TechPowered By

More tech

Delfosse triumphs at Rund um Köln

By:
Cycling News

Jacobs, Preidler compete podium from three-man sprint

Full Results
1 Sébastien Delfosse (Bel) Crelan-Euphony 4:41:17  
2 Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise    
3 Georg Preidler (Aut) Team Argos-Shimano    
4 Warren Barguil (Fra) Team Argos-Shimano 0:00:11  
5 Sep Vanmarcke (Bel) Blanco Pro Cycling Team 0:00:13  
6 Stijn Steels (Bel) Crelan-Euphony    
7 Roger Kluge (Ger) Team NetApp-Endura    
8 Alphonse Vermote (Bel) An Post-Chainreaction    
9 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Katusha    
10 Laurens De Vreese (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise    
11 Jonathan Dufrasne (Bel) Wallonie-Bruxelles    
12 Florian Senechal (Fra) Etixx-Ihned    
13 Michael Schwarzmann (Ger) Team NetApp-Endura    
14 Adrian Palomares Villaplana (Spa) Cyclingteam De Rijke-Shanks    
15 Andreas Schillinger (Ger) Team NetApp-Endura 0:00:24  
16 Clinton Robert Avery (NZl) Champion System Pro Cycling Team 0:05:23  
17 Sam Bennett (Irl) An Post-Chainreaction    
18 Nicolas Vereecken (Bel) An Post-Chainreaction    
19 Lucas Liss (Ger) Rad-Net Rose Team    
20 Timo Thömel (Ger) Team NSP-Ghost    
21 Yoeri Havik (Ned) Cyclingteam De Rijke-Shanks    
22 Tom Van Asbroeck (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise    
23 Michael Kurth (Ger) Team Quantec-Indeland    
24 Matthias Friedemann (Ger) Champion System Pro Cycling Team    
25 Grischa Janorschke (Ger) Nutrixxion Abus    
26 Petr Vakoc (Cze) Etixx-Ihned    
27 Kevin Peeters (Bel) Crelan-Euphony    
28 Andreas Stauff (Ger) MTN-Qhubeka    
29 Sebastian Forke (Ger) Team NSP-Ghost    
30 Raphael Freienstein (Ger) Team Heizomat    
31 Nikias Arndt (Ger) Team Argos-Shimano    
32 Johannes Weber (Ger) Team Heizomat    
33 Alexander Grad (Ger) Team Heizomat    
34 Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Cyclingteam De Rijke-Shanks    
35 Theo Reinhardt (Ger) Rad-Net Rose Team    
36 Daniel Hoelgaard (Nor) Etixx-Ihned    
37 Arthur Vanoverberghe (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise    
38 Marcel Fröse (Ger) Team Bergstrasse Jenatec    
39 Bob Schoonbroodt (Ned) Cyclingteam De Rijke-Shanks    
40 Olivier Chevalier (Bel) Wallonie-Bruxelles    
41 Markus Hoelgaard (Nor) Etixx-Ihned    
42 Max Merk (Ger) Team Heizomat    
43 Christophe Premont (Bel) Crelan-Euphony    
44 Raymond Werst (Ned) Team Quantec-Indeland    
45 Laurent Evrard (Bel) Wallonie-Bruxelles    
46 Jacob Fiedler (Ger) Team NSP-Ghost    
47 Nils Politt (Ger) Team Stölting    
48 Maxime Vantomme (Bel) Crelan-Euphony    
49 Jesus Ezquerra Muela (Spa) Leopard-Trek Continental Team    
50 Olivier Hofstetter (Swi) Leopard-Trek Continental Team    
51 Shane Archbold (NZl) An Post-Chainreaction    
52 Jan-Niklas Droste (Ger) Team Heizomat    
53 Florian Scheit (Ger) Rad-Net Rose Team    
54 Francois Parisien (Can) Team Argos-Shimano    
55 Michael Hümbert Jun. (Ger) Team Bergstrasse Jenatec    
56 Marius Jessenberger (Ger) Team Bergstrasse Jenatec 0:05:30  
57 Michel Koch (Ger) Cannondale Pro Cycling    
58 Felix Dehmel (Ger) Team Stölting    
59 Alexander Schmitt (Ger) Nutrixxion Abus    
60 Tomáš Koudela (Cze) Etixx-Ihned    
61 Manuel Straub (Ger) Team Heizomat    
62 Sergei Chernetckii (Rus) Katusha    
63 Tobias Dohlus (Ger) Nutrixxion Abus    
64 Alexander Kristoff (Nor) Katusha    
65 Egidijus Juodvalkis (Ltu) Crelan-Euphony    
66 Luke Roberts (Aus) Team Stölting    
67 Emanuel Buchmann (Ger) Rad-Net Rose Team    
68 Jetse Bol (Ned) Blanco Pro Cycling Team    
69 Tom Dumoulin (Ned) Team Argos-Shimano    
70 Stefan Schäfer (Ger) Team NSP-Ghost    
71 Patrick Konrad (Aut) Etixx-Ihned    
72 Marco Haller (Aut) Katusha    
73 Huub Duyn (Ned) Cyclingteam De Rijke-Shanks    
74 Max Walsleben (Ger) Nutrixxion Abus 0:05:35  
75 Benjamin Sydlik (Ger) Nutrixxion Abus    
76 Tim Gebauer (Ger) Team Stölting    
77 Johann Van Zyl (RSA) MTN-Qhubeka    
78 Jure Golcer (Slo) Tirol Cycling Team    
79 Zachary Bell (Can) Champion System Pro Cycling Team    
80 Kersten Thiele (Ger) Rad-Net Rose Team    
81 Mikhail Ignatyev (Rus) Katusha    
82 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Argos-Shimano    
83 Gerald Ciolek (Ger) MTN-Qhubeka    
84 Markus Eichler (Ger) Team NetApp-Endura    
85 Mart Ojavee (Est) Champion System Pro Cycling Team    
86 Klaas Sys (Bel) Crelan-Euphony    
87 Robert Wagner (Ger) Blanco Pro Cycling Team    
88 Jos Van Emden (Ned) Blanco Pro Cycling Team    
89 Robert Retschke (Ger) Team Quantec-Indeland    
90 Gatis Smukulis (Lat) Katusha    
91 Vladimir Isaychev (Rus) Katusha    
92 Rudiger Selig (Ger) Katusha    
93 Michael Weicht (Ger)    
94 Fabian Schnaidt (Ger) Champion System Pro Cycling Team    
95 Ronan McLaughlin (Irl) An Post-Chainreaction 0:05:44  
96 Sergej Fuchs (Ger) Team NSP-Ghost    
97 Jacobus Venter (RSA) MTN-Qhubeka    
98 Yves Lampaert (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise    
99 Martin Reimer (Ger) MTN-Qhubeka    
100 Dieter Bouvry (Bel) Etixx-Ihned    
101 Philipp Walsleben (Ger) BKCP-Powerplus    
102 Sean Downey (Irl) An Post-Chainreaction    
103 Laurens Ten Dam (Ned) Blanco Pro Cycling Team    
104 Rick Ampler (Ger) Nutrixxion Abus 0:05:48  
105 Mark McNally (GBr) An Post-Chainreaction 0:05:49  
106 Marcel Meisen (Ger) BKCP-Powerplus 0:05:50  
107 Ignatas Konovalovas (Ltu) MTN-Qhubeka 0:05:52  
108 Jay Robert Thomson (RSA) MTN-Qhubeka    
109 André Greipel (Ger) Lotto Belisol    
DNF Dennis Van Winden (Ned) Blanco Pro Cycling Team    
DNF Thomas Peterson (USA) Team Argos-Shimano    
DNF Steffen Radochla (Ger) Euskaltel-Euskadi    
DNF André Schulze (Ger) Euskaltel-Euskadi    
DNF Christoph Springer (Ger) Team Vorarlberg    
DNF Ralf Matzka (Ger) Team NetApp-Endura    
DNF Jonathan McEvoy (GBr) Team NetApp-Endura    
DNF Erick Rowsell (GBr) Team NetApp-Endura    
DNF Scott Thwaites (GBr) Team NetApp-Endura    
DNF Gilles Devillers (Bel) Crelan-Euphony    
DNF Jani Tewelde Weldegabir (Eri) MTN-Qhubeka    
DNF Sander Armee (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise    
DNF Michael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise    
DNF Kenneth Van Bilsen (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise    
DNF Sebastian Körber (Ger) Nutrixxion Abus    
DNF Henning Bommel (Ger) Rad-Net Rose Team    
DNF Alexander Krieger (Ger) Rad-Net Rose Team    
DNF Fabian Bruno (Ger) Team Bergstrasse Jenatec    
DNF Arne Kenzler (Ger) Team Bergstrasse Jenatec    
DNF Fabio Nappa (Ger) Team Bergstrasse Jenatec    
DNF Sven Forberger (Ger) Team NSP-Ghost    
DNF Markus Fothen (Ger) Team NSP-Ghost    
DNF Gerold Henrichsen (Ger) Team Quantec-Indeland    
DNF Luc Loozen (Ned) Team Quantec-Indeland    
DNF Kim-Simon Nottebohm (Ger) Team Quantec-Indeland    
DNF Ron Pfeifer (Ger) Team Quantec-Indeland    
DNF Thomas Schneider (Ger) Team Quantec-Indeland    
DNF Christian Mager (Ger) Team Stölting    
DNF Thomas Koep (Ger) Team Stölting    
DNF Jan Oelerich (Ger) Team Stölting    
DNF Björn Schröder (Ger) Team Stölting    
DNF Hannes Kapeller (Aut) Tirol Cycling Team    
DNF Maximilian Kuen (Aut) Tirol Cycling Team    
DNF Gregor Muhlberger (Aut) Tirol Cycling Team    
DNF Marc Obkircher (Aut) Tirol Cycling Team    
DNF Patric Schultus (Aut) Tirol Cycling Team    
DNF Piero Baffi (Ita) Leopard-Trek Continental Team    
DNF Sean De Bie (Bel) Leopard-Trek Continental Team    
DNF Jan Hirt (Cze) Leopard-Trek Continental Team    
DNF Fabio Polazzi (Bel) Wallonie-Bruxelles    
DNF Justin Van Hoecke (Bel) Wallonie-Bruxelles    
DNF Christian Patron (Bel) Wallonie-Bruxelles    
DNF Jonathan De Witte (Bel) Wallonie-Bruxelles    
DNF Niko Eeckhout (Bel) An Post-Chainreaction