TechPowered By

More tech

Izaguirre wins Prueba Villafranca-Ordiziako Klasika

By:
Cycling News

Chaves and Rubiano second and third

Results

# Rider Name (Country) Team Result
1 Gorka Izaguirre Euskaltel - Euskadi (Spa) 4:03:17  
2 Johan Esteban Chaves Colombia - Coldeportes (Col)    
3 Miguel Angel Rubiano Androni Giocattoli - Venezuela (Col)    
4 Andrey Amador Movistar Team (CRc)    
5 Jeffry Johan Romero Colombia - Coldeportes (Col)    
6 Pedro Merino Gios - Deyser Leon Kastro (Spa)    
7 Fabricio Ferrari Caja Rural (Uru)    
8 David López Movistar Team (Spa)    
9 Moises Dueñas Burgos BH - Castilla Y Leon (Spa)    
10 Emanuele Sella Androni Giocattoli - Venezuela (Ita)    
11 Antonio Piedra Caja Rural (Spa) 0:00:15  
12 Jesus Herrada Movistar Team (Spa) 0:01:16  
13 Antonov Mikhail Lokosphinx (Rus)    
14 Sergey Firsanov Rusvelo (Rus)    
15 Dmitry Kozontchuk Rusvelo (Rus)    
16 Miguel Minguez Euskaltel - Euskadi (Spa)    
17 Marcos García Caja Rural (Spa)    
18 David Belda Burgos BH - Castilla Y Leon (Spa)    
19 Riccardo Chiarini Androni Giocattoli - Venezuela (Ita)    
20 Jaume Rovira Gios - Deyser Leon Kastro (Spa) 0:01:18  
21 Artem Ovechkin Rusvelo (Rus) 0:01:52  
22 Eloy Ruiz Andalucia (Spa)    
23 Pablo Lechuga Andalucia (Spa) 0:02:11  
24 Ángel Madrazo Movistar Team (Spa) 0:02:25  
25 Haritz Orbe Orbea Continental (Spa)    
26 Jose A Carrasco Gios - Deyser Leon Kastro (Spa)    
27 Enrique Sanz Movistar Team (Spa)    
28 Aitor Galdos Caja Rural (Spa)    
29 Fco Javier Moreno Androni Giocattoli - Venezuela (Spa)    
30 José Fco Pacheco Gios - Deyser Leon Kastro (Spa)    
31 Wilson Marentes Colombia - Coldeportes (Col)    
32 Salvador Guardiola Gios - Deyser Leon Kastro (Spa)    
33 Jarlinson Pantano Colombia - Coldeportes (Col)    
34 Jordi Simon Andalucia (Spa)    
35 Sergey Belykh Lokosphinx (Rus)    
36 Jose Vicente Toribio Andalucia (Spa)    
37 Pablo Lastras Movistar Team (Spa)    
38 Cyril Bessy Saur - Sojasun (Fra)    
39 Aritz Bagües Orbea Continental (Spa)    
40 Garikoitz Bravo Caja Rural (Spa)    
41 Omar Fraile Orbea Continental (Spa)    
42 Jose Luis Roldan Andalucia (Spa)    
43 Jóni Da Silva Burgos BH - Castilla Y Leon (Por)    
44 Andre Cardoso Caja Rural (Por)    
45 Javier González Colombia - Coldeportes (Col)    
46 Ivan Rovny Rusvelo (Rus)    
47 Fabio Felline Androni Giocattoli - Venezuela (Ita)    
48 Mikel Bizkarra Orbea Continental (Spa)    
49 José Herrada Movistar Team (Spa)    
50 Karol Domagalski Caja Rural (Pol) 0:03:48  
51 Jason Bakke Team Bonitas (RSA) 0:03:57  
52 Pavel Ptashkin Lokosphinx (Rus) 0:03:59  
53 Nicolas Capdepuy Burgos BH - Castilla Y Leon (Fra) 0:04:02  
54 Juan José Oroz Euskaltel - Euskadi (Spa) 0:04:04  
55 Xabier Zabalo Orbea Continental (Spa)    
56 Jon Izaguirre Euskaltel - Euskadi (Spa)    
57 Mikel Landa Euskaltel - Euskadi (Spa)    
58 Sergio Carrasco Andalucia (Spa)    
59 Dalivier Ospina Colombia - Coldeportes (Col) 0:05:46  
60 Aleksey Rybalkin Lokosphinx (Rus) 0:06:04  
61 Peio Bilbao Euskaltel - Euskadi (Spa) 0:06:28  
62 Gorka Verdugo Euskaltel - Euskadi (Spa)    
63 Fco. Javier Iriarte Movistar Team (Spa)    
64 Carlos Verona Burgos BH - Castilla Y Leon (Spa)    
65 Yannick Talabardon Saur - Sojasun (Fra)    
66 Jérémie Galland Saur - Sojasun (Fra)    
67 Antonino Parrinello Androni Giocattoli - Venezuela (Ita)    
68 Igor Merino Orbea Continental (Spa)    
69 Jonathan Hivert Saur - Sojasun (Fra)    
70 Alan Pérez Euskaltel - Euskadi (Spa) 0:07:35  
71 Iván Velasco Euskaltel - Euskadi (Spa)    
72 Jose Aguilar Andalucia (Spa)    
73 Maxime Mederel Saur - Sojasun (Fra)    
74 Javier Ramirez Abeja Andalucia (Spa)    
75 Fco Javier Aramendia Caja Rural (Spa) 0:07:45  
76 Johannes Kachelhoffer Team Bonitas (RSA)    
77 Salvatore Mancuso Androni Giocattoli - Venezuela (Ita)    
78 Paul Poux Saur - Sojasun (Fra)    
79 Aitor Pérez Gios - Deyser Leon Kastro (Spa)    
80 Enzo Moyano Caja Rural (Arg)    
81 Yelko Gomez Caja Rural (Pan)    
82 David Lelay Saur - Sojasun (Fra)    
83 Jose Rafael Martinez Gios - Deyser Leon Kastro (Spa)    
84 Arkimedes Arguelyes Rusvelo (Rus)    
85 Valery Valynin Rusvelo (Rus)    
86 Juan Pablo Suarez Colombia - Coldeportes (Col)    
87 Roman Osuna Andalucia (Spa) 0:11:06  
88 Carlos Barbero Orbea Continental (Spa)    
89 Illart Zuazubiskar Orbea Continental (Spa)    
90 Evgeny Shalunov Lokosphinx (Rus)    
91 Jose Luis Cano Andalucia (Spa)    
92 Pascual Orengo Burgos BH - Castilla Y Leon (Spa)