Manan sprints to stage win

Reijnen holds onto GC lead

Full Results
1Anuar Manan (Mas) Malaysia National Team4:02:51 
2Nguyen Hung Mai (Vie) Vietnam National Team  
3Jaan Kirsipuu (Est) CKT TMIT - Champion System  
4Ahmad Haidar Anuawar (Mas) Marco Polo Cycling Team  
5Tuan Anh Do (Vie) Vietnam National Team  
6Mohd Zamri Salleh (Mas) Malaysia National Team  
7Michael Friedman (USA) Jelly Belly p/b Kenda  
8Mohd Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysia National Team  
9Masamichi Yamamoto (Jpn) Bridgestone Anchor  
10Kiel Reijnen (USA) Jelly Belly p/b Kenda  
11Van Duan Le (Vie) Vietnam National Team  
12Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies  
13Damrow Sascha (Ger) Cycling Team CCN  
14Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team  
15Mart Ojavee (Est) CKT TMIT - Champion System  
16Vadim Shalamov (Kaz) Kazakhstan National Team  
17Tuulkhangai Tuguldur (Mgl) Mongolia National Team  
18Yuzuru Suzuki (Jpn) Shimano Racing  
19Alexandr Dymovskikh (Kaz) Kazakhstan National Team  
20Okart Bualoi (Tha) Thailand National Team  
21Kirril Kazantsev (Kaz) Polygon Sweet Nice Team  
22Hammer Martin (Den) Designabrookers  
23Dor Ming Dormino Chau (HKg) CS Racing  
24Lilholt Guytan (Den) Designabrookers  
25Prasetya P Heksa (Ina) Custom Cycling Club  
26Hidenori Nodera (Jpn) Shimano Racing  
27Vladimir Tuychiev (Uzb) Uzbekistan National Team  
28Thurakit Boonratanathanakorn (Tha) Thailand National Team  
29Iwan Setiawan (Ina) Custom Cycling Club  
30Junpei Murakami (Jpn) Shimano Racing  
31White Nicholas (RSA) Medscheme Cycling Team  
32Bradeley Hall (Aus) Marco Polo Cycling Team  
33Ming Xing Xue (Chn) Max Success Sports  
34Fredborg Jonas (Den) Designabrookers  
35Khayankyarvaa Uuganbayar (Mgl) Mongolia National Team  
36David Mccann (Irl) Giant Asia Racing Team  
37Hayato Yoshida (Jpn) Japan National Team  
38Cheyne Hoag (USA) Kelly Benefit Strategies  
39Natthapon Jeebthaworn (Tha) Thailand National Team  
40Shimpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team  
41Nawuti Liphongyu (Tha) Thailand National Team  
42Jaeel Eslami (IRI) Vali ASR Kerman Team  
43Ryohei Komori (Jpn) Japan National Team  
44Saeid Nateghi (IRI) Vali ASR Kerman Team  
45Ang Vincent (Sin) Cycling Team CCN  
46Lange Malcolm (RSA) Medscheme Cycling Team  
47Mark John Lexer Guevarra (Phi) 7-Eleven Racing Team  
48Jamsran Ulziibaatar (Mgl) Mongolia National Team  
49Endra Wijaya (Ina) Custom Cycling Club  
50Mitsuhiro Matsumura (Jpn) Aisan Racing Team  
51Artyom Zakharov (Kaz) Kazakhstan National Team  
52Nikko Cortez (Phi) 7-Eleven Racing Team  
53Neil Shirley (USA) Kelly Benefit Strategies  
54Eldar Mukmenov (Uzb) Uzbekistan National Team  
55Parno (Ina) Custom Cycling Club  
56Kachelhoffer Hanco (RSA) Medscheme Cycling Team  
57Barati Rasoul (IRI) Giant Asia Racing Team  
58Rodgers Lee (Jpn) Fuji Asia  
59Jiong Wang (Chn) Max Success Sports  
60Vadim Shaekhov (Uzb) Uzbekistan National Team  
61Phuchong Sai-Udomsin (Tha) Thailand National Team  
62Scholz Timo (Ger) Cycling Team CCN  
63Andrey Kucherov (Kaz) Kazakhstan National Team  
64Mohammad Zangi Abadi (IRI) Vali ASR Kerman Team  
65Tomoya Kanoh (Jpn) Bridgestone Anchor  
66Yusuke Hatanaka (Jpn) Shimano Racing  
67Nederlof Lex (Ned) Cycling Team CCN  
69David John Tonks (GBr) CS Racing  
70Seyed Moezeddin Seyed Rezaei Khormizi (IRI) Vali ASR Kerman Team  
71Alex Coutts (Ger) Giant Asia Racing Team  
72Kenji Itami (Jpn) Bridgestone Anchor  
73Minh Thuy Bui (Vie) Vietnam National Team  
74Gang Xu (Chn) Max Success Sports  
75Wai Man Chau (HKg) CS Racing  
76Tivers Brett (NZl) Plan B Racing  
77Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice Team  
78Shusaku Matsuo (Jpn) CKT TMIT - Champion System  
79Kyosuke Kasahara (Jpn) Japan National Team  
80Yoshiyuki Shimizu (Jpn) Bridgestone Anchor  
81Hao Liu (Chn) Max Success Sports  
82Mikhail Vlassov (Kaz) Kazakhstan National Team  
83Doyle Rob (Aus) Plan B Racing  
84Cong Hieu Mai (Vie) Vietnam National Team  
85Will Routley (Can) Jelly Belly p/b Kenda  
86Yusup Abrekov (Uzb) Uzbekistan National Team  
87Kohei Uchima (Jpn) Japan National Team  
88Ting Pong Lam (HKg) CS Racing  
89Masaru Fukuhara (Jpn) Bridgestone Anchor  
90Wells Elliott (Aus) Plan B Racing  
91Artyom Golovachshenko (Kaz) Polygon Sweet Nice Team  
92Lauge Mike (Den) Designabrookers  
93Khalid Bounida (Ned) Marco Polo Cycling Team  
94Sea Keong Loh (Mas) Marco Polo Cycling Team0:00:19 
95Jonathan Lovelock (Aus) Marco Polo Cycling Team  
96Wei Kei Chang (Tpe) Giant Asia Racing Team  
97Yong Li Ng (Mas) Malaysia National Team0:00:27 
98Yoshinori Iino (Jpn) Shimano Racing  
99Ahmad Fallanie Ali (Mas) Malaysia National Team0:00:43 
100Lloyd Lucien Reynante (Phi) 7-Eleven Racing Team  
101Tumurbaatar Ochirbaatar (Mgl) Mongolia National Team  
102Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team  
103Seiichi Koshinomi (Jpn) Japan National Team  
104Takumi Beppu (Jpn) Aisan Racing Team  
105Rabie Johann (RSA) Medscheme Cycling Team  
106Sergey Kudentsov (Rus) Polygon Sweet Nice Team0:01:08 
107Sahbana A Agung (Ina) Custom Cycling Club0:01:22 
108Deon Locke (Aus) CKT TMIT - Champion System  
109Chun Woh Cheung (HKg) CS Racing0:01:49 
110Yaroslav Malakhov (Uzb) Uzbekistan National Team  
111Altnasukh Altanzul (Mgl) Mongolia National Team0:01:59 
112Kuei Hsiang Peng (Tpe) Giant Asia Racing Team0:02:38 
113Stephan Nazid Kramers (Ned) Cycling Team CCN0:02:59 
114Amin Eslampour (IRI) Vali ASR Kerman Team  
115Jonathan Chodroff (USA) Jelly Belly p/b Kenda0:03:18 
116William Dickenson (Aus) Jelly Belly p/b Kenda0:04:18 
117Abdullah Rizza Pahlavi (Ina) Polygon Sweet Nice Team  
118Ericson Obosa (Phi) 7-Eleven Racing Team  
119Macdonald Neil (RSA) Medscheme Cycling Team  
DNFHan Yu Lin (Tpe) Fuji Asia  
DNFFadzli Mohamed (Sin) Fuji Asia  
DNFHiguma Yusuke (Jpn) Fuji Asia  
DNFSherwin Carrera (Phi) 7-Eleven Racing Team  
DNFRasmussen Jack (Den) Designabrookers  
DNFJiang Kun (Chn) Max Success Sports  
Sprints
1Takumi Beppu (Jpn) Aisan Racing Team3pts
2Phuchong Sai-Udomsin (Tha) Thailand National Team3 
3Kohei Uchima (Jpn) Japan National Team3 
4Sahbana A Agung (Ina) Custom Cycling Club2 
5Masaru Fukuhara (Jpn) Bridgestone Anchor1 
KOM
1Takumi Beppu (Jpn) Aisan Racing Team5pts
2Phuchong Sai-Udomsin (Tha) Thailand National Team3 
3Sahbana A Agung (Ina) Custom Cycling Club1 
Teams
1Malaysia National Team (MAS)12:08:33 
2Vietnam National Team (VIE)  
3Mongolia National Team (MGL)  
4Custom Cycling Club (CCC)  
5Thailand National Team (THA)  
6Kelly Benefit Strategies (KBS)  
7Marco Polo Cycling Team (MPC)  
8Designabrookers (DSB)  
9Kazakhstan National Team (KAZ)  
10Bridgestone Anchor (BGT)  
11Champion System - Max Success Pro Cycling Team (  
12CS Racing (CSR)  
13CKT TMIT - Champion System (CKT)  
14Plan B Racing (PBR)  
15Shimano Racing Team (SMN)0:00:27 
16Japan National Team (JPN)0:00:43 
17Polygon Sweet Nice Team (PSN)0:01:08 
18Aisan Racing Team (AIS)0:01:26 
19Uzbekistan National Team (UZB)0:01:50 
20Giant Asia Racing (GNT)0:02:57 
21Cycling Team CCN (CCN)0:02:59 
22Vali ASR Kerman Team (VAK)0:03:01 
23Jelly Belly Cycling P/B Kenda (JBC)0:03:18 
247-Eleven Racing Team (CRT)0:05:03 
25Medscheme Cycling Team (MCT)0:05:06 
General classification after stage 3
1Kiel Reijnen (USA) Jelly Belly p/b Kenda8:17:22 
2Nicholas White (RSA) Medscheme Cycling Team0:00:15 
3David Mccann (Irl) Giant Asia Racing Team0:00:16 
4Deon Locke (Aus) CKT TMIT - Champion System0:00:20 
5Rodgers Lee (Jpn) Fuji Asia0:00:21 
6Neil Shirley (USA) Kelly Benefit Strategies0:00:23 
7Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies0:00:24 
8Mart Ojavee (Est) CKT TMIT - Champion System  
9Damrow Sascha (Ger) Cycling Team CCN0:00:25 
10Jaan Kirsipuu (Est) CKT TMIT - Champion System0:00:28 
11Junpei Murakami (Jpn) Shimano Racing0:00:31 
12Tuulkhangai Tuguldur (Mgl) Mongolia National Team0:00:32 
13Hammer Martin (Den) Designabrookers  
14Lange Malcolm (RSA) Medscheme Cycling Team  
15Kachelhoffer Hanco (RSA) Medscheme Cycling Team  
16Phuchong Sai-Udomsin (Tha) Thailand National Team  
17Bradeley Hall (Aus) Marco Polo Cycling Team0:00:33 
18Tivers Brett (NZl) Plan B Racing0:00:34 
19Thurakit Boonratanathanakorn (Tha) Thailand National Team0:00:35 
20Alexandr Dymovskikh (Kaz) Kazakhstan National Team0:00:36 
21Nawuti Liphongyu (Tha) Thailand National Team  
22Daniel Bowman (USA) Kelly Benefit Strategies  
23Kohei Uchima (Jpn) Japan National Team  
24Cheyne Hoag (USA) Kelly Benefit Strategies0:00:37 
25Saeid Nateghi (IRI) Vali ASR Kerman Team  
26Nguyen Hung Mai (Vie) Vietnam National Team0:00:38 
27Scholz Timo (Ger) Cycling Team CCN  
28Gang Xu (Chn) Max Success Sports  
29Mohd Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysia National Team0:00:40 
30Seyed Moezeddin Seyed Rezaei Khormizi (IRI) Vali ASR Kerman Team  
31Yuzuru Suzuki (Jpn) Shimano Racing0:00:41 
32Anuar Manan (Mas) Malaysia National Team0:00:42 
33Eldar Mukmenov (Uzb) Uzbekistan National Team0:00:43 
34Barati Rasoul (IRI) Giant Asia Racing Team  
35Jaeel Eslami (IRI) Vali ASR Kerman Team0:00:44 
36Hidenori Nodera (Jpn) Shimano Racing0:00:45 
37Shimpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team0:00:46 
38Tomoya Kanoh (Jpn) Bridgestone Anchor  
39Minh Thuy Bui (Vie) Vietnam National Team  
40Kirril Kazantsev (Kaz) Polygon Sweet Nice Team0:00:49 
41Kyosuke Kasahara (Jpn) Japan National Team  
42Yoshiyuki Shimizu (Jpn) Bridgestone Anchor  
43Mohd Zamri Salleh (Mas) Malaysia National Team0:00:50 
44Okart Bualoi (Tha) Thailand National Team  
45Parno (Ina) Custom Cycling Club  
46Fredborg Jonas (Den) Designabrookers0:00:51 
47Hayato Yoshida (Jpn) Japan National Team0:00:52 
48Mikhail Vlassov (Kaz) Kazakhstan National Team  
49Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team0:00:53 
50Masaru Fukuhara (Jpn) Bridgestone Anchor  
51Artyom Zakharov (Kaz) Kazakhstan National Team0:00:54 
52Khalid Bounida (Ned) Marco Polo Cycling Team  
53Andrey Kucherov (Kaz) Kazakhstan National Team0:00:56 
54Khayankyarvaa Uuganbayar (Mgl) Mongolia National Team0:00:57 
55Artyom Golovachshenko (Kaz) Polygon Sweet Nice Team  
56Mark John Lexer Guevarra (Phi) 7-Eleven Racing Team0:00:59 
57Wells Elliott (Aus) Plan B Racing0:01:00 
58Prasetya P Heksa (Ina) Custom Cycling Club0:01:01 
59Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice Team  
60Alex Coutts (Ger) Giant Asia Racing Team  
61Endra Wijaya (Ina) Custom Cycling Club0:01:06 
62Natthapon Jeebthaworn (Tha) Thailand National Team0:01:07 
63Iwan Setiawan (Ina) Custom Cycling Club0:01:10 
64Ryohei Komori (Jpn) Japan National Team0:01:11 
65Yusup Abrekov (Uzb) Uzbekistan National Team  
66Yong Li Ng (Mas) Malaysia National Team  
67Ahmad Haidar Anuawar (Mas) Marco Polo Cycling Team0:01:19 
68Takumi Beppu (Jpn) Aisan Racing Team0:01:21 
69Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team0:01:34 
70Sea Keong Loh (Mas) Marco Polo Cycling Team0:01:37 
71Sahbana A Agung (Ina) Custom Cycling Club0:01:59 
72Michael Friedman (USA) Jelly Belly p/b Kenda0:02:56 
73Will Routley (Can) Jelly Belly p/b Kenda0:03:02 
74Dor Ming Dormino Chau (HKg) CS Racing0:03:09 
75Hao Liu (Chn) Max Success Sports0:03:19 
76Yusuke Hatanaka (Jpn) Shimano Racing0:03:23 
77Kenji Itami (Jpn) Bridgestone Anchor0:03:24 
78Cong Hieu Mai (Vie) Vietnam National Team  
79Vladimir Tuychiev (Uzb) Uzbekistan National Team0:03:32 
80Ming Xing Xue (Chn) Max Success Sports0:03:34 
81Mitsuhiro Matsumura (Jpn) Aisan Racing Team0:03:39 
82Mohammad Zangi Abadi (IRI) Vali ASR Kerman Team  
83Ting Pong Lam (HKg) CS Racing0:03:41 
84Masamichi Yamamoto (Jpn) Bridgestone Anchor0:03:42 
85Vadim Shaekhov (Uzb) Uzbekistan National Team0:03:45 
86Van Duan Le (Vie) Vietnam National Team0:03:48 
87Wai Man Chau (HKg) CS Racing0:03:50 
88Lilholt Guytan (Den) Designabrookers0:03:52 
89Shusaku Matsuo (Jpn) CKT TMIT - Champion System0:03:54 
90Yoshinori Iino (Jpn) Shimano Racing0:03:56 
91Jiong Wang (Chn) Max Success Sports0:03:57 
92Rabie Johann (RSA) Medscheme Cycling Team  
93Jonathan Lovelock (Aus) Marco Polo Cycling Team0:03:59 
94Wei Kei Chang (Tpe) Giant Asia Racing Team0:04:00 
95Ahmad Fallanie Ali (Mas) Malaysia National Team0:04:01 
96Jamsran Ulziibaatar (Mgl) Mongolia National Team0:04:10 
97Tuan Anh Do (Vie) Vietnam National Team0:04:11 
98Nederlof Lex (Ned) Cycling Team CCN  
99Nikko Cortez (Phi) 7-Eleven Racing Team0:04:22 
100Lloyd Lucien Reynante (Phi) 7-Eleven Racing Team0:04:37 
101Vadim Shalamov (Kaz) Kazakhstan National Team0:05:02 
102Ang Vincent (Sin) Cycling Team CCN  
103Sergey Kudentsov (Rus) Polygon Sweet Nice Team0:05:10 
104Chun Woh Cheung (HKg) CS Racing0:05:53 
105Kuei Hsiang Peng (Tpe) Giant Asia Racing Team0:06:38 
106Stephan Nazid Kramers (Ned) Cycling Team CCN0:06:48 
107Amin Eslampour (IRI) Vali ASR Kerman Team0:07:04 
108William Dickenson (Aus) Jelly Belly p/b Kenda0:07:24 
109Doyle Rob (Aus) Plan B Racing0:07:26 
110Abdullah Rizza Pahlavi (Ina) Polygon Sweet Nice Team0:07:55 
111Seiichi Koshinomi (Jpn) Japan National Team0:08:07 
112Ericson Obosa (Phi) 7-Eleven Racing Team0:08:27 
113Macdonald Neil (RSA) Medscheme Cycling Team0:08:42 
114David John Tonks (GBr) CS Racing0:12:11 
115Altnasukh Altanzul (Mgl) Mongolia National Team0:14:28 
116Jonathan Chodroff (USA) Jelly Belly p/b Kenda0:14:57 
117Yaroslav Malakhov (Uzb) Uzbekistan National Team0:15:54 
118Tumurbaatar Ochirbaatar (Mgl) Mongolia National Team0:16:26 
119Lauge Mike (Den) Designabrookers0:18:35 
Points classification
1Anuar Manan (Mas) Malaysia National Team16pts
2Nguyen Hung Mai (Vie) Vietnam National Team14 
3Jaan Kirsipuu (Est) CKT TMIT - Champion System13 
4Ahmad Haidar Anuawar (Mas) Marco Polo Cycling Team12 
5Tuan Anh Do (Vie) Vietnam National Team11 
6Mohd Zamri Salleh (Mas) Malaysia National Team10 
7Michael Friedman (USA) Jelly Belly p/b Kenda9 
8Mohd Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysia National Team8 
9Masamichi Yamamoto (Jpn) Bridgestone Anchor7 
10Kiel Reijnen (USA) Jelly Belly p/b Kenda6 
11Van Duan Le (Vie) Vietnam National Team5 
12Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies4 
13Damrow Sascha (Ger) Cycling Team CCN3 
14Phuchong Sai-Udomsin (Tha) Thailand National Team3 
15Kohei Uchima (Jpn) Japan National Team3 
16Takumi Beppu (Jpn) Aisan Racing Team3 
17Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team2 
18Sahbana A Agung (Ina) Custom Cycling Club2 
19Mart Ojavee (Est) CKT TMIT - Champion System1 
20Masaru Fukuhara (Jpn) Bridgestone Anchor1 
Sprint classification
1Anuar Manan (Mas) Malaysia National Team29pts
2Ahmad Haidar Anuawar (Mas) Marco Polo Cycling Team24 
3Kiel Reijnen (USA) Jelly Belly p/b Kenda24 
4Jaan Kirsipuu (Est) CKT TMIT - Champion System23 
5Michael Friedman (USA) Jelly Belly p/b Kenda23 
6Mohd Zamri Salleh (Mas) Malaysia National Team21 
7David Mccann (Irl) Giant Asia Racing Team18 
8Nguyen Hung Mai (Vie) Vietnam National Team17 
9Mohd Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysia National Team15 
10Nawuti Liphongyu (Tha) Thailand National Team14 
11Will Routley (Can) Jelly Belly p/b Kenda13 
12William Dickenson (Aus) Jelly Belly p/b Kenda12 
13Tuan Anh Do (Vie) Vietnam National Team11 
14Jonathan Chodroff (USA) Jelly Belly p/b Kenda11 
15White Nicholas (RSA) Medscheme Cycling Team10 
16Neil Shirley (USA) Kelly Benefit Strategies10 
17Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies9 
18Okart Bualoi (Tha) Thailand National Team9 
19Hidenori Nodera (Jpn) Shimano Racing9 
20Deon Locke (Aus) CKT TMIT - Champion System9 
21Rabie Johann (RSA) Medscheme Cycling Team8 
22Masamichi Yamamoto (Jpn) Bridgestone Anchor7 
23Rodgers Lee (Jpn) Fuji Asia7 
24Damrow Sascha (Ger) Cycling Team CCN6 
25Junpei Murakami (Jpn) Shimano Racing6 
26Van Duan Le (Vie) Vietnam National Team5 
27Mart Ojavee (Est) CKT TMIT - Champion System5 
28Alexandr Dymovskikh (Kaz) Kazakhstan National Team5 
Mountains classification
1Takumi Beppu (Jpn) Aisan Racing Team5pts
2Phuchong Sai-Udomsin (Tha) Thailand National Team3 
3Sahbana A Agung (Ina) Custom Cycling Club1 
Teams classification
1CKT TMIT - Champion System (CKT)24:53:22 
2Kelly Benefit Strategies (KBS)0:00:07 
3Thailand National Team (THA)0:00:36 
4Shimano Racing Team (SMN)0:00:48 
5Bridgestone Anchor (BGT)0:00:53 
6Malaysia National Team (MAS)0:00:58 
7Marco Polo Cycling Team (MPC)  
8Kazakhstan National Team (KAZ)0:01:06 
9Custom Cycling Club (CCC)0:01:14 
10Japan National Team (JPN)0:01:38 
11Aisan Racing Team (AIS)0:02:23 
12Polygon Sweet Nice Team (PSN)0:02:39 
13Champion System - Max Success Pro Cycling Team (MSS)0:03:16 
14Vietnam National Team (VIE)0:03:38 
15Giant Asia Racing (GNT)0:03:41 
16Vali ASR Kerman Team (VAK)0:03:46 
17Designabrookers (DSB)0:03:52 
18Mongolia National Team (MGL)0:04:10 
19Medscheme Cycling Team (MCT)0:04:58 
20Uzbekistan National Team (UZB)0:05:41 
21Cycling Team CCN (CCN)0:06:35 
22Plan B Racing (PBR)0:07:31 
23Jelly Belly Cycling P/B Kenda (JBC)0:08:02 
24CS Racing (CSR)0:08:56 
257-Eleven Racing Team (CRT)0:12:32 
Back to top