Mudd powers to victory in Victoria

Four cross comeback for Aussie

Australian Graeme Mudd powered to victory tonight in the elite men’s four cross event to take out the Oceania Championship and round two of the Australian national series.

Mudd started strong as the top qualifier earlier in the evening and remained consistent to the finish line.

When asked about the win, Mudd said he felt pretty good and was looking forward to competing in the World Cup series for the first time in April.

“It’s been a while since I’ve had a race, I had an injury at the start of December so my first race back was at the national championships in Adelaide last and I did pretty well,” he said.

“I was feeling pretty confident coming in so it felt good to actually win,” he said.

“I’m looking forward to competing overseas in the World Cup next month and hope to continue to win a few races.”

New Zealand rider, Daniel Franks crossed the line in second position followed by Australians Richard Levinson and Joe Vejvoda.

Levinson claimed 65 points tonight for his bronze medal performance securing his place as the Australian national series leader ahead of former leader Blake Neilson.

Canberra’s Julia Boer took out the women’s event claiming the Oceania Championships and round two of the national series.  She overtook Cherie Simpson in the national series standings to secure first position.

Brief Results

Elite Men - Round 1, Heat 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Graeme Mudd  
2Blake Nielsen  
3Ashley Gray  
Elite Men - Round 1, Heat 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Richard Levinson  
2Ryan Chesney  
3Max Hughes  
4Hayden Lester  
Elite Men - Round 1, Heat 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Daniel Franks  
2Joe Vejvoda  
3Sam Trevor  
4Jesse Sutton  
Elite Men - Round 1, Heat 4
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ryan Hunt  
2Dan McCombie  
3Jarrad Connolly  
4Steven Kellner  
Elite Men - Round 2, Heat 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Graeme Mudd  
2Richard Levinson  
3Ryan Chesney  
4Blake Nielsen  
Elite Men - Round 2, Heat 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Daniel Franks  
2Joe Vejvoda  
3Ryan Hunt  
4Dan McCombie  
Elite Men - Final
#Rider Name (Country) TeamResult
1Graeme Mudd  
2Daniel Franks  
3Richard Levinson  
4Joe Vejvoda  
5Ryan Hunt  
6Dan McCombie  
7Ryan Chesney  
8Blake Nielsen  
Under 17 Men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Daniel Campbell  
2Butler, Jordan  
Under 15 Men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Callum Morrison  
2Jackson Frew  
3Tom Lee  
Veterans
#Rider Name (Country) TeamResult
1Robert Stone  
2Roger Campbell  
3Adrian Stabb  
Sport Men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Tom Morrison  
2Warrick McNab  
3Chris Kline  

 

Back to top