Cavendish victorious in Germany

Cavendish earns 20th win of season

Mark Cavendish earned his twentieth victory of the season on Sunday with a win in the Sparkasse Giro in Bochum, Germany. The 24-year-old Brit outsprinted former teammate Gerald Ciolek (Team Milram) to take the 180-kilometre one-day race.

"It's an impressive result for Mark," said team manager Rolf Aldag. "He had a tough Tour de France and he's been winning all season, but the victories just keep coming. And this was not an easy race at all. It was held on a tough little circuit, with two short but hard climbs and then a fast descent to the finish, and on top of that it was raining most of the day.

"A break of five guys got away but in the last lap and a half we managed to bring things back together for Cavendish. He seems to be totally unbeatable in the sprints right now."

Despite having only five riders on the start line, Columbia-HTC covered all the attacks and kept the race under control for Cavendish. "It's really impressive when you consider we've just come out of a really successful Tour and all of the riders who took part for us in this race had taken part in the Tour," said Aldag. "Some guys just lose their way a little if they've done well there, but not Mark and not our team. So even if it's not a huge surprise when Cav wins a sprint, this victory shows he's still focused and concentrating on winning."

Results
1Mark Cavendish (GBr) Team Columbia - HTC4:16:30 
2Gerald Ciolek (Ger) Team Milram  
3Andreas Stauff (Ger) FC Rheinland-Pfalz/Saar Mainz  
4Heinrich Haussler (Ger) Cervelo Test Team  
5Robert Wagner (Ger) Skil-Shimano  
6Eric Baumann (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse  
7Nico Eeckhout (Bel) An Post - Sean Kelly Team  
8Sep Vanmarcke (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht  
9Roy Curvers (Ned) Skil-Shimano  
10Pieter Van Speybroeck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
11Maximilian May (Ger) Thüringer Energie Team  
12Nikolas Maes (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
13Dennis Pohl (Ger) Team Kuota - Indeland  
14Oleksandr Martynenko (Ukr) ISD-Sport-Donetsk  
15Xavier Florencio (Spa) Cervelo Test Team  
16Steven Van Vooren (Bel) An Post - Sean Kelly Team  
17Alexander Gottfried (Ger) Team Kuota - Indeland  
18Christer Rake (Nor) Team Sparebanken Vest  
19Frank Daniel Wagner (Ger) Seven Stones  
20Jan Bakelants (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
21David Hesselbarth (Ger) Heizomat Mapei  
22Thomas De Gendt (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:00:05 
23Philip Deignan (Irl) Cervelo Test Team  
24Floris Goesinnen (Ned) Skil-Shimano  
25Johan Coenen (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
26Jaco Venter (RSA) Trek - Marco Polo Cycling Team  
27Christian Knees (Ger) Team Milram0:00:08 
28Fabian Wegmann (Ger) Team Milram0:00:11 
29Volodymir Gustov (Ukr) Cervelo Test Team  
30Roy Hegreberg (Nor) Team Sparebanken Vest0:00:14 
31Markus Fothen (Ger) Team Milram0:00:24 
32Markus Eichler (Ger) Team Milram  
33Björn Glasner (Ger) Team Kuota - Indeland  
34Janek Tombak (Est) Cycling Club Bourgas0:00:30 
35Tony Martin (Ger) Team Columbia - HTC0:00:49 
36Lucas Schädlich (Ger) Thüringer Energie Team0:01:04 
37Ronan Mc Laughlin (Irl) An Post - Sean Kelly Team  
38Hans Bloks (Ned) Cycling Team Jo Piels  
39Servais Knaven (Ned) Team Milram  
40Edward King (USA) Cervelo Test Team  
41Luke Roberts (Aus) Team Kuota - Indeland  
42Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Trek - Marco Polo Cycling Team  
43Nils Plötner (Ger) Heizomat Mapei  
44David Deroo (Fra) Skil-Shimano  
45Martin Prazdnovsky (Svk) Cycling Club Bourgas  
46Sven Renders (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
47Stefan Ganser (Ger) Team Kuota - Indeland  
48Dirk Müller (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse  
49Mitchell Docker (Aus) Skil-Shimano  
50Artur Gajek (Ger) Team Milram0:01:10 
51Michael Stevenson (Swe) Team Sparebanken Vest  
52Logan Hutchings (NZl) Cinelli - Down Under  
53Niki Terpstra (Ned) Team Milram0:01:13 
54Felix Rinker (Ger) Heizomat Mapei0:02:08 
55Andreas Schillinger (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse0:04:06 
56Guillaume Bourgeois (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei0:04:46 
57Cornelius Van Ooijen (Ned) Cycling Team Jo Piels0:04:54 
58Anatoliy Pakthusov (Ukr) ISD-Sport-Donetsk  
59Normunds Lasis (Lat) Cycling Club Bourgas  
60Jahn Fredrik Grue (Nor) Team Sparebanken Vest  
61Janick Wisler (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei  
62Geir Inge Berg (Nor) Team Sparebanken Vest  
63Jiri Sibl (Cze) CK Windoor's Pribram  
64Maxime Beney (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei  
65Marcel Barth (Ger) Thüringer Energie Team  
66James Spragg (GBr) Trek - Marco Polo Cycling Team  
67Lars Wackernagel (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse  
68Erki Pütsep (Est) Cycling Club Bourgas  
69Patrick Bercz (Ger) Seven Stones  
70Alexander Schmitt (Ger) Seven Stones0:07:41 
71Theo Eltink (Ned) Skil-Shimano  
72Vitaliy Popkov (Ukr) ISD-Sport-Donetsk0:08:39 
73Florian Harbig (Ger) Thüringer Energie Team  
74Florian Volk (Ger) Heizomat Mapei  
75Tommy Nankervis (Aus) Cinelli - Down Under  
76Mart Ojavee (Est) Cycling Club Bourgas  
77Allar Karu (Est) Meridiana - Kalev Chocolate Team  
78Jonas Schmeiser (Ger) Heizomat Mapei  
79Tim Klessa (Ger) Team Kuota - Indeland  
80Volodymyr Kogut (Ukr) ISD-Sport-Donetsk0:10:03 
81Rik Kavsek (Ned) Cycling Team Jo Piels0:13:27 
82Han Feng (Chn) Skil-Shimano  
83Jakub Danacik (Cze) PSK Whirlpool - Author  
84Filip Svestka (Cze) CK Windoor's Pribram  
85Florian Frohn (Ger) Heizomat Mapei  
86René Obst (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse  
87Grischa Janorschke (Ger) FC Rheinland-Pfalz/Saar Mainz  
88Denys Karnulin (Ukr) ISD-Sport-Donetsk  
89Erik Mohs (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse  
90Michael Kurth (Ger) Team Kuota - Indeland  
91Philipp Klein (Ger) Thüringer Energie Team  

 

Back to top