Sarreau wins in Vitre

Frenchman tops Welten, Venturini

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Marc Sarreau (Fra) Groupama - Fdj4:52:43 
2Bram Welten (Ned) Team Arkea - Samsic  
3Clement Venturini (Fra) Ag2R La Mondiale  
4Nelson Soto Martinez (Col) Caja Rural-Seguros RGA0:00:01 
5Eduard-Michael Grosu (Rom) Delko Marseille Provence  
6Pierre Barbier (Fra) Natura4Ever - Roubaix - Lille Metropole0:00:03 
7Lionel Taminiaux (Bel) Wallonie Bruxelles  
8Thomas Boudat (Fra) Direct Energie  
9Romain Feillu (Fra) St Michel - Auber 93  
10Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits  
11Roland Thalmann (Swi) Team Vorarlberg Santic  
12Romain Hardy (Fra) Team Arkea - Samsic  
13Quentin Jauregui (Fra) Ag2R La Mondiale  
14Mattia Frapporti (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec  
15Cyril Barthe (Fra) Euskadi Basque Country - Murias  
16Lukas Rüegg (Swi) Swiss Racing Academy  
17Alexander Cataford (Can) Israel Cycling Academy  
18Robert William Kessler (Ger) Team Lotto - Kern Haus  
19Matteo Malucelli (Ita) Caja Rural - Seguros Rga  
20Luis Carlos Chia Bermudez (Col) Manzana Postobon  
21Adam De Vos (Can) Rally Uhc Cycling  
22Patrick Schelling (Swi) Team Vorarlberg Santic  
23Julien El Fares (Fra) Delko Marseille Provence  
24Anthony Maldonado (Fra) St Michel - Auber 93  
25Matthias Brändle (Aut) Israel Cycling Academy  
26Nans Peters (Fra) Ag2R La Mondiale  
27Mickael Delage (Fra) Groupama - Fdj  
28Przemyslaw Kasperkiewicz (Pol) Delko Marseille Provence  
29Mauro Schmid (Swi) Swiss Racing Academy  
30Diego Antonio Ochoa Camargo (Col) Manzana Postobon0:00:09 
31Gian Friesecke (Swi) Swiss Racing Academy  
32Marc Dörrie (Ger) Team Lotto - Kern Haus  
33Paul Ourselin (Fra) Direct Energie  
34Matteo Busato (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec  
35Pierre Idjouadiene (Fra) Natura4Ever - Roubaix - Lille Metropole  
36Jonas Rutsch (Ger) Team Lotto - Kern Haus  
37Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits  
38Aksel Nõmmela (Est) Wallonie Bruxelles  
39Ryan Anderson (Can) Rally Uhc Cycling  
40Lorrenzo Manzin (Fra) Vital Concept - B&B Hotels  
41Kevin Le Cunff (Fra) St Michel - Auber 93  
42Cyril Gautier (Fra) Vital Concept - B&B Hotels  
43Gordian Banzer (Swi) Team Vorarlberg Santic  
44Pierre Gouault (Fra) Natura4Ever - Roubaix - Lille Metropole  
45Clément Carisey (Fra) Israel Cycling Academy0:00:15 
46Ludovic Robeet (Bel) Wallonie Bruxelles0:00:17 
47Sebastian Mora Vedri (Spa) Caja Rural-Seguros RGA0:00:19 
48Angelo Tulik (Fra) Direct Energie  
49Jordan Arley Parra Arias (Col) Manzana Postobon  
50Victor Lafay (Fra) Cofidis, Solutions Credits  
51Mathias Le Turnier (Fra) Cofidis, Solutions Credits  
52Fabien Schmidt (Fra) Delko Marseille Provence  
53Laurent Pichon (Fra) Team Arkea - Samsic0:00:23 
54Elie Gesbert (Fra) Team Arkea - Samsic  
55Thibault Ferasse (Fra) Natura4Ever - Roubaix - Lille Metropole0:00:24 
56Valentin Madouas (Fra) Groupama - Fdj0:00:27 
57Benjamin Thomas (Fra) Groupama - Fdj0:00:35 
58Daniel Hoelgaard (Nor) Groupama - Fdj  
59Julien Antomarchi (Fra) Natura4Ever - Roubaix - Lille Metropole0:00:42 
60Alo Jakin (Est) St Michel - Auber 93  
61Yohann Gene (Fra) Direct Energie  
62Simon Sellier (Fra) Direct Energie0:01:05 
63Alan Banaszek (Pol) Caja Rural - Seguros Rga0:01:10 
64Arnaud Courteille (Fra) Vital Concept - B&B Hotels0:01:22 
65Tony Hurel (Fra) St Michel - Auber 93  
66Hugo Hofstetter (Fra) Cofidis, Solutions Credits0:01:42 
67Bryan Steve Gomez Peñaloza (Col) Manzana Postobon0:01:52 
68Alexis Guerin (Fra) Delko Marseille Provence0:02:13 
69Jérémy Leveau (Fra) Delko Marseille Provence0:02:38 
70Tom Wirtgen (Lux) Wallonie Bruxelles0:02:42 
71Andrea Vendrame (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec0:02:45 
72Baptiste Planckaert (Bel) Wallonie Bruxelles0:02:55 
73Franck Bonnamour (Fra) Team Arkea - Samsic0:03:19 
74Roy Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy0:03:25 
75Geoffrey Bouchard (Fra) Ag2R La Mondiale0:03:34 
76Matteo Dal-Cin (Can) Rally Uhc Cycling0:03:55 
77Robin Carpenter (USA) Rally Uhc Cycling  
78Jerome Cousin (Fra) Direct Energie  
79Morné Van Niekerk (RSA) St Michel - Auber 930:04:23 
80Frederik Raßmann (Ger) Team Lotto - Kern Haus  
81Axel Journiaux (Fra) Direct Energie0:04:44 
82Jan Kuhn (Ger) Team Lotto - Kern Haus0:07:18 
83Omar Alberto Mendoza Cardona (Col) Manzana Postobon  
84Christophe Masson (Fra) Natura4Ever - Roubaix - Lille Metropole  
85Kim Alexander Heiduk (Ger) Team Lotto - Kern Haus0:07:23 
86Kenny Molly (Bel) Wallonie Bruxelles0:07:26 
87Matteo Spreafico (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec  
88Juan Felipe Osorio Arboleda (Col) Manzana Postobon  
89Nicolas Baldo (Fra) St Michel - Auber 930:07:37 
90Jose Manuel Diaz Gallego (Spa) Team Vorarlberg Santic  
91Corentin Ermenault (Fra) Vital Concept - B&B Hotels  
92Joseph Areruya (Rwa) Delko Marseille Provence  
93Juan Antonio Lopez-Cozar Jaimez (Spa) Euskadi Basque Country-Murias  
94Nigel Ellsay (Can) Rally Uhc Cycling  
95Fabian Paumann (Swi) Swiss Racing Academy  
96Justin Mottier (Fra) Vital Concept - B&B Hotels  
97Thomas Vaubourzeix (Fra) Natura4Ever - Roubaix - Lille Metropole  
98Jose Daniel Viejo Redondo (Spa) Euskadi Basque Country-Murias0:07:40 
99François Bidard (Fra) Ag2R La Mondiale  
100Ander Barrenetxea Uriarte (Spa) Euskadi Basque Country-Murias  
101Franklin Six (Bel) Wallonie Bruxelles  
102Pierre Luc Perichon (Fra) Cofidis, Solutions Credits0:07:54 
103Leonardo Fedrigo (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec0:10:35 
104Mattia Viel (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec  
DNFRaphael Krähemann (Swi) Swiss Racing Academy  
DNFMikel Aristi Gardoki (Spa) Euskadi Basque Country-Murias  
DNFBeñat Intxausti Elorriaga (Spa) Euskadi Basque Country-Murias  
DNFGotzon Udondo Santamaria (Spa) Euskadi Basque Country-Murias  
DNFDavide Orrico (Ita) Team Vorarlberg Santic  
DNFJannik Steimle (Ger) Team Vorarlberg Santic  
DNFAlan Riou (Fra) Team Arkea - Samsic  
DNFNiklas Märkl (Ger) Development Team Sunweb  
DNFRudy Barbier (Fra) Israel Cycling Academy  
DNFCyrille Thièry (Swi) Swiss Racing Academy  
DNFAlex Vogel (Swi) Swiss Racing Academy  
DNFPier Andre Cote (Can) Rally Uhc Cycling  
DNFColin Chris Stüssi (Swi) Team Vorarlberg Santic  
DNFMaxime Daniel (Fra) Team Arkea - Samsic  
DNFMauricio Moreira (Uru) Caja Rural - Seguros Rga  
DNFSondre Holst Enger (Nor) Israel Cycling Academy  
DNFJhonatan Restrepo Valencia (Col) Manzana Postobon  
DNFBenoit Vaugrenard (Fra) Groupama - Fdj  
DNFKévin Geniets (Lux) Groupama - Fdj  
DNFJulian Fernando Cardona Henao (Col) Betplay Cycling Team  
DNFSamuel Dumoulin (Fra) Ag2R La Mondiale  
DNFBenoit Cosnefroy (Fra) Ag2R La Mondiale  
DNFKevin Reza (Fra) Vital Concept - B&B Hotels  
DNFMarc Fournier (Fra) Vital Concept - B&B Hotels  
DNFEmerson Oronte (USA) Rally Uhc Cycling  
DNFXavier Cañellas Sanchez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
Back to top