Sam Bennett wins Rund um Köln

Bora-Hansgrohe rider continues strong run after successful Giro

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Sam Bennett (Irl) Bora-Hansgrohe4:53:17 
2Mihkel Räim (Est) Israel Cycling Academy  
3Szymon Sajnok (Pol) CCC Sprandi Polkowice  
4Brenton Jones (Aus) Delko Marseille Provence KTM  
5Marcel Kittel (Ger) Katusha-Alpecin  
6Aaron Grosser (Ger) Team Sauerland NRW p/b SKS Germany  
7Fabian Lienhard (Swi) Swiss National Team  
8Jannik Steimle (Ger) Team Vorarlberg Santic  
9Alexander Krieger (Ger) Leopard Pro Cycling  
10Sean De Bie (Bel) Veranda's Willems Crelan  
11Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Hansgrohe  
12Leon Rohde (Ger) Heizomat Rad-Net.de  
13Kevin Deltombe (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise  
14Justin Jules (Fra) WB Aqua Protect Veranclassic  
15Guillaume Boivin (Can) Israel Cycling Academy  
16Jordi Warlop (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise  
17Max Kanter (Ger) Development Team Sunweb  
18Joshua Huppertz (Ger) Team Lotto-Kern Haus  
19Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal  
20Lucas Carstensen (Ger) Bike Aid  
21Kristian Sbaragli (Ita) Israel Cycling Academy  
22Alexander Porsev (Rus) Gazprom-Rusvelo  
23Pit Leyder (Lux) Leopard Pro Cycling  
24Jan Brockhoff (Ger) Leopard Pro Cycling  
25Pawel Franczak (Pol) CCC Sprandi Polkowice  
26Enzo Wouters (Bel) Lotto Soudal  
27Philipp Mamos (Ger) Team Dauner D&DQ | Akkon  
28Dries Van Gestel (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise  
29Patrick Haller (Ger) Heizomat Rad-Net.de  
30Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin  
31Christophe Masson (Fra) WB Aqua Protect Veranclassic  
32Robbert de Greef (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij  
33Gian Friesecke (Swi) Team Vorarlberg Santic  
34Roland Thalmann (Swi) Team Vorarlberg Santic  
35Nikolas Maes (Bel) Lotto Soudal  
36Johannes Hodapp (Ger) Team Sauerland NRW p/b SKS Germany  
37Jonas Rutsch (Ger) Team Lotto-Kern Haus  
38Julien Mortier (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic  
39Lars Bak (Den) Lotto Soudal  
40Julien El Fares (Fra) Delko Marseille Provence KTM  
41Jérémy Leveau (Fra) Delko Marseille Provence KTM  
42Dorian Lübbers (Ger) Team Lotto-Kern Haus  
43Thomas Sprengers (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise  
44Roy Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy  
45Simon Pellaud (Swi) Swiss National Team  
46Nils Eekhoff (Ned) Development Team Sunweb  
47Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin0:00:09 
48Dennis van Winden (Ned) Israel Cycling Academy  
49Meron Teshome (Eri) Bike Aid  
50Meron Abraham (Eri) Bike Aid  
51Davide Orrico (Ita) Team Vorarlberg Santic  
52Antoine Warnier (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic  
53Patrick Schelling (Swi) Team Vorarlberg Santic  
54Martin Alexander Salmon (Ger) Development Team Sunweb  
55Andreas Schillinger (Ger) Bora-Hansgrohe  
56Szymon Rekita (Pol) Leopard Pro Cycling  
57Aaron Verwilst (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise  
58Elmar Reinders (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij  
59Sergey Lagutin (Rus) Gazprom-Rusvelo  
60Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal  
61Florian Nowak (Ger) Team Lotto-Kern Haus  
62Wouter Wippert (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij  
63Remy Mertz (Bel) Lotto Soudal  
64Filip Maciejuk (Pol) Leopard Pro Cycling  
65Jan Willem van Schip (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij  
66Brian van Goethem (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij  
67Roman Maikin (Rus) Gazprom-Rusvelo  
68Michal Paluta (Pol) CCC Sprandi Polkowice  
69Felix Gall (Aut) Development Team Sunweb  
70Sander Armee (Bel) Lotto Soudal  
71Nikolay Trusov (Rus) Gazprom-Rusvelo  
72Dimitri Peyskens (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic  
73Thomas Deruette (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic0:00:26 
74Stijn Devolder (Bel) Veranda's Willems Crelan0:00:28 
75Jan Hugger (Ger) Team Lotto-Kern Haus  
76Cyrille Thiery (Swi) Swiss National Team  
77Kamil Gradek (Pol) CCC Sprandi Polkowice  
78Elias Van Breussegem (Bel) Veranda's Willems Crelan  
79Baptiste Planckaert (Bel) Katusha-Alpecin0:00:30 
80Cesare Benedetti (Ita) Bora-Hansgrohe  
81Felix Grossschartner (Aut) Bora-Hansgrohe  
82Yannick Martinez (Fra) Delko Marseille Provence KTM  
83Alex Dowsett (GBr) Katusha-Alpecin  
84Patrick Lechner (Ger) Bike Aid0:00:43 
85Oscar Riesebeek (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij0:00:46 
86Joseph Areruya (Rwa) Delko Marseille Provence KTM0:00:53 
87Jonas Koch (Ger) CCC Sprandi Polkowice  
88Mateusz Taciak (Pol) CCC Sprandi Polkowice  
89Sjoerd van Ginneken (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij0:00:57 
90Huub Duijn (Ned) Veranda's Willems Crelan  
91Arjen Livyns (Bel) Veranda's Willems Crelan  
92Kenny De Ketele (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise  
93Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo  
94Paul Taebling (Ger) LKT Team Brandenburg0:01:01 
95Stefan Bissegger (Swi) Swiss National Team0:01:27 
96Jenthe Biermans (Bel) Katusha-Alpecin0:01:41 
97Simon Laib (Ger) Team Dauner D&DQ | Akkon0:01:52 
98Gatis Smukulis (Lat) Delko Marseille Provence KTM0:02:16 
99Frantisek Sisr (Cze) CCC Sprandi Polkowice  
100Charles Quarterman (GBr) Leopard Pro Cycling0:03:12 
101Stefan Delfosse (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic0:03:24 
102Julian Braun (Ger) Team Dauner D&DQ | Akkon  
103Christopher Heider (Ger) Team Dauner D&DQ | Akkon  
104Frederik Dombrowski (Ger) Team Dauner D&DQ | Akkon  
105Lukas Rüegg (Swi) Team Vorarlberg Santic  
106Joann Leinau (Ger) Team Sauerland NRW p/b SKS Germany0:03:30 
107Florian Stork (Ger) Development Team Sunweb  
108Salim Kipkemboi (Ken) Bike Aid  
109Sergei Shilov (Rus) Gazprom-Rusvelo  
110Igor Boev (Rus) Gazprom-Rusvelo  
111Louis Leinau (Ger) Team Sauerland NRW p/b SKS Germany0:05:44 
DNFMichal Kolár (Svk) Bora-Hansgrohe  
DNFMatteo Pelucchi (Ita) Bora-Hansgrohe  
DNFMarco Mathis (Ger) Katusha-Alpecin  
DNFPreben Van Hecke (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise  
DNFJulien Trarieux (Fra) Delko Marseille Provence KTM  
DNFAwet Andemeskel (Eri) Israel Cycling Academy  
DNFHamish Schreurs (NZl) Israel Cycling Academy  
DNFLeo Appelt (Ger) LKT Team Brandenburg  
DNFJonas Bokeloh (Ger) LKT Team Brandenburg  
DNFFrederik Hähnel (Ger) LKT Team Brandenburg  
DNFMalte Jürß (Ger) LKT Team Brandenburg  
DNFPaul Rudys (Ger) LKT Team Brandenburg  
DNFHao Tu Chih (Tpe) Development Team Sunweb  
DNFJens Vanoverberghe (Bel) Development Team Sunweb  
DNFJuri Hollmann (Ger) Heizomat Rad-Net.de  
DNFTobias Nolde (Ger) Heizomat Rad-Net.de  
DNFLucas Liss (Ger) Heizomat Rad-Net.de  
DNFPascal Treubel (Ger) Heizomat Rad-Net.de  
DNFFelix Groß (Ger) Heizomat Rad-Net.de  
DNFMarc Dörrie (Ger) Team Lotto-Kern Haus  
DNFRichard Weinzheimer (Ger) Team Lotto-Kern Haus  
DNFJohn Mandrysch (Ger) Team Dauner D&DQ | Akkon  
DNFSven Thurau (Ger) Team Dauner D&DQ | Akkon  
DNFMichel Gießelmann (Ger) Team Sauerland NRW p/b SKS Germany  
DNFPer Christian Münstermann (Ger) Team Sauerland NRW p/b SKS Germany  
DNFViktor Müller (Ger) Team Sauerland NRW p/b SKS Germany  
DNFPatrick Jäger (Aut) Team Vorarlberg Santic  
DNFKonrad Geßner (Ger) Leopard Pro Cycling  
DNFDylan Page (Swi) Swiss National Team  
DNFJoab Schneiter (Swi) Swiss National Team  
DNFMatthias Schnapka (Ger) Bike Aid  
Back to top