Greipel goes two-straight with photo finish win over Petacchi in Clare

German retains ochre jersey on crash-marred day

German Andre Greipel (Lotto-Belisol) has taken his second straight win at the Tour Down Under, and his first on the road for the season, with a photo finish sprint over Italian rider Alessandro Petacchi (Lampre-ISD) in Clare. Greipel will wear the ochre jersey tomorrow courtesy of the 10 second time bonus he earned on the finish.

"I’m lucky that I won today," said Greipel. "There was a massive crash with 800 metres to go. My pedal got touched and I lost positions from about 5th to 20th. But I managed to bridge the gap.

"[Then] Petacchi went from left to right, he didn’t care about the crash. He’s a big star but he shouldn’t do this. Two of my team-mates crashed as a result. All I care about after winning this stage is how they are."

Petacchi denied any wrongdoing, a fact commissaires agreed with after reviewing footage of the final kilometre.

"I moved over slightly, but I gave him all the space he needed. In fact, he passed me," said the Italian who benefited from a perfect launch from teammates Davide Vigano and Danilo Hondo.

The crash happened before Petacchi's controversial manoeuvring, and seemed to be caused by two Vacansoleil riders tangling, with more than 20 riders including key Greipel teammate Jurgen Roelandts (Lotto-Belisol) and Frederic Guesdon (FDJ-BigMat) going down. Guesdon and Roelandts were both taken to Royal Adelaide Hosptial, Guesdon with a suspected broken hip that is potentially career ending, and Roelandts having scans on his neck.

Stuart O'Grady said the crash was "always going to happen" considering the fatigue in the peloton.

"There were a lot of tired guys out there. It really does have have a lot of effect on guys, the heat and it causes slow reactions and you can see a crash is always going to happen."

Yauheni Hutarovich (FDJ - BigMat) took third with pre-stage favourites Mark Renshaw (Rabobank) and Chris Sutton (Sky) off the pace apparently caught behind in the carnage that ensued from the crash. Both still finished inside the top 10.

Rohan Dennis (UniSA) took the young rider's jersey courtesy of the bonus seconds he picked up in the intermediate sprints on the road. Martin Kohler (BMC) took out the sprint competition, whilst Marcello Pavarin (Vacasoliel-DCM) will wear the King of the Mountains jersey.

"It was probably the toughest day on the bike I've had in a race," said an exhaused Rohan Dennis in Clare. "Considering there was no hills. The headwind meant we were going around 20 kilometres an hour at some points - it was tough."

How it unfolded

The race was characterised by hot and blustery conditions, with a northerly headwind making the going really tough for the riders on a day that saw temperatures peak in the 40s.

A break got away as soon as the race neutral zone finished at Gepps Cross with four riders, Rohan Dennis (UniSA), Marcello Pavarin (Vacansoleil-DCM), Martin Kohler (BMC) and Eduard Vorganov (Katusha) building an advantage of more than 11 minutes before there was any real reaction from the main field.

GreenEdge put Stuart O'Grady and Luke Durbridge near the front to keep the gap within reach, with other teams concentrating on keeping themselves hydrated.

The first sprint at Kapunda went to Martin Kohler (BMC), followed by Rohan Dennis (UniSA) and Pavarin third.

On the day's only categorised climb Pavarin made an attack to distance his break companions and grab the points on offer, soft pedalling over the crest of the climb to earn himself the jersey. Kohler was second with Vorganov third.

With less than 60 kilometres to go, a number of teams rallied at the front and the gap immediately started to drop. Through the third sprint it had halved to less than 5 minutes, with Kohler again picking up the top position, and garnering himself an extra few seconds.

Sky, GreenEdge, and Lotto-Belisol led the chase, and by 25 kilometres to go it looked like the catch was imminent - the break holding a drastically reducing 90 second advantage over the main field. Lotto-Belisol swung off the peloton as key lead-out man Greg Henderson crashed. The Kiwi was okay however and was able to work his way back into the main field.

At 15 kilometres remaining, Rohan Dennis decided to go it alone, leaving behind his break companions, and tried his luck solo. He was close to a minute ahead very quickly. But with fatigue and the hot headwind his main impediments his time out front was short-lived.

That left a bunch sprint looming. The downhill run into the line allowed the peloton to really wind up, Will Clarke (UniSA-Australia) had a late dig, but nothing would deny the bunch.

A crash in the final kilometres created chaos in the organisation of the sprint trains, and Alessandro Petacchi jumped early to try and take advantage.

The Italian however had not quite enough and was passed by Andre Greipel on the line, the big German showing Sunday's win in Rymill Park was no fluke.

Video Highlights courtesy Santos Tour Down Under

Full Results
#Rider Name (Country) TeamResult
1André Greipel (Ger) Lotto-Belisol4:33:40 
2Alessandro Petacchi (Ita) Lampre - ISD  
3Yauheni Hutarovich (Blr) FDJ - BigMat  
4Fabio Sabatini (Ita) Liquigas - Cannondale  
5Daniele Bennati (Ita) RadioShack-Nissan  
6Christopher Sutton (Aus) Sky Procycling  
7Jonathan Cantwell (Aus) Team Saxo Bank  
8Xavier Florencio Cabrè (Spa) Katusha  
9Mark Renshaw (Aus) Rabobank  
10Manuel Belletti (Ita) AG2R La Mondiale  
11Tom Palmer (Aus) UNI SA - Australia  
12Michael Matthews (Aus) Rabobank  
13William Bonnet (Fra) FDJ - BigMat  
14Romain Lemarchand (Fra) AG2R La Mondiale  
15Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling  
16Gatis Smukulis (Lat) Katusha  
17Andreas Klier (Ger) Garmin-Barracuda  
18Mathew Hayman (Aus) Sky Procycling  
19Romain Sicard (Fra) Euskaltel-Euskadi  
20Gorka Izagirre Inausti (Spa) Euskaltel-Euskadi  
21Adam Hansen (Aus) Lotto-Belisol  
22Jan Bakelants (Bel) RadioShack-Nissan  
23Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi  
24Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale  
25Alex Dowsett (GBr) Sky Procycling  
26Marcel Sieberg (Ger) Lotto-Belisol  
27Vincente Reynes Mimo (Spa) Lotto-Belisol  
28Danilo Hondo (Ger) Lampre - ISD  
29Luke Roberts (Aus) Team Saxo Bank  
30Giampaolo Caruso (Ita) Katusha  
31Romain Feillu (Fra) Vacansoleil -DCM  
32Alessandro Ballan (Ita) BMC  
33José Ivan Gutierrez (Spa) Movistar  
34Ricardo Garcia Ambroa (Spa) Euskaltel-Euskadi  
35Simon Gerrans (Aus) GreenEDGE  
36Imanol Erviti (Spa) Movistar  
37Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi  
38Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil -DCM  
39Hayden Roulston (NZl) RadioShack-Nissan  
40Boris Shpilevsky (Rus) AG2R La Mondiale  
41Graeme Brown (Aus) Rabobank  
42Federico Canuti (Ita) Liquigas - Cannondale  
43Alan Marangoni (Ita) Liquigas - Cannondale  
44Stefano Agostini (Ita) Liquigas - Cannondale  
45Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas - Cannondale  
46Michael Rogers (Aus) Sky Procycling  
47Maxim Belkov (Rus) Katusha  
48Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma-QuickStep  
49Jesse Sergent (NZl) RadioShack-Nissan  
50David Lopez (Spa) Movistar  
51Jens Voigt (Ger) RadioShack-Nissan  
52Kristijan Koren (Slo) Liquigas - Cannondale  
53Eduard Vorganov (Rus) Katusha  
54Sérgio Paulinho (Por) Team Saxo Bank  
55Marcus Burghardt (Ger) BMC  
56Sandy Casar (Fra) FDJ - BigMat  
57Luis Leon Sanchez (Spa) Rabobank  
58Alejandro Valverde (Spa) Movistar  
59Oscar Freire (Spa) Katusha  
60Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil -DCM  
61Matthew Lloyd (Aus) Lampre - ISD  
62Kristof Goddaert (Bel) AG2R La Mondiale  
63Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Barracuda  
64Adrián Saez (Spa) Euskaltel-Euskadi  
65Angel Madrazo (Spa) Movistar  
66Jack Bauer (NZl) Garmin-Barracuda  
67Arnaud Courteille (Fra) FDJ - BigMat  
68Tiago Machado (Por) RadioShack-Nissan  
69Linus Gerdemann (Ger) RadioShack-Nissan  
70Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale  
71Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling  
72Mathias Frank (Swi) BMC  
73Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana  
74Martin Kohler (Swi) BMC  
75Wilco Kelderman (Ned) Rabobank  
76Jussi Veikkanen (Fin) FDJ - BigMat  
77Greg Van Avermaet (Bel) BMC  
78Bernard Sulzberger (Aus) UNI SA - Australia  
79Rohan Dennis (Aus) UNI SA - Australia  
80Assan Bazayev (Kaz) Astana  
81Marcello Pavarin (Ita) Vacansoleil -DCM  
82Grega Bole (Slo) Lampre - ISD  
83Lachlan Norris (Aus) UNI SA - Australia  
84Borut Bozic (Slo) Astana  
85Francesco Masciarelli (Ita) Astana  
86Julien Vermote (Bel) Omega Pharma-QuickStep  
87Manuel Quinziato (Ita) BMC  
88Anders Lund (Den) Team Saxo Bank  
89Jonas Jörgensen (Den) Team Saxo Bank  
90Daniele Ratto (Ita) Liquigas - Cannondale  
91Davide Vigano (Ita) Lampre - ISD0:01:20 
92Danny Pate (USA) Sky Procycling  
93Jay Mccarthy (Aus) UNI SA - Australia  
94Tom Leezer (Ned) Rabobank  
95Javier Moreno (Spa) Movistar  
96William Clarke (Aus) UNI SA - Australia0:01:40 
97Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar  
98Matthew Brammeier (Irl) Omega Pharma-QuickStep  
99Matt Goss (Aus) GreenEDGE  
100Robbie Mcewen (Aus) GreenEDGE  
101Jaroslaw Marycz (Pol) Team Saxo Bank  
102Leigh Howard (Aus) GreenEDGE  
103Jacopo Guarnieri (Ita) Astana  
104Cameron Meyer (Aus) GreenEDGE  
105Stuart O'grady (Aus) GreenEDGE  
106Victor Cabedo (Spa) Euskaltel-Euskadi  
107Luke Durbridge (Aus) GreenEDGE  
108Dmitri Muravyev (Kaz) Astana  
109Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana  
110Gerald Ciolek (Ger) Omega Pharma-QuickStep  
111Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-QuickStep  
112Gert Steegmans (Bel) Omega Pharma-QuickStep  
113Greg Henderson (NZl) Lotto-Belisol  
114Olivier Kaisen (Bel) Lotto-Belisol  
115Jos Van Emden (Ned) Rabobank0:02:18 
116Martijn Maaskant (Ned) Garmin-Barracuda0:02:20 
117Andrew Fenn (GBr) Omega Pharma-QuickStep0:02:27 
118Davide Cimolai (Ita) Lampre - ISD0:02:30 
119Jérémy Roy (Fra) FDJ - BigMat  
120Massimo Graziato (Ita) Lampre - ISD0:02:44 
121Adam Blythe (GBr) BMC  
122Nathan Haas (Aus) Garmin-Barracuda0:02:54 
123Robbie Hunter (RSA) Garmin-Barracuda  
124Heinrich Haussler (Aus) Garmin-Barracuda  
125Takashi Miyazawa (Jpn) Team Saxo Bank  
126Luca Paolini (Ita) Katusha  
127Steele Von Hoff (Aus) UNI SA - Australia  
128Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil -DCM  
129Kenny Van Hummel (Ned) Vacansoleil -DCM  
130Wouter Mol (Ned) Vacansoleil -DCM  
131Mattéo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale  
132Jurgen Roelandts (Bel) Lotto-Belisol  
133Frédéric Guesdon (Fra) FDJ - BigMat  
Stage finish
#Rider Name (Country) TeamResult
1André Greipel (Ger) Lotto-Belisol15 pts
2Alessandro Petacchi (Ita) Lampre - ISD14 
3Yauheni Hutarovich (Blr) FDJ - BigMat13 
4Fabio Sabatini (Ita) Liquigas - Cannondale12 
5Daniele Bennati (Ita) RadioShack-Nissan11 
6Christopher Sutton (Aus) Sky Procycling10 
7Jonathan Cantwell (Aus) Team Saxo Bank9 
8Xavier Florencio Cabrè (Spa) Katusha8 
9Mark Renshaw (Aus) Rabobank7 
10Manuel Belletti (Ita) AG2R La Mondiale6 
Kapunda (74.7km)
#Rider Name (Country) TeamResult
1Martin Kohler (Swi) BMC5 pts
2Rohan Dennis (Aus) UNI SA - Australia3 
3Marcello Pavarin (Ita) Vacansoleil -DCM2 
Riverton (104.5km)
#Rider Name (Country) TeamResult
1Martin Kohler (Swi) BMC5 pts
2Eduard Vorganov (Rus) Katusha3 
3Rohan Dennis (Aus) UNI SA - Australia2 
Taylers Run (Cat 3 at 84.2km)
#Rider Name (Country) TeamResult
1Marcello Pavarin (Ita) Vacansoleil -DCM3 pts
2Martin Kohler (Swi) BMC2 
3Rohan Dennis (Aus) UNI SA - Australia1 
Cycle Instead Young Rider Final Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Tom Palmer (Aus) UNI SA - Australia4:33:40 
2Michael Matthews (Aus) Rabobank  
3Romain Lemarchand (Fra) AG2R La Mondiale  
4Gatis Smukulis (Lat) Katusha  
5Romain Sicard (Fra) Euskaltel-Euskadi  
6Gorka Izagirre Inausti (Spa) Euskaltel-Euskadi  
7Alex Dowsett (GBr) Sky Procycling  
8Ricardo Garcia Ambroa (Spa) Euskaltel-Euskadi  
9Stefano Agostini (Ita) Liquigas - Cannondale  
10Jesse Sergent (NZl) RadioShack-Nissan  
11Angel Madrazo (Spa) Movistar  
12Arnaud Courteille (Fra) FDJ - BigMat  
13Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling  
14Wilco Kelderman (Ned) Rabobank  
15Rohan Dennis (Aus) UNI SA - Australia  
16Lachlan Norris (Aus) UNI SA - Australia  
17Julien Vermote (Bel) Omega Pharma-QuickStep  
18Daniele Ratto (Ita) Liquigas - Cannondale  
19Jay Mccarthy (Aus) UNI SA - Australia  
20Jaroslaw Marycz (Pol) Team Saxo Bank  
21Leigh Howard (Aus) GreenEDGE  
22Jacopo Guarnieri (Ita) Astana  
23Cameron Meyer (Aus) GreenEDGE  
24Victor Cabedo (Spa) Euskaltel-Euskadi  
25Luke Durbridge (Aus) GreenEDGE  
26Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-QuickStep  
27Andrew Fenn (GBr) Omega Pharma-QuickStep0:02:27 
28Davide Cimolai (Ita) Lampre - ISD0:02:30 
29Massimo Graziato (Ita) Lampre - ISD0:02:44 
30Adam Blythe (GBr) BMC  
31Nathan Haas (Aus) Garmin-Barracuda0:02:54 
32Steele Von Hoff (Aus) UNI SA - Australia  
Brilliant Blend Team General Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Sky Procycling13:41:00 
2Lotto-Belisol  
3AG2R La Mondiale  
4Katusha  
5Rabobank  
6Euskaltel-Euskadi  
7RadioShack-Nissan  
8FDJ - BigMat  
9Liquigas - Cannondale  
10Team Saxo Bank  
11Lampre - ISD  
12Movistar  
13Vacansoleil -DCM  
14Garmin-Barracuda  
15BMC  
16UNI SA - Australia  
17Omega Pharma-QuickStep  
18GreenEDGE  
19Astana  
General Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1André Greipel (Ger) Lotto-Belisol4:33:30 
2Alessandro Petacchi (Ita) Lampre - ISD0:00:04 
3Martin Kohler (Swi) BMC  
4Yauheni Hutarovich (Blr) FDJ - BigMat0:00:06 
5Rohan Dennis (Aus) UNI SA - Australia0:00:07 
6Eduard Vorganov (Rus) Katusha0:00:08 
7Marcello Pavarin (Ita) Vacansoleil -DCM0:00:09 
8Fabio Sabatini (Ita) Liquigas - Cannondale0:00:10 
9Daniele Bennati (Ita) RadioShack-Nissan  
10Christopher Sutton (Aus) Sky Procycling  
11Jonathan Cantwell (Aus) Team Saxo Bank  
12Xavier Florencio Cabrè (Spa) Katusha  
13Mark Renshaw (Aus) Rabobank  
14Manuel Belletti (Ita) AG2R La Mondiale  
15Tom Palmer (Aus) UNI SA - Australia  
16Michael Matthews (Aus) Rabobank  
17William Bonnet (Fra) FDJ - BigMat  
18Romain Lemarchand (Fra) AG2R La Mondiale  
19Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling  
20Gatis Smukulis (Lat) Katusha  
21Andreas Klier (Ger) Garmin-Barracuda  
22Mathew Hayman (Aus) Sky Procycling  
23Romain Sicard (Fra) Euskaltel-Euskadi  
24Gorka Izagirre Inausti (Spa) Euskaltel-Euskadi  
25Adam Hansen (Aus) Lotto-Belisol  
26Jan Bakelants (Bel) RadioShack-Nissan  
27Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi  
28Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale  
29Alex Dowsett (GBr) Sky Procycling  
30Marcel Sieberg (Ger) Lotto-Belisol  
31Vincente Reynes Mimo (Spa) Lotto-Belisol  
32Danilo Hondo (Ger) Lampre - ISD  
33Luke Roberts (Aus) Team Saxo Bank  
34Giampaolo Caruso (Ita) Katusha  
35Romain Feillu (Fra) Vacansoleil -DCM  
36Alessandro Ballan (Ita) BMC  
37José Ivan Gutierrez (Spa) Movistar  
38Ricardo Garcia Ambroa (Spa) Euskaltel-Euskadi  
39Simon Gerrans (Aus) GreenEDGE  
40Imanol Erviti (Spa) Movistar  
41Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi  
42Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil -DCM  
43Hayden Roulston (NZl) RadioShack-Nissan  
44Boris Shpilevsky (Rus) AG2R La Mondiale  
45Graeme Brown (Aus) Rabobank  
46Federico Canuti (Ita) Liquigas - Cannondale  
47Alan Marangoni (Ita) Liquigas - Cannondale  
48Stefano Agostini (Ita) Liquigas - Cannondale  
49Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas - Cannondale  
50Michael Rogers (Aus) Sky Procycling  
51Maxim Belkov (Rus) Katusha  
52Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma-QuickStep  
53Jesse Sergent (NZl) RadioShack-Nissan  
54David Lopez (Spa) Movistar  
55Jens Voigt (Ger) RadioShack-Nissan  
56Kristijan Koren (Slo) Liquigas - Cannondale  
57Sérgio Paulinho (Por) Team Saxo Bank  
58Marcus Burghardt (Ger) BMC  
59Sandy Casar (Fra) FDJ - BigMat  
60Luis Leon Sanchez (Spa) Rabobank  
61Alejandro Valverde (Spa) Movistar  
62Oscar Freire (Spa) Katusha  
63Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil -DCM  
64Matthew Lloyd (Aus) Lampre - ISD  
65Kristof Goddaert (Bel) AG2R La Mondiale  
66Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Barracuda  
67Adrián Saez (Spa) Euskaltel-Euskadi  
68Angel Madrazo (Spa) Movistar  
69Jack Bauer (NZl) Garmin-Barracuda  
70Arnaud Courteille (Fra) FDJ - BigMat  
71Tiago Machado (Por) RadioShack-Nissan  
72Linus Gerdemann (Ger) RadioShack-Nissan  
73Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale  
74Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling  
75Mathias Frank (Swi) BMC  
76Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana  
77Wilco Kelderman (Ned) Rabobank  
78Jussi Veikkanen (Fin) FDJ - BigMat  
79Greg Van Avermaet (Bel) BMC  
80Bernard Sulzberger (Aus) UNI SA - Australia  
81Assan Bazayev (Kaz) Astana  
82Grega Bole (Slo) Lampre - ISD  
83Lachlan Norris (Aus) UNI SA - Australia  
84Borut Bozic (Slo) Astana  
85Francesco Masciarelli (Ita) Astana  
86Julien Vermote (Bel) Omega Pharma-QuickStep  
87Manuel Quinziato (Ita) BMC  
88Anders Lund (Den) Team Saxo Bank  
89Jonas Jörgensen (Den) Team Saxo Bank  
90Daniele Ratto (Ita) Liquigas - Cannondale  
91Danny Pate (USA) Sky Procycling  
92Jay Mccarthy (Aus) UNI SA - Australia  
93Tom Leezer (Ned) Rabobank  
94Javier Moreno (Spa) Movistar  
95Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar  
96Matthew Brammeier (Irl) Omega Pharma-QuickStep  
97Matt Goss (Aus) GreenEDGE  
98Robbie Mcewen (Aus) GreenEDGE  
99Jaroslaw Marycz (Pol) Team Saxo Bank  
100Leigh Howard (Aus) GreenEDGE  
101Jacopo Guarnieri (Ita) Astana  
102Cameron Meyer (Aus) GreenEDGE  
103Stuart O'grady (Aus) GreenEDGE  
104Victor Cabedo (Spa) Euskaltel-Euskadi  
105Luke Durbridge (Aus) GreenEDGE  
106Dmitri Muravyev (Kaz) Astana  
107Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana  
108Gerald Ciolek (Ger) Omega Pharma-QuickStep  
109Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-QuickStep  
110Gert Steegmans (Bel) Omega Pharma-QuickStep  
111Greg Henderson (NZl) Lotto-Belisol  
112Olivier Kaisen (Bel) Lotto-Belisol  
113Jérémy Roy (Fra) FDJ - BigMat  
114Adam Blythe (GBr) BMC  
115Robbie Hunter (RSA) Garmin-Barracuda  
116Heinrich Haussler (Aus) Garmin-Barracuda  
117Takashi Miyazawa (Jpn) Team Saxo Bank  
118Luca Paolini (Ita) Katusha  
119Steele Von Hoff (Aus) UNI SA - Australia  
120Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil -DCM  
121Kenny Van Hummel (Ned) Vacansoleil -DCM  
122Wouter Mol (Ned) Vacansoleil -DCM  
123Mattéo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale  
124Jurgen Roelandts (Bel) Lotto-Belisol  
125Frédéric Guesdon (Fra) FDJ - BigMat  
126Davide Vigano (Ita) Lampre - ISD0:01:30 
127William Clarke (Aus) UNI SA - Australia0:01:50 
128Jos Van Emden (Ned) Rabobank0:02:28 
129Martijn Maaskant (Ned) Garmin-Barracuda0:02:30 
130Andrew Fenn (GBr) Omega Pharma-QuickStep0:02:37 
131Davide Cimolai (Ita) Lampre - ISD0:02:40 
132Massimo Graziato (Ita) Lampre - ISD0:02:54 
133Nathan Haas (Aus) Garmin-Barracuda0:03:04 
Škoda King of the Mountains Overall Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Marcello Pavarin (Ita) Vacansoleil -DCM3 pts
2Martin Kohler (Swi) BMC2 
3Rohan Dennis (Aus) UNI SA - Australia1 
Jayco Sprints Overall Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1André Greipel (Ger) Lotto-Belisol15 pts
2Alessandro Petacchi (Ita) Lampre - ISD14 
3Yauheni Hutarovich (Blr) FDJ - BigMat13 
4Fabio Sabatini (Ita) Liquigas - Cannondale12 
5Daniele Bennati (Ita) RadioShack-Nissan11 
6Martin Kohler (Swi) BMC10 
7Christopher Sutton (Aus) Sky Procycling10 
8Jonathan Cantwell (Aus) Team Saxo Bank9 
9Xavier Florencio Cabrè (Spa) Katusha8 
10Mark Renshaw (Aus) Rabobank7 
11Manuel Belletti (Ita) AG2R La Mondiale6 
12Rohan Dennis (Aus) UNI SA - Australia5 
13Eduard Vorganov (Rus) Katusha3 
14Marcello Pavarin (Ita) Vacansoleil -DCM2 
Cycle Instead Young Rider Final Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Rohan Dennis (Aus) UNI SA - Australia4:33:37 
2Tom Palmer (Aus) UNI SA - Australia4:33:40 
3Michael Matthews (Aus) Rabobank  
4Romain Lemarchand (Fra) AG2R La Mondiale  
5Gatis Smukulis (Lat) Katusha  
6Romain Sicard (Fra) Euskaltel-Euskadi  
7Gorka Izagirre Inausti (Spa) Euskaltel-Euskadi  
8Alex Dowsett (GBr) Sky Procycling  
9Ricardo Garcia Ambroa (Spa) Euskaltel-Euskadi  
10Stefano Agostini (Ita) Liquigas - Cannondale  
11Jesse Sergent (NZl) RadioShack-Nissan  
12Angel Madrazo (Spa) Movistar  
13Arnaud Courteille (Fra) FDJ - BigMat  
14Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling  
15Wilco Kelderman (Ned) Rabobank  
16Lachlan Norris (Aus) UNI SA - Australia  
17Julien Vermote (Bel) Omega Pharma-QuickStep  
18Daniele Ratto (Ita) Liquigas - Cannondale  
19Jay Mccarthy (Aus) UNI SA - Australia  
20Jaroslaw Marycz (Pol) Team Saxo Bank  
21Leigh Howard (Aus) GreenEDGE  
22Jacopo Guarnieri (Ita) Astana  
23Cameron Meyer (Aus) GreenEDGE  
24Victor Cabedo (Spa) Euskaltel-Euskadi  
25Luke Durbridge (Aus) GreenEDGE  
26Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-QuickStep  
27Adam Blythe (GBr) BMC  
28Steele Von Hoff (Aus) UNI SA - Australia  
29Andrew Fenn (GBr) Omega Pharma-QuickStep4:36:07 
30Davide Cimolai (Ita) Lampre - ISD4:36:10 
31Massimo Graziato (Ita) Lampre - ISD4:36:24 
32Nathan Haas (Aus) Garmin-Barracuda4:36:34 
Brilliant Blend Team General Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Sky Procycling13:41:00 
2Lotto-Belisol  
3AG2R La Mondiale  
4Katusha  
5Rabobank  
6Euskaltel-Euskadi  
7RadioShack-Nissan  
8FDJ - BigMat  
9Liquigas - Cannondale  
10Team Saxo Bank  
11Lampre - ISD  
12Movistar  
13Vacansoleil -DCM  
14Garmin-Barracuda  
15BMC  
16UNI SA - Australia  
17Omega Pharma-QuickStep  
18GreenEDGE  
19Astana  

Related Articles

Back to top