TechPowered By

More tech

MTB World Cup Downhill #2 & Four Cross #3 2010

Date range:
June 4- 6, 2010

June 04, Four cross qualifying:

Berteen, Graves fastest in qualifying

By:
Cycling News
Published:
June 05, 2010, 16:57 BST,
Updated:
June 05, 2010, 17:57 BST

Top names advance

Results

Elite Women
# Rider Name (Country) Team Result
1 Anneke Beerten (Ned) Suspension Center 0:00:48.074  
2 Jana Horakova (Cze) Duratec 0:00:48.887  
3 Anita Molcik (Aut) Yeti 0:00:49.217  
4 Romana Labounkova (Cze) 0:00:49.235  
5 Katy Curd (GBr) 0:00:50.631  
6 Sarsha Huntington (Aus) 0:00:50.731  
7 Emmeline Ragot (Fra) Suspension Center 0:00:50.800  
8 Angelika Hohenwarter (Aut) 0:00:51.036  
9 Fionn Griffiths (GBr) Norco World Team 0:00:51.631  
10 Lucia Oetjen (Sui) Thoemus Racing Team 0:00:52.512  
11 Steffi Marth (Ger) 0:00:52.938  
12 Neven Steinmetz (USA) 0:00:54.197  
13 Eva Castro Fernandez (Esp) 0:00:54.289  
14 Dana Elena Schweika (Ger) 0:00:55.028  
15 Stephanie Teltscher (Ger) Dr-Gravity Union 0:00:55.095  
16 Susanne Lacey (GBr) 0:00:55.296  
17 Nichola Anderson (GBr) 0:00:57.688  
18 Neza Knez (Slo) Unior Tools Team 0:00:00.001  
Elite Men
# Rider Name (Country) Team Result
1 Jared Graves (Aus) Yeti Fox Shox Factory Race Team 0:00:41.501  
2 Joost Wichman (Ned) RSP 4 Cross Racing Team 0:00:42.304  
3 Romain Saladini (Fra) Team Sunn Montgenevre 0:00:42.480  
4 Roger Rinderknecht (Sui) 0:00:42.753  
5 Michal Prokop (Cze) Agang Racing 0:00:43.186  
6 Dan Atherton (GBr) Commencal 0:00:43.206  
7 Jurg Meijer (Ned) RSP 4 Cross Racing Team 0:00:43.303  
8 Kamil Tatarkovic (Cze) 0:00:43.337  
9 David Graf (Sui) 0:00:43.361  
10 Cédric Gracia (Fra) 0:00:43.614  
11 Lukas Mechura (Cze) 0:00:43.941  
12 Tomas Slavik (Cze) RSP 4 Cross Racing Team 0:00:44.039  
13 Will Longden (GBr) 0:00:44.407  
14 Guido Tschugg (Ger) Ghost A.T.G. Pro Team 0:00:44.439  
15 Scott Beaumont (GBr) Rocky Mountain Uk 0:00:44.904  
16 David Habicht (Aus) 0:00:44.971  
17 Scott Roberts (GBr) 0:00:45.158  
18 Lewis Lacey (GBr) 0:00:45.226  
19 Adam Stasek (Cze) 0:00:45.348  
20 Quentin Derbier (Fra) 0:00:45.380  
21 Patrick Campbell-Jenner (GBr) 0:00:45.681  
22 Tom Knight (GBr) 0:00:45.684  
23 Duncan Ferris (GBr) 0:00:45.890  
24 Petr Muhlhans (Cze) 0:00:45.894  
25 Petrik Brückner (Ger) 0:00:45.923  
26 Premek Tejchman (Cze) 0:00:45.969  
27 Graeme Mudd (Aus) 0:00:45.990  
28 Michal Marosi (Cze) RSP 4 Cross Racing Team 0:00:46.047  
29 Richard Levinson (Aus) 0:00:46.075  
30 Blake Carney (USA) 0:00:46.186  
31 Jarrod Jakubiak (USA) 0:00:46.309  
32 Stepan Novotny (Cze) 0:00:46.600  
33 Mark Milward (GBr) 0:00:46.631  
34 Basil Weber (Sui) 0:00:46.668  
35 Kieran Mcavoy (GBr) 0:00:46.757  
36 Brook Macdonald (Nzl) MS Evil Racing 0:00:46.783  
37 Felix Beckeman (Swe) 0:00:46.890  
38 Edoardo Franco (Ita) Kenda-Playbiker 0:00:46.958  
39 Bernard Kerr (GBr) Norco World Team 0:00:46.968  
40 Ghislain Ricci (Fra) 0:00:46.992  
41 Tom Dowie (GBr) 0:00:47.016  
42 William Evans (GBr) 0:00:47.164  
43 James Norton (GBr) 0:00:47.267  
44 Michael Gray (GBr) 0:00:47.446  
45 Peter Warner (GBr) 0:00:47.592  
46 Rick Schubert (Ger) 0:00:47.596  
47 Ludovic Gadois (Fra) 0:00:47.623  
48 Werner Muther (Sui) Thoemus Racing Team 0:00:47.636  
49 Stefan Scherz (Ger) 0:00:47.667  
50 Aiko Göhler (Ger) 0:00:47.765  
51 Nathan Parsons (GBr) 0:00:47.786  
52 Dale Russell (GBr) 0:00:47.843  
53 Richard Norton (GBr) 0:00:47.861  
54 Richard Cunynghame (GBr) 0:00:48.039  
55 Mirco Weiss (Sui) Scott 11 0:00:48.101  
56 Richard Lane (GBr) 0:00:48.283  
57 Kai Wendschuh (Ger) 0:00:48.876  
58 John Hewitt (GBr) 0:00:48.952  
59 Adrian Weiss (Sui) Scott 11 0:00:48.990  
60 Daniele Cosseta (Ita) 0:00:49.495  
61 Max Lenthall (GBr) 0:00:50.060  
62 Aj Boardman (GBr) 0:00:50.731  
63 Gareth Parr (GBr) 0:00:53.412  
DSQ Johannes Fischbach (Ger) Ghost A.T.G. Pro Team