Langeveld represents for Rabobank

Sinkewitz holds onto overall

Results


  
1Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank4:21:29 
2Marco Pinotti (Ita) Team Columbia - High Road  
3Jos Van Emden (Ned) Rabobank0:00:02 
4Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia - High Road  
5Matti Breschel (Den) Saxo Bank  
6Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
7Peter Kusztor (Hun) Atlas-Romer's Hausbäckerei  
8Andreas Schillinger (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse  
9Paul Martens (Ger) Rabobank  
10Maarten Neyens (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
11Dennis Pohl (Ger) Team Kuota - Indeland  
12Steven Van Vooren (Bel) An Post - Sean Kelly Team  
13Mathias Belka (Ger) LKT Team Brandenburg  
14Dominik Nerz (Ger) German National Team  
15Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
16John Degenkolb (Ger) Thüringer Energie Team  
17Thomas Fothen (Ger) Team Milram  
18Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
19Martin Velits (Svk) Team Milram  
20Björn Glasner (Ger) Team Kuota - Indeland  
21Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank  
22Harald Totschnig (Aut) ELK Haus  
23Lars Ytting Bak (Den) Saxo Bank  
24Björn Schröder (Ger) Team Milram  
25Clemens Fankhauser (Aut) ELK Haus  
26Stefan Rucker (Aut) ELK Haus  
27Dirk Müller (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse  
28Kasper Larsen (Ned) Saxo Bank  
29Bart Vanheulen (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
30Tom Criel (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
31Paul Voss (Ger) Team Milram  
32Lars Boom (Ned) Rabobank  
33Patrik Sinkewitz (Ger) PSK Whirlpool - Author  
34Stefan Schäfer (Ger) LKT Team Brandenburg  
35Tom Stamsnijder (Ned) Rabobank  
36Kristof Vandewalle (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
37Alex Rasmussen (Den) Saxo Bank  
38Thomas Lövkvist (Swe) Team Columbia - High Road  
39Luke Roberts (Aus) Team Kuota - Indeland  
40Vicente Reynes Mimo (Spa) Team Columbia - High Road  
41Wim van Huffel (Bel) Vorarlberg - Corratec  
42Daniel Musiol (Ger) Vorarlberg - Corratec0:00:21 
43Alex Coutts (GBr) Heraklion - Nessebar  
44Janick Wisler (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei  
45Gerhard Trampusch (Aut) ELK Haus0:00:32 
46Matt Brammeier (GBr) An Post - Sean Kelly Team0:01:40 
47Johannes Sickmüller (Ger) German National Team  
48Florian Harbig (Ger) Thüringer Energie Team0:01:54 
49Martin Mares (Cze) PSK Whirlpool - Author0:04:26 
50Alexander Gottfried (Ger) Team Kuota - Indeland0:07:26 
51Frank Hoj (Den) Saxo Bank0:09:26 
52Servais Knaven (Ned) Team Milram  
53Robert Bartko (Ger) LKT Team Brandenburg  
54Robert Förster (Ger) Team Milram  
55Lucas Schädlich (Ger) Thüringer Energie Team  
56Heinrich Berger (Ger) German National Team  
57Domenik Klemme (Ger) Saxo Bank  
58Tom Leezer (Ned) Rabobank  
59Eric Baumann (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse0:12:51 
60Roger Kluge (Ger) LKT Team Brandenburg  
61André Greipel (Ger) Team Columbia - High Road  
62Tomas Buchacek (Cze) PSK Whirlpool - Author  
63Marcel Barth (Ger) Thüringer Energie Team  
64Phillipp Klein (Ger) Thüringer Energie Team  
65Rene Birkenfeld (Ger) German National Team  
66Timo Scholz (Ger) German National Team  
67David Schorn (Aut) ELK Haus  
68Steffen Radochla (Ger) ELK Haus  
69Christoph Springer (Ger) Heraklion - Nessebar  
70René Obst (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse  
71Elies Schmäh (Swi) Vorarlberg - Corratec  
72Florian Salzinger (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei  
73Stefan Ganser (Ger) Team Kuota - Indeland  
74Sebastian Hans (Ger) German National Team  
75Lars Wackernagel (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse  
76Ole Quast (Ger) German National Team  
77Marcel Fischer (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse  
78Mark Cassidy (Irl) An Post - Sean Kelly Team  
79Emmanuel Van Ruitenbeek (Ned) Team Kuota - Indeland  
80Jef Peeters (Bel) An Post - Sean Kelly Team  
81Jakob Fuglsang (Den) Saxo Bank  
82Benny De Schrooder (Bel) An Post - Sean Kelly Team0:13:36 
83Andreas Stauff (Ger) Team Kuota - Indeland0:15:01 
84Harald Morscher (Aut) Vorarlberg - Corratec0:16:01 
85Pascal Hungerbühler (Swi) Vorarlberg - Corratec0:16:06 
86Guillaume Bourgeois (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei  
87Timo Honstein (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei0:18:46 
88Frank Scherzinger (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei  
89Georgios Melas (Ger) Heraklion - Nessebar0:26:21 
90Johannes Heider (Ger) LKT Team Brandenburg0:27:26 
91Frantisek Kloucek (Cze) PSK Whirlpool - Author  
92Matthias Friedemann (Ger) PSK Whirlpool - Author  
93Ronan McLaughlin (Irl) An Post - Sean Kelly Team  
94Sebastian Siedler (Ger) Vorarlberg - Corratec  
95Martin Hebik (Cze) PSK Whirlpool - Author  
96Frantisek Rabon (Cze) Team Columbia - High Road  
97Sebastian May (Ger) Thüringer Energie Team  
98Maximillian May (Ger) Thüringer Energie Team  
99Sebastian Forke (Ger) LKT Team Brandenburg  
100Erik Mohs (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse  
101Pirmin Lang (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei  
102Silvère Ackermann (Swi) Vorarlberg - Corratec  
Teams

  
1Rabobank13:04:31 
2Columbia HTC  
3Topsport Vlaanderen - Mercator0:00:02 
4CSC Saxo Bank  
5Team Milram  
6Team Kuota - Indeland  
7ELK Haus  
8LKT Team Brandenburg0:09:26 
9Nationalteam Deutschland0:11:04 
10Thüringer Energie Team0:11:18 
11Team Nutrixxon Sparkasse0:12:51 
12Team Atlas Römer‘s Hausbäckerei0:13:10 
13Team Vorarlberg -Corratec  
14An Post Sean Kelly Team0:14:29 
15PSK Whirlpool - Author0:17:15 
16Team Heraklion-Nessebar0:39:29 
General classification

  
1Patrik Sinkewitz (Ger) PSK Whirlpool - Author17:35:40 
2Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank0:02:45 
3Dirk Müller (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse0:02:52 
4Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia - High Road0:02:55 
5Lars Boom (Ned) Rabobank0:02:58 
6Marco Pinotti (Ita) Team Columbia - High Road0:02:59 
7Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank0:03:00 
8Paul Martens (Ger) Rabobank0:03:01 
9Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
10Jos Van Emden (Ned) Rabobank0:03:03 
11Björn Schröder (Ger) Team Milram0:03:04 
12Peter Kusztor (Hun) Atlas-Romer's Hausbäckerei0:03:05 
13Matti Breschel (Den) Saxo Bank  
14Andreas Schillinger (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse0:03:06 
15Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:03:07 
16John Degenkolb (Ger) Thüringer Energie Team  
17Dominik Nerz (Ger) German National Team  
18Mathias Belka (Ger) LKT Team Brandenburg  
19Tom Stamsnijder (Ned) Rabobank  
20Tom Criel (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
21Harald Totschnig (Aut) ELK Haus  
22Stefan Rucker (Aut) ELK Haus  
23Martin Velits (Svk) Team Milram  
24Kasper Larsen (Ned) Saxo Bank  
25Kristof Vandewalle (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
26Björn Glasner (Ger) Team Kuota - Indeland  
27Lars Ytting Bak (Den) Saxo Bank  
28Wim van Huffel (Bel) Vorarlberg - Corratec  
29Daniel Musiol (Ger) Vorarlberg - Corratec0:03:26 
30Gerhard Trampusch (Aut) ELK Haus0:03:47 
31Steven Van Vooren (Bel) An Post - Sean Kelly Team0:05:46 
32Dennis Pohl (Ger) Team Kuota - Indeland0:05:47 
33Luke Roberts (Aus) Team Kuota - Indeland  
34Paul Voss (Ger) Team Milram  
35Thomas Lövkvist (Swe) Team Columbia - High Road  
36Alex Coutts (GBr) Heraklion - Nessebar0:06:45 
37Martin Mares (Cze) PSK Whirlpool - Author0:07:31 
38Alexander Gottfried (Ger) Team Kuota - Indeland0:10:30 
39Domenik Klemme (Ger) Saxo Bank0:12:30 
40Bart Vanheulen (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:13:52 
41Stefan Schäfer (Ger) LKT Team Brandenburg  
42Lucas Schädlich (Ger) Thüringer Energie Team0:15:11 
43Frank Hoj (Den) Saxo Bank  
44Tom Leezer (Ned) Rabobank  
45Johannes Sickmüller (Ger) German National Team0:15:30 
46Elies Schmäh (Swi) Vorarlberg - Corratec0:15:51 
47Roger Kluge (Ger) LKT Team Brandenburg0:15:56 
48Stefan Ganser (Ger) Team Kuota - Indeland  
49Tomas Buchacek (Cze) PSK Whirlpool - Author  
50Jakob Fuglsang (Den) Saxo Bank  
51Benny De Schrooder (Bel) An Post - Sean Kelly Team0:16:41 
52André Greipel (Ger) Team Columbia - High Road0:16:43 
53Alex Rasmussen (Den) Saxo Bank0:16:51 
54Thomas Fothen (Ger) Team Milram0:16:53 
55Maarten Neyens (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:16:57 
56Ole Quast (Ger) German National Team0:18:36 
57Jef Peeters (Bel) An Post - Sean Kelly Team  
58Clemens Fankhauser (Aut) ELK Haus0:19:19 
59Heinrich Berger (Ger) German National Team0:19:27 
60Guillaume Bourgeois (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei0:19:28 
61Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:21:13 
62Matt Brammeier (GBr) An Post - Sean Kelly Team0:21:20 
63Vicente Reynes Mimo (Spa) Team Columbia - High Road0:21:22 
64Robert Förster (Ger) Team Milram0:23:15 
65Christoph Springer (Ger) Heraklion - Nessebar0:27:01 
66Pascal Hungerbühler (Swi) Vorarlberg - Corratec0:28:54 
67Rene Birkenfeld (Ger) German National Team0:29:44 
68David Schorn (Aut) ELK Haus0:29:46 
69Janick Wisler (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei0:30:01 
70Martin Hebik (Cze) PSK Whirlpool - Author0:30:31 
71Steffen Radochla (Ger) ELK Haus0:32:21 
72Harald Morscher (Aut) Vorarlberg - Corratec0:32:56 
73Pirmin Lang (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei0:33:31 
74Timo Scholz (Ger) German National Team0:34:02 
75Marcel Fischer (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse0:34:11 
76Robert Bartko (Ger) LKT Team Brandenburg0:36:42 
77Emmanuel Van Ruitenbeek (Ned) Team Kuota - Indeland0:36:49 
78Servais Knaven (Ned) Team Milram0:39:25 
79Florian Harbig (Ger) Thüringer Energie Team0:39:35 
80Timo Honstein (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei0:39:57 
81Matthias Friedemann (Ger) PSK Whirlpool - Author0:41:26 
82Johannes Heider (Ger) LKT Team Brandenburg0:41:36 
83Marcel Barth (Ger) Thüringer Energie Team0:42:31 
84Lars Wackernagel (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse  
85Sebastian Siedler (Ger) Vorarlberg - Corratec0:44:21 
86Maximillian May (Ger) Thüringer Energie Team  
87Sebastian Hans (Ger) German National Team0:45:16 
88René Obst (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse  
89Eric Baumann (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse0:47:39 
90Frantisek Kloucek (Cze) PSK Whirlpool - Author0:48:37 
91Silvère Ackermann (Swi) Vorarlberg - Corratec0:49:21 
92Mark Cassidy (Irl) An Post - Sean Kelly Team0:49:40 
93Frank Scherzinger (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei0:51:11 
94Florian Salzinger (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei0:52:16 
95Andreas Stauff (Ger) Team Kuota - Indeland0:52:34 
96Phillipp Klein (Ger) Thüringer Energie Team0:55:15 
97Ronan McLaughlin (Irl) An Post - Sean Kelly Team0:57:06 
98Frantisek Rabon (Cze) Team Columbia - High Road0:59:07 
99Erik Mohs (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse1:00:22 
100Sebastian May (Ger) Thüringer Energie Team1:07:32 
101Georgios Melas (Ger) Heraklion - Nessebar1:09:45 
102Sebastian Forke (Ger) LKT Team Brandenburg1:22:18 
Mountains classification

  
1Patrik Sinkewitz (Ger) PSK Whirlpool - Author35 pts
2Marco Pinotti (Ita) Team Columbia - High Road18 
3Peter Kusztor (Hun) Atlas-Romer's Hausbäckerei12 
4Tom Stamsnijder (Ned) Rabobank11 
5Matti Breschel (Den) Saxo Bank10 
6Luke Roberts (Aus) Team Kuota - Indeland10 
7Phillipp Klein (Ger) Thüringer Energie Team9 
8Jakob Fuglsang (Den) Saxo Bank8 
9Lars Boom (Ned) Rabobank7 
10Silvère Ackermann (Swi) Vorarlberg - Corratec7 
11Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator6 
12Jos Van Emden (Ned) Rabobank6 
13Martin Velits (Svk) Team Milram4 
14Paul Voss (Ger) Team Milram4 
15Lars Ytting Bak (Den) Saxo Bank3 
16Steven Van Vooren (Bel) An Post - Sean Kelly Team3 
17Dirk Müller (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse2 
18Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia - High Road2 
19Björn Schröder (Ger) Team Milram2 
20Björn Glasner (Ger) Team Kuota - Indeland2 
21Bart Vanheulen (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator2 
22Guillaume Bourgeois (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei2 
23Erik Mohs (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse2 
24Paul Martens (Ger) Rabobank1 
25Robert Förster (Ger) Team Milram1 
26Sebastian Hans (Ger) German National Team1 
Sprint classification

  
1Dirk Müller (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse11 pts
2Lars Boom (Ned) Rabobank9 
3Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia - High Road8 
4Patrik Sinkewitz (Ger) PSK Whirlpool - Author7 
5Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator6 
6Elies Schmäh (Swi) Vorarlberg - Corratec5 
7Phillipp Klein (Ger) Thüringer Energie Team4 
8Björn Schröder (Ger) Team Milram3 
9Sebastian Forke (Ger) LKT Team Brandenburg3 
10Erik Mohs (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse3 
11Peter Kusztor (Hun) Atlas-Romer's Hausbäckerei2 
12Matti Breschel (Den) Saxo Bank2 
13Rene Birkenfeld (Ger) German National Team2 
14Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank1 
15Andreas Schillinger (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse1 
16Steven Van Vooren (Bel) An Post - Sean Kelly Team1 
17Alexander Gottfried (Ger) Team Kuota - Indeland1 
18Domenik Klemme (Ger) Saxo Bank1 
19Robert Förster (Ger) Team Milram1 
20Servais Knaven (Ned) Team Milram1 
Teams classification

  
1Rabobank52:56:19 
2Topsport Vlaanderen - Mercator0:00:02 
3CSC Saxo Bank  
4ELK Haus  
5Team Kuota - Indeland  
6Columbia HTC0:00:57 
7Team Milram0:02:42 
8LKT Team Brandenburg0:09:26 
9Team Vorarlberg -Corratec0:13:10 
10PSK Whirlpool - Author0:14:25 
11Team Atlas Römer‘s Hausbäckerei0:16:07 
12Nationalteam Deutschland0:16:24 
13An Post Sean Kelly Team0:19:49 
14Thüringer Energie Team0:27:48 
15Team Nutrixxon Sparkasse0:31:06 
16Team Heraklion-Nessebar1:32:05 

 

Related Articles

Back to top