Bennett sprints to final stage win

Coppel wraps up general classification

Full Results
1Sam Bennett (Irl) Velo Club La Pomme-Marseille3:35:20 
2Stefan Van Dijck (Ned) Verandas Willems  
3Laurent Pichon (Fra) Bretagne - Schuller  
4Blaz Furdi (Slo) Sava  
5Guillaume Bonnet (Fra) Team Vulco - Vaulx en Velin  
6Sébastien Boire (Fra) SCO Dijon  
7Melvin Rulliere (Fra) Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme  
8Juan Forero (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion  
9James Moss (GBr) Endura Racing  
10Christopher Agostini (Fra) Creusot Cyclisme  
11Etienne Fedrigo (Fra) Creusot Cyclisme  
12Paul Moucheraud (Fra) Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme  
13Sébastien Duret (Fra) Bretagne - Schuller  
14Nico Schneider (Ger) Continental Team Differdange  
15Mathieu Teychenne-Coutet (Fra) Chambery Cyclisme Formation  
16Pierre Bourlot (Fra) Team Vulco - Vaulx en Velin  
17Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller  
18Radoslav Rogina (Cro) Loborika  
19Rudy Lesschaeve (Fra) CC Nogent-sur-Oise  
20Stéven Le Hyaric (Fra) CC Nogent-sur-Oise  
21Matej Stare (Slo) Sava  
22Sébastien Reichenbach (Swi) Atlas Personal  
23Florent Barle (Fra) Avc Aix-En-Provence  
24Sébastien Ivars (Fra) Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme  
25Yoann Barbas (Fra) Chambery Cyclisme Formation  
26Sergei Firsanov (Rus) Team Designa Kokken - Blue Water  
27Fréderic Brun (Fra) Team Vulco - Vaulx en Velin  
28Thomas Welter (Fra) Chambery Cyclisme Formation  
29Jeróme Coppel (Fra) Saur - Sojasun  
30Fabien Alazard (Fra) VC Caladois  
31Nicolas Baldo (Fra) Atlas Personal  
32Robert Partridge (GBr) Endura Racing  
33Pierre-Luc Perrichon (Fra) SCO Dijon  
34David Rosch (Ger) Atlas Personal  
35Julien Guay (Fra) CC Nogent-sur-Oise  
36Rostislav Krotky (Cze) AC Sparta Praha  
37Luis Laverde (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion  
38Yohan Bagot (Fra) Velo Club La Pomme-Marseille  
39Thomas Degand (Bel) Verandas Willems  
40Alexandre Aulas (Fra) CR4 Roanne  
41Herberts Pudans (Lat) CR4 Roanne  
42Sylvain Georges (Fra) Creusot Cyclisme  
43Christophe Laurent (Fra) Team Vulco - Vaulx en Velin  
44Edgaras Kovaliovas (Ltu) Velo Club La Pomme-Marseille  
45Blaise Sonnery (Fra) Creusot Cyclisme  
46Guillaume Levarlet (Fra) Saur - Sojasun  
47René Jorgensen (Den) Team Designa Kokken - Blue Water  
48Vincent Canard (Fra) VC Caladois  
49Frank Dressler (Ger) Continental Team Differdange  
50Evgueni Sladkov (Kaz) Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme  
51Evaldas Siskevicius (Ltu) Velo Club La Pomme-Marseille  
52Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika  
53Yves Mercier (Fra) SCO Dijon  
54Emanuel Kizerlovski (Cro) Loborika  
55Fabio Duarte (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion  
56Bruno Guggisberg (Swi) Atlas Personal  
57Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Schuller  
58Vaclav Hlavac (Cze) AC Sparta Praha  
59David Giraud (Fra) Chambery Cyclisme Formation  
60Alex Cano (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion  
61Quentin Santy (Fra) CC Nogent-sur-Oise  
62Jérôme Mainard (Fra) CR4 Roanne  
63Vladimir Kerkez (Slo) Sava  
64Stéphane Sapin (Fra) VC Caladois0:00:15 
65Clement Penven (Fra) CC Nogent-sur-Oise  
66Ladislav Fabisovsky (Cze) AC Sparta Praha  
67Stuart Grimsey (Aus) Team Vulco - Vaulx en Velin  
68Morten Knudsen (Den) Continental Team Differdange  
69Roman Bronis (Cze) AC Sparta Praha  
70Oscar Alvares (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion0:00:17 
71Nik Burjek (Slo) Sava  
72Aymeric Brunet (Fra) CR4 Roanne  
73George Bennett (Aus) CR4 Roanne  
74Sven Renders (Bel) Verandas Willems  
75Benoît Luminet (Fra) CR4 Roanne  
76Frédéric Finot (Fra) Creusot Cyclisme  
77Tomislav Danculovic (Cro) Loborika  
78Massimo Demarin (Cro) Loborika  
79Yannick Marié (Fra) Velo Club La Pomme-Marseille  
80Aurelien Ribet (Fra) Avc Aix-En-Provence0:00:22 
81Yannick Talabardon (Fra) Saur - Sojasun  
82Andy Cappelle (Bel) Verandas Willems0:00:35 
83Darko Blazevic (Cro) Loborika0:00:44 
84Callum Wilkinson (GBr) Endura Racing0:00:52 
85Romain Villa (Fra) SCO Dijon0:01:02 
86Grégory Habeaux (Bel) Verandas Willems0:01:06 
87Cyril Bessy (Fra) Saur - Sojasun0:01:49 
88Nebojsa Jovanovic (Srb) AC Sparta Praha  
89Tomas Okrouhlicky (Cze) AC Sparta Praha  
90Alexey Lyalko (Kaz) Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme  
DNFEduardo Gonzalo Ramirez (Spa) Bretagne - Schuller  
DNFTjarco Cuppens (Ned) Continental Team Differdange  
DNFJure Zrimsek (Slo) Sava  
DNFWilliam Tarride (Fra) Velo Club La Pomme-Marseille  
DNFThomas Rostollan (Fra) Avc Aix-En-Provence  
Heyrieux
1Christophe Laurent (Fra) Team Vulco - Vaulx en Velin4pts
2Romain Villa (Fra) SCO Dijon2 
3Tomislav Danculovic (Cro) Loborika1 
Charvieu-Chavagneux
1Christophe Laurent (Fra) Team Vulco - Vaulx en Velin4pts
2Romain Villa (Fra) SCO Dijon2 
3Tomislav Danculovic (Cro) Loborika1 
Charvieu-Chavagneux
1Christophe Laurent (Fra) Team Vulco - Vaulx en Velin4pts
2Nicolas Baldo (Fra) Atlas Personal2 
3Frédéric Finot (Fra) Creusot Cyclisme1 
Charvieu-Chavagneux
1Thomas Degand (Bel) Verandas Willems4pts
2Sven Renders (Bel) Verandas Willems2 
3Edgaras Kovaliovas (Ltu) Velo Club La Pomme-Marseille1 
Charvieu-Chavagneux
1Sven Renders (Bel) Verandas Willems4pts
2Evaldas Siskevicius (Ltu) Velo Club La Pomme-Marseille2 
3Andy Cappelle (Bel) Verandas Willems1 
Points
1Sam Bennett (Irl) Velo Club La Pomme-Marseille25pts
2Stefan Van Dijck (Ned) Verandas Willems20 
3Laurent Pichon (Fra) Bretagne - Schuller16 
4Blaz Furdi (Slo) Sava14 
5Guillaume Bonnet (Fra) Team Vulco - Vaulx en Velin12 
6Sébastien Boire (Fra) SCO Dijon10 
7Melvin Rulliere (Fra) Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme9 
8Juan Forero (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion8 
9James Moss (GBr) Endura Racing7 
10Christopher Agostini (Fra) Creusot Cyclisme6 
11Etienne Fedrigo (Fra) Creusot Cyclisme5 
12Paul Moucheraud (Fra) Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme4 
13Sébastien Duret (Fra) Bretagne - Schuller3 
14Nico Schneider (Ger) Continental Team Differdange2 
15Mathieu Teychenne-Coutet (Fra) Chambery Cyclisme Formation1 
Cote De Chalons
1Alex Cano (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion4pts
2Sergei Firsanov (Rus) Team Designa Kokken - Blue Water2 
3Jeróme Coppel (Fra) Saur - Sojasun1 
Cote De Valencin
1Florent Barle (Fra) Avc Aix-En-Provence4pts
2Tomislav Danculovic (Cro) Loborika2 
3Christophe Laurent (Fra) Team Vulco - Vaulx en Velin1 
Cote De Venerieu
1Florent Barle (Fra) Avc Aix-En-Provence4pts
2Christophe Laurent (Fra) Team Vulco - Vaulx en Velin2 
3Tomislav Danculovic (Cro) Loborika1 
Cote D'annoisin-Chatelans
1Florent Barle (Fra) Avc Aix-En-Provence6pts
2Tomislav Danculovic (Cro) Loborika4 
3Christophe Laurent (Fra) Team Vulco - Vaulx en Velin2 
4Frédéric Finot (Fra) Creusot Cyclisme1 
Young Riders
1Sam Bennett (Irl) Velo Club La Pomme-Marseille3:35:20 
2Blaz Furdi (Slo) Sava  
3Guillaume Bonnet (Fra) Team Vulco - Vaulx en Velin  
4Melvin Rulliere (Fra) Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme  
5Christopher Agostini (Fra) Creusot Cyclisme  
6Etienne Fedrigo (Fra) Creusot Cyclisme  
7Mathieu Teychenne-Coutet (Fra) Chambery Cyclisme Formation  
8Pierre Bourlot (Fra) Team Vulco - Vaulx en Velin  
9Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller  
10Sébastien Reichenbach (Swi) Atlas Personal  
11Yoann Barbas (Fra) Chambery Cyclisme Formation  
12Fréderic Brun (Fra) Team Vulco - Vaulx en Velin  
13Thomas Welter (Fra) Chambery Cyclisme Formation  
14David Rosch (Ger) Atlas Personal  
15Edgaras Kovaliovas (Ltu) Velo Club La Pomme-Marseille  
16Evaldas Siskevicius (Ltu) Velo Club La Pomme-Marseille  
17David Giraud (Fra) Chambery Cyclisme Formation  
18Quentin Santy (Fra) CC Nogent-sur-Oise  
19Stéphane Sapin (Fra) VC Caladois0:00:15 
20Clement Penven (Fra) CC Nogent-sur-Oise  
21Stuart Grimsey (Aus) Team Vulco - Vaulx en Velin  
22George Bennett (Aus) CR4 Roanne0:00:17 
23Callum Wilkinson (GBr) Endura Racing0:00:52 
DNFWilliam Tarride (Fra) Velo Club La Pomme-Marseille  
Teams
1Bretagne - Schuller10:46:00 
2Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme  
3Team Vulco - Vaulx en Velin  
4Creusot Cyclisme  
5Chambery Cyclisme Formation  
6CC Nogent-sur-Oise  
7Velo Club La Pomme-Marseille  
8Atlas Personal  
9Sava  
10SCO Dijon  
11Cafe de Colombia - Colombia Es Pasion  
12Loborika  
13CR4C Roanne  
14Continental Cycling Team Differdange0:00:15 
15VC Caladois  
16AC Sparta Praha  
17Verandas Willems0:00:17 
18Saur - Sojasun0:00:22 
19Endura Racing0:00:52 
Final General Classification
1Jeróme Coppel (Fra) Saur - Sojasun14:36:42 
2Nicolas Baldo (Fra) Atlas Personal0:01:40 
3Sergei Firsanov (Rus) Team Designa Kokken - Blue Water0:01:45 
4Sébastien Duret (Fra) Bretagne - Schuller0:01:50 
5Pierre-Luc Perrichon (Fra) SCO Dijon0:04:08 
6Radoslav Rogina (Cro) Loborika0:04:11 
7Thomas Degand (Bel) Verandas Willems  
8Sylvain Georges (Fra) Creusot Cyclisme0:04:14 
9Luis Laverde (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion0:04:17 
10Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller0:04:25 
11Sébastien Ivars (Fra) Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme0:04:32 
12Yohan Bagot (Fra) Velo Club La Pomme-Marseille  
13Fabio Duarte (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion0:04:33 
14Christophe Laurent (Fra) Team Vulco - Vaulx en Velin0:04:37 
15Julien Guay (Fra) CC Nogent-sur-Oise0:04:39 
16Sébastien Reichenbach (Swi) Atlas Personal0:04:46 
17David Rosch (Ger) Atlas Personal0:05:02 
18Blaz Furdi (Slo) Sava0:05:23 
19Mathieu Teychenne-Coutet (Fra) Chambery Cyclisme Formation0:05:37 
20Edgaras Kovaliovas (Ltu) Velo Club La Pomme-Marseille0:05:41 
21Yoann Barbas (Fra) Chambery Cyclisme Formation  
22Alex Cano (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion0:18:24 
23Benoît Luminet (Fra) CR4 Roanne0:18:48 
24George Bennett (Aus) CR4 Roanne0:18:51 
25Jérôme Mainard (Fra) CR4 Roanne0:18:52 
26Florent Barle (Fra) Avc Aix-En-Provence0:18:57 
27Quentin Santy (Fra) CC Nogent-sur-Oise  
28Vladimir Kerkez (Slo) Sava0:19:05 
29Fréderic Brun (Fra) Team Vulco - Vaulx en Velin0:19:22 
30Thomas Welter (Fra) Chambery Cyclisme Formation0:19:40 
31Guillaume Levarlet (Fra) Saur - Sojasun0:20:29 
32Morten Knudsen (Den) Continental Team Differdange0:21:15 
33Sam Bennett (Irl) Velo Club La Pomme-Marseille0:25:28 
34Emanuel Kizerlovski (Cro) Loborika0:28:45 
35Andy Cappelle (Bel) Verandas Willems0:30:06 
36Paul Moucheraud (Fra) Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme0:30:15 
37Laurent Pichon (Fra) Bretagne - Schuller0:32:06 
38Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Schuller0:32:13 
39Clement Penven (Fra) CC Nogent-sur-Oise0:32:26 
40Nico Schneider (Ger) Continental Team Differdange0:32:49 
41Blaise Sonnery (Fra) Creusot Cyclisme0:32:53 
42Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika  
43Sven Renders (Bel) Verandas Willems0:32:54 
44Vincent Canard (Fra) VC Caladois0:33:05 
45Bruno Guggisberg (Swi) Atlas Personal  
46Rostislav Krotky (Cze) AC Sparta Praha0:33:16 
47Robert Partridge (GBr) Endura Racing0:33:18 
48David Giraud (Fra) Chambery Cyclisme Formation  
49Nik Burjek (Slo) Sava0:33:20 
50James Moss (GBr) Endura Racing0:33:30 
51Yannick Marié (Fra) Velo Club La Pomme-Marseille0:33:33 
52Alexandre Aulas (Fra) CR4 Roanne0:33:49 
53Ladislav Fabisovsky (Cze) AC Sparta Praha0:34:04 
54Grégory Habeaux (Bel) Verandas Willems0:34:08 
55Stéphane Sapin (Fra) VC Caladois0:34:13 
56Matej Stare (Slo) Sava0:34:47 
57René Jorgensen (Den) Team Designa Kokken - Blue Water0:34:55 
58Evaldas Siskevicius (Ltu) Velo Club La Pomme-Marseille0:35:05 
59Callum Wilkinson (GBr) Endura Racing0:35:18 
60Romain Villa (Fra) SCO Dijon0:35:35 
61Cyril Bessy (Fra) Saur - Sojasun0:36:16 
62Massimo Demarin (Cro) Loborika0:36:17 
63Rudy Lesschaeve (Fra) CC Nogent-sur-Oise0:36:20 
64Fabien Alazard (Fra) VC Caladois0:37:31 
65Tomislav Danculovic (Cro) Loborika0:37:51 
66Stefan Van Dijck (Ned) Verandas Willems0:39:10 
67Evgueni Sladkov (Kaz) Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme0:39:16 
68Darko Blazevic (Cro) Loborika0:41:13 
69Tomas Okrouhlicky (Cze) AC Sparta Praha0:41:57 
70Yves Mercier (Fra) SCO Dijon0:43:01 
71Oscar Alvares (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion0:45:40 
72Pierre Bourlot (Fra) Team Vulco - Vaulx en Velin0:45:57 
73Etienne Fedrigo (Fra) Creusot Cyclisme0:46:02 
74Frédéric Finot (Fra) Creusot Cyclisme0:46:34 
75Yannick Talabardon (Fra) Saur - Sojasun0:46:50 
76Aymeric Brunet (Fra) CR4 Roanne0:47:09 
77Roman Bronis (Cze) AC Sparta Praha0:47:21 
78Juan Forero (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion0:47:43 
79Aurelien Ribet (Fra) Avc Aix-En-Provence0:47:46 
80Melvin Rulliere (Fra) Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme0:48:16 
81Alexey Lyalko (Kaz) Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme0:53:35 
82Sébastien Boire (Fra) SCO Dijon0:53:39 
83Christopher Agostini (Fra) Creusot Cyclisme0:53:48 
84Herberts Pudans (Lat) CR4 Roanne0:58:13 
85Frank Dressler (Ger) Continental Team Differdange1:00:04 
86Nebojsa Jovanovic (Srb) AC Sparta Praha1:03:11 
87Guillaume Bonnet (Fra) Team Vulco - Vaulx en Velin1:05:21 
88Vaclav Hlavac (Cze) AC Sparta Praha  
89Stéven Le Hyaric (Fra) CC Nogent-sur-Oise1:08:45 
90Stuart Grimsey (Aus) Team Vulco - Vaulx en Velin1:12:39 
Points Classification
1Sébastien Duret (Fra) Bretagne - Schuller47pts
2Jeróme Coppel (Fra) Saur - Sojasun45 
3Sergei Firsanov (Rus) Team Designa Kokken - Blue Water37 
4Nicolas Baldo (Fra) Atlas Personal34 
5Sam Bennett (Irl) Velo Club La Pomme-Marseille33 
6Andy Cappelle (Bel) Verandas Willems29 
7Luis Laverde (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion28 
8Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller26 
9Blaz Furdi (Slo) Sava24 
10Sylvain Georges (Fra) Creusot Cyclisme22 
11Pierre-Luc Perrichon (Fra) SCO Dijon20 
12Stefan Van Dijck (Ned) Verandas Willems20 
13Christophe Laurent (Fra) Team Vulco - Vaulx en Velin17 
14Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Schuller17 
15Julien Guay (Fra) CC Nogent-sur-Oise16 
16Sébastien Ivars (Fra) Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme15 
17Thomas Degand (Bel) Verandas Willems13 
18Radoslav Rogina (Cro) Loborika12 
19Fabio Duarte (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion12 
20Guillaume Levarlet (Fra) Saur - Sojasun10 
21Sébastien Boire (Fra) SCO Dijon10 
22Sven Renders (Bel) Verandas Willems9 
23George Bennett (Aus) CR4 Roanne9 
24Melvin Rulliere (Fra) Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme9 
25Florent Barle (Fra) Avc Aix-En-Provence7 
26James Moss (GBr) Endura Racing7 
27Yohan Bagot (Fra) Velo Club La Pomme-Marseille6 
28Sébastien Reichenbach (Swi) Atlas Personal6 
29Quentin Santy (Fra) CC Nogent-sur-Oise6 
30Christopher Agostini (Fra) Creusot Cyclisme6 
31Alex Cano (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion5 
32Fréderic Brun (Fra) Team Vulco - Vaulx en Velin5 
33Jérôme Mainard (Fra) CR4 Roanne4 
34Paul Moucheraud (Fra) Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme4 
35Romain Villa (Fra) SCO Dijon4 
36Thomas Welter (Fra) Chambery Cyclisme Formation2 
37Nico Schneider (Ger) Continental Team Differdange2 
38Yannick Marié (Fra) Velo Club La Pomme-Marseille2 
39Evaldas Siskevicius (Ltu) Velo Club La Pomme-Marseille2 
40Tomislav Danculovic (Cro) Loborika2 
41David Rosch (Ger) Atlas Personal1 
42Mathieu Teychenne-Coutet (Fra) Chambery Cyclisme Formation1 
43Edgaras Kovaliovas (Ltu) Velo Club La Pomme-Marseille1 
44Laurent Pichon (Fra) Bretagne - Schuller-3 
45Guillaume Bonnet (Fra) Team Vulco - Vaulx en Velin-13 
46Juan Forero (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion-17 
47Etienne Fedrigo (Fra) Creusot Cyclisme-20 
48Alexandre Aulas (Fra) CR4 Roanne-23 
49Frédéric Finot (Fra) Creusot Cyclisme-23 
50Cyril Bessy (Fra) Saur - Sojasun-25 
51Oscar Alvares (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion-25 
52Pierre Bourlot (Fra) Team Vulco - Vaulx en Velin-25 
53Aymeric Brunet (Fra) CR4 Roanne-25 
54Roman Bronis (Cze) AC Sparta Praha-25 
55Alexey Lyalko (Kaz) Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme-25 
56Herberts Pudans (Lat) CR4 Roanne-25 
57Frank Dressler (Ger) Continental Team Differdange-25 
58Nebojsa Jovanovic (Srb) AC Sparta Praha-25 
59Vaclav Hlavac (Cze) AC Sparta Praha-25 
60Stéven Le Hyaric (Fra) CC Nogent-sur-Oise-25 
61Stuart Grimsey (Aus) Team Vulco - Vaulx en Velin-25 
Sprints Classification
1Christophe Laurent (Fra) Team Vulco - Vaulx en Velin12pts
2Sébastien Duret (Fra) Bretagne - Schuller9 
3Sam Bennett (Irl) Velo Club La Pomme-Marseille8 
4Pierre-Luc Perrichon (Fra) SCO Dijon8 
5Sven Renders (Bel) Verandas Willems8 
6Nicolas Baldo (Fra) Atlas Personal6 
7Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller6 
8Eduardo Gonzalo Ramirez (Spa) Bretagne - Schuller6 
9Jure Zrimsek (Slo) Sava5 
10Thomas Degand (Bel) Verandas Willems4 
11Romain Villa (Fra) SCO Dijon4 
12Andy Cappelle (Bel) Verandas Willems4 
13Sylvain Georges (Fra) Creusot Cyclisme2 
14Yannick Marié (Fra) Velo Club La Pomme-Marseille2 
15Alexandre Aulas (Fra) CR4 Roanne2 
16Evaldas Siskevicius (Ltu) Velo Club La Pomme-Marseille2 
17Jeróme Coppel (Fra) Saur - Sojasun2 
18Sergei Firsanov (Rus) Team Designa Kokken - Blue Water2 
19Tomislav Danculovic (Cro) Loborika2 
20Frédéric Finot (Fra) Creusot Cyclisme2 
21Edgaras Kovaliovas (Ltu) Velo Club La Pomme-Marseille1 
22Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Schuller1 
Mountains Classification
1Alex Cano (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion32pts
2Jeróme Coppel (Fra) Saur - Sojasun30 
3Sergei Firsanov (Rus) Team Designa Kokken - Blue Water28 
4Sébastien Duret (Fra) Bretagne - Schuller24 
5Sylvain Georges (Fra) Creusot Cyclisme18 
6Florent Barle (Fra) Avc Aix-En-Provence15 
7Luis Laverde (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion12 
8Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Schuller8 
9Pierre-Luc Perrichon (Fra) SCO Dijon7 
10Tomislav Danculovic (Cro) Loborika7 
11Fabio Duarte (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion6 
12Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller6 
13Christophe Laurent (Fra) Team Vulco - Vaulx en Velin5 
14Frédéric Finot (Fra) Creusot Cyclisme5 
15Sven Renders (Bel) Verandas Willems4 
16Yohan Bagot (Fra) Velo Club La Pomme-Marseille4 
17Andy Cappelle (Bel) Verandas Willems4 
18Mathieu Teychenne-Coutet (Fra) Chambery Cyclisme Formation2 
19Massimo Demarin (Cro) Loborika2 
20David Rosch (Ger) Atlas Personal1 
21Evaldas Siskevicius (Ltu) Velo Club La Pomme-Marseille1 
22Cyril Bessy (Fra) Saur - Sojasun1 
23Tomas Okrouhlicky (Cze) AC Sparta Praha1 
Young Riders Classification
1Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller14:41:07 
2Sébastien Reichenbach (Swi) Atlas Personal0:00:21 
3David Rosch (Ger) Atlas Personal0:00:37 
4Blaz Furdi (Slo) Sava0:00:58 
5Mathieu Teychenne-Coutet (Fra) Chambery Cyclisme Formation0:01:12 
6Edgaras Kovaliovas (Ltu) Velo Club La Pomme-Marseille0:01:16 
7Yoann Barbas (Fra) Chambery Cyclisme Formation  
8George Bennett (Aus) CR4 Roanne0:14:26 
9Quentin Santy (Fra) CC Nogent-sur-Oise0:14:32 
10Fréderic Brun (Fra) Team Vulco - Vaulx en Velin0:14:57 
11Thomas Welter (Fra) Chambery Cyclisme Formation0:15:15 
12Sam Bennett (Irl) Velo Club La Pomme-Marseille0:21:03 
13Clement Penven (Fra) CC Nogent-sur-Oise0:28:01 
14David Giraud (Fra) Chambery Cyclisme Formation0:28:53 
15Stéphane Sapin (Fra) VC Caladois0:29:48 
16Evaldas Siskevicius (Ltu) Velo Club La Pomme-Marseille0:30:40 
17Callum Wilkinson (GBr) Endura Racing0:30:53 
18Pierre Bourlot (Fra) Team Vulco - Vaulx en Velin0:41:32 
19Etienne Fedrigo (Fra) Creusot Cyclisme0:41:37 
20Melvin Rulliere (Fra) Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme0:43:51 
21Christopher Agostini (Fra) Creusot Cyclisme0:49:23 
22Guillaume Bonnet (Fra) Team Vulco - Vaulx en Velin1:00:56 
23Stuart Grimsey (Aus) Team Vulco - Vaulx en Velin1:08:14 
Teams Classification
1Atlas Personal44:01:29 
2Bretagne - Schuller0:00:08 
3Velo Club La Pomme-Marseille0:05:09 
4Cafe de Colombia - Colombia Es Pasion0:15:51 
5Chambery Cyclisme Formation0:19:21 
6Saur - Sojasun0:31:14 
7CR4C Roanne0:31:28 
8Verandas Willems0:41:37 
9Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme0:41:48 
10CC Nogent-sur-Oise0:44:28 
11Sava0:45:40 
12Loborika0:54:26 
13Team Vulco - Vaulx en Velin0:58:42 
14Creusot Cyclisme0:59:24 
15SCO Dijon1:00:22 
16Endura Racing1:25:31 
17VC Caladois1:29:44 
18AC Sparta Praha1:30:22 
19Continental Cycling Team Differdange1:42:06 

Related Articles

Back to top