Perfect Porec for Gnezda

Slovenian riders dominate podium

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Matej Gnezda (Slo) Team Adria Mobil3:32:02 
2Radoslav Rogina (Cro) Loborika  
3Matej Stare (Slo) Sava  
4František Kloucek (Cze) PSK Whirlpool-Author  
5Tino Meier (Ger) Team Brandenburg  
6Niki Østergaard (Den) Glud & Marstrand  
7Moberg Christian Jorgensen (Den) Glud & Marstrand  
8Harald Totschnig (Aut) Team Radland Tirol  
9Masaaki Kikuchi (Jpn) Team Nippo  
10Vladimir Kerkez (Slo) Sava  
11Geir Inge Berg (Nor) Sparebankenvest-Ridley  
12Luca Barla (Ita) Team Nippo  
13Andreas Graf (Aut) National Team Austria  
14Robert Vrecer (Slo) Perutnina Ptuj  
15Blaž Jarc (Slo) Team Adria Mobil  
16Patrick Bercz (Ger) Seven Stones  
17Bersvenn Støen (Nor) Trondhjems Vk  
18Marko Kump (Slo) Team Adria Mobil0:00:13 
19Roy Hegreberg (Nor) Sparebankenvest-Ridley  
20Yasuharu Nakajima (Jpn) Team Nippo  
21Zsolt Der (Srb) Serbian National Team  
22Adam Homolka (Cze) Radland Kärnten-Viperbike  
23Maurice Calles (Ger) Seven Stones  
24Daniel Bajlo (Cro) Meridiana-Kamen  
25Claudio De Benedictis (Ger) Espoirs Robert Lange  
26Rüdiger Selig (Ger) Jenatec-Cycling  
27Eric Pidun (Ger) Team Brandenburg  
28Simon Novak (Slo) Obrazi Delo Revije  
29Predrag Prokic (Srb) Serbian National Team  
30Junya Sano (Jpn) Team Nippo  
31Matthias Krizek (Aut) Team Radland Tirol  
32Andi Bajc (Slo) Zheroquadro-Radenska  
33Jovan Zekavica (Srb) Serbian National Team  
34Matej Marin (Slo) Perutnina Ptuj  
35Jure Žagar (Slo) Team Adria Mobil  
36Frank Daniel Wagner (Ger) Seven Stones  
37Fillip Eidsheim (Nor) Sparebankenvest-Ridley  
38Ricki Jorgensen Enø (Den) Glud & Marstrand  
39Martin Boubal (Cze) Veloclub Ratisbona  
40Franz-Josef Streit (Ger) Veloclub Ratisbona  
41Michael Knopf (Aut) Arbö-Ktm Gebrüder Weiss  
42Lorents Ola Aasvold (Nor) Trondhjems Vk  
43Stefan Gaebel (Ger) Jenatec-Cycling  
44Stefan Kirchmair (Aut) Team Radland Tirol  
45Andre Schulze (Ger) PSK Whirlpool-Author  
46Michael Weicht (Ger) Team Brandenburg  
47Tommy Frengen Evensen (Nor) Trondhjems Vk  
48Max Walsleben (Ger) Jenatec-Cycling  
49Matias Kumar (Slo) Perutnina Ptuj  
50Christopher Schmieg (Ger) Seven Stones  
51Primož Šegina (Slo) Obrazi Delo Revije  
52Alessio Signego (Ita) Team Nippo  
53Luka Mezgec (Slo) Zheroquadro-Radenska  
54Kristjan Fajt (Slo) Team Adria Mobil  
55Kazuo Inoue (Jpn) Team Nippo  
56Norbert Dürauer (Aut) Team Radland Tirol  
57Patrick Schörkmayer (Aut) Radland Kärnten-Viperbike  
58Franjo Prepadnik (Slo) Rijeka  
59Bruno Radotic (Cro) Meridiana-Kamen  
60Dejan Bajt (Slo) Perutnina Ptuj  
61Christian Pavitschitz (Aut) Arbö-Ktm Gebrüder Weiss  
62Marcel Ternovšek (Slo) Perutnina Ptuj  
63Andreas Henig (Ger) Seven Stones  
64Hannes Gründlinger (Aut) Arbö-Ktm Gebrüder Weiss  
65Wolfgang Geisler (Aut) Radland Kärnten-Viperbike  
66Matthias Hoefler (Aut) Radland Kärnten-Viperbike  
67Tomislav Danculovic (Cro) Loborika  
68Mathias Fiedler (Ger) Veloclub Ratisbona  
69Dragan Spasic (Srb) Serbian National Team  
70Johannes Heider (Ger) Team Brandenburg  
71Werner Faltheiner (Aut) Radland Kärnten-Viperbike  
72Michael Stevensson (Swe) Sparebankenvest-Ridley  
73Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika  
74Kristijan Ðurasek (Cro) Loborika  
75Kjetil Andreas Ertsås (Nor) Trondhjems Vk  
76Johan Frederik Ziesler (Nor) Sparebankenvest-Ridley  
77Esad Hasanovic (Srb) Serbian National Team  
78Stanislav Kozubek (Cze) PSK Whirlpool-Author  
79Uroš Šilar (Slo) Sava  
80Markus Schwarzhuber (Ger) Veloclub Ratisbona  
81Juraj Ugrinic (Cro) Meridiana-Kamen  
82Uroš Murn (Slo) Team Adria Mobil  
83Matija Kvasina (Cro) Zheroquadro-Radenska  
84Tim Jonas Reuß (Ger) Espoirs Robert Lange  
85Gašper Švab (Slo) Sava  
86Rene Heinze (Ger) Jenatec-Cycling  
87Nik Burjek (Slo) Sava  
88Klemen Štimulak (Slo) Zheroquadro-Radenska  
89Blaž Bonca (Slo) Obrazi Delo Revije  
90Jan Tratnik (Slo) Zheroquadro-Radenska  
91Gade Mathias Jacobsen (Den) Glud & Marstrand  
92Stefan Mair (Aut) Tyrol Team Radland Tirol  
93Massimo Demarin (Cro) Loborika  
94Rok Jerše (Slo) Obrazi Delo Revije  
95Josef Schafbauer (Ger) Veloclub Ratisbona  
96Andreas Müller (Aut) National Team Austria  
97Martin Gorges (Ger) Veloclub Ratisbona  
98Miha Švab (Slo) Obrazi Delo Revije  
99Luka Rakuša (Slo) Obrazi Delo Revije  
100Werner Riebenbauer (Aut) National Team Austria0:00:33 
101Martin Hebík (Cze) PSK Whirlpool-Author0:00:45 
102Vojtech Dlouhý (Cze) PSK Whirlpool-Author0:00:53 
103Mathias Belka (Ger) Team Brandenburg0:01:12 
104Petr Bencik (Cze) PSK Whirlpool-Author0:01:29 
105Ola Inge Drøpping (Nor) Nesset Ck Elite0:04:43 
106Marko Stankovic (Srb) Serbian National Team  
107Felix Zechling (Aut) Arbö Rapso Knittelfeld  
108Pavao Roset (Cro) Kalorija  
109Jürgen Hauk (Aut) Arbö Rapso Knittelfeld  
110Tobias Ohlenschläger (Ger) Espoirs Robert Lange  
111Blaž Furdi (Slo) Sava  
112Christopher Schunk (Ger) Team Marinbikes  
113Georg Tazreiter (Aut) National Team Austria  
114Franz Grassmann (Aut) National Team Austria  
115Daniel Rinner (Lie) Tyrol Team Radland Tirol  
116Josef Kugler (Aut) Arbö-Ktm Gebrüder Weiss  
117Maximilian Werda (Ger) Jenatec-Cycling  
118Frode Solberg (Nor) Sparebankenvest-Ridley0:05:59 
119Espen Halvorsen Bjørgan (Nor) Trondhjems Vk  
120Christoph Schwerdt (Ger) Team Marinbikes0:08:18 
121Hans Jörg Thalhammer (Aut) Arbö Rapso Knittelfeld  
122Boris Legovic (Cro) Meridiana-Kamen  
DNFPatrick Jordan (Ger) Team Marinbikes  
DNFKristijan Koški (Cro) Rijeka  
DNFGordan Šic (Cro) Rijeka  
DNFIgor Rudan (Cro) Rijeka  
DNFVedran Pribilovic (Cro) Kalorija  
DNFMauro Hrastnik (Cro) Meridiana-Kamen  
DNFBojan Rafaj (Cro) Rijeka  
DNFRafael Bossler (Ger) Espoirs Robert Lange  
DNFNino Berta (Cro) Kalorija  
DNFTomaž Bauman (Slo) Perutnina Ptuj  
DNFLawrence Grün (Aut) National Team Austria  
DNFDaniel Rattelmüller (Ger) Team Marinbikes  
DNFNils Flemming (Ger) Espoirs Robert Lange  
DNFIvan Milun (Cro) Kalorija  
DNFVedran Klisaric (Cro) Rijeka  
DNFThomas Gutmann (Aut) Arbö Rapso Knittelfeld  
DNFMarin Anðelini (Cro) Meridiana-Kamen  
DNFMichael Hümbert (Ger) Seven Stones  
DNFLiam Poole (Aus) Union Radland Kärnten-Viperbike  
DNFDejan Podgornik (Slo) Loborika  
DNFBjarte Rød (Nor) Nesset Ck Elite  
DNFFriedrich Meingast (Ger) Team Marinbikes  
DNFMats Skottvoll (Nor) Trondhjems Vk  
DNFMats Lohne (Nor) Nesset Ck Elite  
DNFBørge Godejord (Nor) Nesset Ck Elite  
DNFJakob Thiemeier (Ger) Espoirs Robert Lange  
DNFRobert Gassmayer (Aut) Arbö-Ktm Gebrüder Weiss  
DNFThomas Hasibeder (Aut) Arbö-Ktm Gebrüder Weiss  
DNFPeter Renner (Ger) Team Marinbikes  
DNFMathias Wiele (Ger) Jenatec-Cycling  
DNFFranz Schiewer (Ger) Team Brandenburg  
Back to top