pol) Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team  
58Berden De Vries (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
59Paul Martens (Ger) Belkin Pro Cycling  
60Mark Renshaw (Aus) Belkin Pro Cycling  
61Thierry Hupond (Fra) Team Argos-Shimano  
62Federico Pozzetto (Ita) Tirol Cycling Team0:02:29 
63Robert Wagner (Ger) Belkin Pro Cycling0:02:37 
64Sjors Roosen (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:02:47 
65Christian Knees (Ger) Germany0:02:49 
66Wilco Kelderman (Ned) Belkin Pro Cycling0:02:52 
67Olivier Hofstetter (Swi) Team Lëtzebuerg0:03:02 
68Matthias Friedemann (Ger) Germany0:03:12 
69Dries Devenyns (Bel) Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team  
70Julien Vermote (Bel) Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team  
71Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team  
72Matthias Plarre (Ger) LKT Team Brandenburg  
73Jonas Koch (Ger) LKT Team Brandenburg  
74Klaas Sys (Bel) Crelan-Euphony0:03:26 
75Tim Gebauer (Ger) Team Stölting0:03:33 
76Reinier Honig (Ned) Crelan-Euphony0:03:39 
77Wesley Kreder (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team  
78Lars Boom (Ned) Belkin Pro Cycling  
79Florenz Knauer (Ger) Germany  
80Jan-Niklas Droste (Ger) Team Heizomat  
81Andrew Fenn (GBr) Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team  
82Steven Lammertink (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
83Thomas Leezer (Ned) Belkin Pro Cycling  
84Roger Kluge (Ger) Team NetApp-Endura0:04:50 
85Alexander Nordhoff (Ger) Team Quantec-Indeland0:06:46 
DNFPatrick Gretsch (Ger) Team Argos-Shimano  
DNFDirk Bellemakers (Ned) Lotto Belisol  
DNFJorne Carolus (Bel) Lotto Belisol  
DNFGert Dockx (Bel) Lotto Belisol  
DNFMaarten Neyens (Bel) Lotto Belisol  
DNFFrederique Robert (Bel) Lotto Belisol  
DNFJurgen Van De Walle (Bel) Lotto Belisol  
DNFJonas Vangenechten (Bel) Lotto Belisol  
DNFDanny Van Poppel (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team  
DNFMarkus Eichler (Ger) Team NetApp-Endura  
DNFRalf Matzka (Ger) Team NetApp-Endura  
DNFMichael Schwarzmann (Ger) Team NetApp-Endura  
DNFJonathan Mcevoy (GBr) Team NetApp-Endura  
DNFScott Thwaites (GBr) Team NetApp-Endura  
DNFTom David (NZl) Crelan-Euphony  
DNFKevin Claeys (Bel) Crelan-Euphony  
DNFKurt Hovelynck (Bel) Crelan-Euphony  
DNFGilles Devillers (Bel) Crelan-Euphony  
DNFTim Mertens (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise  
DNFSven Vandousselaere (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise  
DNFCésar Bihel (Fra) Team Differdange - Losch  
DNFJohan Coenen (Bel) Team Differdange - Losch  
DNFVytautas Kaupas (Ltu) Team Differdange - Losch  
DNFSimon Holt (GBr) Team Differdange - Losch  
DNFMoritz Schaffner (Ger) Thüringer Energie Team  
DNFFabian Schnaidt (Ger) Champion System Pro Cycling Team  
DNFDaniel Klemme (Ger) Team Lëtzebuerg  
DNFSean De Bie (Bel) Team Lëtzebuerg  
DNFKristian Haugaard Jensen (Den) Team Lëtzebuerg  
DNFJoel Zangerle (Lux) Team Lëtzebuerg  
DNFJan Hirt (Cze) Team Lëtzebuerg  
DNFGeert Van Der Weijst (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
DNFAndré Benoit (Ger) Team Quantec-Indeland  
DNFLuc Loozen (Ned) Team Quantec-Indeland  
DNFJulian Hellmann (Ger) Team Quantec-Indeland  
DNFFlorian Monreal (Ger) Team Quantec-Indeland  
DNFDaniel Westmattelmann (Ger) Team Quantec-Indeland  
DNFSven Forberger (Ger) Team NSP-Ghost  
DNFSébastian Baldauf (Ger) Team NSP-Ghost  
DNFTimo Thömel (Ger) Team NSP-Ghost  
DNFPatrick Bosman (Aut) Tirol Cycling Team  
DNFPatric Schultus (Aut) Tirol Cycling Team  
DNFDavid Wöhrer (Aut) Tirol Cycling Team  
DNFHannes Kapeller (Aut) Tirol Cycling Team  
DNFRaffael Freienstein (Ger) Team Heizomat  
DNFJan Wälzlein (Ger) Team Heizomat  
DNFErik Bothe (Ger) Team Bergstrasse - Jenatec  
DNFHans Joachim Benning (Ger) Team Bergstrasse - Jenatec  
DNFMarius Jessenberger (Ger) Team Bergstrasse - Jenatec  
DNFFabio Nappa (Ger) Team Bergstrasse - Jenatec  
DNFTim Reske (Ger) Team Bergstrasse - Jenatec  
DNFTim Schlichenmaier (Ger) Team Bergstrasse - Jenatec  
DNFFelix Donath (Ger) LKT Team Brandenburg  
DNFFranz Schiewer (Ger) LKT Team Brandenburg  
DNFWilli Willwohl (Ger) LKT Team Brandenburg  
DNFNils Politt (Ger) Team Stölting  
DNFThomas Koep (Ger) Team Stölting  
DNFFelix Dehmel (Ger) Team Stölting  
DNFMarco Mathis (Ger) Rad-Net Rose Team  
DNFEmanuel Buchmann (Ger) Rad-Net Rose Team  
DNFDomenic Weinstein (Ger) Rad-Net Rose Team  
DNFFlorian Scheit (Ger) Rad-Net Rose Team  
DNFKersten Thiele (Ger) Rad-Net Rose Team  
DNFLucas Liß (Ger) Rad-Net Rose Team  
DNFTobias Dohlus (Ger) Nutrixxion Abus  
DNFAlexander Gottfried (Ger) Nutrixxion Abus  
DNFRick Ampler (Ger) Nutrixxion Abus  
DNFDirk Müller (Ger) Nutrixxion Abus  
DNFBenjamin Sydlik (Ger) Nutrixxion Abus  
DNFMax Walsleben (Ger) Nutrixxion Abus  
Back to top