Van Vleuten tops prologue for Rabobank

Guarnier just one second behind

Full results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Annemiek Van Vleuten (Ned) Rabobank Women Cycling Team0:02:57 
2Megan Guarnier (USA) Tibco To The Top0:00:01 
3Alexandra Burchenkova (Rus) S.C. Michela Fanini Rox0:00:04 
4Amanda Miller (USA) Tibco To The Top0:00:05 
5Aleksandra Sosenko (Ltu) Vaiano Tepso  
6Rossella Ratto (Ita) Verinlegno Fabiani  
7Marta Tagliaferro (Ita) Mcipollini Giambenini  
8Lauren Hall (USA) Tibco To The Top0:00:06 
9Silvia Valsecchi (Ita) Bepink  
10Inga Cilvinaite (Ltu) Diadora Pasta Zara  
11Grete Treier (Est) S.C. Michela Fanini Rox  
12Katarzyna Sosna (Ltu) Vaiano Tepso  
13Simona Frapporti (Ita) Bepink0:00:07 
14Elke Gebhardt (Ger) Bepink  
15Lisa Brennauer (Ger) German National Team  
16Tiffany Cromwell (Aus) Orica AIS0:00:08 
17Tatiana Guderzo (Ita) Mcipollini Giambenini  
18Sara Duster (Ger) Rabobank Women Cycling Team  
19Carmen Small (USA) USA National Team  
20Tayler Wiles (USA) USA National Team0:00:09 
21Valentina Carretta (Ita) Mcipollini Giambenini  
22Yulia Iliynikh (Rus) Lointek  
23Meredith Miller (USA) Tibco To The Top0:00:10 
24Giada Borgato (Ita) Diadora Pasta Zara  
25Emily Kachorek (USA) USA National Team  
26Martina Ruzickova (Cze) S.C. Michela Fanini Rox  
27Alessandra Borchi (Ita) Mcipollini Giambenini0:00:11 
28Janel Holcom (USA) USA National Team  
29Anastasia Chulkova (Rus) Forno D'asolo Colavita  
30Edita Janeliunaite (Ltu) Diadora Pasta Zara  
31Sanne Van Paassen (Ned) Rabobank Women Cycling Team  
32Stephanie Pohl (Ger) German National Team0:00:12 
33Valentina Scandolara (Ita) S.C. Michela Fanini Rox  
34Marta Bastianelli (Ita) Mcipollini Giambenini  
35Agne Silinyte (Ltu) Diadora Pasta Zara  
36Romy Kasper (Ger) Rusvelo  
37Luisa Tamanini (Ita) Faren Honda Team0:00:13 
38Jamie Bookwalter (USA) USA National Team  
39Alona Andruk (Ukr) Vaiano Tepso0:00:14 
40Olga Zabelinskaya (Rus) Rusvelo  
41Natalia Boyarskaya (Rus) Rusvelo  
42Jessie Maclean (Aus) Orica AIS  
43Samantha Schneider (USA) Tibco To The Top  
44Anna Trevisi (Ita) Vaiano Tepso  
45Barbara Guarischi (Ita) Fassa Bortolo Servetto0:00:15 
46Irina Molicheva (Rus) Rusvelo  
47Enerit Iturriagaetxebarria (Spa) Lointek  
48Fabiana Luperini (Ita) Faren Honda Team  
49Sari Saarelainen (Fin) Forno D'asolo Colavita  
50Whitney Gaggioli (USA) Forno D'asolo Colavita  
51Sabrina Stultiens (Ned) Rabobank Women Cycling Team  
52Roxane Knetemann (Ned) Rabobank Women Cycling Team  
53Elena Utrobina (Rus) Faren Honda Team  
54Tetyana Riabchenko (Ukr) Forno D'asolo Colavita  
55Svetlana Bubnenkova (Rus) Rusvelo  
56Alena Sitsko (Blr) All Sports0:00:16 
57Ruth Winder (USA) USA National Team  
58Lara Vieceli (Ita) Verinlegno Fabiani  
59Valentina Bastianelli (Ita) Vaiano Tepso  
60Belen Lopez (Spa) Lointek  
61Julia Martisova (Blr) Bepink  
62Anna Bianca Schnitzmeier (Ger) German National Team  
63Veronica Leal Balderas (Mex) S.C. Michela Fanini Rox  
64Polona Batagelj (Svn) Slovenia National Team0:00:17 
65Elena Berlato (Ita) Fassa Bortolo Servetto  
66Lidia Malachova (Rus) Rusvelo  
67Tjasa Rutar (Svn) Slovenia National Team  
68Nicole Cooke (GBr) Faren Honda Team  
69Amber Pierce (USA) Diadora Pasta Zara  
70Giorgia Bronzini (Ita) Diadora Pasta Zara  
71Malgorzata Jasinska (Pol) Mcipollini Giambenini  
72Jennifer Fiori (Ita) Fassa Bortolo Servetto0:00:18 
73Anna Potokina (Rus) Lointek  
74Ivana Gatto (Ita) Fassa Bortolo Servetto  
75Veronique Fortin (USA) Tibco To The Top  
76Alessia Martini (Ita) Vaiano Tepso0:00:19 
77Ajeda Opeka (Svn) Slovenia National Team  
78Mathilde Favre (Fra) Lointek  
79Rowena Fry (Aus) Orica AIS0:00:20 
80Erika Cecchel (Ita) Fassa Bortolo Servetto  
81Dorota Gregorowicz (Pol) Verinlegno Fabiani0:00:21 
82Jennifer Hohl (Swi) Faren Honda Team0:00:22 
83Flavia Oliveira (Swi) Forno D'asolo Colavita  
84Anita Szeghalminekenyo (Hun) Hungarian National Team  
85Odette Bertolin (Ita) Verinlegno Fabiani0:00:23 
86Lauren Kitchen (Aus) Rabobank Women Cycling Team  
87Ursa Pintar (Svn) Slovenia National Team  
88Marie Therese Ludwig (Ger) German National Team  
89Francesca Cauz (Ita) Fassa Bortolo Servetto0:00:24 
90Alice Algise (Ita) Bepink  
91Amanda Spratt (Aus) Orica AIS0:00:25 
92Alenka Novak (Svn) Slovenia National Team  
93Michal Ella (Isr) S.C. Michela Fanini Rox  
94Petra Zrinsek (Svn) Bepink0:00:26 
95Lucia Gonzales (Spa) Lointek  
96Jessica Paganelli (Ita) Team Alfonsina0:00:27 
97Uenia Fernandes Da Souza (Bra) Forno D'asolo Colavita  
98Monica Ceccon (Ita) Team Alfonsina  
99Chiara Vanni (Ita) Verinlegno Fabiani  
100Valeria Di Bartolomeo (Ita) All Sports  
101Urska Kalan (Svn) Slovenia National Team  
102Sara Lena Hofmann (Ger) German National Team0:00:28 
103Chiara Stefanazzi (Ita) Team Alfonsina0:00:29 
104Barbara Venerito (Ita) Verinlegno Fabiani0:00:31 
105Krisztina Jurenka (Hun)) Hungarian National Team  
106Yulia Blindyuk (Rus) Faren Honda Team  
107Irene Falorni (Ita) All Sports0:00:32 
108Beatrice Tonini (Ita) Team Alfonsina0:00:33 
109Francesca Gessica Mazzei (I All Sports0:00:34 
110Francesca Martinelli (Ita) All Sports  
111Marika Bonazzi (Ita) Team Alfonsina0:00:36 
112Azzurra D'intino (Ita) Team Alfonsina0:00:37 
113Szilvia Anyos (Hun) Hungarian National Team0:00:38 
114Kornelia Epres (Hun) Hungarian National Team0:00:42 
General classification after prologue
#Rider Name (Country) TeamResult
1Annemiek Van Vleuten (Ned) Rabobank Women Cycling Team0:02:57 
2Megan Guarnier (USA) Tibco To The Top0:00:01 
3Alexandra Burchenkova (Rus) S.C. Michela Fanini Rox0:00:04 
4Amanda Miller (USA) Tibco To The Top0:00:05 
5Aleksandra Sosenko (Ltu) Vaiano Tepso  
6Rossella Ratto (Ita) Verinlegno Fabiani  
7Marta Tagliaferro (Ita) Mcipollini Giambenini  
8Lauren Hall (USA) Tibco To The Top0:00:06 
9Silvia Valsecchi (Ita) Bepink  
10Inga Cilvinaite (Ltu) Diadora Pasta Zara  
11Grete Treier (Est) S.C. Michela Fanini Rox  
12Katarzyna Sosna (Ltu) Vaiano Tepso  
13Simona Frapporti (Ita) Bepink0:00:07 
14Elke Gebhardt (Ger) Bepink  
15Lisa Brennauer (Ger) German National Team  
16Tiffany Cromwell (Aus) Orica AIS0:00:08 
17Tatiana Guderzo (Ita) Mcipollini Giambenini  
18Sara Duster (Ger) Rabobank Women Cycling Team  
19Carmen Small (USA) USA National Team  
20Tayler Wiles (USA) USA National Team0:00:09 
21Valentina Carretta (Ita) Mcipollini Giambenini  
22Yulia Iliynikh (Rus) Lointek  
23Meredith Miller (USA) Tibco To The Top0:00:10 
24Giada Borgato (Ita) Diadora Pasta Zara  
25Emily Kachorek (USA) USA National Team  
26Martina Ruzickova (Cze) S.C. Michela Fanini Rox  
27Alessandra Borchi (Ita) Mcipollini Giambenini0:00:11 
28Janel Holcom (USA) USA National Team  
29Anastasia Chulkova (Rus) Forno D'asolo Colavita  
30Edita Janeliunaite (Ltu) Diadora Pasta Zara  
31Sanne Van Paassen (Ned) Rabobank Women Cycling Team  
32Stephanie Pohl (Ger) German National Team0:00:12 
33Valentina Scandolara (Ita) S.C. Michela Fanini Rox  
34Marta Bastianelli (Ita) Mcipollini Giambenini  
35Agne Silinyte (Ltu) Diadora Pasta Zara  
36Romy Kasper (Ger) Rusvelo  
37Luisa Tamanini (Ita) Faren Honda Team0:00:13 
38Jamie Bookwalter (USA) USA National Team  
39Alona Andruk (Ukr) Vaiano Tepso0:00:14 
40Olga Zabelinskaya (Rus) Rusvelo  
41Natalia Boyarskaya (Rus) Rusvelo  
42Jessie Maclean (Aus) Orica AIS  
43Samantha Schneider (USA) Tibco To The Top  
44Anna Trevisi (Ita) Vaiano Tepso  
45Barbara Guarischi (Ita) Fassa Bortolo Servetto0:00:15 
46Irina Molicheva (Rus) Rusvelo  
47Enerit Iturriagaetxebarria (Spa) Lointek  
48Fabiana Luperini (Ita) Faren Honda Team  
49Sari Saarelainen (Fin) Forno D'asolo Colavita  
50Whitney Gaggioli (USA) Forno D'asolo Colavita  
51Sabrina Stultiens (Ned) Rabobank Women Cycling Team  
52Roxane Knetemann (Ned) Rabobank Women Cycling Team  
53Elena Utrobina (Rus) Faren Honda Team  
54Tetyana Riabchenko (Ukr) Forno D'asolo Colavita  
55Svetlana Bubnenkova (Rus) Rusvelo  
56Alena Sitsko (Blr) All Sports0:00:16 
57Ruth Winder (USA) USA National Team  
58Lara Vieceli (Ita) Verinlegno Fabiani  
59Valentina Bastianelli (Ita) Vaiano Tepso  
60Belen Lopez (Spa) Lointek  
61Julia Martisova (Blr) Bepink  
62Anna Bianca Schnitzmeier (Ger) German National Team  
63Veronica Leal Balderas (Mex) S.C. Michela Fanini Rox  
64Polona Batagelj (Svn) Slovenia National Team0:00:17 
65Elena Berlato (Ita) Fassa Bortolo Servetto  
66Lidia Malachova (Rus) Rusvelo  
67Tjasa Rutar (Svn) Slovenia National Team  
68Nicole Cooke (GBr) Faren Honda Team  
69Amber Pierce (USA) Diadora Pasta Zara  
70Giorgia Bronzini (Ita) Diadora Pasta Zara  
71Malgorzata Jasinska (Pol) Mcipollini Giambenini  
72Jennifer Fiori (Ita) Fassa Bortolo Servetto0:00:18 
73Anna Potokina (Rus) Lointek  
74Ivana Gatto (Ita) Fassa Bortolo Servetto  
75Veronique Fortin (USA) Tibco To The Top  
76Alessia Martini (Ita) Vaiano Tepso0:00:19 
77Ajeda Opeka (Svn) Slovenia National Team  
78Mathilde Favre (Fra) Lointek  
79Rowena Fry (Aus) Orica AIS0:00:20 
80Erika Cecchel (Ita) Fassa Bortolo Servetto  
81Dorota Gregorowicz (Pol) Verinlegno Fabiani0:00:21 
82Jennifer Hohl (Swi) Faren Honda Team0:00:22 
83Flavia Oliveira (Swi) Forno D'asolo Colavita  
84Anita Szeghalminekenyo (Hun) Hungarian National Team  
85Odette Bertolin (Ita) Verinlegno Fabiani0:00:23 
86Lauren Kitchen (Aus) Rabobank Women Cycling Team  
87Ursa Pintar (Svn) Slovenia National Team  
88Marie Therese Ludwig (Ger) German National Team  
89Francesca Cauz (Ita) Fassa Bortolo Servetto0:00:24 
90Alice Algise (Ita) Bepink  
91Amanda Spratt (Aus) Orica AIS0:00:25 
92Alenka Novak (Svn) Slovenia National Team  
93Michal Ella (Isr) S.C. Michela Fanini Rox  
94Petra Zrinsek (Svn) Bepink0:00:26 
95Lucia Gonzales (Spa) Lointek  
96Jessica Paganelli (Ita) Team Alfonsina0:00:27 
97Uenia Fernandes Da Souza (Bra) Forno D'asolo Colavita  
98Monica Ceccon (Ita) Team Alfonsina  
99Chiara Vanni (Ita) Verinlegno Fabiani  
100Valeria Di Bartolomeo (Ita) All Sports  
101Urska Kalan (Svn) Slovenia National Team  
102Sara Lena Hofmann (Ger) German National Team0:00:28 
103Chiara Stefanazzi (Ita) Team Alfonsina0:00:29 
104Barbara Venerito (Ita) Verinlegno Fabiani0:00:31 
105Krisztina Jurenka (Hun)) Hungarian National Team  
106Yulia Blindyuk (Rus) Faren Honda Team  
107Irene Falorni (Ita) All Sports0:00:32 
108Beatrice Tonini (Ita) Team Alfonsina0:00:33 
109Francesca Gessica Mazzei (I All Sports0:00:34 
110Francesca Martinelli (Ita) All Sports  
111Marika Bonazzi (Ita) Team Alfonsina0:00:36 
112Azzurra D'intino (Ita) Team Alfonsina0:00:37 
113Szilvia Anyos (Hun) Hungarian National Team0:00:38 
114Kornelia Epres (Hun) Hungarian National Team0:00:42 
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Annemiek Van Vleuten (Ned) Rabobank Women Cycling Team15 pts
2Megan Guarnier (USA) Tibco To The Top12 
3Alexandra Burchenkova (Rus) S.C. Michela Fanini Rox10 
4Amanda Miller (USA) Tibco To The Top8 
5Aleksandra Sosenko (Ltu) Vaiano Tepso6 
6Rossella Ratto (Ita) Verinlegno Fabiani5 
7Marta Tagliaferro (Ita) Mcipollini Giambenini4 
8Lauren Hall (USA) Tibco To The Top3 
9Silvia Valsecchi (Ita) Bepink2 
10Inga Cilvinaite (Ltu) Diadora Pasta Zara1 
Foreign riders classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Annemiek Van Vleuten (Ned) Rabobank Women Cycling Team0:02:57 
2Megan Guarnier (USA) Tibco To The Top0:00:01 
3Alexandra Burchenkova (Rus) S.C. Michela Fanini Rox0:00:04 
4Amanda Miller (USA) Tibco To The Top0:00:05 
5Aleksandra Sosenko (Ltu) Vaiano Tepso  
6Lauren Hall (USA) Tibco To The Top0:00:06 
7Inga Cilvinaite (Ltu) Diadora Pasta Zara  
8Grete Treier (Est) S.C. Michela Fanini Rox  
9Katarzyna Sosna (Ltu) Vaiano Tepso  
10Elke Gebhardt (Ger) Bepink0:00:07 
11Lisa Brennauer (Ger) German National Team  
12Tiffany Cromwell (Aus) Orica AIS0:00:08 
13Sara Duster (Ger) Rabobank Women Cycling Team  
14Carmen Small (USA) USA National Team  
15Tayler Wiles (USA) USA National Team0:00:09 
16Yulia Iliynikh (Rus) Lointek  
17Meredith Miller (USA) Tibco To The Top0:00:10 
18Emily Kachorek (USA) USA National Team  
19Martina Ruzickova (Cze) S.C. Michela Fanini Rox  
20Janel Holcom (USA) USA National Team0:00:11 
21Anastasia Chulkova (Rus) Forno D'asolo Colavita  
22Edita Janeliunaite (Ltu) Diadora Pasta Zara  
23Sanne Van Paassen (Ned) Rabobank Women Cycling Team  
24Stephanie Pohl (Ger) German National Team0:00:12 
25Agne Silinyte (Ltu) Diadora Pasta Zara  
26Romy Kasper (Ger) Rusvelo  
27Jamie Bookwalter (USA) USA National Team0:00:13 
28Alona Andruk (Ukr) Vaiano Tepso0:00:14 
29Olga Zabelinskaya (Rus) Rusvelo  
30Natalia Boyarskaya (Rus) Rusvelo  
31Jessie Maclean (Aus) Orica AIS  
32Samantha Schneider (USA) Tibco To The Top  
33Irina Molicheva (Rus) Rusvelo0:00:15 
34Enerit Iturriagaetxebarria (Spa) Lointek  
35Sari Saarelainen (Fin) Forno D'asolo Colavita  
36Whitney Gaggioli (USA) Forno D'asolo Colavita  
37Sabrina Stultiens (Ned) Rabobank Women Cycling Team  
38Roxane Knetemann (Ned) Rabobank Women Cycling Team  
39Elena Utrobina (Rus) Faren Honda Team  
40Tetyana Riabchenko (Ukr) Forno D'asolo Colavita  
41Svetlana Bubnenkova (Rus) Rusvelo  
42Alena Sitsko (Blr) All Sports0:00:16 
43Ruth Winder (USA) USA National Team  
44Belen Lopez (Spa) Lointek  
45Julia Martisova (Blr) Bepink  
46Anna Bianca Schnitzmeier (Ger) German National Team  
47Veronica Leal Balderas (Mex) S.C. Michela Fanini Rox  
48Polona Batagelj (Svn) Slovenia National Team0:00:17 
49Lidia Malachova (Rus) Rusvelo  
50Tjasa Rutar (Svn) Slovenia National Team  
51Nicole Cooke (GBr) Faren Honda Team  
52Amber Pierce (USA) Diadora Pasta Zara  
53Malgorzata Jasinska (Pol) Mcipollini Giambenini  
54Anna Potokina (Rus) Lointek0:00:18 
55Veronique Fortin (USA) Tibco To The Top  
56Ajeda Opeka (Svn) Slovenia National Team0:00:19 
57Mathilde Favre (Fra) Lointek  
58Rowena Fry (Aus) Orica AIS0:00:20 
59Dorota Gregorowicz (Pol) Verinlegno Fabiani0:00:21 
60Jennifer Hohl (Swi) Faren Honda Team0:00:22 
61Flavia Oliveira (Swi) Forno D'asolo Colavita  
62Anita Szeghalminekenyo (Hun) Hungarian National Team  
63Lauren Kitchen (Aus) Rabobank Women Cycling Team0:00:23 
64Ursa Pintar (Svn) Slovenia National Team  
65Marie Therese Ludwig (Ger) German National Team  
66Amanda Spratt (Aus) Orica AIS0:00:25 
67Alenka Novak (Svn) Slovenia National Team  
68Michal Ella (Isr) S.C. Michela Fanini Rox  
69Petra Zrinsek (Svn) Bepink0:00:26 
70Lucia Gonzales (Spa) Lointek  
71Uenia Fernandes Da Souza (Bra) Forno D'asolo Colavita0:00:27 
72Urska Kalan (Svn) Slovenia National Team  
73Sara Lena Hofmann (Ger) German National Team0:00:28 
74Krisztina Jurenka (Hun)) Hungarian National Team0:00:31 
75Yulia Blindyuk (Rus) Faren Honda Team  
76Szilvia Anyos (Hun) Hungarian National Team0:00:38 
77Kornelia Epres (Hun) Hungarian National Team0:00:42 
Young riders classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Aleksandra Sosenko (Ltu) Vaiano Tepso0:03:02 
2Rossella Ratto (Ita) Verinlegno Fabiani  
3Katarzyna Sosna (Ltu) Vaiano Tepso0:00:01 
4Valentina Scandolara (Ita) S.C. Michela Fanini Rox0:00:07 
5Agne Silinyte (Ltu) Diadora Pasta Zara  
6Samantha Schneider (USA) Tibco To The Top0:00:09 
7Anna Trevisi (Ita) Vaiano Tepso  
8Barbara Guarischi (Ita) Fassa Bortolo Servetto0:00:10 
9Sabrina Stultiens (Ned) Rabobank Women Cycling Team  
10Ruth Winder (USA) USA National Team0:00:11 
11Lara Vieceli (Ita) Verinlegno Fabiani  
12Anna Bianca Schnitzmeier (Ger) German National Team  
13Lidia Malachova (Rus) Rusvelo0:00:12 
14Ivana Gatto (Ita) Fassa Bortolo Servetto0:00:13 
15Alessia Martini (Ita) Vaiano Tepso0:00:14 
16Mathilde Favre (Fra) Lointek  
17Erika Cecchel (Ita) Fassa Bortolo Servetto0:00:15 
18Lauren Kitchen (Aus) Rabobank Women Cycling Team0:00:18 
19Francesca Cauz (Ita) Fassa Bortolo Servetto0:00:19 
20Lucia Gonzales (Spa) Lointek0:00:21 
21Jessica Paganelli (Ita) Team Alfonsina0:00:22 
22Urska Kalan (Svn) Slovenia National Team  
23Sara Lena Hofmann (Ger) German National Team0:00:23 
24Chiara Stefanazzi (Ita) Team Alfonsina0:00:24 
25Barbara Venerito (Ita) Verinlegno Fabiani0:00:26 
26Irene Falorni (Ita) All Sports0:00:27 
27Marika Bonazzi (Ita) Team Alfonsina0:00:31 
28Azzurra D'intino (Ita) Team Alfonsina0:00:32 
29Kornelia Epres (Hun) Hungarian National Team0:00:37 
Back to top