Planckaert wins Rund um Köln

Pfingsten, Taminiaux round out podium

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Baptiste Planckaert (Bel) Wallonie Bruxelles4:54:59 
2Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Hansgrohe  
3Lionel Taminiaux (Bel) Wallonie Bruxelles0:01:26 
4Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin  
5Andreas Schillinger (Ger) Bora-Hansgrohe  
6Benjamin Perry (Can) Israel Cycling Academy  
7Clément Carisey (Fra) Israel Cycling Academy0:01:34 
8Jonas Rutsch (Ger) Team Lotto-Kern Haus0:02:17 
9Nathan Haas (Aus) Katusha-Alpecin0:02:55 
10Sam Bennett (Irl) Bora-Hansgrohe  
11Dominik Bauer (Ger) Team Dauner-Akkon0:04:54 
12Benjamin Declercq (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise  
13Thomas Sprengers (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise  
14Philipp Mamos (Ger) Team Dauner-Akkon  
15Leon Heinschke (Ger) Team Sunweb Development  
16Willem Jakobus Smit (RSA) Katusha-Alpecin  
17Roland Thalmann (Swi) Team Vorarlberg Santic  
18Michaël Van Staeyen (Bel) Roompot-Charles0:06:39 
19Amaury Capiot (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise  
20Tobias Nolde (Ger) P & S Metalltechnik  
21Dusan Rajovic (Srb) Adria Mobil0:09:17 
22Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin  
23Aaron Grosser (Ger) Bike Aid  
24Per Christian Münstermann (Ger) Team Sauerland NRW p/b SKS Germany  
25Daniel Federspiel (Aut) Team Vorarlberg Santic  
26Justin Timmermans (Ned) Roompot-Charles  
27Sven Thurau (Ger) Team Dauner-Akkon  
28Yannik Achterberg (Ger) Maloja Pushbikers  
29Florian Obersteiner (Ger) Herrmann Radteam  
30Michel Aschenbrenner (Ger) P & S Metalltechnik  
31Jonas Sonnleitner (Ger) P & S Metalltechnik  
32RUS EUR GAZ (Rus) Gazprom–Rusvelo  
33Emils Liepins (Lat) Wallonie Bruxelles  
34Patrick Haller (Ger) Heizomat Rad-Net.de  
35Jordi Warlop (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise  
36Adne van Engelen (Ned) Bike Aid  
37Igor Boev (Rus) Gazprom–Rusvelo  
38Sergei Shilov (Rus) Gazprom–Rusvelo  
39Adam Toupalík (Cze) Team Sauerland NRW p/b SKS Germany  
40Mads Schmidt Würtz (Den) Katusha-Alpecin  
41Gašper Katrašnik (Slo) Adria Mobil  
42Daniel Auer (Aut) Maloja Pushbikers  
43Colin Chris Stüssi (Swi) Team Vorarlberg Santic  
44Aaron Verwilst (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise  
45Luca Bockelmann (Ger) LKT Team Brandenburg  
46Mathias Van Gompel (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise  
47Lennart Jung (Ger) Herrmann Radteam  
48Julian Braun (Ger) Team Dauner-Akkon  
49Nils Sinschek (Ned) Team Sunweb Development  
50Kilian Steigner (Ger) Team Dauner-Akkon  
51Christopher Heider (Ger) Team Dauner-Akkon  
52Paul Rudys (Ger) LKT Team Brandenburg  
53Lukas Spengler (Swi) Wallonie Bruxelles  
54Mathias De Witte (Bel) Roompot-Charles  
55Alexander Tarlton (Ger) Herrmann Radteam  
56Alex Dowsett (GBr) Katusha-Alpecin  
57Mekseb Debesay (Eri) Bike Aid  
58Marcel Franz (Ger) Heizomat Rad-Net.de  
59Immanuel Stark (Ger) P & S Metalltechnik  
60Felix Intra (Ger) Team Sauerland NRW p/b SKS Germany  
61Aksel Nõmmela (Est) Wallonie Bruxelles  
62Ben Katerberg (Can) Team Sunweb Development  
63Christopher Hatz (Ger) Herrmann Radteam  
64David Per (Slo) Adria Mobil  
65Alexander Porsev (Rus) Gazprom–Rusvelo  
66Vladislav Kulikov (Rus) Gazprom–Rusvelo  
67Juri Hollmann (Ger) Heizomat Rad-Net.de  
68Pirmin Benz (Ger) Heizomat Rad-Net.de  
69Wouter Wippert (Ned) Evopro Racing  
70Johannes Schinnagel (Ger) Maloja Pushbikers  
71Ziga Groselj (Slo) Adria Mobil  
72Anton Vorobyev (Rus) Gazprom–Rusvelo  
73Ludovic Robeet (Bel) Wallonie Bruxelles  
74Michel Gießelmann (Ger) Team Sauerland NRW p/b SKS Germany  
75Mihkel Räim (Est) Israel Cycling Academy  
76Senne Leysen (Bel) Roompot-Charles  
77Daire Feeley (Irl) Evopro Racing  
78Zakkari Dempster (Aus) Israel Cycling Academy  
79Erik Baska (Svk) Bora-Hansgrohe  
80Peter Koning (Ned) Bike Aid  
81Xandres Vervloesem (Bel) Team Sunweb Development  
82Jodok Salzmann (Aut) Maloja Pushbikers  
83Kevyn Ista (Bel) Wallonie Bruxelles  
84Harrison Sweeny (Aus) Evopro Racing  
85Shane Archbold (NZl) Bora-Hansgrohe  
86Hamish Schreurs (NZl) Israel Cycling Academy  
87Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe  
88Guy Sagiv (Isr) Israel Cycling Academy  
89Patrick Schelling (Swi) Team Vorarlberg Santic  
90Nikodemus Holler (Ger) Bike Aid  
91Richard Weinzheimer (Ger) Team Lotto-Kern Haus  
92Felix Gall (Aut) Team Sunweb Development  
93Joshua Huppertz (Ger) Team Lotto-Kern Haus  
94Tobias Knaup (Ger) Team Lotto-Kern Haus  
95Jan Hugger (Ger) Team Lotto-Kern Haus  
96Stijn Steels (Bel) Roompot-Charles  
97Davide Orrico (Ita) Team Vorarlberg Santic  
98Jens Debusschere (Bel) Katusha-Alpecin  
99Oscar Gatto (Ita) Bora-Hansgrohe  
DNFEvgeny Shalunov (Rus) Gazprom–Rusvelo  
DNFRoy Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy  
DNFJesper Asselman (Ned) Roompot-Charles  
DNFJan Willem van Schip (Ned) Roompot-Charles  
DNFAaron Van Poucke (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise  
DNFJon Bozic (Slo) Adria Mobil  
DNFZiga Horvat (Slo) Adria Mobil  
DNFMarko Kump (Slo) Adria Mobil  
DNFMatthias Schnapka (Ger) Bike Aid  
DNFLucas Carstensen (Ger) Bike Aid  
DNFMarius Mayrhofer (Ger) Team Sunweb Development  
DNFMartin Alexander Salmon (Ger) Team Sunweb Development  
DNFCormac McGeough (Irl) Evopro Racing  
DNFEugert Zhupa (Alb) Evopro Racing  
DNFPascal Treubel (Ger) Heizomat Rad-Net.de  
DNFNils Weispfennig (Ger) Herrmann Radteam  
DNFLeon Echtermann (Ger) Herrmann Radteam  
DNFHenning Bommel (Ger) LKT Team Brandenburg  
DNFChristian Maximilian Koch (Ger) LKT Team Brandenburg  
DNFPaul Taebling (Ger) LKT Team Brandenburg  
DNFNicolas Brandt (Ger) LKT Team Brandenburg  
DNFFranz Werner (Ger) LKT Team Brandenburg  
DNFKilian Rietzler (Ger) Maloja Pushbikers  
DNFRobert Jägeler (Ger) P & S Metalltechnik  
DNFOliver Flautt (USA) Team Dauner-Akkon  
DNFLuca Henn (Ger) Team Lotto-Kern Haus  
DNFDorian Lübbers (Ger) Team Lotto-Kern Haus  
DNFJonas Härtig (Ger) Team Sauerland NRW p/b SKS Germany  
DNFLouis Leinau (Ger) Team Sauerland NRW p/b SKS Germany  
DNFJoann Leinau (Ger) Team Sauerland NRW p/b SKS Germany  
DNFDaniel Knapp (Aut) Team Vorarlberg Santic  
DNFMartin Meiler (Ger) Team Vorarlberg Santic  
DNSBastian Frick (Ger) Maloja Pushbikers  
Back to top