Zwizanski, Starnes top time trial

No aero-equipment rule sees new names on podium

Alison Starnes (Tibco-To The Top) won the opening time trial at the Nature Valley Grand Prix held in St. Paul on Wednesday. The young talent outpaced world-class riders like HTC-Columbia teammates Linda Villumsen in second and Evelyn Stevens in third.

"I'm pretty excited about winning the time trial and because this is my first time in a leader's jersey," Starnes said. "But at the same time we have a really strong team here and a lot of cards to play. My goal is to be the best teammate I can this week. It is up to our director as to how we play out this week."

Starnes will wear the leader's jersey heading into the stage two criterium held in downtown St. Paul this evening.

Executive Director David LaPorte announced that the Nature Valley Grand Prix had opted to invoke a new USA Cycling rule that allowed race organizers to specify that "massed-start legal" bicycles would be required for time trials. The rule was enforced for the six-staged events opening 9.6 km St. Paul Riverfront time trial.

The time trial is among the toughest for its flat and fast start along Lilydale Road followed by a steep finale up the Ohio Street hill to the finish line.

"I think you could definitely benefit from having a time trial bike on a course like this," Starnes said. "It was about a five mile flat section before the climb. But, it was still a time trial and still going hard against the clock."

Zwizanski nabs controversial time trial win

Scott Zwizanski (Kelly Benefit Strategies) stormed into a convincing victory at the opening time trial held in St. Paul at the Nature Valley Grand Prix. Zwizanski bested the overall defending champion Rory Sutherland (UnitedHealthcare p/b Maxxis) who placed second by nine seconds and teammate Zach Bell by an additional six seconds, good enough in third place.

"This is my first time trial win this year," Zwizanski said. "It feels good to win here because my team is based here so it was important for our team to do well and makes this win extra special. I was confident that I could do well. Plus, it is always exciting to wear a yellow jersey."

Zwizanski took the early lead in the overall classification ahead of Sutherland and Bell heading into the evening's stage two criterium.

The ‘time trial bike ban' rule hit the headlines weeks before the start of the Nature Valley Grand Prix and caused a stir amongst several of the riders and team directeur sportifs, some in agreement and some not.

Controversy over Zwizanki's victory erupted when it became known that he, along with several of his teammates, used a time trial bicycle frame rebuilt with standard road racing parts and road-style handlebars.

As it turned out, the headlines boasted a very general description of the rule that actually stated that the riders must use ‘mass-start legal' bicycles with no aero equipment such as clip on bars, time trial helmets and shoe covers.

"They said they had to be mass-start legal bikes and I rode a mass-start legal bike," Zwizanski said. "We used our time trial frames and the officials approved it before the start of the race. They said my bike was within the rules. I used it so that I could ride close to my time trial position."

"There are guys who race on the road with time trial frames everyday because they like them," Zwizanski said. "We weren't trying to bend the rules. We stayed with in the rules and checked with the officials and they said it was OK so we used them."

Full men's results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefit Strategies0:12:55 
2Rory Sutherland (Aus) United Healhtcare p/b MAXXIS0:00:09 
3Zach Bell (Can) Kelly Benefit Strategies0:00:15 
4Bernard van Ulden (USA) Jelly Belly p/b Kenda0:00:23 
5Jeremy Vennell (NZl) BISSELL Pro Cycling  
6Mike Friedman (USA) Jelly Belly p/b Kenda0:00:26 
7Robert Sweeting (USA) Team Globalbike p/b Catoma Adventure Shelters0:00:29 
8Luis Romero Amaran (USA) Jamis/Sutter Home p/b Colavita0:00:32 
9David Veilleux (Can) Kelly Benefit Strategies  
10Benjamin King (USA) Trek-Livestrong0:00:33 
11Nick Frey (USA) Jamis/Sutter Home p/b Colavita0:00:36 
12Benjamin Jacques-Maynes (USA) BISSELL Pro Cycling0:00:37 
13Kiel Reijnen (USA) Jelly Belly p/b Kenda0:00:38 
14Reid Mumford (USA) Kelly Benefit Strategies  
15Mike Northey (NZl) Rubicon-ORBEA; Benefiting LIVESTRONG0:00:39 
16Nathan Brown (USA) Trek-Livestrong0:00:40 
17James Driscill (USA) Jamis/Sutter Home p/b Colavita0:00:41 
18Matthew Crane (USA) United Healhtcare p/b MAXXIS  
19Andy Jacques-Maynes (USA) BISSELL Pro Cycling0:00:42 
20Jonathan Chodroff (USA) Jelly Belly p/b Kenda  
21Paul Martin (USA) Panther p/b Competitive Cyclist0:00:43 
22David Kemp (Aus) Fly V Australia0:00:44 
23Peter Latham (NZl) BISSELL Pro Cycling0:00:47 
24Sam Johnson (USA) Hagens Berman Cycling0:00:48 
25Brad White (USA) United Healhtcare p/b MAXXIS0:00:50 
26Tyler Wren (USA) Jamis/Sutter Home p/b Colavita0:00:51 
27Brad Huff (USA) Jelly Belly p/b Kenda0:00:52 
28Roman van Uden (NZl) Rubicon-ORBEA; Benefiting LIVESTRONG  
29Jeremy Powers (USA) Jelly Belly p/b Kenda  
30Stefan Rothe (USA) Team Hotel San Jose/Mellow Johnny's p/b Subaru-Gary Fisher0:00:53 
31Jesse Anthony (USA) Kelly Benefit Strategies0:00:54 
32Jake Rytlewski (USA) Kenda Pro Cycling p/b Geargrinder  
33Andres Ignacio Pereyra (Arg) Jamis/Sutter Home p/b Colavita0:00:55 
34Alejandro Borrajo (USA) Jamis/Sutter Home p/b Colavita  
35Alexey Shmidt (Rus) Team Type 10:00:56 
36Daniel Bowman (USA) Kelly Benefit Strategies  
37Andrew Bajadali (USA) Kelly Benefit Strategies  
38Aaron Kemps (Aus) Fly V Australia0:00:58 
39Adrian Hegyvary (USA) United Healhtcare p/b MAXXIS  
40Heath Blackgrove (NZl) Team Hotel San Jose/Mellow Johnny's p/b Subaru-Gary Fisher0:01:00 
41Jacob Mueller (USA) Nature Valley Pro Ride0:01:01 
42Phil Gaimon (USA) Kenda Pro Cycling p/b Geargrinder  
43Robert Bush (USA) Kenda Pro Cycling p/b Geargrinder  
44Alexander Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies  
45Gabe Varela (USA) Nature Valley Pro Ride0:01:02 
46Chris Winn (USA) Team Rio Grande  
47Adam Bergman (USA) Texas Roadhouse p/b Motorex0:01:03 
48Sean Mazich (USA) Jelly Belly p/b Kenda0:01:04 
49Chad Burdzilauskas (USA) Kenda Pro Cycling p/b Geargrinder  
50Josh Gillingham (Can) IS Corp Cycling Team0:01:05 
51Adam Leibovitz (USA) IS Corp Cycling Team  
52Philip Zajicek (USA) Fly V Australia0:01:06 
53Gavin Mannion (USA) Trek-Livestrong  
54Karl Menzies (Aus) United Healhtcare p/b MAXXIS  
55Hayden Brooks (Aus) Fly V Australia0:01:07 
56Ian Gray (USA) Team Rio Grande  
57Logan Hutchings (NZl) Team Hotel San Jose/Mellow Johnny's p/b Subaru-Gary Fisher  
58Scottie Weiss (USA) Kenda Pro Cycling p/b Geargrinder  
59Ben Chaddock (Can) Rubicon-ORBEA; Benefiting LIVESTRONG  
60Josh Dillon (USA) BikeReg.com / Cannondale0:01:08 
61Taylor Gunman (NZl) Rubicon-ORBEA; Benefiting LIVESTRONG  
62Kenneth Hanson (USA) Team Type 1  
63Anthony Colby (USA) Jelly Belly p/b Kenda0:01:09 
64Bernard Sulzberger (Aus) Fly V Australia  
65Dan Campbell (USA) Panther p/b Competitive Cyclist  
66Luca Damiani (USA) Kenda Pro Cycling p/b Geargrinder  
67Ivan Dominguez (USA) Jamis/Sutter Home p/b Colavita0:01:11 
68Davide Frattini (USA) Team Type 10:01:12 
69Frank Travieso (USA) Jamis/Sutter Home p/b Colavita  
70Brandon Gritters (USA) Nature Valley Pro Ride0:01:13 
71Jonathan Clarke (USA) United Healhtcare p/b MAXXIS0:01:14 
72Christopher Monteleone (USA) Kenda Pro Cycling p/b Geargrinder  
73William Goodfellow (Can) BikeReg.com / Cannondale0:01:15 
74Shawn Milne (USA) Team Type 10:01:16 
75Pat Lemieux (USA) Texas Roadhouse p/b Motorex  
76Scott Stewart (USA) Team Type 1  
77Travis Burandt (USA) Team Hotel San Jose/Mellow Johnny's p/b Subaru-Gary Fisher  
78Martijn Verschoor (Ned) Team Type 1  
79Phil Elsasser (USA) Hagens Berman Cycling0:01:17 
80Boyd Johnson (USA) Team Globalbike p/b Catoma Adventure Shelters0:01:18 
81Ian Holt (USA) Team Rio Grande0:01:20 
82Austin Carroll (USA) MBRC/Flanders  
83Soren Peterson (Den) Hagens Berman Cycling0:01:21 
84Noah Singer (USA) Panther p/b Competitive Cyclist0:01:22 
85Shane Kline (USA) BISSELL Pro Cycling0:01:24 
86Cody O'Reilly (USA) BISSELL Pro Cycling0:01:25 
87Colton Barrett (USA) Texas Roadhouse p/b Motorex0:01:26 
88Alessandro Bazzana (Ita) Fly V Australia  
89Christian Helmig (USA) Metro Volkswagen Cycling Team0:01:27 
90Thom Coupe (USA) BikeReg.com / Cannondale  
91Christopher Uberti (USA) Panther p/b Competitive Cyclist0:01:28 
92Daniel Holloway (USA) BISSELL Pro Cycling0:01:29 
93Andrew Dahlheim (USA) Metro Volkswagen Cycling Team  
94Daniel Holt (USA) Team Type 10:01:30 
95Justin Lindine (USA) BikeReg.com / Cannondale  
96Jacob Keough (USA) United Healhtcare p/b MAXXIS  
97Allen Krughoff (USA) Team Rio Grande  
98Kennett Peterson (USA) Hagens Berman Cycling  
99Sean Sullivan (USA) Team Hotel San Jose/Mellow Johnny's p/b Subaru-Gary Fisher  
100Brad Bingham (USA) Team Rio Grande0:01:31 
101Jamie Riggs (Can) JetFuel Cycling Team0:01:32 
102Hilton Clarke (USA) United Healhtcare p/b MAXXIS  
103Charlie Avis (USA) Trek-Livestrong  
104Kevin Hazzard (Can) JetFuel Cycling Team0:01:33 
105Ryan Knapp (USA) Panther p/b Competitive Cyclist  
106Josh Whitmore (USA) Team Globalbike p/b Catoma Adventure Shelters0:01:34 
107Iggy Silva (USA) Trek-Livestrong0:01:35 
108David Forkner (USA) Team Globalbike p/b Catoma Adventure Shelters  
109Steven Meyer (USA) JetFuel Cycling Team0:01:36 
110Sean Passage (USA) Hagens Berman Cycling  
111Carlos Vargas (USA) Team Hotel San Jose/Mellow Johnny's p/b Subaru-Gary Fisher0:01:37 
112Lang Reynolds (USA) Hagens Berman Cycling0:01:38 
113Ryan Aitcheson (USA) JetFuel Cycling Team0:01:40 
114Phillip Mann (USA) Team Rio Grande  
115Noah Metzler (USA) Team Globalbike p/b Catoma Adventure Shelters  
116Alex Wieseler (USA) IS Corp Cycling Team0:01:42 
117Joe Eldridge (USA) Team Type 10:01:43 
118Stefano Barberi (USA) Kenda Pro Cycling p/b Geargrinder0:01:44 
119David Byer (Can) JetFuel Cycling Team  
120Ben Kersten (Aus) Fly V Australia0:01:46 
121Lucas Binder (USA) Nature Valley Pro Ride0:01:47 
122Andrew Llewellyn (USA) Texas Roadhouse p/b Motorex0:01:48 
123Joseph Schmalz (USA) Nature Valley Pro Ride0:01:50 
124Michael Woell (USA) MBRC/Flanders0:01:52 
125Justin Williams (USA) Trek-Livestrong0:01:54 
126Alder Martz (USA) Team Globalbike p/b Catoma Adventure Shelters0:01:56 
127Daniele Defranceschi (Can) JetFuel Cycling Team0:01:58 
128Kirk Albers (USA) Panther p/b Competitive Cyclist  
129Scott Tietzel (USA) Team Rio Grande0:02:01 
130Graham Foster (USA) Team Globalbike p/b Catoma Adventure Shelters  
131Joe Lewis (USA) JetFuel Cycling Team  
132Chris Freeland (Can) JetFuel Cycling Team0:02:03 
133Nicholas Coil (USA) MBRC/Flanders0:02:04 
134Adam Froemming (USA) MBRC/Flanders0:02:05 
135Jerome Townsend (USA) BikeReg.com / Cannondale  
136Steve Weller (USA) BikeReg.com / Cannondale0:02:06 
137Zach Garrett (USA) Nature Valley Pro Ride  
138Leonardo Frayre (USA) Metro Volkswagen Cycling Team0:02:07 
139Joshua Carter (USA) Team Hotel San Jose/Mellow Johnny's p/b Subaru-Gary Fisher0:02:08 
140Benjamin Renkema (USA) Team Globalbike p/b Catoma Adventure Shelters  
141Chris Doig (USA) MBRC/Flanders0:02:16 
142Tim Mulrooney (USA) Texas Roadhouse p/b Motorex0:02:18 
143Jason Allen (NZl) Rubicon-ORBEA; Benefiting LIVESTRONG0:02:19 
144David Zimmermann (USA) MBRC/Flanders  
145Joe Kukolla (USA) IS Corp Cycling Team0:02:21 
146Tyler Jewell (USA) Metro Volkswagen Cycling Team0:02:23 
147Kolt Bates (USA) Metro Volkswagen Cycling Team0:02:37 
148Kip Spaude (USA) IS Corp Cycling Team0:02:44 
General classification after stage 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefit Strategies0:12:55 
2Rory Sutherland (Aus) United Healhtcare p/b MAXXIS0:00:09 
3Zach Bell (Can) Kelly Benefit Strategies0:00:15 
4Jeremy Vennell (NZl) BISSELL Pro Cycling0:00:23 
5Bernard van Ulden (USA) Jelly Belly p/b Kenda0:00:24 
6Mike Friedman (USA) Jelly Belly p/b Kenda0:00:26 
7Robert Sweeting (USA) Team Globalbike p/b Catoma Adventure Shelters0:00:29 
8Luis Romero Amaran (USA) Jamis/Sutter Home p/b Colavita0:00:32 
9David Veilleux (Can) Kelly Benefit Strategies  
10Benjamin King (USA) Trek-Livestrong0:00:33 
11Nick Frey (USA) Jamis/Sutter Home p/b Colavita0:00:36 
12Benjamin Jacques-Maynes (USA) BISSELL Pro Cycling0:00:37 
13Kiel Reijnen (USA) Jelly Belly p/b Kenda0:00:38 
14Reid Mumford (USA) Kelly Benefit Strategies  
15Mike Northey (NZl) Rubicon-ORBEA; Benefiting LIVESTRONG0:00:39 
16Nathan Brown (USA) Trek-Livestrong0:00:40 
17James Driscill (USA) Jamis/Sutter Home p/b Colavita0:00:41 
18Matthew Crane (USA) United Healhtcare p/b MAXXIS  
19Andy Jacques-Maynes (USA) BISSELL Pro Cycling0:00:42 
20Jonathan Chodroff (USA) Jelly Belly p/b Kenda  
21Paul Martin (USA) Panther p/b Competitive Cyclist0:00:43 
22David Kemp (Aus) Fly V Australia0:00:44 
23Peter Latham (NZl) BISSELL Pro Cycling0:00:47 
24Sam Johnson (USA) Hagens Berman Cycling0:00:48 
25Brad White (USA) United Healhtcare p/b MAXXIS0:00:50 
26Tyler Wren (USA) Jamis/Sutter Home p/b Colavita0:00:51 
27Brad Huff (USA) Jelly Belly p/b Kenda0:00:52 
28Jeremy Powers (USA) Jelly Belly p/b Kenda  
29Stefan Rothe (USA) Team Hotel San Jose/Mellow Johnny's p/b Subaru-Gary Fisher0:00:53 
30Roman van Uden (NZl) Rubicon-ORBEA; Benefiting LIVESTRONG  
31Jesse Anthony (USA) Kelly Benefit Strategies0:00:54 
32Andres Ignacio Pereyra (Arg) Jamis/Sutter Home p/b Colavita0:00:55 
33Jake Rytlewski (USA) Kenda Pro Cycling p/b Geargrinder  
34Alejandro Borrajo (USA) Jamis/Sutter Home p/b Colavita  
35Alexey Shmidt (Rus) Team Type 10:00:56 
36Daniel Bowman (USA) Kelly Benefit Strategies  
37Andrew Bajadali (USA) Kelly Benefit Strategies  
38Aaron Kemps (Aus) Fly V Australia0:00:58 
39Adrian Hegyvary (USA) United Healhtcare p/b MAXXIS  
40Heath Blackgrove (NZl) Team Hotel San Jose/Mellow Johnny's p/b Subaru-Gary Fisher0:01:00 
41Jacob Mueller (USA) Nature Valley Pro Ride0:01:01 
42Phil Gaimon (USA) Kenda Pro Cycling p/b Geargrinder  
43Robert Bush (USA) Kenda Pro Cycling p/b Geargrinder  
44Alexander Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies  
45Gabe Varela (USA) Nature Valley Pro Ride0:01:02 
46Chris Winn (USA) Team Rio Grande  
47Adam Bergman (USA) Texas Roadhouse p/b Motorex0:01:03 
48Sean Mazich (USA) Jelly Belly p/b Kenda0:01:04 
49Chad Burdzilauskas (USA) Kenda Pro Cycling p/b Geargrinder  
50Josh Gillingham (Can) IS Corp Cycling Team0:01:05 
51Adam Leibovitz (USA) IS Corp Cycling Team  
52Philip Zajicek (USA) Fly V Australia0:01:06 
53Gavin Mannion (USA) Trek-Livestrong  
54Karl Menzies (Aus) United Healhtcare p/b MAXXIS  
55Hayden Brooks (Aus) Fly V Australia0:01:07 
56Ian Gray (USA) Team Rio Grande  
57Logan Hutchings (NZl) Team Hotel San Jose/Mellow Johnny's p/b Subaru-Gary Fisher  
58Scottie Weiss (USA) Kenda Pro Cycling p/b Geargrinder  
59Ben Chaddock (Can) Rubicon-ORBEA; Benefiting LIVESTRONG  
60Josh Dillon (USA) BikeReg.com / Cannondale0:01:08 
61Taylor Gunman (NZl) Rubicon-ORBEA; Benefiting LIVESTRONG  
62Bernard Sulzberger (Aus) Fly V Australia0:01:09 
63Dan Campbell (USA) Panther p/b Competitive Cyclist  
64Luca Damiani (USA) Kenda Pro Cycling p/b Geargrinder  
65Ivan Dominguez (USA) Jamis/Sutter Home p/b Colavita0:01:11 
66Anthony Colby (USA) Jelly Belly p/b Kenda0:01:12 
67Davide Frattini (USA) Team Type 1  
68Frank Travieso (USA) Jamis/Sutter Home p/b Colavita  
69Brandon Gritters (USA) Nature Valley Pro Ride0:01:13 
70Kenneth Hanson (USA) Team Type 1  
71Jonathan Clarke (USA) United Healhtcare p/b MAXXIS0:01:14 
72Christopher Monteleone (USA) Kenda Pro Cycling p/b Geargrinder  
73William Goodfellow (Can) BikeReg.com / Cannondale0:01:15 
74Shawn Milne (USA) Team Type 10:01:16 
75Pat Lemieux (USA) Texas Roadhouse p/b Motorex  
76Scott Stewart (USA) Team Type 1  
77Travis Burandt (USA) Team Hotel San Jose/Mellow Johnny's p/b Subaru-Gary Fisher  
78Martijn Verschoor (Ned) Team Type 1  
79Phil Elsasser (USA) Hagens Berman Cycling0:01:17 
80Boyd Johnson (USA) Team Globalbike p/b Catoma Adventure Shelters0:01:18 
81Ian Holt (USA) Team Rio Grande0:01:20 
82Austin Carroll (USA) MBRC/Flanders  
83Soren Peterson (Den) Hagens Berman Cycling0:01:21 
84Noah Singer (USA) Panther p/b Competitive Cyclist0:01:22 
85Shane Kline (USA) BISSELL Pro Cycling0:01:24 
86Cody O'Reilly (USA) BISSELL Pro Cycling0:01:25 
87Colton Barrett (USA) Texas Roadhouse p/b Motorex0:01:26 
88Alessandro Bazzana (Ita) Fly V Australia  
89Christian Helmig (USA) Metro Volkswagen Cycling Team0:01:27 
90Thom Coupe (USA) BikeReg.com / Cannondale  
91Christopher Uberti (USA) Panther p/b Competitive Cyclist0:01:28 
92Daniel Holloway (USA) BISSELL Pro Cycling0:01:29 
93Andrew Dahlheim (USA) Metro Volkswagen Cycling Team  
94Daniel Holt (USA) Team Type 10:01:30 
95Justin Lindine (USA) BikeReg.com / Cannondale  
96Jacob Keough (USA) United Healhtcare p/b MAXXIS  
97Allen Krughoff (USA) Team Rio Grande  
98Kennett Peterson (USA) Hagens Berman Cycling  
99Sean Sullivan (USA) Team Hotel San Jose/Mellow Johnny's p/b Subaru-Gary Fisher  
100Brad Bingham (USA) Team Rio Grande0:01:31 
101Jamie Riggs (Can) JetFuel Cycling Team0:01:32 
102Hilton Clarke (USA) United Healhtcare p/b MAXXIS  
103Charlie Avis (USA) Trek-Livestrong  
104Kevin Hazzard (Can) JetFuel Cycling Team0:01:33 
105Ryan Knapp (USA) Panther p/b Competitive Cyclist  
106Josh Whitmore (USA) Team Globalbike p/b Catoma Adventure Shelters0:01:34 
107Iggy Silva (USA) Trek-Livestrong0:01:35 
108David Forkner (USA) Team Globalbike p/b Catoma Adventure Shelters  
109Steven Meyer (USA) JetFuel Cycling Team0:01:36 
110Sean Passage (USA) Hagens Berman Cycling  
111Carlos Vargas (USA) Team Hotel San Jose/Mellow Johnny's p/b Subaru-Gary Fisher0:01:37 
112Lang Reynolds (USA) Hagens Berman Cycling0:01:38 
113Ryan Aitcheson (USA) JetFuel Cycling Team0:01:40 
114Phillip Mann (USA) Team Rio Grande  
115Noah Metzler (USA) Team Globalbike p/b Catoma Adventure Shelters  
116Alex Wieseler (USA) IS Corp Cycling Team0:01:42 
117Joe Eldridge (USA) Team Type 10:01:43 
118Stefano Barberi (USA) Kenda Pro Cycling p/b Geargrinder0:01:44 
119David Byer (Can) JetFuel Cycling Team  
120Ben Kersten (Aus) Fly V Australia0:01:46 
121Lucas Binder (USA) Nature Valley Pro Ride0:01:47 
122Andrew Llewellyn (USA) Texas Roadhouse p/b Motorex0:01:48 
123Joseph Schmalz (USA) Nature Valley Pro Ride0:01:50 
124Michael Woell (USA) MBRC/Flanders0:01:52 
125Alder Martz (USA) Team Globalbike p/b Catoma Adventure Shelters0:01:56 
126Daniele Defranceschi (Can) JetFuel Cycling Team0:01:58 
127Kirk Albers (USA) Panther p/b Competitive Cyclist  
128Scott Tietzel (USA) Team Rio Grande0:02:01 
129Graham Foster (USA) Team Globalbike p/b Catoma Adventure Shelters  
130Joe Lewis (USA) JetFuel Cycling Team  
131Chris Freeland (Can) JetFuel Cycling Team0:02:03 
132Nicholas Coil (USA) MBRC/Flanders0:02:04 
133Adam Froemming (USA) MBRC/Flanders0:02:05 
134Jerome Townsend (USA) BikeReg.com / Cannondale  
135Steve Weller (USA) BikeReg.com / Cannondale0:02:06 
136Zach Garrett (USA) Nature Valley Pro Ride  
137Leonardo Frayre (USA) Metro Volkswagen Cycling Team0:02:07 
138Joshua Carter (USA) Team Hotel San Jose/Mellow Johnny's p/b Subaru-Gary Fisher0:02:08 
139Benjamin Renkema (USA) Team Globalbike p/b Catoma Adventure Shelters  
140Justin Williams (USA) Trek-Livestrong0:02:13 
141Chris Doig (USA) MBRC/Flanders0:02:16 
142Tim Mulrooney (USA) Texas Roadhouse p/b Motorex0:02:18 
143Jason Allen (NZl) Rubicon-ORBEA; Benefiting LIVESTRONG0:02:19 
144David Zimmermann (USA) MBRC/Flanders  
145Joe Kukolla (USA) IS Corp Cycling Team0:02:21 
146Tyler Jewell (USA) Metro Volkswagen Cycling Team0:02:23 
147Kolt Bates (USA) Metro Volkswagen Cycling Team0:02:37 
148Kip Spaude (USA) IS Corp Cycling Team0:02:44 
Young rider classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Benjamin King (USA) Trek-Livestrong0:13:28 
2Nathan Brown (USA) Trek-Livestrong0:00:07 
3Roman van Uden (NZl) Rubicon-ORBEA; Benefiting LIVESTRONG0:00:20 
4Robert Bush (USA) Kenda Pro Cycling p/b Geargrinder0:00:28 
5Adam Leibovitz (USA) IS Corp Cycling Team0:00:32 
6Gavin Mannion (USA) Trek-Livestrong0:00:33 
7Taylor Gunman (NZl) Rubicon-ORBEA; Benefiting LIVESTRONG0:00:35 
8Christopher Monteleone (USA) Kenda Pro Cycling p/b Geargrinder0:00:41 
9William Goodfellow (Can) BikeReg.com / Cannondale0:00:42 
10Travis Burandt (USA) Team Hotel San Jose/Mellow Johnny's p/b Subaru-Gary Fisher0:00:43 
11Shane Kline (USA) BISSELL Pro Cycling0:00:51 
12Cody O'Reilly (USA) BISSELL Pro Cycling0:00:52 
13Colton Barrett (USA) Texas Roadhouse p/b Motorex0:00:53 
14Andrew Dahlheim (USA) Metro Volkswagen Cycling Team0:00:56 
15Jamie Riggs (Can) JetFuel Cycling Team0:00:59 
16Charlie Avis (USA) Trek-Livestrong  
17Kevin Hazzard (Can) JetFuel Cycling Team0:01:00 
18Iggy Silva (USA) Trek-Livestrong0:01:02 
19Steven Meyer (USA) JetFuel Cycling Team0:01:03 
20Ryan Aitcheson (USA) JetFuel Cycling Team0:01:07 
21Alex Wieseler (USA) IS Corp Cycling Team0:01:09 
22Lucas Binder (USA) Nature Valley Pro Ride0:01:14 
23Andrew Llewellyn (USA) Texas Roadhouse p/b Motorex0:01:15 
24Joseph Schmalz (USA) Nature Valley Pro Ride0:01:17 
25Alder Martz (USA) Team Globalbike p/b Catoma Adventure Shelters0:01:23 
26Jerome Townsend (USA) BikeReg.com / Cannondale0:01:32 
27Justin Williams (USA) Trek-Livestrong0:01:40 
28Joe Kukolla (USA) IS Corp Cycling Team0:01:48 
29Kolt Bates (USA) Metro Volkswagen Cycling Team0:02:04 
Amateur rider classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Paul Martin (USA) Panther p/b Competitive Cyclist0:13:38 
2Sam Johnson (USA) Hagens Berman Cycling0:00:05 
3Stefan Rothe (USA) Team Hotel San Jose/Mellow Johnny's p/b Subaru-Gary Fisher0:00:10 
4Jacob Mueller (USA) Nature Valley Pro Ride0:00:18 
5Gabe Varela (USA) Nature Valley Pro Ride0:00:19 
6Chris Winn (USA) Team Rio Grande  
7Josh Gillingham (Can) IS Corp Cycling Team0:00:22 
8Adam Leibovitz (USA) IS Corp Cycling Team  
9Ian Gray (USA) Team Rio Grande0:00:24 
10Ben Chaddock (Can) Rubicon-ORBEA; Benefiting LIVESTRONG  
11Josh Dillon (USA) BikeReg.com / Cannondale0:00:25 
12Taylor Gunman (NZl) Rubicon-ORBEA; Benefiting LIVESTRONG  
13Dan Campbell (USA) Panther p/b Competitive Cyclist0:00:26 
14Brandon Gritters (USA) Nature Valley Pro Ride0:00:30 
15Pat Lemieux (USA) Texas Roadhouse p/b Motorex0:00:33 
16Travis Burandt (USA) Team Hotel San Jose/Mellow Johnny's p/b Subaru-Gary Fisher  
17Phil Elsasser (USA) Hagens Berman Cycling0:00:34 
18Ian Holt (USA) Team Rio Grande0:00:37 
19Noah Singer (USA) Panther p/b Competitive Cyclist0:00:39 
20Colton Barrett (USA) Texas Roadhouse p/b Motorex0:00:43 
21Christian Helmig (USA) Metro Volkswagen Cycling Team0:00:44 
22Thom Coupe (USA) BikeReg.com / Cannondale  
23Christopher Uberti (USA) Panther p/b Competitive Cyclist0:00:45 
24Andrew Dahlheim (USA) Metro Volkswagen Cycling Team0:00:46 
25Justin Lindine (USA) BikeReg.com / Cannondale0:00:47 
26Allen Krughoff (USA) Team Rio Grande  
27Kennett Peterson (USA) Hagens Berman Cycling  
28Brad Bingham (USA) Team Rio Grande0:00:48 
29Jamie Riggs (Can) JetFuel Cycling Team0:00:49 
30Kevin Hazzard (Can) JetFuel Cycling Team0:00:50 
31Ryan Knapp (USA) Panther p/b Competitive Cyclist  
32Josh Whitmore (USA) Team Globalbike p/b Catoma Adventure Shelters0:00:51 
33David Forkner (USA) Team Globalbike p/b Catoma Adventure Shelters0:00:52 
34Steven Meyer (USA) JetFuel Cycling Team0:00:53 
35Sean Passage (USA) Hagens Berman Cycling  
36Carlos Vargas (USA) Team Hotel San Jose/Mellow Johnny's p/b Subaru-Gary Fisher0:00:54 
37Lang Reynolds (USA) Hagens Berman Cycling0:00:55 
38Ryan Aitcheson (USA) JetFuel Cycling Team0:00:57 
39Noah Metzler (USA) Team Globalbike p/b Catoma Adventure Shelters  
40Alex Wieseler (USA) IS Corp Cycling Team0:00:59 
41David Byer (Can) JetFuel Cycling Team0:01:01 
42Lucas Binder (USA) Nature Valley Pro Ride0:01:04 
43Andrew Llewellyn (USA) Texas Roadhouse p/b Motorex0:01:05 
44Joseph Schmalz (USA) Nature Valley Pro Ride0:01:07 
45Michael Woell (USA) MBRC/Flanders0:01:09 
46Daniele Defranceschi (Can) JetFuel Cycling Team0:01:15 
47Kirk Albers (USA) Panther p/b Competitive Cyclist  
48Graham Foster (USA) Team Globalbike p/b Catoma Adventure Shelters0:01:18 
49Joe Lewis (USA) JetFuel Cycling Team  
50Chris Freeland (Can) JetFuel Cycling Team0:01:20 
51Nicholas Coil (USA) MBRC/Flanders0:01:21 
52Adam Froemming (USA) MBRC/Flanders0:01:22 
53Jerome Townsend (USA) BikeReg.com / Cannondale  
54Steve Weller (USA) BikeReg.com / Cannondale0:01:23 
55Zach Garrett (USA) Nature Valley Pro Ride  
56Leonardo Frayre (USA) Metro Volkswagen Cycling Team0:01:24 
57Joshua Carter (USA) Team Hotel San Jose/Mellow Johnny's p/b Subaru-Gary Fisher0:01:25 
58Chris Doig (USA) MBRC/Flanders0:01:33 
59David Zimmermann (USA) MBRC/Flanders0:01:36 
60Joe Kukolla (USA) IS Corp Cycling Team0:01:38 
61Tyler Jewell (USA) Metro Volkswagen Cycling Team0:01:40 
62Kolt Bates (USA) Metro Volkswagen Cycling Team0:01:54 
63Kip Spaude (USA) IS Corp Cycling Team0:02:01 
Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Kelly Benefit Strategies0:39:32 
2Jelly Belly p/b Kenda0:00:40 
3United Healhtcare p/b MAXXIS0:00:53 
4BISSELL Pro Cycling0:00:55 
5Jamis/Sutter Home p/b Colavita0:01:02 
6Trek-Livestrong0:01:32 
7Rubicon-ORBEA; Benefiting LIVESTRONG0:01:51 
8Fly V Australia0:02:01 
9Kenda Pro Cycling p/b Geargrinder0:02:09 
10Team Hotel San Jose/Mellow Johnny's p/b Subaru-Gary Fisher0:02:13 
11Panther p/b Competitive Cyclist0:02:27 
12Nature Valley Pro Ride0:02:29 
13Team Type 1  
14Team Globalbike p/b Catoma Adventure Shelters0:02:34 
15Hagens Berman Cycling0:02:39 
16Team Rio Grande0:02:42 
17Texas Roadhouse p/b Motorex0:02:58 
18BikeReg.com / Cannondale0:03:03 
19IS Corp Cycling Team0:03:05 
20JetFuel Cycling Team0:03:54 
21Metro Volkswagen Cycling Team0:04:16 
22MBRC/Flanders0:04:29 

Full Women's Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Alison Starnes (USA) Team TIBCO0:14:38 
2Linda Melanie Villumsen (NZl) HTC Columbia0:00:04 
3Evelyn Stevens (USA) HTC Columbia0:00:05 
4Alison Powers (USA) Team Vera Bradley Foundation0:00:07 
5Ruth Corset (Aus) Team TIBCO0:00:09 
6Katharine Carroll (USA) Peanut Butter & Co TWENTY120:00:16 
7Anne Samplonius (Can) Team Vera Bradley Foundation0:00:21 
8Shelley Evans (USA) Peanut Butter & Co TWENTY120:00:23 
9Emilia Fahlin (Swe) HTC Columbia  
10Carmen Small (USA) Colavita/Baci Pro Cycling Team0:00:24 
11Jessica Phillips (USA) Colavita/Baci Pro Cycling Team0:00:26 
12Catherine Cheatley (NZl) Colavita/Baci Pro Cycling Team0:00:27 
13Katheryn Curi Mattis (USA) Webcor Builders0:00:30 
14Meredith Miller (USA) Team TIBCO0:00:31 
15Mara Abbott (USA) Peanut Butter & Co TWENTY120:00:33 
16Amber Neben (USA) Webcor Builders0:00:34 
17Lauren Tamayo (USA) Peanut Butter & Co TWENTY120:00:37 
18Carla Swart (USA) Team Vera Bradley Foundation0:00:38 
19Kate Veronneau (USA) BMW-Bianchi0:00:42 
20Olivia Dillon (USA) Peanut Butter & Co TWENTY12  
21Robin Farina (USA) Team Vera Bradley Foundation0:00:45 
22Kristin Sanders (USA) Team Vera Bradley Foundation  
23Erinne Willock (Can) Webcor Builders  
24Denise Ramsden (Can) Team Kenda0:00:47 
25Amanda Miller (USA) Team TIBCO0:00:50 
26Joelle Numainville (Can) Webcor Builders0:00:53 
27Bron Ryan (Aus) Team Freewheel Bike0:00:54 
28Modesta Vzesniauskaite (Ltu) Colavita/Baci Pro Cycling Team0:00:58 
29Rebecca Much (USA) Team TIBCO0:01:00 
30Kim Anderson (USA) HTC Columbia0:01:01 
31Heather Logan-Sprenger (Can) Colavita/Baci Pro Cycling Team  
32Joanne Kiesanowski (NZl) Team TIBCO0:01:02 
33Andrea Dvorak (USA) Colavita/Baci Pro Cycling Team0:01:03 
34Theresa Cliff-Ryan (USA) Colavita/Baci Pro Cycling Team0:01:04 
35Chloe Forsman (USA) Specialized D4W/Bicycle Haus0:01:05 
36Veronique Labonte (Can) Team Nanoblur-Gears0:01:06 
37Melissa Dahlmann (USA) Bianchi-Grand Performance0:01:07 
38Jennifer Wheeler (USA) Team Freewheel Bike0:01:08 
39Mary Elizabeth Maroon (USA) Nature Valley Pro Ride0:01:09 
40Coryn Rivera (USA) Peanut Butter & Co TWENTY120:01:11 
41Joanie Caron (Can) Team Nanoblur-Gears  
42Lauren Hall (USA) Team Vera Bradley Foundation0:01:13 
43Alisha Welsh (USA) Peanut Butter & Co TWENTY120:01:15 
44Brooke Miller (USA) Team TIBCO  
45Sue Butler (USA) Nature Valley Pro Ride0:01:16 
46Anna Mcloon (USA) Team Kenda0:01:17 
47Silke Wunderwald (USA) Team Kenda  
48Amity Elliot (USA) Team Kenda0:01:18 
49Leah Prudhomme (USA) Bianchi-Grand Performance0:01:19 
50Jennifer Purcell (USA) Fiber One Collegiate All-Stars0:01:24 
51Melanie Meyers (USA) Specialized D4W/Bicycle Haus0:01:26 
52Shannon Koch (USA) GG Events Management  
53Andrea Graus (Aut) Webcor Builders0:01:28 
54Christina Gokey-Smith (USA) Veloforma0:01:32 
55Maura Kinsella (USA) Roosters p/b Edge Composite Wheels0:01:33 
56Rachel Warner (USA) BMW-Bianchi0:01:34 
57Whitney Schultz (USA) Veloforma0:01:35 
58Alex Carle (Aus) Team Freewheel Bike0:01:36 
59Emma Mackie (Aus) Team TIBCO0:01:38 
60Ashley James (USA) Team Kenda0:01:39 
61Kathleen Billington (USA) BMW-Bianchi  
62Cara Gillis (USA) Specialized D4W/Bicycle Haus0:01:42 
63Flora Duffy (USA) Fiber One Collegiate All-Stars0:01:43 
64Jenna Rinehart (USA) Specialized D4W/Bicycle Haus0:01:45 
65Karey Miles (USA) Bianchi-Grand Performance  
66Stephanie Doering (Ger) GG Events Management0:01:46 
67Leia Tyrrell (USA) Fiber One Collegiate All-Stars0:01:49 
68Tammy Wildgoose (USA) Herbalife LaGrange0:01:50 
69Rebecca Wellons (USA) BMW-Bianchi0:01:51 
70Arielle Filiberti (USA) Specialized D4W/Bicycle Haus  
71Jacqueline Kurth (USA) Team Kenda0:01:52 
72Emily Kachorek (USA) Nature Valley Pro Ride0:01:53 
73Emma Bast (USA) Bianchi-Grand Performance0:01:55 
74Jennifer Tetrick (USA) Team Freewheel Bike0:01:57 
75Melissa Ross (USA) Team Kenda0:01:58 
76Erin Silliman (USA) Team Freewheel Bike  
77Cara Bussell (USA) Bianchi-Grand Performance  
78Jazzy Hurikino (Aus) Team Freewheel Bike  
79Kate Bates (Aus) Colavita/Baci Pro Cycling Team0:02:00 
80Audrey Lemieux (Can) Team Nanoblur-Gears  
81Chloe Hosking (Aus) HTC Columbia  
82Rita Klofta (USA) Fiber One Collegiate All-Stars0:02:04 
83Carrie Cartnill (Can) Team Nanoblur-Gears0:02:06 
84Kristen Meshberg (USA) Nature Valley Pro Ride0:02:07 
85Elle Anderson (USA) Fiber One Collegiate All-Stars0:02:09 
86Anna Barensfeld (USA) Nature Valley Pro Ride0:02:13 
87Nichole Wangsgard (USA) Roosters p/b Edge Composite Wheels  
88Jadine Rolcik (USA) Roosters p/b Edge Composite Wheels0:02:14 
89Bianca Bergman (USA) Bianchi-Grand Performance0:02:19 
90Cinthia Lehner (USA) BMW-Bianchi0:02:21 
91Lindsay Myers (USA) Webcor Builders  
92Laura Hines (USA) Herbalife LaGrange0:02:25 
93Lauren Hecht (USA) Team Freewheel Bike  
94Anna Drakulich (USA) Herbalife LaGrange0:02:33 
95Ally Stacher (USA) Webcor Builders0:02:34 
96Jennifer Greenberg (USA) Team Kenda  
97Clara Kelly (USA) Team Freewheel Bike0:03:03 
98Nancy Jones (USA) Nature Valley Pro Ride0:03:11 
99Kimberley Turner (USA) Fiber One Collegiate All-Stars0:03:19 
General classification after stage 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Alison Starnes (USA) Team TIBCO0:14:38 
2Linda Melanie Villumsen (NZl) HTC Columbia0:00:04 
3Evelyn Stevens (USA) HTC Columbia0:00:05 
4Alison Powers (USA) Team Vera Bradley Foundation0:00:07 
5Ruth Corset (Aus) Team TIBCO0:00:09 
6Katharine Carroll (USA) Peanut Butter & Co TWENTY120:00:16 
7Anne Samplonius (Can) Team Vera Bradley Foundation0:00:21 
8Shelley Evans (USA) Peanut Butter & Co TWENTY120:00:23 
9Emilia Fahlin (Swe) HTC Columbia  
10Carmen Small (USA) Colavita/Baci Pro Cycling Team0:00:24 
11Jessica Phillips (USA) Colavita/Baci Pro Cycling Team0:00:26 
12Catherine Cheatley (NZl) Colavita/Baci Pro Cycling Team0:00:27 
13Katheryn Curi Mattis (USA) Webcor Builders0:00:30 
14Meredith Miller (USA) Team TIBCO0:00:31 
15Mara Abbott (USA) Peanut Butter & Co TWENTY120:00:33 
16Amber Neben (USA) Webcor Builders0:00:34 
17Lauren Tamayo (USA) Peanut Butter & Co TWENTY120:00:37 
18Carla Swart (USA) Team Vera Bradley Foundation0:00:38 
19Kate Veronneau (USA) BMW-Bianchi0:00:42 
20Olivia Dillon (USA) Peanut Butter & Co TWENTY12  
21Robin Farina (USA) Team Vera Bradley Foundation0:00:45 
22Kristin Sanders (USA) Team Vera Bradley Foundation  
23Erinne Willock (Can) Webcor Builders  
24Denise Ramsden (Can) Team Kenda0:00:47 
25Amanda Miller (USA) Team TIBCO0:00:50 
26Joelle Numainville (Can) Webcor Builders0:00:53 
27Bron Ryan (Aus) Team Freewheel Bike0:00:54 
28Modesta Vzesniauskaite (Ltu) Colavita/Baci Pro Cycling Team0:00:58 
29Rebecca Much (USA) Team TIBCO0:01:00 
30Kim Anderson (USA) HTC Columbia0:01:01 
31Heather Logan-Sprenger (Can) Colavita/Baci Pro Cycling Team  
32Joanne Kiesanowski (NZl) Team TIBCO0:01:02 
33Andrea Dvorak (USA) Colavita/Baci Pro Cycling Team0:01:03 
34Theresa Cliff-Ryan (USA) Colavita/Baci Pro Cycling Team0:01:04 
35Chloe Forsman (USA) Specialized D4W/Bicycle Haus0:01:05 
36Veronique Labonte (Can) Team Nanoblur-Gears0:01:06 
37Melissa Dahlmann (USA) Bianchi-Grand Performance0:01:07 
38Jennifer Wheeler (USA) Team Freewheel Bike0:01:08 
39Mary Elizabeth Maroon (USA) Nature Valley Pro Ride0:01:09 
40Coryn Rivera (USA) Peanut Butter & Co TWENTY120:01:11 
41Joanie Caron (Can) Team Nanoblur-Gears  
42Lauren Hall (USA) Team Vera Bradley Foundation0:01:13 
43Alisha Welsh (USA) Peanut Butter & Co TWENTY120:01:15 
44Brooke Miller (USA) Team TIBCO  
45Sue Butler (USA) Nature Valley Pro Ride0:01:16 
46Anna Mcloon (USA) Team Kenda0:01:17 
47Silke Wunderwald (USA) Team Kenda  
48Amity Elliot (USA) Team Kenda0:01:18 
49Leah Prudhomme (USA) Bianchi-Grand Performance0:01:19 
50Jennifer Purcell (USA) Fiber One Collegiate All-Stars0:01:24 
51Melanie Meyers (USA) Specialized D4W/Bicycle Haus0:01:26 
52Shannon Koch (USA) GG Events Management  
53Andrea Graus (Aut) Webcor Builders0:01:28 
54Christina Gokey-Smith (USA) Veloforma0:01:32 
55Maura Kinsella (USA) Roosters p/b Edge Composite Wheels0:01:33 
56Rachel Warner (USA) BMW-Bianchi0:01:34 
57Whitney Schultz (USA) Veloforma0:01:35 
58Alex Carle (Aus) Team Freewheel Bike0:01:36 
59Emma Mackie (Aus) Team TIBCO0:01:38 
60Ashley James (USA) Team Kenda0:01:39 
61Kathleen Billington (USA) BMW-Bianchi  
62Cara Gillis (USA) Specialized D4W/Bicycle Haus0:01:42 
63Flora Duffy (USA) Fiber One Collegiate All-Stars0:01:43 
64Jenna Rinehart (USA) Specialized D4W/Bicycle Haus0:01:45 
65Karey Miles (USA) Bianchi-Grand Performance  
66Stephanie Doering (Ger) GG Events Management0:01:46 
67Leia Tyrrell (USA) Fiber One Collegiate All-Stars0:01:49 
68Tammy Wildgoose (USA) Herbalife LaGrange0:01:50 
69Rebecca Wellons (USA) BMW-Bianchi0:01:51 
70Arielle Filiberti (USA) Specialized D4W/Bicycle Haus  
71Jacqueline Kurth (USA) Team Kenda0:01:52 
72Emily Kachorek (USA) Nature Valley Pro Ride0:01:53 
73Emma Bast (USA) Bianchi-Grand Performance0:01:55 
74Jennifer Tetrick (USA) Team Freewheel Bike0:01:57 
75Melissa Ross (USA) Team Kenda0:01:58 
76Erin Silliman (USA) Team Freewheel Bike  
77Cara Bussell (USA) Bianchi-Grand Performance  
78Jazzy Hurikino (Aus) Team Freewheel Bike  
79Kate Bates (Aus) Colavita/Baci Pro Cycling Team0:02:00 
80Audrey Lemieux (Can) Team Nanoblur-Gears  
81Chloe Hosking (Aus) HTC Columbia  
82Rita Klofta (USA) Fiber One Collegiate All-Stars0:02:04 
83Carrie Cartnill (Can) Team Nanoblur-Gears0:02:06 
84Kristen Meshberg (USA) Nature Valley Pro Ride0:02:07 
85Elle Anderson (USA) Fiber One Collegiate All-Stars0:02:09 
86Anna Barensfeld (USA) Nature Valley Pro Ride0:02:13 
87Nichole Wangsgard (USA) Roosters p/b Edge Composite Wheels  
88Jadine Rolcik (USA) Roosters p/b Edge Composite Wheels0:02:14 
89Bianca Bergman (USA) Bianchi-Grand Performance0:02:19 
90Cinthia Lehner (USA) BMW-Bianchi0:02:21 
91Lindsay Myers (USA) Webcor Builders  
92Laura Hines (USA) Herbalife LaGrange0:02:25 
93Lauren Hecht (USA) Team Freewheel Bike  
94Anna Drakulich (USA) Herbalife LaGrange0:02:33 
95Ally Stacher (USA) Webcor Builders0:02:34 
96Jennifer Greenberg (USA) Team Kenda  
97Clara Kelly (USA) Team Freewheel Bike0:03:03 
98Nancy Jones (USA) Nature Valley Pro Ride0:03:11 
99Kimberley Turner (USA) Fiber One Collegiate All-Stars0:03:19 
Young rider classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Alison Starnes (USA) Team TIBCO0:14:38 
2Linda Melanie Villumsen (NZl) HTC Columbia0:00:04 
3Emilia Fahlin (Swe) HTC Columbia0:00:23 
4Mara Abbott (USA) Peanut Butter & Co TWENTY120:00:33 
5Carla Swart (USA) Team Vera Bradley Foundation0:00:38 
6Denise Ramsden (Can) Team Kenda0:00:47 
7Amanda Miller (USA) Team TIBCO0:00:50 
8Joelle Numainville (Can) Webcor Builders0:00:53 
9Rebecca Much (USA) Team TIBCO0:01:00 
10Chloe Forsman (USA) Specialized D4W/Bicycle Haus0:01:05 
11Coryn Rivera (USA) Peanut Butter & Co TWENTY120:01:11 
12Melanie Meyers (USA) Specialized D4W/Bicycle Haus0:01:26 
13Shannon Koch (USA) GG Events Management  
14Maura Kinsella (USA) Roosters p/b Edge Composite Wheels0:01:33 
15Rachel Warner (USA) BMW-Bianchi0:01:34 
16Whitney Schultz (USA) Veloforma0:01:35 
17Alex Carle (Aus) Team Freewheel Bike0:01:36 
18Ashley James (USA) Team Kenda0:01:39 
19Flora Duffy (USA) Fiber One Collegiate All-Stars0:01:43 
20Leia Tyrrell (USA) Fiber One Collegiate All-Stars0:01:49 
21Tammy Wildgoose (USA) Herbalife LaGrange0:01:50 
22Arielle Filiberti (USA) Specialized D4W/Bicycle Haus0:01:51 
23Jacqueline Kurth (USA) Team Kenda0:01:52 
24Emma Bast (USA) Bianchi-Grand Performance0:01:55 
25Melissa Ross (USA) Team Kenda0:01:58 
26Jazzy Hurikino (Aus) Team Freewheel Bike  
27Audrey Lemieux (Can) Team Nanoblur-Gears0:02:00 
28Chloe Hosking (Aus) HTC Columbia  
29Rita Klofta (USA) Fiber One Collegiate All-Stars0:02:04 
30Elle Anderson (USA) Fiber One Collegiate All-Stars0:02:09 
31Bianca Bergman (USA) Bianchi-Grand Performance0:02:19 
32Cinthia Lehner (USA) BMW-Bianchi0:02:21 
33Lindsay Myers (USA) Webcor Builders  
34Lauren Hecht (USA) Team Freewheel Bike0:02:25 
35Ally Stacher (USA) Webcor Builders0:02:34 
36Jennifer Greenberg (USA) Team Kenda  
37Kimberley Turner (USA) Fiber One Collegiate All-Stars0:03:19 
Category 2 classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Chloe Forsman (USA) Specialized D4W/Bicycle Haus0:15:43 
2Melissa Dahlmann (USA) Bianchi-Grand Performance0:00:02 
3Coryn Rivera (USA) Peanut Butter & Co TWENTY120:00:06 
4Lauren Hall (USA) Team Vera Bradley Foundation0:00:08 
5Sue Butler (USA) Nature Valley Pro Ride0:00:11 
6Leah Prudhomme (USA) Bianchi-Grand Performance0:00:14 
7Maura Kinsella (USA) Roosters p/b Edge Composite Wheels0:00:28 
8Ashley James (USA) Team Kenda0:00:34 
9Flora Duffy (USA) Fiber One Collegiate All-Stars0:00:38 
10Karey Miles (USA) Bianchi-Grand Performance0:00:40 
11Leia Tyrrell (USA) Fiber One Collegiate All-Stars0:00:44 
12Arielle Filiberti (USA) Specialized D4W/Bicycle Haus0:00:46 
13Emma Bast (USA) Bianchi-Grand Performance0:00:50 
14Jennifer Tetrick (USA) Team Freewheel Bike0:00:52 
15Rita Klofta (USA) Fiber One Collegiate All-Stars0:00:59 
16Elle Anderson (USA) Fiber One Collegiate All-Stars0:01:04 
17Bianca Bergman (USA) Bianchi-Grand Performance0:01:14 
18Cinthia Lehner (USA) BMW-Bianchi0:01:16 
19Laura Hines (USA) Herbalife LaGrange0:01:20 
20Clara Kelly (USA) Team Freewheel Bike0:01:58 
21Nancy Jones (USA) Nature Valley Pro Ride0:02:06 
22Kimberley Turner (USA) Fiber One Collegiate All-Stars0:02:14 
Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1HTC Columbia0:44:26 
2Team TIBCO0:00:08 
3Team Vera Bradley Foundation0:00:34 
4Peanut Butter & Co TWENTY120:00:40 
5Colavita/Baci Pro Cycling Team0:00:45 
6Webcor Builders0:01:17 
7Team Kenda0:02:49 
8Team Freewheel Bike0:03:06 
9BMW-Bianchi0:03:23 
10Bianchi-Grand Performance0:03:39 
11Specialized D4W/Bicycle Haus0:03:41 
12Team Nanoblur-Gears0:03:45 
13Nature Valley Pro Ride0:03:46 
14Fiber One Collegiate All-Stars0:04:24 
15Roosters p/b Edge Composite Wheels0:05:28 
16Herbalife LaGrange0:06:16 

 

Back to top