TechPowered By

More tech

Princess Maha Chakri Sirindhon's Cup Tour of Thailand 2012

Date range:
April 1- 6, 2012

April 03, Stage 2:

Lovelock-Fay claims career-best win

By:
Cycling News
Published:
April 04, 2012, 5:09 BST,
Updated:
April 04, 2012, 6:10 BST

Ebsen the new leader on general classification

Results

# Rider Name (Country) Team Result
1 Mitchell Lovelock-Fay (Aus) Australia National Team 3:05:28  
2 John Ebsen (Den) Danish National Team    
3 Shinichi Fukushima (Jpn) Terrenganu Cycling Team 0:01:49  
4 Boonratanathanakorn Thurakit (Tha) T-Thailand    
5 Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team    
6 Sai-Udomsin Phuchong (Tha) T-Thailand    
7 Muradjan Halmuratov (Uzb) Uzbekistan National Cycling    
8 Yuzuru Suzuki (Jpn) Shimano Racing Team    
9 David Edwards (Aus) City of Perth Cycling Team    
10 Amir Mustafa Rusli (Mas) Malaysian National Team 0:04:17  
11 Jung Hwan Youm (Kor) Seoul Cycling Team    
12 Mohammad Saufi Mat Senan (Mas) Terrenganu Cycling Team    
13 Mohd Fauzan Ahmad Lutfi (Mas) Malaysian National Team    
14 Joon Yong Seo (Kor) Seoul Cycling Team 0:06:05  
15 Benjamin Hill (Aus) Australia National Team    
16 Seung Kwon Lee (Kor) Seoul Cycling Team    
17 Yoshimitsu Hiratsuka (Jpn) Shimano Racing Team    
18 Masakazu Ito (Jpn) Aisan Racing Team    
19 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Kazakhstan National Team    
20 Logan Calder (Aus) Plan B Racing Team    
21 Sea Keong Loh (Mas) OCBC Singapore    
22 Duc Tam Trinh (Vie) ADC Vinn Long Television 0:07:12  
23 Stuart Smith (Aus) Australia National Team    
24 Jack Beckinsale (Aus) City of Perth Cycling Team    
25 Timo Scholz (Ger) CCN Cycling Team    
26 Roman Van Uden (NZl) BikeNZ - PureBlack    
27 Bualoi Okart (Tha) T-Thailand    
28 Muhamad Rauf Nur Misbah (Mas) Malaysian National Team    
29 Chan Jae Jang (Kor) Terrenganu Cycling Team    
30 Chung Yan Wong (HKg) Hong Kong Cycling Team    
31 Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team    
32 James Williamson (NZl) BikeNZ - PureBlack    
33 Benjamin King (Aus) Plan B Racing Team    
34 Yusuke Hatanaka (Jpn) Shimano Racing Team    
35 Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong Cycling Team    
36 Chun Kai Feng (Tpe) Chinese Taipei National Team    
37 Nicolas Dougall (Aus) Australia National Team    
38 Ryoma Nonaka (Jpn) Shimano Racing Team    
39 Changpad Kritsada (Tha) T-Thailand    
40 Lex Nederlof (Ned) CCN Cycling Team 0:11:02  
41 Yat Wai Chan (HKg) Hong Kong Cycling Team    
42 Liphongyu Nawuti (Tha) T-Thailand    
43 Yusup Abrekov (Uzb) Uzbekistan National Cycling    
44 Nazir Jaser (Syr) Syrian National Team    
45 Kuanysh Kylybayev (Kaz) Kazakhstan National Team 0:12:21  
46 Vadim Shaekhov (Uzb) Uzbekistan National Cycling    
47 Nur Amirul Fakhruddin Mazuki (Mas) Terrenganu Cycling Team    
48 Suhardi Hassan (Mas) Malaysian National Team    
49 Burr Ho (HKg) Hong Kong Cycling Team    
50 Tamam Alnuoiser (Syr) Syrian National Team    
51 Jordan Kerby (Aus) City of Perth Cycling Team    
52 Yalmaz Habach (Syr) Syrian National Team    
53 Riahan Abdul Aziz (Bru) CCN Cycling Team    
54 Liam Dove (Aus) City of Perth Cycling Team    
55 Alexander Malone (Aus) Plan B Racing Team    
56 Peter Hatton (Aus) Plan B Racing Team    
57 Shimpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team    
58 Bradeley Hall (Aus) Plan B Racing Team    
59 Endra Wijaya (Ina) Custom Cycling Club Indonesia    
60 Edmund John Hollands (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services    
61 Won Jae Lee (Kor) Seoul Cycling Team    
62 Natthapon Jeebthaworn (Tha) T-All Star    
63 Wei Cheng Lee (Tpe) Chinese Taipei National Team 0:15:39  
64 Daniyar Zhakypbek (Kaz) Kazakhstan National Team    
65 Tedi Andrian Saputra (Ina) Custom Cycling Club Indonesia    
66 Ahmad Badr Eddin (Syr) Syrian National Team    
67 Heksa Priya Prasetya (Ina) Eddy Hollands Bicycle Services    
68 Agung Ali Sahbana (Ina) Custom Cycling Club Indonesia    
69 Wei Chieh Liu (Tpe) Chinese Taipei National Team 0:18:08  
70 Kasper Kalhoj (Den) Danish National Team 0:18:12  
71 Mohd Zamri Salleh (Mas) Terrenganu Cycling Team    
72 Choon Huat Goh (Sin) OCBC Singapore    
73 Mohd Nor Rizuan Zainal (Mas) Malaysian National Team    
74 Konstzntin Volik (Uzb) Uzbekistan National Cycling    
75 Soren Petersen (Den) Danish National Team    
76 Tanasak Thanchai (Tha) T-All Star    
77 Jakapan Ruanpae (Tha) T-All Star    
78 Alexander Michael Downie (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services    
79 Van Phuc Ho (Vie) ADC Vinn Long Television    
80 Minh Thuy Bui (Vie) ADC Vinn Long Television    
81 Mikhail Kochetkov (Kaz) Kazakhstan National Team 0:22:52  
82 Neil Warren Stummer (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services 0:25:30  
83 William Thomas Serwan Heath (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services    
84 Chin Yong Vincent Ang (Sin) OCBC Singapore    
85 Hansen Jesper (Den) Danish National Team    
86 Louis Crosby (NZl) BikeNZ - PureBlack    
87 Chien Liang Chen (Tpe) Chinese Taipei National Team    
88 Shem Rodger (NZl) BikeNZ - PureBlack    
89 Joseph Cooper (NZl) BikeNZ - PureBlack    
90 Nozomu Kimori (Jpn) Aisan Racing Team    
91 Shotaro Iribe (Jpn) Shimano Racing Team    
92 Oleg Zemlyakov (Kaz) Kazakhstan National Team 0:29:53  
93 Hizem Hussain (Syr) Syrian National Team    
94 Hoang Sang Nguyen (Vie) ADC Vinn Long Television    
95 Wu Hsing Yuang (Tpe) Chinese Taipei National Team    
96 Maruli Fajar Mulia (Ina) Custom Cycling Club Indonesia    
97 Hoang Son Ho (Vie) ADC Vinn Long Television    
98 Hatono Gunawan (Ina) Custom Cycling Club Indonesia    
99 Siu Wai Ko (HKg) Hong Kong Cycling Team    
100 Ahmad Haidar Anuawar (Mas) OCBC Singapore    
  Phuchol Sai-Udomsin (Tha) T-All Star 0:43:58  
  Gleb Gorbachev (Uzb) Uzbekistan National Cycling 0:47:11  
  Robbert Gitelis (USA) CCN Cycling Team 0:56:44  
DNF Edward Bissaker (Aus Australia National Team    
DNF Fito Bakdo Prilanji (Ind) CCN Cycling Team    
DNF Luke Parker (Aus) City of Perth Cycling Team    
DNF Junrong Ho (Sin) OCBC Singapore    
DNF Tae Yang Jeong (Kor) Seoul Cycling Team    
General classification after stage 2
# Rider Name (Country) Team Result
1 John Ebsen (Den) Danish National Team 6:37:54  
2 Mitchell Lovelock-Fay (Aus) Australia National Team 0:01:14  
3 Muradjan Halmuratov (Uzb) Uzbekistan National Cycling 0:01:31  
4 David Edwards (Aus) City of Perth Cycling Team 0:01:40  
5 Shinichi Fukushima (Jpn) Terrenganu Cycling Team 0:01:45  
6 Sai-Udomsin Phuchong (Tha) T-Thailand 0:01:48  
7 Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team    
8 Yuzuru Suzuki (Jpn) Shimano Racing Team 0:03:56  
9 Boonratanathanakorn Thurakit (Tha) T-Thailand 0:03:59  
10 Mohammad Saufi Mat Senan (Mas) Terrenganu Cycling Team 0:04:12  
11 Amir Mustafa Rusli (Mas) Malaysian National Team 0:04:17  
12 Jung Hwan Youm (Kor) Seoul Cycling Team 0:04:18  
13 Mohd Fauzan Ahmad Lutfi (Mas) Malaysian National Team 0:04:26  
14 Masakazu Ito (Jpn) Aisan Racing Team 0:06:02  
15 Sea Keong Loh (Mas) OCBC Singapore 0:06:05  
16 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Kazakhstan National Team 0:06:06  
17 Benjamin Hill (Aus) Australia National Team 0:06:15  
18 Chan Jae Jang (Kor) Terrenganu Cycling Team 0:06:56  
19 Chun Kai Feng (Tpe) Chinese Taipei National Team 0:07:00  
20 Roman Van Uden (NZl) BikeNZ - PureBlack 0:07:03  
21 James Williamson (NZl) BikeNZ - PureBlack 0:07:05  
22 Yusuke Hatanaka (Jpn) Shimano Racing Team 0:07:06  
23 Ryoma Nonaka (Jpn) Shimano Racing Team 0:07:09  
24 Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team 0:07:11  
25 Muhamad Rauf Nur Misbah (Mas) Malaysian National Team 0:07:13  
26 Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong Cycling Team    
27 Duc Tam Trinh (Vie) ADC Vinn Long Television    
28 Stuart Smith (Aus) Australia National Team 0:07:15  
29 Timo Scholz (Ger) CCN Cycling Team 0:07:17  
30 Changpad Kritsada (Tha) T-Thailand 0:07:18  
31 Logan Calder (Aus) Plan B Racing Team 0:07:40  
32 Seung Kwon Lee (Kor) Seoul Cycling Team 0:08:18  
33 Yoshimitsu Hiratsuka (Jpn) Shimano Racing Team 0:08:21  
34 Jack Beckinsale (Aus) City of Perth Cycling Team 0:08:41  
35 Nicolas Dougall (Aus) Australia National Team 0:09:15  
36 Bualoi Okart (Tha) T-Thailand 0:09:27  
37 Chung Yan Wong (HKg) Hong Kong Cycling Team 0:09:32  
38 Yusup Abrekov (Uzb) Uzbekistan National Cycling 0:11:05  
39 Lex Nederlof (Ned) CCN Cycling Team 0:11:07  
40 Peter Hatton (Aus) Plan B Racing Team 0:12:12  
41 Edmund John Hollands (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services 0:12:16  
42 Burr Ho (HKg) Hong Kong Cycling Team 0:12:21  
43 Kuanysh Kylybayev (Kaz) Kazakhstan National Team 0:12:22  
44 Endra Wijaya (Ina) Custom Cycling Club Indonesia 0:12:25  
45 Nazir Jaser (Syr) Syrian National Team 0:13:15  
46 Liphongyu Nawuti (Tha) T-Thailand 0:13:16  
47 Yat Wai Chan (HKg) Hong Kong Cycling Team    
48 Benjamin King (Aus) Plan B Racing Team 0:13:20  
49 Won Jae Lee (Kor) Seoul Cycling Team 0:13:53  
50 Jordan Kerby (Aus) City of Perth Cycling Team 0:14:20  
51 Bradeley Hall (Aus) Plan B Racing Team 0:14:26  
52 Shimpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team 0:14:30  
53 Riahan Abdul Aziz (Bru) CCN Cycling Team 0:14:31  
54 Liam Dove (Aus) City of Perth Cycling Team 0:14:33  
55 Suhardi Hassan (Mas) Malaysian National Team 0:14:34  
56 Vadim Shaekhov (Uzb) Uzbekistan National Cycling    
57 Nur Amirul Fakhruddin Mazuki (Mas) Terrenganu Cycling Team 0:14:36  
58 Natthapon Jeebthaworn (Tha) T-All Star 0:14:42  
59 Tamam Alnuoiser (Syr) Syrian National Team 0:14:43  
60 Yalmaz Habach (Syr) Syrian National Team 0:14:46  
61 Wei Cheng Lee (Tpe) Chinese Taipei National Team 0:17:47  
62 Tedi Andrian Saputra (Ina) Custom Cycling Club Indonesia 0:17:57  
63 Agung Ali Sahbana (Ina) Custom Cycling Club Indonesia 0:17:58  
64 Daniyar Zhakypbek (Kaz) Kazakhstan National Team 0:18:01  
65 Ahmad Badr Eddin (Syr) Syrian National Team 0:18:04  
66 Mohd Zamri Salleh (Mas) Terrenganu Cycling Team 0:18:09  
67 Mohd Nor Rizuan Zainal (Mas) Malaysian National Team 0:18:12  
68 Choon Huat Goh (Sin) OCBC Singapore 0:18:25  
69 Alexander Malone (Aus) Plan B Racing Team 0:18:26  
70 Konstzntin Volik (Uzb) Uzbekistan National Cycling 0:20:24  
71 Minh Thuy Bui (Vie) ADC Vinn Long Television    
72 Van Phuc Ho (Vie) ADC Vinn Long Television 0:20:29  
73 Wei Chieh Liu (Tpe) Chinese Taipei National Team    
74 Tanasak Thanchai (Tha) T-All Star 0:20:31  
75 Jakapan Ruanpae (Tha) T-All Star 0:20:34  
76 Soren Petersen (Den) Danish National Team 0:20:38  
77 Joon Yong Seo (Kor) Seoul Cycling Team 0:23:48  
78 Mikhail Kochetkov (Kaz) Kazakhstan National Team 0:25:13  
79 Hansen Jesper (Den) Danish National Team 0:25:27  
80 Kasper Kalhoj (Den) Danish National Team 0:26:43  
81 Joseph Cooper (NZl) BikeNZ - PureBlack 0:27:33  
82 Louis Crosby (NZl) BikeNZ - PureBlack 0:27:35  
83 Shotaro Iribe (Jpn) Shimano Racing Team 0:27:40  
84 William Thomas Serwan Heath (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services 0:27:42  
85 Chien Liang Chen (Tpe) Chinese Taipei National Team 0:27:47  
86 Neil Warren Stummer (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services 0:27:48  
87 Hatono Gunawan (Ina) Custom Cycling Club Indonesia 0:30:08  
88 Siu Wai Ko (HKg) Hong Kong Cycling Team 0:32:01  
89 Wu Hsing Yuang (Tpe) Chinese Taipei National Team 0:32:05  
90 Maruli Fajar Mulia (Ina) Custom Cycling Club Indonesia 0:32:08  
91 Hoang Sang Nguyen (Vie) ADC Vinn Long Television 0:32:13  
92 Hizem Hussain (Syr) Syrian National Team 0:32:14  
93 Hoang Son Ho (Vie) ADC Vinn Long Television 0:32:15  
94 Ahmad Haidar Anuawar (Mas) OCBC Singapore 0:32:24  
95 Heksa Priya Prasetya (Ina) Eddy Hollands Bicycle Services 0:33:31  
96 Shem Rodger (NZl) BikeNZ - PureBlack 0:33:42  
97 Alexander Michael Downie (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services 0:36:53  
98 Nozomu Kimori (Jpn) Aisan Racing Team 0:43:14  
99 Chin Yong Vincent Ang (Sin) OCBC Singapore 0:44:10  
100 Oleg Zemlyakov (Kaz) Kazakhstan National Team 0:48:37