Murfet/Carney claim Mike Walter Madison

McCaughey tops women's omnium

Results

Pro Men– 10 lap Scratch Race Heat 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Bobby Lea (Bahatti Foundation/Ouch)  
2Giddeon Massie (Bike Religion)  
3Myron Simpson (Team New Zealand)  
4David Espinoza (Affinity)  
5Matt Baranoski (Alliance Environmental)  
Pro Men– 10 lap Scratch Race Heat 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Clay Murfet (Salamander)  
2Daniel Sullivan (Affinity)  
3Lanell Rockmore (Bahatti Foundation/Ouch)  
4Chad Adair (Papanui Cycling Club)  
5Cameron Kurwowski (Bike NZ)  
Pro Men– 10 lap Scratch Race Final
#Rider Name (Country) TeamResult
1Giddeon Massie (Bike Religion)  
2Clay Murfet (Salamander)  
3Matt Baranoski (Alliance Environmental)  
4Bobby Lea (Bahatti Foundation/Ouch)  
5Hamish Presbury (Team New Zealand)  
Pro Men– 9 lap Win and Out
#Rider Name (Country) TeamResult
1Matt Baranoski (Alliance)  
2Cameron Kurwowski (Bike NZ)  
3Chad Adair (Papanui Cycling Club)  
4Jackie Simes (Team Mountain Khakis)  
5Paddy Bevin (Bike NZ)  
Pro Men– 40 lap Madison – First Chase
#Rider Name (Country) TeamResult
1Simpson/Bevin (Bissel)16 pts
2Murfet/Carney (Salamander)13 
3Rockmore/Baranoski (Bahatti Foundation/Ouch)8 
4Lea/Simes (Lion of Flanders)6 
5Reinert/Miller (Van Dessel)1 
Pro Men– 100 lap Madison – Final Chase
#Rider Name (Country) TeamResult
1Murfet/Carney (Salamander)56 pts
2Simpson/Bevin (Bissel)38 
3Lea/Simes (Lion of Flanders)28 
4Rockmore/Baranoski (Bahatti Foundation/Ouch)21 
5Adair/Kurwowski (Team New Zealand)9 
Pro Women– 15 lap Preme Race
#Rider Name (Country) TeamResult
1Laura McCaughey (Salamander)7 pts
2Kimberly Geist (Alliance Environmental)5 
3Colleen Hayduk (Verducci)3 
4Colleen Gulick (Team Kenda)2 
5Elspeth Heuyett (Verducci)1 
Pro Women– Super Sprint Elimination
#Rider Name (Country) TeamResult
1Laura McCaughey (Salamander)7 pts
2Mary Costelloe (Verducci)5 
3Colleen Hayduk (Verducci)3 
4Lauren Ellis (Bike NZ)2 
5Colleen Gulick (Team Kenda)1 
Pro Women– 20 lap Points Race
#Rider Name (Country) TeamResult
1Kimberly Geist (Alliance Environmental)7 pts
2Jamie Nielson (Bike NZ)5 
3Laura McCaughey (Salamander)3 
4Mary Costelloe (Verducci)2 
5Elspeth Heuyett (Verducci)1 
Pro Women– Omnium
#Rider Name (Country) TeamResult
1Laura McCaughey (Salamander)17 pts
2Kimberly Geist (Alliance Environmental)12 
3Mary Costelloe (Verducci)7 
4Colleen Hayduk (Verducci)6 
5Jaime Nielsen (Bike NZ)5 
BRL All Stars 9-11 Boys A 3 lap Scratch Race
#Rider Name (Country) TeamResult
1Parker Jones (Honor)  
2Andres Weller (Knowledge)  
3Travis Pozzi (Honor)  
4Thomas Berdahl (Knowledge)  
5Noah Thomas (Integrity)  
BRL All Stars 9-11 Boys B 3 lap Scratch Race
#Rider Name (Country) TeamResult
1Brandon Krasley (Honor)  
2Alex Dailey (Fun)  
3Noah Speight (Honor)  
4Callum Smith (Knowledge)  
5Philip Wetzel (Integrity)  
BRL All Stars 9-11 Girls 3 lap Scratch Race
#Rider Name (Country) TeamResult
1Allyson Wasielewski (Honor)  
2Samantha Hribick (Integrity)  
3Kiley Krasley (Knowledge)  
4Marcy Bardman (Knowledge)  
5Sydney Baumbach (Fun)  
BRL All Stars 12-17 Girls 4 lap Scratch Race
#Rider Name (Country) TeamResult
1Devon Nothstein (Honor)  
2Rachel Sladovnik (Integrity)  
3Dylan Lafferty (Fun)  
4Nina Kontir (Fun)  
5Courtney Krasley (Knowledge)  
BRL All Stars 15-17 Boys 3 lap Scratch Race
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mason Buskirk (Integrity)  
2Zach Probosnyak (Integrity)  
3Ian Kleinguenther (Integrity)  
4Alec Ratzell (Knowledge)  
5Anthony Garramone (Honor)  
BRL All Stars 12-14 Boys 4 lap Scratch Final
#Rider Name (Country) TeamResult
1James Mellen (Fun)  
2Gabriel Castano (Integrity)  
3Garrett Hunsicker (Fun)  
4Cole Reece (Integrity)  
5Will Krempa (Integrity)  
Back to top