Bishop wins opening stage hill climb

Carey kicks off Pisgah race with stage victory

Full Results Stage 1

Elite men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jeremiah Bishop (Cannondale Factory)0:58:03 
2Robert Marion (American Classic/Kenda/Tomac)0:01:06 
3Drew Edsall (Yeti-Sunflower Markets Pro Mtb Team)0:01:40 
4Colby Pearce (BigSharkP/B THF)0:01:57 
5Chris Michaels0:03:30 
6Drew Scharns (Boone Bike & Touring)0:05:43 
7Chris Strout (WBR-Siren Bicycles)0:09:57 
8Thom Parsons0:12:10 
9Peter Butt0:13:14 
Elite women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Amanda Carey (Kenda/Felt)1:06:22 
2Susan Haywood (TBD)0:01:23 
3Carey Lowery (OutdoorStore/Specialized)0:05:17 
Singlespeed
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jason Morgan (Industry Nine)1:07:45 
2Brad Welch (Jazzercise)0:00:08 
3Russel Henderson (NCCX, industry nine)0:00:50 
4Michael Blankenship (Ken's Bike Shop)0:21:58 
5Scott Sidener0:23:11 
6Craig Hoyt0:51:18 
Elite men 40+
#Rider Name (Country) TeamResult
1Andy Johnston (MtbAndy.com/Kenda-Hayes)1:01:09 
2Ross Delaplane (Green Mountain Sports)0:00:07 
3Garth Prosser (Cannondale Factory)0:03:11 
4Ronald Glowczynski (RoanokeOutside.com/Mail-It Plus)0:05:47 
5Perry Thomas (Cycle South)0:05:57 
6Glenn Poupore0:08:25 
7Morgan Olsson (Cycles de Oro)0:09:30 
Men 40+
#Rider Name (Country) TeamResult
1Alex Hawkins1:09:56 
2Patrick McMahon (gotoaffordablebedding.com)0:04:55 
3Eric Purdue (APB/Bikeways Tucker)0:11:19 
Open men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jason Murrell (Larry Hill Ford/Scott's Bikes)1:04:37 
2Charlie Tejada (Guatemala MTB)0:05:56 
3Jeremy Edge (Caffeine Racing)0:07:40 
4David Cook (Sycamore/Flat R)0:11:13 
5Matthew White (Haymarket Bicycles)0:11:19 
6Stephen Janes (Siren/WBR)0:14:05 
7John Clasen (Shamrock Cycles)0:16:16 
8Rob Keener (Flat Rock Village Bakery)0:23:37 
9Christopher Mays (Vero Velo)0:30:05 
10Gerald Sven Rothenhofer1:29:26 
Open women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Claire Garcia-Webb1:34:25 
Team
#Rider Name (Country) TeamResult
1Wes Dickson (Sycamore Cycles)1:06:11 
2Derek Gentry (Sycamore Cycles)0:00:18 
3Lee Simril (Motor Mile Racing)0:07:52 
4Brenda Simril (Motor Mile Racing)0:08:02 
5Ryan O'Connor (Harpers Bike Shop)0:08:50 
6Jheremy Zetans (Harpers Bike Shop)0:10:25 
7Andy Cessna (Salty Nuts)0:13:27 
8Warner Smith (Salty Nuts)  
9Karen Ruth Rowe (Phoenix)0:24:15 
10Tom Rowe (Phoenix)0:24:31 
11David Swan (Performance GT)0:26:28 
12Christopher M Danz (Performance GT)0:26:29 

General classification after stage 1

Elite men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jeremiah Bishop (Cannondale Factory)0:58:03 
2Robert Marion (American Classic/Kenda/Tomac)0:01:06 
3Drew Edsall (Yeti-Sunflower Markets Pro Mtb Team)0:01:40 
4Colby Pearce (BigSharkP/B THF)0:01:57 
5Chris Michaels0:03:30 
6Drew Scharns (Boone Bike & Touring)0:05:43 
7Chris Strout (WBR-Siren Bicycles)0:09:57 
8Thom Parsons0:12:10 
9Peter Butt0:13:14 
Elite women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Amanda Carey (Kenda/Felt)1:06:22 
2Susan Haywood (TBD)0:01:23 
3Carey Lowery (OutdoorStore/Specialized)0:05:17 
Singlespeed
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jason Morgan (Industry Nine)1:07:45 
2Brad Welch (Jazzercise)0:00:08 
3Russel Henderson (NCCX, industry nine)0:00:50 
4Michael Blankenship (Ken's Bike Shop)0:21:58 
5Scott Sidener0:23:11 
6Craig Hoyt0:51:18 
Elite men 40+
#Rider Name (Country) TeamResult
1Andy Johnston (MtbAndy.com/Kenda-Hayes)1:01:09 
2Ross Delaplane (Green Mountain Sports)0:00:07 
3Garth Prosser (Cannondale Factory)0:03:11 
4Ronald Glowczynski (RoanokeOutside.com/Mail-It Plus)0:05:47 
5Perry Thomas (Cycle South)0:05:57 
6Glenn Poupore0:08:25 
7Morgan Olsson (Cycles de Oro)0:09:30 
Men 40+
#Rider Name (Country) TeamResult
1Alex Hawkins1:09:56 
2Patrick McMahon (gotoaffordablebedding.com)0:04:55 
3Eric Purdue (APB/Bikeways Tucker)0:11:19 
Open men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jason Murrell (Larry Hill Ford/Scott's Bikes)1:04:37 
2Charlie Tejada (Guatemala MTB)0:05:56 
3Jeremy Edge (Caffeine Racing)0:07:40 
4David Cook (Sycamore/Flat R)0:11:13 
5Matthew White (Haymarket Bicycles)0:11:19 
6Stephen Janes (Siren/WBR)0:14:05 
7John Clasen (Shamrock Cycles)0:16:16 
8Rob Keener (Flat Rock Village Bakery)0:23:37 
9Christopher Mays (Vero Velo)0:30:05 
10Gerald Sven Rothenhofer1:29:26 
Open women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Claire Garcia-Webb1:34:25 
Team
#Rider Name (Country) TeamResult
1Wes Dickson (Sycamore Cycles)1:06:11 
2Derek Gentry (Sycamore Cycles)0:00:18 
3Lee Simril (Motor Mile Racing)0:07:52 
4Brenda Simril (Motor Mile Racing)0:08:02 
5Ryan O'Connor (Harpers Bike Shop)0:08:50 
6Jheremy Zetans (Harpers Bike Shop)0:10:25 
7Andy Cessna (Salty Nuts)0:13:27 
8Warner Smith (Salty Nuts)  
9Karen Ruth Rowe (Phoenix)0:24:15 
10Tom Rowe (Phoenix)0:24:31 
11David Swan (Performance GT)0:26:28 
12Christopher M Danz (Performance GT)0:26:29 
Back to top