Helmig wins short track

McKenna and Weatherly win women's races

Results

Elite men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Christian Helmig (Metro VW)  
2Scott Henry (Team Hammerhead Bicycles)  
3Andrew Dahlheim (Southern Elite/Sun & Ski)  
4William Rader (RBM/Matrix)  
5William Ross (Cycle Progression)  
6Jimmy Clarke (Bike Barn/Gary Fisher/Subaru)  
7Michael Mccalla (Scott Bikes)  
8Chris Drummond (918xc.com)  
9Jesus Martinez (CARVE/Orbea)  
10Eric Fleming (Park Place Lexus)  
11Keith Hargis (RBM/Matrix)  
12Payson Mcelveen (Austin Flyers/Bicycle Sport Shop)  
Cat. 1 Men 19-29
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ryan Dorsey (Bicycle Sport Shop/GT)  
2Eric Sutton (Houston Bicycle Company)  
3Dominic Adl (Team NRC/Kona)  
4Ryan Dromgoole (PACC)  
5Brian Mcgrath (Sugar Cycles-180)  
6Jeremy Morris (B&B Bicycles)  
7Hayden Gore (Austin Bikes)  
8Shawn Daurelio (Mirage)  
9Patrick Barrett (Team NRC/Kona)  
10Eric Comeau (Subura Gary Fisher Bike Barn)  
11Taylor Abbey (NRC/Pedalmasher)  
Cat. 1 Men 30-39
#Rider Name (Country) TeamResult
1Bobby Etheridge (Real T Team / Tortoise Racing)  
3Kevin Fontenot (Team Bike Lane/WCCRT)  
4Jason Betz (Team Sponsorus Cycling)  
5Mark Orton (Team Phoenix)  
6Eric Warden (Bicycles Inc./Trek)  
7Clint Fontenot (Team Bike Lane/Woodland Cycling Club)  
8John Williams (Dallas Bike Works)  
9Jeff Turner (Park Place Lexus)  
10Shaun Bonavita (Park Place Dealerships)  
11Scott Borne  
12Stephen Hardy (Dallas Bike Works)  
13Joshua Henderson (Cycle Progression)  
14Jon Cotton (Real T Team / Tortoise Racing)  
15John Cantu (Team Sage Cycles)  
16Jaime Sanchez (Colonel's Bike)  
17Steve Etherton (Cycle Progression)  
18Keith Gray (Colonel's Bikes)  
19Alex Bernard (Souterhn Elite)  
Cat. 1 Men 40-49
#Rider Name (Country) TeamResult
1Wallace Groda (Bike Barn/Gary Fisher/Subaru)  
2John Larson (Park Place Dealerships/Dallas Bike Works)  
3Tim Kane (Team Sage Cycles)  
4Forist David Jr (Sage Cycles)  
5Kurt Searvogel (Ark Cycle & Fitness)  
6Fred Gray (Bikelane)  
7Brian Zettner (Team Sage Cycles)  
8Richard Hughes (Subaru Gary Fisher)  
9Michael Williams  
10David Mackey (Team Bike Lane)  
11Alex Arumi (Cycle Progression)  
12Brian Freeze (Team Tilson Homes/RPM Sports)  
13Frederick Willemsen (Team NRC/Kona)  
14William Moritz (Team Lone Wolf)  
Cat. 1 Men 50-59
#Rider Name (Country) TeamResult
1Peter Stewart (Bikesport/ION)  
2Kevin Highfield (Southern Elite/Sun &Ski Sports)  
3Randy Wolf (Mad Duck)  
4James (Jimmy) Day (Team Ortho/Sage Cycles)  
5Greg Rueb (Spin City Cycling)  
6Robert Coreale (Bike Barn Texas)  
7Alan Johnson (Matrix/RBM)  
8Spencer Jewell (Sage Cycles)  
9Buddy Fitch  
10Robert Grant (Karbo Bros. Pools/Mad Duck)  
11Ronald Leazer  
12Andy Kathan (Mad Duck)  
13Michael Kolat  
14Luis Gonzalez (Bikesport/Ion)  
15Scott Schaefer (Southern Elite/Sun & Ski)  
Cat. 1 Men 60+
#Rider Name (Country) TeamResult
1Bill Moreman (Bicycles Inc./TREK)  
2Richard Suggs (Team NRC/Kona)  
3Frederic Schmid (Bicycles Outback)  
4John Howell (VeloCity)  
5Peter Bielinski (Hairy Legs)  
6Desmond Rolf (Bikesport/Ion)  
7Bohumil Kral  
Cat. 1 Women 19-29
#Rider Name (Country) TeamResult
1Claire Mckenna (Team Hammerhead Racing Company Inc.)  
Cat. 1 Women 40-49
#Rider Name (Country) TeamResult
1Diana Weatherly (Bicycles Inc/Trek)  
2Catherine Moritz  
3Cynthia Stewart (Bike Barn/Gary Fisher/Subaru)  
4Kathy Johnson (Matrix RMB)  
5Pamela Jackson (Mad Duck Max Muscle)  
Cat. 1 Women 50-99
#Rider Name (Country) TeamResult
1Janis Moreman (Bicycles Inc/TREK)  
Back to top