TechPowered By

More tech

Norwegian Road Championships 2010

Date range:
June 19-27, 2010

June 19, Road race: U23 men:

Børresen bests Robinson Bugge for championship

By:
Cycling News
Published:
June 24, 2010, 17:27 BST,
Updated:
June 24, 2010, 18:29 BST

Egeland Jarstø takes bronze

Full Results
1 Magnus Børresen (IF Frøy) 3:49:33  
2 Vegard Robinson Bugge (RaumerRytter / Joker Bianchi)    
3 Daniel Egeland Jarstø (Stavanger SK) 0:00:04  
4 Lorents Ola Aasvold (Trondhjems VK)    
5 Håvard J. Blikra (Stavanger SK) 0:00:29  
6 Ole Martin Ølmheim (Sandnes SK) 0:00:33  
7 Niklas Åkvik (Tønsberg CK / Plussbank Cervélo)    
8 Sondre Moen Hurum (Kristiansands CK)    
9 Kristian Engen Forbord (CK NOR - Melhus)    
10 Øystein Stake Laengen (Asker CK / Plussbank Cervélo)    
11 Martin Stendahl (Tønsberg CK)    
12 Pål Ødegaard (Fredrikstad SK)    
13 Krister Hagen (Nesset CK)    
14 Sondre Gjerdevik Sørtveit (Nymark IL Sykkel / Joker Bianchi)    
15 Børge Godejord (Nesset CK)    
16 August Jensen (Bodø CK)    
17 Sebastian Kvålsvoll (CK NOR - Melhus)    
18 Jon Anders Grøndahl (Nes SK / Plussbank Cervélo)    
19 Max Emil Kørner (IF Frøy)    
20 Vegard Stake Laengen (Asker CK / Joker Bianchi)    
21 Ingar Gjerlaug Stokstad (Ringerike SK / Joker Bianchi)    
22 Christer Jensen (Ringerike SK / Team Ringeriks-Kraft)    
23 Vegard Nyhus (Drammen CK)    
24 Frans-Leonard Markaskard (RaumerRytter)    
25 Andreas Landa (IF Frøy)    
26 Espen Halvorsen Bjørgan (Trondhjems VK)    
27 Sigurd Nesset (IF Frøy)    
28 Bjørn Tore Hoem (CK NOR - Melhus) 0:01:04  
29 Alexander Hervåg (Eidsvoll SK) 0:02:01  
30 Endre Mykland Lunåshaug (Eidsvoll SK) 0:03:34  
31 Jørgen Eide (Fana IL Sykkel) 0:04:00  
32 Eirik Kasa Jarlseth (Ringerike SK / Team Ringeriks-Kraft)    
33 Håvard Dahl (Sandnes SK) 0:04:01  
34 Anders Tombre Pettersen (CK NOR - Melhus) 0:05:38  
35 Adrian Gjølberg (Tønsberg CK / Plussbank Cervélo)    
36 Kristian Eliassen (Nesset CK) 0:08:57  
37 Mats Skottvoll (Trondhjems VK) 0:09:48  
38 Stian Saugstad (Ringerike SK / Team Ringeriks-Kraft)    
39 Magnus Nordahl (Asker CK)    
40 Dagfinn Seglem (Sandnes SK) 0:13:29  
41 Ørjan Borgen Nordtveit (Fana IL Sykkel)    
42 Tommy Frengen Evensen (Trondhjems VK)    
43 Kristian Løberg (CK NOR - Melhus)    
44 Ola Haug (Tønsberg CK)    
45 Marius André Hafsås (Eidsvoll SK) 0:22:54  
46 Aslak S Værnes (Ringerike SK / Team Ringeriks-Kraft)    
DNF Aleksander Einarson Pérez (Asker CK)    
DNF Alexander Randin (Eidsvoll SK)    
DNF Anders Lund (Fana IL Sykkel / Sparebanken Vest - Ridley)    
DNF Anders Stensaker (Bergen CK)    
DNF Andreas Skogset (CK Victoria)    
DNF Audun Brekke Fløtten (Ringerike SK / Team Ringeriks-Kraft)    
DNF Bjarte Rød (Nesset CK)    
DNF Daniel Slåtto Gomnes (Ringerike SK / Team Ringeriks-Kraft)    
DNF Didrik Kalve Strand (Grenland SK)    
DNF Eigil Gjøstøl (Bergen CK)    
DNF Eirik Andre Helsem (Trondhjems VK)    
DNF Eirik Rofstad (Bodø CK)    
DNF Eivind Ekeli (IF Frøy)    
DNF Emil Martin Unaas (SK Rye)    
DNF Espen Blomlie (Trondhjems VK)    
DNF Filip Eidsheim (Bergen CK)    
DNF Gjermund Kvåle Jordheim (Bærum OCK)    
DNF Gøran Bollestad (Sandnes SK)    
DNF Jahn Fredrik Grue (Kristiansands CK / Sparebanken Vest - Ridley)    
DNF Jo Kogstad Ringheim (Asker CK)    
DNF Jon Arne Gaundal (Trondhjems VK)    
DNF Jonas Orset (IF Frøy)    
DNF Jonathan Husø (Lillehammer CK)    
DNF Knut Landa (IF Frøy)    
DNF Kristian Svegård (CK NOR - Melhus)    
DNF Kristoffer Aase Vabø (Fana IL Sykkel)    
DNF Kristoffer Sommer Wormsen (Asker CK)    
DNF Kristopher Jordan (Asker CK)    
DNF Marius Jensen (Asker CK)    
DNF Martin Uthus (Ringerike SK / Team Ringeriks-Kraft)    
DNF Mikael Schou (Lillehammer CK / Team Glåmdal)    
DNF Morten Jahr (Eidsvoll SK)    
DNF Olav Alexander Benjaminsen (CK NOR - Melhus)    
DNF Ole Edvard Wåle (Tønsberg CK)    
DNF Oscar Schjerven Grylling (Drammen CK)    
DNF Remi André Einås (Lillehammer CK)    
DNF Sebastian Ferner Johansen (Asker CK)    
DNF Sebastian Jansson (Fredrikstad SK)    
DNF Simen Eisenträger (Smaalenene SK)    
DNF Sondre Bjerkerud (Norefjell Cykleklubb)    
DNF Stian Lie Håkenrud (Asker CK)    
DNF Stian Slemdal (Lillehammer CK)    
DNF Sverre Solheim Eckhoff (Bærum OCK)    
DNF Tarald Nilsen Laugsand (Bodø CK)    
DNF Torgeir Strandberg (Kristiansands CK / Plussbank Cervélo)    
DNF Vegard Eliassen (Nesset CK)    
DNF Åsmund Sivertsen (Birkenes IL / Plussbank Cervélo)    
DNF Øivind Høiseth (Trondhjems VK)    
DNS André Bratli (Nes SK)    
DNS Bjørn Anders Johnsen (Narvik CK)    
DNS Christian Hals Frivold (Plussbank Cervélo / Plussbank Cervélo)    
DNS Johannes Andås (Kristiansands CK)    
DNS Kent Arnevik Aadnøy (Sandnes SK)    
DNS Ola Elfmark (Asker CK)    
DNS Ole Kristian Bøen (Drammen CK)    
DNS Vegard Breen (Eidsvoll SK / Joker Bianchi)