Duret dashes to stage win

Coppel remains in overall lead

Full Results
1Sébastien Duret (Fra) Bretagne - Schuller3:54:25 
2Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller  
3Julien Guay (Fra) CC Nogent-sur-Oise  
4Luis Laverde (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion  
5Sébastien Ivars (Fra) Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme  
6Sergei Firsanov (Rus) Team Designa Kokken - Blue Water  
7George Bennett (Aus) CR4 Roanne  
8Nicolas Baldo (Fra) Atlas Personal  
9Kévin Pigaglio (Fra) Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme  
10Sébastien Reichenbach (Swi) Atlas Personal  
11Christophe Laurent (Fra) Team Vulco - Vaulx en Velin  
12Jeróme Coppel (Fra) Saur - Sojasun  
13Radoslav Rogina (Cro) Loborika  
14Yohan Bagot (Fra) Velo Club La Pomme-Marseille  
15Thomas Degand (Bel) Verandas Willems  
16David Rosch (Ger) Atlas Personal  
17Fabio Duarte (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion  
18Sylvain Georges (Fra) Creusot Cyclisme  
19Benoît Luminet (Fra) CR4 Roanne  
20Alex Cano (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion  
21Blaz Furdi (Slo) Sava0:00:51 
22Mathias Lisson (Den) Team Designa Kokken - Blue Water  
23Edgaras Kovaliovas (Ltu) Velo Club La Pomme-Marseille  
24Mathieu Teychenne-Coutet (Fra) Chambery Cyclisme Formation  
25Eduardo Gonzalo Ramirez (Spa) Bretagne - Schuller  
26Yoann Barbas (Fra) Chambery Cyclisme Formation  
27Pierre-Luc Perrichon (Fra) SCO Dijon0:00:54 
28Morten Knudsen (Den) Continental Team Differdange  
29Sam Bennett (Irl) Velo Club La Pomme-Marseille0:01:04 
30Alexandre Aulas (Fra) CR4 Roanne0:01:09 
31Laurent Pichon (Fra) Bretagne - Schuller0:01:16 
32Dalivier Ospina (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion0:02:00 
33Guillaume Levarlet (Fra) Saur - Sojasun0:02:05 
34Cyril Bessy (Fra) Saur - Sojasun0:03:10 
35Emanuel Kizerlovski (Cro) Loborika0:09:42 
36Callum Wilkinson (GBr) Endura Racing0:10:06 
37Paul Moucheraud (Fra) Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme0:11:37 
38Pierre Bourlot (Fra) Team Vulco - Vaulx en Velin0:14:15 
39Etienne Fedrigo (Fra) Creusot Cyclisme  
40Robert Partridge (GBr) Endura Racing  
41Evgueni Sladkov (Kaz) Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme  
42Alexey Lyalko (Kaz) Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme  
43James Moss (GBr) Endura Racing  
44Grégory Habeaux (Bel) Verandas Willems  
45Ladislav Fabisovsky (Cze) AC Sparta Praha  
46Gasper Svab (Slo) Sava  
47Blaise Sonnery (Fra) Creusot Cyclisme  
48Jérôme Mainard (Fra) CR4 Roanne  
49Bruno Guggisberg (Swi) Atlas Personal  
50Nebojsa Jovanovic (Srb) AC Sparta Praha  
51Thomas Welter (Fra) Chambery Cyclisme Formation  
52Nik Burjek (Slo) Sava  
53David Giraud (Fra) Chambery Cyclisme Formation  
54Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika  
55Tomislav Danculovic (Cro) Loborika  
56René Jorgensen (Den) Team Designa Kokken - Blue Water  
57Péter Kusztor (Hun) Atlas Personal  
58Sven Renders (Bel) Verandas Willems  
59Stefan Van Dijck (Ned) Verandas Willems  
60Vladimir Kerkez (Slo) Sava  
61Frank Scherzinger (Ger) Atlas Personal  
62Nico Schneider (Ger) Continental Team Differdange  
63Romain Villa (Fra) SCO Dijon  
64Yannick Marié (Fra) Velo Club La Pomme-Marseille  
65Thomas Rostollan (Fra) Avc Aix-En-Provence  
66Clement Penven (Fra) CC Nogent-sur-Oise  
67Florent Barle (Fra) Avc Aix-En-Provence  
68Yves Mercier (Fra) SCO Dijon  
69Jérémie Derangere (Fra) SCO Dijon  
70Frédéric Finot (Fra) Creusot Cyclisme  
71Rostislav Krotky (Cze) AC Sparta Praha  
72Tomas Okrouhlicky (Cze) AC Sparta Praha  
73Quentin Santy (Fra) CC Nogent-sur-Oise  
74Ross Creber (GBr) Endura Racing  
75Sébastien Hoareau (Fra) VC Caladois  
76Fabien Alazard (Fra) VC Caladois  
77Stéphane Sapin (Fra) VC Caladois  
78Colin Menc Molina (Fra) Avc Aix-En-Provence  
79Fréderic Brun (Fra) Team Vulco - Vaulx en Velin  
80Evaldas Siskevicius (Ltu) Velo Club La Pomme-Marseille  
81Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Schuller  
82Vincent Canard (Fra) VC Caladois  
83Oscar Alvares (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion  
84Roman Bronis (Cze) AC Sparta Praha0:14:26 
85Aymeric Brunet (Fra) CR4 Roanne0:14:28 
86Jimmy Sorensen (Den) Team Designa Kokken - Blue Water  
87Jure Zrimsek (Slo) Sava0:14:32 
88Juan Forero (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion0:15:26 
89Massimo Demarin (Cro) Loborika0:16:13 
90Darko Blazevic (Cro) Loborika  
91Matej Stare (Slo) Sava  
92William Tarride (Fra) Velo Club La Pomme-Marseille0:16:49 
93Rudy Lesschaeve (Fra) CC Nogent-sur-Oise0:17:08 
94Fabio Polazzi (Bel) Verandas Willems0:17:45 
95Herberts Pudans (Lat) CR4 Roanne0:24:53 
96Daniel Kreutzfeldt (Den) Team Designa Kokken - Blue Water0:27:50 
97Melvin Rulliere (Fra) Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme  
98Frank Dressler (Ger) Continental Team Differdange  
99Tjarco Cuppens (Ned) Continental Team Differdange  
100Vaclav Hlavac (Cze) AC Sparta Praha  
101Stéven Le Hyaric (Fra) CC Nogent-sur-Oise  
102Sébastien Boire (Fra) SCO Dijon  
103Aurelien Ribet (Fra) Avc Aix-En-Provence  
104Yannick Talabardon (Fra) Saur - Sojasun  
105Christopher Agostini (Fra) Creusot Cyclisme  
106Guillaume Bonnet (Fra) Team Vulco - Vaulx en Velin  
107Alexandre Lefief (Fra) SCO Dijon  
108Guillaume Arthaud (Fra) VC Caladois  
109Andy Cappelle (Bel) Verandas Willems  
110Stuart Grimsey (Aus) Team Vulco - Vaulx en Velin  
111Laurent Denonfoux (Fra) Avc Aix-En-Provence0:27:56 
112Nicolas Hartmann (Fra) VC Caladois  
HDJonathan Hivert (Fra) Saur - Sojasun  
HDSébastien Harbonnier (Fra) Continental Team Differdange  
DNFJulien Simon (Fra) Saur - Sojasun  
DNFMichael Færk Christensen (Den) Team Designa Kokken - Blue Water  
DNFKévin Fouache (Fra) Chambery Cyclisme Formation  
DNFFranck Brucci (Fra) Creusot Cyclisme  
DNSThomas Damuseau (Fra) Chambery Cyclisme Formation  
Points
1Sébastien Duret (Fra) Bretagne - Schuller25pts
2Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller20 
3Julien Guay (Fra) CC Nogent-sur-Oise16 
4Luis Laverde (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion14 
5Sébastien Ivars (Fra) Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme12 
6Sergei Firsanov (Rus) Team Designa Kokken - Blue Water10 
7George Bennett (Aus) CR4 Roanne9 
8Nicolas Baldo (Fra) Atlas Personal8 
9Kévin Pigaglio (Fra) Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme7 
10Sébastien Reichenbach (Swi) Atlas Personal6 
11Christophe Laurent (Fra) Team Vulco - Vaulx en Velin5 
12Jeróme Coppel (Fra) Saur - Sojasun4 
13Radoslav Rogina (Cro) Loborika3 
14Yohan Bagot (Fra) Velo Club La Pomme-Marseille2 
15Thomas Degand (Bel) Verandas Willems1 
Sprint 1 - Bouvesse-Quirieu
1Jure Zrimsek (Slo) Sava4pts
2Sven Renders (Bel) Verandas Willems2 
3Sébastien Duret (Fra) Bretagne - Schuller1 
Sprint 2 - Yenne
1Eduardo Gonzalo Ramirez (Spa) Bretagne - Schuller4pts
2Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller2 
3Sergei Firsanov (Rus) Team Designa Kokken - Blue Water1 
Sprint 3 - Marcieu La Bettaz
1Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller4pts
2Eduardo Gonzalo Ramirez (Spa) Bretagne - Schuller2 
3Sergei Firsanov (Rus) Team Designa Kokken - Blue Water1 
Mountain 1 - Cote de Malville
1Sven Renders (Bel) Verandas Willems4pts
2Massimo Demarin (Cro) Loborika2 
3Evaldas Siskevicius (Ltu) Velo Club La Pomme-Marseille1 
Mountain 2 - Col du Mont Tournier
1Alex Cano (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion10pts
2Sergei Firsanov (Rus) Team Designa Kokken - Blue Water8 
3Sébastien Duret (Fra) Bretagne - Schuller6 
4Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller4 
5Eduardo Gonzalo Ramirez (Spa) Bretagne - Schuller2 
6Jeróme Coppel (Fra) Saur - Sojasun1 
Mountain 3 - Cote de Billieme
1Alex Cano (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion6pts
2Sergei Firsanov (Rus) Team Designa Kokken - Blue Water4 
3Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller2 
4Eduardo Gonzalo Ramirez (Spa) Bretagne - Schuller1 
Mountain 4 - Col de la Crusille
1Alex Cano (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion4pts
2Sergei Firsanov (Rus) Team Designa Kokken - Blue Water2 
3Eduardo Gonzalo Ramirez (Spa) Bretagne - Schuller1 
Mountain 5 - Cote d'Arvressieux
1Sébastien Duret (Fra) Bretagne - Schuller6pts
2Yohan Bagot (Fra) Velo Club La Pomme-Marseille4 
3Fabio Duarte (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion2 
4Sylvain Georges (Fra) Creusot Cyclisme1 
Young rider
1Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller3:54:25 
2George Bennett (Aus) CR4 Roanne  
3Sébastien Reichenbach (Swi) Atlas Personal  
4David Rosch (Ger) Atlas Personal  
5Blaz Furdi (Slo) Sava0:00:51 
6Mathias Lisson (Den) Team Designa Kokken - Blue Water  
7Edgaras Kovaliovas (Ltu) Velo Club La Pomme-Marseille  
8Mathieu Teychenne-Coutet (Fra) Chambery Cyclisme Formation  
9Yoann Barbas (Fra) Chambery Cyclisme Formation  
10Sam Bennett (Irl) Velo Club La Pomme-Marseille0:01:04 
11Callum Wilkinson (GBr) Endura Racing0:10:06 
12Pierre Bourlot (Fra) Team Vulco - Vaulx en Velin0:14:15 
13Etienne Fedrigo (Fra) Creusot Cyclisme  
14Thomas Welter (Fra) Chambery Cyclisme Formation  
15David Giraud (Fra) Chambery Cyclisme Formation  
16Clement Penven (Fra) CC Nogent-sur-Oise  
17Quentin Santy (Fra) CC Nogent-sur-Oise  
18Ross Creber (GBr) Endura Racing  
19Stéphane Sapin (Fra) VC Caladois  
20Fréderic Brun (Fra) Team Vulco - Vaulx en Velin  
21Evaldas Siskevicius (Ltu) Velo Club La Pomme-Marseille  
22Jimmy Sorensen (Den) Team Designa Kokken - Blue Water0:14:28 
23William Tarride (Fra) Velo Club La Pomme-Marseille0:16:49 
24Melvin Rulliere (Fra) Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme0:27:50 
25Christopher Agostini (Fra) Creusot Cyclisme  
26Guillaume Bonnet (Fra) Team Vulco - Vaulx en Velin  
27Alexandre Lefief (Fra) SCO Dijon  
28Guillaume Arthaud (Fra) VC Caladois  
29Stuart Grimsey (Aus) Team Vulco - Vaulx en Velin  
30Laurent Denonfoux (Fra) Avc Aix-En-Provence0:27:56 
Teams
1Atlas Personal11:43:15 
2Cafe de Colombia - Colombia Es Pasion  
3Bretagne - Schuller0:00:51 
4CR4C Roanne0:01:09 
5Velo Club La Pomme-Marseille0:01:55 
6Saur - Sojasun0:05:15 
7Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme0:11:37 
8Team Designa Kokken - Blue Water0:15:06 
9Chambery Cyclisme Formation0:15:57 
10Loborika0:23:57 
11Creusot Cyclisme0:28:30 
12Verandas Willems  
13Team Vulco - Vaulx en Velin  
14CC Nogent-sur-Oise  
15Sava0:29:21 
16SCO Dijon0:29:24 
17Endura Racing0:38:36 
18AC Sparta Praha0:42:45 
19Avc Aix-En-Provence  
20VC Caladois  
21Continental Cycling Team Differdange0:42:59 
General classification after stage 2
1Jeróme Coppel (Fra) Saur - Sojasun7:08:44 
2Sylvain Georges (Fra) Creusot Cyclisme0:01:21 
3Luis Laverde (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion0:01:31 
4Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller0:01:39 
5Fabio Duarte (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion0:01:47 
6Sergei Firsanov (Rus) Team Designa Kokken - Blue Water0:01:48 
7Sébastien Ivars (Fra) Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme0:01:50 
8Yohan Bagot (Fra) Velo Club La Pomme-Marseille  
9Nicolas Baldo (Fra) Atlas Personal  
10Kévin Pigaglio (Fra) Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme  
11Radoslav Rogina (Cro) Loborika  
12Thomas Degand (Bel) Verandas Willems  
13Alex Cano (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion  
14Julien Guay (Fra) CC Nogent-sur-Oise0:01:53 
15Sébastien Duret (Fra) Bretagne - Schuller  
16Benoît Luminet (Fra) CR4 Roanne0:01:57 
17George Bennett (Aus) CR4 Roanne0:02:00 
18Christophe Laurent (Fra) Team Vulco - Vaulx en Velin0:02:04 
19Sébastien Reichenbach (Swi) Atlas Personal  
20David Rosch (Ger) Atlas Personal0:02:20 
21Eduardo Gonzalo Ramirez (Spa) Bretagne - Schuller0:02:36 
22Blaz Furdi (Slo) Sava0:02:41 
23Mathieu Teychenne-Coutet (Fra) Chambery Cyclisme Formation0:02:51 
24Edgaras Kovaliovas (Ltu) Velo Club La Pomme-Marseille0:02:55 
25Mathias Lisson (Den) Team Designa Kokken - Blue Water  
26Yoann Barbas (Fra) Chambery Cyclisme Formation  
27Laurent Pichon (Fra) Bretagne - Schuller0:03:06 
28Guillaume Levarlet (Fra) Saur - Sojasun0:03:55 
29Pierre-Luc Perrichon (Fra) SCO Dijon0:04:11 
30Morten Knudsen (Den) Continental Team Differdange0:04:26 
31Dalivier Ospina (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion0:04:28 
32Alexandre Aulas (Fra) CR4 Roanne0:04:45 
33Cyril Bessy (Fra) Saur - Sojasun0:05:23 
34Emanuel Kizerlovski (Cro) Loborika0:12:11 
35Paul Moucheraud (Fra) Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme0:13:41 
36Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Schuller0:15:39 
37Sven Renders (Bel) Verandas Willems0:16:03 
38Jérôme Mainard (Fra) CR4 Roanne0:16:10 
39Gasper Svab (Slo) Sava0:16:15 
40Nico Schneider (Ger) Continental Team Differdange  
41Blaise Sonnery (Fra) Creusot Cyclisme0:16:19 
42Nik Burjek (Slo) Sava  
43Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika  
44Péter Kusztor (Hun) Atlas Personal  
45Vladimir Kerkez (Slo) Sava  
46Jérémie Derangere (Fra) SCO Dijon  
47Florent Barle (Fra) Avc Aix-En-Provence  
48Quentin Santy (Fra) CC Nogent-sur-Oise  
49Oscar Alvares (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion  
50Grégory Habeaux (Bel) Verandas Willems0:16:28 
51Bruno Guggisberg (Swi) Atlas Personal0:16:31 
52Colin Menc Molina (Fra) Avc Aix-En-Provence  
53Vincent Canard (Fra) VC Caladois  
54Clement Penven (Fra) CC Nogent-sur-Oise0:16:37 
55Yannick Marié (Fra) Velo Club La Pomme-Marseille0:16:42 
56Rostislav Krotky (Cze) AC Sparta Praha  
57Robert Partridge (GBr) Endura Racing0:16:44 
58David Giraud (Fra) Chambery Cyclisme Formation  
59Fréderic Brun (Fra) Team Vulco - Vaulx en Velin  
60Ross Creber (GBr) Endura Racing0:16:49 
61Pierre Bourlot (Fra) Team Vulco - Vaulx en Velin0:16:53 
62James Moss (GBr) Endura Racing0:16:56 
63Etienne Fedrigo (Fra) Creusot Cyclisme0:16:58 
64Thomas Welter (Fra) Chambery Cyclisme Formation  
65Jimmy Sorensen (Den) Team Designa Kokken - Blue Water0:17:02 
66Frédéric Finot (Fra) Creusot Cyclisme0:17:14 
67Ladislav Fabisovsky (Cze) AC Sparta Praha0:17:15 
68Stéphane Sapin (Fra) VC Caladois0:17:24 
69Aymeric Brunet (Fra) CR4 Roanne0:17:48 
70Callum Wilkinson (GBr) Endura Racing0:17:52 
71Roman Bronis (Cze) AC Sparta Praha0:18:02 
72Romain Villa (Fra) SCO Dijon0:18:03 
73Matej Stare (Slo) Sava0:18:13 
74René Jorgensen (Den) Team Designa Kokken - Blue Water0:18:21 
75Evaldas Siskevicius (Ltu) Velo Club La Pomme-Marseille0:18:31 
76Juan Forero (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion0:18:39 
77Massimo Demarin (Cro) Loborika0:19:26 
78Rudy Lesschaeve (Fra) CC Nogent-sur-Oise0:19:46 
79Jure Zrimsek (Slo) Sava0:20:54 
80Fabien Alazard (Fra) VC Caladois0:20:57 
81Tomislav Danculovic (Cro) Loborika0:21:02 
82Sébastien Hoareau (Fra) VC Caladois0:21:35 
83Evgueni Sladkov (Kaz) Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme0:22:42 
84Alexey Lyalko (Kaz) Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme  
85Stefan Van Dijck (Ned) Verandas Willems  
86Sam Bennett (Irl) Velo Club La Pomme-Marseille0:22:52 
87Tomas Okrouhlicky (Cze) AC Sparta Praha0:23:34 
88Frank Scherzinger (Ger) Atlas Personal0:23:39 
89Darko Blazevic (Cro) Loborika0:23:55 
90Thomas Rostollan (Fra) Avc Aix-En-Provence0:26:06 
91Fabio Polazzi (Bel) Verandas Willems0:26:12 
92William Tarride (Fra) Velo Club La Pomme-Marseille0:26:15 
93Yves Mercier (Fra) SCO Dijon0:26:27 
94Herberts Pudans (Lat) CR4 Roanne0:29:09 
95Yannick Talabardon (Fra) Saur - Sojasun0:29:54 
96Andy Cappelle (Bel) Verandas Willems0:30:19 
97Laurent Denonfoux (Fra) Avc Aix-En-Provence0:30:49 
98Aurelien Ribet (Fra) Avc Aix-En-Provence0:30:50 
99Nicolas Hartmann (Fra) VC Caladois0:30:56 
100Frank Dressler (Ger) Continental Team Differdange0:31:00 
101Melvin Rulliere (Fra) Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme0:31:42 
102Nebojsa Jovanovic (Srb) AC Sparta Praha0:32:18 
103Guillaume Arthaud (Fra) VC Caladois0:35:10 
104Vaclav Hlavac (Cze) AC Sparta Praha0:36:17 
105Guillaume Bonnet (Fra) Team Vulco - Vaulx en Velin  
106Sébastien Boire (Fra) SCO Dijon0:37:05 
107Christopher Agostini (Fra) Creusot Cyclisme0:37:14 
108Stéven Le Hyaric (Fra) CC Nogent-sur-Oise0:39:41 
109Stuart Grimsey (Aus) Team Vulco - Vaulx en Velin0:43:20 
110Tjarco Cuppens (Ned) Continental Team Differdange0:44:22 
111Daniel Kreutzfeldt (Den) Team Designa Kokken - Blue Water0:44:49 
112Alexandre Lefief (Fra) SCO Dijon0:45:53 
Points classification
1Jeróme Coppel (Fra) Saur - Sojasun30pts
2Luis Laverde (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion28 
3Sébastien Duret (Fra) Bretagne - Schuller26 
4Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller26 
5Sylvain Georges (Fra) Creusot Cyclisme22 
6Sergei Firsanov (Rus) Team Designa Kokken - Blue Water21 
7Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Schuller17 
8Julien Guay (Fra) CC Nogent-sur-Oise16 
9Sébastien Ivars (Fra) Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme15 
10Fabio Duarte (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion12 
11Guillaume Levarlet (Fra) Saur - Sojasun10 
12George Bennett (Aus) CR4 Roanne9 
13Sam Bennett (Irl) Velo Club La Pomme-Marseille8 
14Eduardo Gonzalo Ramirez (Spa) Bretagne - Schuller8 
15Nicolas Baldo (Fra) Atlas Personal8 
16Kévin Pigaglio (Fra) Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme7 
17Blaz Furdi (Slo) Sava7 
18Yohan Bagot (Fra) Velo Club La Pomme-Marseille6 
19Sébastien Reichenbach (Swi) Atlas Personal6 
20Laurent Pichon (Fra) Bretagne - Schuller6 
21Alex Cano (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion5 
22Christophe Laurent (Fra) Team Vulco - Vaulx en Velin5 
23Pierre-Luc Perrichon (Fra) SCO Dijon4 
24Jure Zrimsek (Slo) Sava4 
25Radoslav Rogina (Cro) Loborika3 
26Sven Renders (Bel) Verandas Willems3 
27Alexandre Aulas (Fra) CR4 Roanne2 
28Yannick Marié (Fra) Velo Club La Pomme-Marseille2 
29Thomas Degand (Bel) Verandas Willems1 
30Frédéric Finot (Fra) Creusot Cyclisme1 
Sprint classification
1Sam Bennett (Irl) Velo Club La Pomme-Marseille8pts
2Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller6 
3Eduardo Gonzalo Ramirez (Spa) Bretagne - Schuller6 
4Pierre-Luc Perrichon (Fra) SCO Dijon4 
5Jure Zrimsek (Slo) Sava4 
6Sylvain Georges (Fra) Creusot Cyclisme2 
7Alexandre Aulas (Fra) CR4 Roanne2 
8Sven Renders (Bel) Verandas Willems2 
9Yannick Marié (Fra) Velo Club La Pomme-Marseille2 
10Sergei Firsanov (Rus) Team Designa Kokken - Blue Water2 
11Jeróme Coppel (Fra) Saur - Sojasun1 
12Sébastien Duret (Fra) Bretagne - Schuller1 
13Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Schuller1 
14Frédéric Finot (Fra) Creusot Cyclisme1 
Mountains classification
1Alex Cano (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion20pts
2Jeróme Coppel (Fra) Saur - Sojasun19 
3Sylvain Georges (Fra) Creusot Cyclisme16 
4Sergei Firsanov (Rus) Team Designa Kokken - Blue Water14 
5Sébastien Duret (Fra) Bretagne - Schuller12 
6Luis Laverde (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion8 
7Fabio Duarte (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion6 
8Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller6 
9Sven Renders (Bel) Verandas Willems4 
10Yohan Bagot (Fra) Velo Club La Pomme-Marseille4 
11Eduardo Gonzalo Ramirez (Spa) Bretagne - Schuller4 
12Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Schuller4 
13Frédéric Finot (Fra) Creusot Cyclisme4 
14Pierre-Luc Perrichon (Fra) SCO Dijon2 
15Massimo Demarin (Cro) Loborika2 
16Andy Cappelle (Bel) Verandas Willems2 
17Cyril Bessy (Fra) Saur - Sojasun1 
18Evaldas Siskevicius (Ltu) Velo Club La Pomme-Marseille1 
19Tomas Okrouhlicky (Cze) AC Sparta Praha1 
Young rider classification
1Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller7:10:23 
2George Bennett (Aus) CR4 Roanne0:00:21 
3Sébastien Reichenbach (Swi) Atlas Personal0:00:25 
4David Rosch (Ger) Atlas Personal0:00:41 
5Blaz Furdi (Slo) Sava0:01:02 
6Mathieu Teychenne-Coutet (Fra) Chambery Cyclisme Formation0:01:12 
7Mathias Lisson (Den) Team Designa Kokken - Blue Water0:01:16 
8Edgaras Kovaliovas (Ltu) Velo Club La Pomme-Marseille  
9Yoann Barbas (Fra) Chambery Cyclisme Formation  
10Quentin Santy (Fra) CC Nogent-sur-Oise0:14:40 
11Clement Penven (Fra) CC Nogent-sur-Oise0:14:58 
12David Giraud (Fra) Chambery Cyclisme Formation0:15:05 
13Fréderic Brun (Fra) Team Vulco - Vaulx en Velin  
14Ross Creber (GBr) Endura Racing0:15:10 
15Pierre Bourlot (Fra) Team Vulco - Vaulx en Velin0:15:14 
16Etienne Fedrigo (Fra) Creusot Cyclisme0:15:19 
17Thomas Welter (Fra) Chambery Cyclisme Formation  
18Jimmy Sorensen (Den) Team Designa Kokken - Blue Water0:15:23 
19Stéphane Sapin (Fra) VC Caladois0:15:45 
20Callum Wilkinson (GBr) Endura Racing0:16:13 
21Evaldas Siskevicius (Ltu) Velo Club La Pomme-Marseille0:16:52 
22Sam Bennett (Irl) Velo Club La Pomme-Marseille0:21:13 
23William Tarride (Fra) Velo Club La Pomme-Marseille0:24:36 
24Laurent Denonfoux (Fra) Avc Aix-En-Provence0:29:10 
25Melvin Rulliere (Fra) Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme0:30:03 
26Guillaume Arthaud (Fra) VC Caladois0:33:31 
27Guillaume Bonnet (Fra) Team Vulco - Vaulx en Velin0:34:38 
28Christopher Agostini (Fra) Creusot Cyclisme0:35:35 
29Stuart Grimsey (Aus) Team Vulco - Vaulx en Velin0:41:41 
30Alexandre Lefief (Fra) SCO Dijon0:44:14 
Teams classification
1Cafe de Colombia - Colombia Es Pasion21:31:20 
2Atlas Personal0:00:50 
3Bretagne - Schuller0:00:52 
4CR4C Roanne0:01:53 
5Velo Club La Pomme-Marseille0:03:10 
6Saur - Sojasun0:03:58 
7Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme0:12:13 
8Team Designa Kokken - Blue Water0:16:26 
9Chambery Cyclisme Formation0:17:22 
10Loborika0:25:12 
11Verandas Willems0:29:15 
12Creusot Cyclisme0:29:38 
13CC Nogent-sur-Oise0:29:45 
14Sava0:29:53 
15Team Vulco - Vaulx en Velin0:30:33 
16SCO Dijon0:33:28 
17Endura Racing0:41:12 
18Avc Aix-En-Provence0:44:50 
19Continental Cycling Team Differdange0:45:54 
20VC Caladois0:46:02 
21AC Sparta Praha0:46:40 
Back to top