TechPowered By

More tech

Spanish Road Championships 2011

Date range:
June 23-26, 2011

June 23, U/23 Men Time Trial: Segorbe - Segorbe 23km

González tops U23 time trial

By:
Cycling News
Published:
June 23, 2011, 18:13 BST,
Updated:
June 23, 2011, 19:13 BST

Belda claims elite win

Full Results

Men - Elite without contract
# Rider Name (Country) Team Result
1 José Belda (Guerola Terra I Mar) 0:30:18  
2 Eloy Teruel (Mutua Levante Cafema) 0:00:24  
3 J.Antonio De Segovia (Supermercados Froiz) 0:00:50  
4 Aser Estévez (Supermercados Froiz) 0:01:00  
5 Sergio Mantecón (Wild Wolf Trek) 0:01:09  
6 Francisco Pacheco (Guerola Terra I Mar) 0:01:19  
7 David Muntaner (Stryc-Ec Joan Llaner) 0:01:26  
8 Sergi Escobar (Vitaldent Arán) 0:01:42  
9 Asier Maeztu (Bidelan Kirolgi) 0:02:06  
10 Javier Chacón (Andalucía-C. Granada) 0:02:16  
11 Josep Betalu (Vitaldent Arán) 0:03:00  
12 José Aguilar (Andalucía-C. Granada) 0:03:18  
13 Marc Vilanova (Ajunt. Tarragona) 0:03:42  
14 Sebastián Mora (Upv Bancaja) 0:03:46  
15 José Manuel Gutiérrez (Camargo Ferroat.) 0:03:47  
16 Guillermo Ferrer (Mutua Levante Cafema) 0:04:18  
17 Fco. Jose Rodriguez (Bicicletas Salchi) 0:05:34  
18 Gabriel Hernández (Benicassim-Fib) 0:05:45  
19 Rubén Sánchez (Orensano Cc)    
20 Diego Rodríguez (Frío Julymar) 0:05:51  
U23 Men
# Rider Name (Country) Team Result
1 Mario González (Cántabra) 0:31:19  
2 Igor Merino (Euskadi) 0:00:26  
3 Omar Fraile (Euskadi) 0:00:32  
4 Jesús Ezquerra (Cántabra) 0:00:41  
5 Illart Zuazubiskar (Euskadi) 0:00:47  
6 Román Osuna (Andaluza) 0:00:54  
7 Víctor Martín (Castilla Y Leon) 0:01:02  
8 Juan Carlos Riutort (Illes Balears) 0:01:03  
9 Cristian Astals (Catalana) 0:01:04  
10 Fco. Javier Moreno (Navarra) 0:01:07  
11 Rubén Fernández (Murciana) 0:01:16  
12 Ramón Domené (Com.Valenciana) 0:01:18  
13 Francisco Clavijo (Andaluza) 0:01:28  
14 Jesús Herrero (Cántabra) 0:01:40  
15 Víctor Holgado (Extremeña)    
16 Fernando Grijalba (Castilla Y Leon) 0:01:43  
17 Jordi Simón (Catalana) 0:01:45  
18 David Diáñez (Aragonesa) 0:01:55  
19 Samuel Nicolás (Murciana) 0:02:03  
20 Cristóbal Sánchez (Com.Valenciana) 0:02:07  
21 Jorge Arcas (Aragonesa) 0:02:16  
22 Francisco García (Murciana) 0:02:19  
23 Juan Ignacio Pérez (Castilla Y Leon) 0:02:22  
24 Albert Torres (Illes Balears) 0:02:28  
25 Marcos Miguel (Extremeña)    
26 Raúl Martínez (Navarra) 0:02:38  
27 Joaquín López (Madrileña) 0:02:43  
28 Sergio Míguez (Gallega) 0:02:44  
29 David González (Madrileña)    
30 Óscar Hernández (Com.Valenciana)    
31 Beñat Txoperena (Navarra) 0:02:47  
32 Miguel Abellán (Madrileña) 0:03:03  
33 Miquel Rosselló (Illes Balears) 0:03:11  
34 David Fernández (Asturiana) 0:04:02  
35 Alberto Ara (Aragonesa) 0:04:39  
36 Pablo Collado (Asturiana) 0:06:09  
37 J.Fernando Berbel (Asturiana) 0:06:44