Ružicková rules the women's race

Slámová leads the juniors event

Results
Elite men
1Martin Mareš (Cze) Psk Whirlpool - Author5:01:45 
2Jakub Kratochvíla (Cze) Ck Windoor´S Príbram0:00:23 
3Matej Vyšna (Svk) Dukla Trencín Merida0:00:25 
4Stanislav Kozubek (Cze) Psk Whirlpool - Author0:01:21 
5Martin Velits (Svk) Milram Velocity Gmbh0:01:23 
6Vojtech Dlouhý (Cze) Psk Whirlpool - Author0:02:30 
7Valachjan (Svk) Elk Haus  
8Jirí Šíbl (Cze) Ck Windoor´S Príbram  
9Petr Bencík (Cze) Psk Whirlpool - Author  
10Juraj Sagan (Svk) Dukla Trencín Merida  
11Josef Soukup (Cze) Ck Kolokrám.Cz - Svijany  
12Zdenek Krížek (Cze) Ac Sparta Praha  
13Tomáš Buchácek (Cze) Psk Whirlpool - Author  
14Matej Jurco (Svk) Šk Tatranské Orly L.Hrádok  
15Jakub Danacík (Cze) Psk Whirlpool - Author  
16Roman Broniš (Svk) Ck Windoors Príbram  
17Martin Riška (Svk) Rc Arbo - Gourmetfein-Wels  
18Jan Bárta (Cze) Arbö - Ktm - Junkers  
19Milan Kadlec (Cze) Asc Dukla Praha  
20Martin Mahdar (Svk) Dukla Trencín Merida  
21Lukáš Kloucek (Cze) Sunweb - Projob Cycling Team  
22Vojtech Hacecký (Cze) Asc Dukla Praha  
23Maroš Kovác (Svk) Dukla Trencín Merida  
24František Padour (Cze) Psk Whirlpool - Author  
25Jirí Bareš (Cze) Asc Dukla Praha  
26František Kloucek (Cze) Psk Whirlpool - Author  
27Radek Becka (Cze) Factor Bike Team Teplice  
28Peter Sagan (Svk) Dukla Trencín Merida  
29Robert Nagy (Svk) Arbo Denzel Cliff Wien  
30Jozef Palcák (Svk) Ck Banská Bystrica  
31Peter Velits (Svk) Milram Velocity Gmbh  
32Martin Hebík (Cze) Psk Whirlpool - Author  
33Pavol Polievka (Svk) Dukla Trencín Merida  
34Ondrej Pávek (Cze) Ac Sparta Praha0:03:05 
35Martin Bláha (Cze) Asc Dukla Praha0:04:18 
36Tomáš Okrouhlický (Cze) Ac Sparta Praha0:05:34 
37Jirí Polnický (Cze) Sunweb - Projob Cycling Team  
38Ondrej Zelinka (Cze) Ac Sparta Praha0:05:43 
39Jirí Brázdil (Cze) Dt - Specialized0:06:07 
40Leopold König (Cze) Psk Whirlpool - Author0:06:53 
41Jakub Svoboda (Cze) Ck Kolokrám.Cz - Svijany0:06:58 
42Jirí Korbel (Cze) Dt - Specialized0:09:38 
43Adam Šimek (Cze) Asc Dukla Praha  
44Jakub Novák (Svk) Ck Windoors Príbram0:10:46 
45Pavel Zitta (Cze) Psk Whirlpool - Author  
46Lukáš Heinrich (Cze) Forman Cycling Team  
47Filip Švestka (Cze) Ck Windoor´S Príbram  
48Tomáš Danacík (Cze) Ck Windoor´S Príbram  
49Jakub Novák (Cze) S.C. Sergio Dalfiume  
50Robert Gavenda (Svk) Fidea Cycling Team0:13:31 
DNFMichal Slovák (Svk) Arbo Denzel Cliff Wien  
DNFRadek Krummer (Cze) Team Cube  
DNFOndrej Stránský (Cze) Team Cube  
DNFDavid Kovár (Cze) Team Cube  
DNFIvan Nemcík (Svk) Ck Ansima Moldava Nad Bodvou  
DNFMarek Matejka (Cze) Arbö Denzel Clif Wien  
DNFMartin Wachs (Svk) Šo Dukla Bratislava  
DNFMilan Barényi (Svk) Trek Kck Oslany  
DNFMiroslav Hrbácek (Svk) Cyklistický Klub Mtb Dohnany  
DNFKarel Kopr (Cze) Kc Slavia Praha  
DNFPavel Jelínek (Cze) Kc Slavia Praha  
DNFJirí Krivánek (Cze) Union Rc Pedalus  
DNFMarián Stancík (Svk) Ck Pieštany  
DNFTomáš Salaj (Cze) Skc Prostejov  
DNFNikolas Maršálek (Cze) Dt - Specialized  
DNFJosef Adamka (Svk) Kc Slavia Praha  
DNFMartin Kostelnicák (Svk) Bike-Team Bratislava  
DNFJán Gallik (Svk) Ck Bike-Sport Nová Dubnica  
DNFMiloš Masný (Svk) Inter - Sc  
DNFBranislav Udvardy (Svk) Inter - Sc  
DNFMartin Škopek (Svk) Inter - Sc  
DNFJan Klabouch (Cze) Cyklo Team Budvar Tábor  
DNFMarek Canecký (Svk) Ck Banská Bystrica  
DNFPeter Košút (Svk) Ck Banská Bystrica  
DNFIvan Viglaský (Svk) Ck Banská Bystrica  
DNFMartin Frano (Svk) Ck Banská Bystrica  
DNFBranislav Karas (Svk) Ck Pravenec  
DNFRoman Zrelica (Svk) R.C.T.Martin  
DNFMartin Haring (Svk) Ck Banská Bystrica  
DNFPetr Vachek (Cze) Subway Unibon Marin Team  
DNFLukáš Príhoda (Cze) Kc Hlinsko  
DNFMartin Hunal (Cze) Velosport Valenta Scott Team  
DNFLukáš Stachura (Svk) Cykloklub Bardejov  
DNFDávid Žemba (Svk) Adz-Fly-Club Sabinov  
DNFJozef Zima (Svk) Adz-Fly-Club Sabinov  
DNFMartin Prazdnovský (Svk) Cycling Club Bourgas (Ccb)  
DNFMartin Krupicka (Cze) Pinarello / Sportful Team  
DNFPatrik Tybor (Svk) Dukla Trencín Merida  
DNFMilan Rovniak (Svk) Dukla Trencín Merida  
DNFJan Šipeky (Svk) Dukla Trencín Merida  
DNFPetr Swaczyna (Cze) Ck Feso Petrvald  
DNFJirí Toman (Cze) Forman Cycling Team  
DNFBretislav Rohel (Cze) Forman Cycling Team  
DNFMichal Figura (Cze) Forman Cycling Team  
DNFOndrej Bezunk (Cze) Forman Cycling Team  
DNFPetr Hudecek (Cze) Forman Cycling Team  
DNFTomáš Janošek (Cze) Ack Stará Ves Nad Ondrejnicí  
DNFOndrej Mícek (Cze) Ack Stará Ves Nad Ondrejnicí  
DNFTomáš Kuchar (Cze) Asc Dukla Praha  
DNFMarek Benda (Cze) Asc Dukla Praha  
DNFJan Dostál (Cze) Asc Dukla Praha  
DNFJirí Hochmann (Cze) Asc Dukla Praha  
DNFAdam Homolka (Cze) Viperbike-Bs Kärnten -Wsa Gr  
DNFJirí Bouška (Cze) Spastic Handicap  
DNFMichal Soukup (Cze) Ck Windoor´S Príbram  
DNFJan Wolf (Cze) Ck Windoor´S Príbram  
DNFLukáš Stanek (Cze) Ck Windoor´S Príbram  
DNFMartin Boubal (Cze) Ck Windoor´S Príbram  
DNFJan Hanzl (Cze) Cyklo Pokr Pardubice  
DNFLadislav Fabišovský (Cze) Ac Sparta Praha  
DNFRostislav Krotký (Cze) Ac Sparta Praha  
DNFRichard Faltus (Cze) Ac Sparta Praha  
DNFJirí Nesveda (Cze) Ac Sparta Praha  
DNFTomáš Hrubý (Cze) Ac Sparta Praha  
DNFMartin Uher (Cze) Ac Sparta Praha  
DNFOndrej Vobora (Cze) Ac Sparta Praha  
DNFTomáš Holub (Cze) Ac Sparta Praha  
DNFVladimír Kyzivát (Cze) Johnson Controls Aš Ml.Bol.  
DNFTomáš Cer (Cze) Ck Kolokrám.Cz - Svijany  
DNFLuboš Pelánek (Cze) Ck Kolokrám.Cz - Svijany  
DNFPetr Kubias (Cze) Psk Whirlpool - Author  
DNFAntonín Linda (Cze) Psk Whirlpool - Author  
DNFPetr Kaltofen (Cze) Psk Whirlpool - Author  
DNFMatej Lipták (Svk) Oamtc Rsc Bad Ischl  
DNFLukáš Josefík (Cze) Cyklo Mxm Hulín  
DNFMartin Ševcík (Cze) Cyklo Mxm Hulín  
DNFTomáš Dudek (Cze) Dt - Specialized  
DNFMarek Zaoral (Cze) Dt - Specialized  
DNFJakub Ehrenberger (Cze) Dt - Specialized  
DNFPavel Cimbálník (Cze) Cyklo Mxm Hulín  
Elite women
1Martina Ružicková (Cze) Asc Dukla Praha2:45:28 
2Tereza Huríková (Cze) Ceská Sporitelna Mtb0:00:13 
3Jarmila Machacová (Cze) Asc Dukla Praha0:02:43 
4Monika Kadlecová (Svk) Cyklistický Klub Mtb Dohnany0:02:58 
5Pavla Havlíková (Cze) Kc Kooperativa Sg Jablonec N0:03:01 
6Jana Kyptová (Cze) Johnson Controls Aš Ml.Bol.0:03:09 
7Lada Kozlíková (Cze) Asc Dukla Praha0:05:01 
8Pavlendova Alžbeta (Svk) Šo Dukla Bratislava0:14:15 
9Andrea Chlumská (Cze) Tj Kovo Praha0:19:50 
10Monika Simonová (Cze) Tj Sokol Ceská Trebová0:21:01 
11Veronika Villímová (Svk) Jump Sport Klub Košice0:23:27 
12Zuzana Vojtášová (Svk) Ck Banská Bystrica0:24:13 
13Pavla Novozámská (Cze) Pell´S Team0:25:16 
14Eva Kratochvílová (Cze) Sk Maxbike Orlová0:38:27 
DNFJulia Jurcová (Svk) Šo Dukla Bratislava  
Junior women
1Gabriela Slámová (Cze) Aso Dukla Brno2:04:34 
2Dagmar Labáková (Cze) Dukla Praha0:01:29 
3Natália Šimorová (Svk) Žp Šport, A.S.0:10:48 
4Lucie Záleská (Cze) Dukla Praha0:13:29 
5Michaela Ištvánová (Cze) Ack Stará Ves Nad Ondrejnicí0:15:56 
6Zuzana Šmídová (Cze) Tj Zce Cyklistika Plzen0:20:00 
DNFVeronika Gagová (Svk) Škc Dubnica  
Back to top