Bideau repeats as Paris-Troyes champion

Vaubourzeix, Duval complete podium

Full results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Jean Marc Bideau (Fra) Bretagne- Séché Environnement4:12:17 
2Thomas Vaubourzeix (Fra) La Pomme Marseille0:00:02 
3Julien Duval (Fra) Roubaix - Lille Métropole  
4Mathieu Drujon (Fra) BigMat-Auber93  
5Jeroen Hoorne (Bel) VC Rouen0:00:06 
6Grégoire Tarride (Fra) La Pomme Marseille  
7Jean-Lou Paiani (Fra) Sojasun  
8Adam Yates (GBr) CC Etupes  
9Mathieu Simon (Fra) UV Aube-Club Champagne Charlott0:00:09 
10Frédéric Brun (Fra) Bourg en Bresse Ain Cycl  
11Jarno Gmelich Meijling (Ned) Amical Velo Club Aixois  
12Maarten De Jonge (Ned) Team Vorarlberg  
13Jean Marc Marino (Fra) Sojasun0:00:29 
14Romain Combaud (Fra) Armée de Terre  
15Anthony Bisceglia (Fra) VC Caladois  
16Justin Jules (Fra) La Pomme Marseille  
17Sebastien Duret (Fra) Bretagne- Séché Environnement  
18Vincent Canard (Fra) Team Bridgestone Anchor  
19Maxime Mederel (Fra) Sojasun  
20Theo Vimpere (Fra) BigMat-Auber930:00:36 
21Fabien Bacquet (Fra) BigMat-Auber93  
22Alexander Mork (Den) Designa Køkken - Knudsgaard  
23Jeremie Galland (Fra) Sojasun  
24Yannick Martinez (Fra) La Pomme Marseille  
25Paulius Siskevicius (Ltu) Amical Velo Club Aixois  
26Alexandre Deletang (Fra) Armée de Terre  
27Simon Holt (GBr) Team Differdange  
28Anthony Colin (Fra) EC Raismes Petite Foret  
29Jérémy Morel (Fra) VC Rouen  
30Llewwellyn Kinch (GBr) CC Villeneuve Saint Germain  
31Kevin Lalouette (Fra) Roubaix - Lille Métropole  
32Denis Delon (Fra) Amical Velo Club Aixois  
33Bostjan Rezman (Svn) Team Vorarlberg  
34Romain Barroso (Fra) UV Aube-Club Champagne Charlott  
35Christopher Piry (Fra) Armée de Terre  
36Samuel Plouhinec (Fra) Team Peltrax - CSD  
37Benjamin Olivier (Fra) VC Caladois  
38Fabien Schmidt (Fra) Sojasun  
39Guillaume Gaboriaud (Fra) UV Aube-Club Champagne Charlott  
40Sho Hatsuyama (Jap) Team Bridgestone Anchor  
41Morgan Kneisky (Fra) Roubaix - Lille Métropole  
42Jérémy Maison (Fra) Velo Cub de Toucy  
43Sascha Weber (Ger) Team Differdange  
44Loïc Desriac (Fra) Roubaix - Lille Métropole  
45Sebastien Failla (Fra) Team Peltrax - CSD  
46Vegard Stake Laengen (Den) Bretagne- Séché Environnement  
47Vegard Breen (Den) Team Joker - Merida  
48Yoann Paillot (Fra) La Pomme Marseille  
49Yohan Cauquil (Fra) Charvieu-Chavagneax I C  
50Maxime Le Montagner (Fra) Roubaix - Lille Métropole  
51Armindo Fonseca (Fra) Bretagne- Séché Environnement  
52Benoit Drujon (Fra) BigMat-Auber93  
53Salvador Guardiola Tora (Spa) Team Differdange  
54Florian Guillou (Fra) Bretagne- Séché Environnement  
55Rudy Kowalski (Fra) Roubaix - Lille Métropole  
56Mathias Westergaard (Den) Designa Køkken - Knudsgaard  
57Thomas Lebas (Fra) Team Bridgestone Anchor  
58Damien Monier (Fra) Team Bridgestone Anchor  
59Jimmy Engoulvent (Fra) Sojasun  
60Guillaume Faucon (Fra) BigMat-Auber93  
61Sebastien Harbonnier (Fra) Armée de Terre  
62Fabrice Jeandesboz (Fra) Sojasun0:00:47 
63Stephane Rossetto (Fra) BigMat-Auber930:01:00 
64Tony Mezure (Fra) Velo Sport Hyerois0:01:19 
65Thomas Rostollan (Fra) La Pomme Marseille  
66Martin Olsen (Nor) Team Joker - Merida0:01:28 
67Edouard Lauber (Fra) CC Etupes0:01:30 
68Jeremy Raussin (Fra) CC Villeneuve Saint Germain  
69Maxime Pinel (Fra) Velo Cub de Toucy  
70Christoph Springer (Ger) Team Vorarlberg  
71Kenji Itami (Jap) Team Bridgestone Anchor  
72Paavo Paajanen (Fin) Team Differdange  
73Jeremy Cabot (Fra) Velo Cub de Toucy  
74Cyrille Patoux (Fra) Roubaix - Lille Métropole  
75Romain Le Roux (Fra) Armée de Terre0:02:32 
76Savickas Zydrunas (Ltu) Bourg en Bresse Ain Cycl0:02:46 
77Olivier Lefrançois (Fra) Armée de Terre  
78Blaise Sonnery (Fra) VC Caladois  
79Frédéric Ramon (Fra) UV Aube-Club Champagne Charlott  
80Kevin Pigaglio (Fra) Velo Sport Hyerois  
81Sébastien Hoareau (Fra) VC Caladois  
82Sondre Gjerdevik Sortveit (Nor) Team Joker - Merida  
83Eduardo Sepúlveda (Arg) Bretagne- Séché Environnement  
84Stian Remme (Nor) Team Joker - Merida  
85Loic Forestier (Fra) Velo Cub de Toucy0:03:39 
86Geoffrey Corniau (Fra) UV Aube-Club Champagne Charlott0:04:34 
87Clément Penven (Fra) Amical Velo Club Aixois0:05:36 
88Benjamin Le Montagner (Fra) Bretagne- Séché Environnement  
89Nicolas Bazin (Fra) BigMat-Auber93  
90Vadim Deslandes (Fra) CC Nogent sur Oise0:06:05 
91Miyataka Shimizu (Jap) Team Bridgestone Anchor  
92Alexis Romeder (Fra) VC Caladois  
93Pierre Almeida (Fra) VC Caladois  
94Remco Broers (Ned) Team Vorarlberg  
95Dominik Hrinkow (Aut) Team Vorarlberg  
96Paul Poux (Fra) Sojasun  
97Jerome Grevin (Fra) EC Raismes Petite Foret  
98Alexis Caresmel (Fra) EC Raismes Petite Foret  
99Arnaud Descamps (Fra) VC Rouen  
100Reidar Bohlin Borgersen (Nor) Team Joker - Merida  
101Cédric Fayolle (Fra) Charvieu-Chavagneax I C  
102Kristoffer Skjerping (Nor) Team Joker - Merida  
103Romain Paillard (Fra) Bourg en Bresse Ain Cycl  
104Victor Gousset (Fra) UV Aube-Club Champagne Charlott  
105Marc Fournier (Fra) CC Nogent sur Oise0:12:00 
106Audun Brekke Flotten (Nor) Team Joker - Merida0:14:36 
107Jacob Gye Madsen (Den) Designa Køkken - Knudsgaard  
DNFRenaud Vincent (Fra) Pedale de l'Est Haguenau  
DNFAdrien Guillonnet (Fra) Velo Cub de Toucy  
DNFAlexandre Riegert (Fra) Velo Cub de Toucy  
DNFBenoit Geoffrey (Fra) Velo Cub de Toucy  
DNFAymeric Brunet (Fra) VC Caladois  
DNFClement Carisey (Fra) VC Caladois  
DNFAlexandre Dubest (Fra) Charvieu-Chavagneax I C  
DNFMorgan Poulard (Fra) Charvieu-Chavagneax I C  
DNFClement Bourgoin (Fra) Charvieu-Chavagneax I C  
DNFMaxime Mayencon (Fra) Velo Sport Hyerois  
DNFBenjamin Becasseau (Fra) Pedale de l'Est Haguenau  
DNFAlexandre Lemair (Fra) VC Rouen  
DNFKévin Goulot (Fra) CC Etupes  
DNFRolf Nyborg Broge (Den) Designa Køkken - Knudsgaard  
DNFJonas Nordkroggaard (Den) Designa Køkken - Knudsgaard  
DNFUgo Zannetti (Fra) Pedale de l'Est Haguenau  
DNFMickael Satre Buisson (Fra) Pedale de l'Est Haguenau  
DNFJulien Pesce (Fra) Velo Sport Hyerois  
DNFNicolas Baroux (Fra) EC Raismes Petite Foret  
DNFChristophe Masson (Fra) EC Raismes Petite Foret  
DNFDeniss Birjukov (Est) UVCA Troyes  
DNFTimmo Jeret (Est) UVCA Troyes  
DNFBrice Kirchmann (Fra) UVCA Troyes  
DNFPierre Paroissien (Fra) UVCA Troyes  
DNFJulien Pierrat (Fra) UVCA Troyes  
DNFClement Thominet (Fra) UVCA Troyes  
DNFThomas Peyroton-Dartet (Fra) Team Peltrax - CSD  
DNFFlorian Leneun (Fra) Team Peltrax - CSD  
DNFDavid Gautard (Fra) VC Rouen  
DNFGerard Beghin (Fra) Pedale de l'Est Haguenau  
DNFFlorent Ferrero (Fra) Velo Sport Hyerois  
DNFRaphaël Verini (Fra) Velo Sport Hyerois  
DNFHévin Diard (Fra) Pedale de l'Est Haguenau  
DNFNicki Rasmussen (Den) Designa Køkken - Knudsgaard  
DNFMads Meyer (Den) Designa Køkken - Knudsgaard  
DNFIrwin Gras (Fra) CC Etupes  
DNFJulien Ammendola (Fra) Amical Velo Club Aixois  
DNFColin Menc Molina (Fra) Amical Velo Club Aixois  
DNFJayson Rousseau (Fra) Armée de Terre  
DNFClément Chiaroni (Fra) Amical Velo Club Aixois  
DNFDany Maffeïs (Fra) Armée de Terre  
DNFPierre Garson (Fra) CC Nogent sur Oise  
DNFRomain Delalot (Fra) CC Nogent sur Oise  
DNFSteeve Meilleur (Fra) CC Villeneuve Saint Germain  
DNFYoakim Van Den Abbeele (Bel) CC Nogent sur Oise  
DNFJulien Rabaud (Fra) UV Aube-Club Champagne Charlott  
DNFAlexis Dulin (Fra) CC Etupes  
DNFLucas Vincent (Fra) CC Etupes  
DNFEmil Warsoe (Den) Designa Køkken - Knudsgaard  
DNFJanis Dakteris (Ltv) Team Differdange  
DNFCésar Bihel (Fra) Team Differdange  
DNFRisto Raid (Est) CC Villeneuve Saint Germain  
DNFTobias Jenny (Aut) Team Vorarlberg  
DNFLubos Pelanek (Cze) Team Vorarlberg  
DNFFlorian Bissinger (Ger) Team Vorarlberg  
DNFGael Malacarne (Fra) Bretagne- Séché Environnement  
DNFEiichi Hirai (Jap) Team Bridgestone Anchor  
DNFBenjamin Giraud (Fra) La Pomme Marseille  
DNFJulien Antomarchi (Fra) La Pomme Marseille  
OTLGwenael Tallonneau (Fra) CC Villeneuve Saint Germain  
OTLChristopher Gamez (Fra) UV Aube-Club Champagne Charlott  
OTLLudovic Viennet (Fra) Pedale de l'Est Haguenau  
OTLChristopher Agostoni (Fra) Bourg en Bresse Ain Cycl  
OTLLionel Genthon (Fra) Bourg en Bresse Ain Cycl  
OTLJoaquim Bray Gregorio (Por) Team Peltrax - CSD  
OTLClement Patat (Fra) Team Peltrax - CSD  
OTLKazuo Inoue (Jap) Team Bridgestone Anchor  
Back to top