Graves qualifies fastest in four cross

Buchanan speeds to number one spot ahead of deep women's field

Full Results

Elite men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jared Graves (Aus) Yeti Fox Shox Factory Race Team0:00:58.063 
2Dan Atherton (GBr) Commencal0:00:00.831 
3Cédric Gracia (Fra)0:00:01.688 
4Joost Wichman (Ned) RSP 4 Cross Racing Team0:00:02.764 
5Johannes Fischbach (Ger) Ghost A.T.G. Pro Team0:00:02.870 
6Mickael Deldycke (Fra)0:00:03.255 
7Tomas Slavik (Cze) RSP 4 Cross Racing Team0:00:03.853 
8Kamil Tatarkovic (Cze)0:00:04.025 
9Michal Prokop (Cze) Agang Racing0:00:04.070 
10Filip Polc (Svk) MS Evil Racing0:00:04.124 
11Guido Tschugg (Ger) Ghost A.T.G. Pro Team0:00:04.167 
12Roger Rinderknecht (Swi)0:00:04.530 
13Barry Nobles (USA)0:00:05.677 
14Florian Gottschlich (Ger)0:00:06.013 
15Reto Schmid (Swi)0:00:06.346 
16Luka Novak (Slo)0:00:06.503 
17Fabien Cousinie (Fra) Blackmountain Morewood United0:00:06.561 
18Mitch Ropelato (USA) Ex Drinks0:00:06.598 
19Hannes Slavik (Aut) RC Alpine Commencal Austria0:00:06.839 
20Premek Tejchman (Cze)0:00:07.027 
21Scott Beaumont (GBr) Rocky Mountain UK0:00:07.176 
22Tomas Haluza (Cze)0:00:07.545 
23Brook Macdonald (NZl) MS Evil Racing0:00:07.552 
24Livio Zampieri (Ita)0:00:07.957 
25Jakub Hnidak (Cze)0:00:07.981 
26David Graf (Swi)0:00:07.984 
27Matej Stapic (Slo)0:00:08.209 
28Scott Roberts (GBr)0:00:08.345 
29Will Longden (GBr)0:00:08.368 
30William Evans (GBr)0:00:08.469 
31Jurg Meijer (Ned) RSP 4 Cross Racing Team0:00:08.610 
32Patrick Campbell-Jenner (GBr)0:00:08.914 
33Petr Muhlhans (Cze)0:00:08.954 
34Gabor Vigh-Kiss (Hun)0:00:09.026 
35Kieran Mcavoy (GBr)0:00:09.101 
36Petrik Brückner (Ger)0:00:09.124 
37Jakub Riha (Cze)0:00:09.137 
38Jan Novak (Cze)0:00:09.429 
39Giacomo Fantoni (Ita)0:00:09.556 
40Aiko Göhler (Ger)0:00:09.586 
41Zdenek Plasil (Cze)0:00:09.610 
42Duncan Ferris (GBr)0:00:09.999 
43Jakub Pytlik (Cze)0:00:10.058 
44Adrian Weiss (Swi) Scott 110:00:10.338 
45Wyn Masters (NZl) Kenda-Playbiker0:00:10.473 
46Andreas Dotzauer (Ger)0:00:10.480 
47Dale Russell (GBr)0:00:10.643 
48Kristjan Medvescek (Slo)0:00:10.674 
49Stepan Novotny (Cze)0:00:11.409 
50Sidney Gerber (Swi)0:00:11.544 
51Tom Dowie (GBr)0:00:11.737 
52Werner Muther (Swi) Thoemus Racing Team0:00:11.886 
53Edoardo Franco (Ita) Kenda-Playbiker0:00:11.906 
54Francesco Gargaglia (Ita)0:00:11.990 
55Benjamin Ehrlich (Ger)0:00:12.370 
56Matija Stupar (Slo)0:00:12.420 
57Felix Beckeman (Swe)0:00:12.501 
58Lovro Dejak (Slo)0:00:12.630 
59Michal Marosi (Cze) RSP 4 Cross Racing Team0:00:12.700 
60Daniel Fülle (Ger)0:00:12.745 
61Marko Runst (Ger)0:00:12.811 
62Dominik Gladen (Ger)0:00:13.048 
63Benjamin Kistner (Swi)0:00:13.059 
64Piotr Paradowski (Pol)0:00:13.103 
65Ludovic Gadois (Fra)0:00:13.115 
66Davorin Malekovic (Slo)0:00:13.346 
67Aleksander Kolar (Slo)0:00:13.371 
68Ziga Knez (Slo) Unior Tools Team0:00:13.981 
69Adam Stasek (Cze)0:00:14.082 
70Lukasz Baran (Pol)0:00:14.196 
71Michael Huber (Ger)0:00:14.520 
72Robert Kulesza (Pol)0:00:15.013 
73Stefan Scherz (Ger)0:00:15.973 
74Julian Gerhardt (Ger)0:00:16.076 
75Andreas Huber (Ger)0:00:16.244 
76Konstantinos Andriotis (Gre)0:00:17.657 
77Andy Karwath (Ger)0:00:17.841 
78Arne Tschugg (Ger)0:00:17.848 
79Alessandro Ponzetta (Ger)0:00:18.148 
80Ghislain Ricci (Fra)0:00:19.301 
81Jure Vesligaj (Slo)0:00:19.563 
82Andrej Bratina (Slo)0:00:20.376 
83Tomas Brozik (Cze)0:00:20.916 
84Max Lenthall (GBr)0:00:22.234 
85Vladimir Pakrac (Slo)0:00:22.688 
86Jake Ward (GBr)0:00:23.148 
87Thomas Böttcher (Ger)0:00:24.008 
88Lukas Mechura (Cze)0:00:26.570 
89Rick Schubert (Ger)0:00:29.966 
90Matthieu Faury (Fra)0:00:32.147 
91Nico Seidel (Ger)0:00:33.675 
92Radim Kvacek (Cze) Gt Czech Team0:01:07.767 
DNFRobert Simecek (Cze)  
DSQKai Wendschuh (Ger)  
DSQDaniel Prijkel (Ned)  
DSQMirco Weiss (Swi) Scott 11  
DNSMarek Pesko (Svk)  
DNSTilen Frank (Slo) Unior Tools Team  
DNSBernard Kerr (GBr) Norco World Team  
DNSMarkus Sedlak (Aut)  
DNSStephen Simms (GBr)  
DNSLars Ziesler (Ger)  
Elite women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Caroline Buchanan (Aus)0:01:10.767 
2Anita Molcik (Aut)0:00:00.513 
3Emmeline Ragot (Fra) Suspension Center0:00:00.961 
4Anneke Beerten (Ned) Suspension Center0:00:01.514 
5Jana Horakova (Cze)0:00:01.755 
6Fionn Griffiths (GBr) Norco World Team0:00:02.659 
7Lucia Oetjen (Swi) Thoemus Racing Team0:00:04.639 
8Mio Suemasa (Jpn)0:00:05.107 
9Angelika Hohenwarter (Aut)0:00:05.195 
10Sarsha Huntington (Aus)0:00:05.335 
11Katy Curd (GBr)0:00:06.375 
12Helene Valerie Fruhwirth (Aut) RC Alpine Commencal Austria0:00:07.517 
13Romana Labounkova (Cze)0:00:09.345 
14Tereza Votavova (Cze)0:00:11.059 
15Steffi Marth (Ger)0:00:11.388 
16Stephanie Teltscher (Ger) Dr-Gravity Union0:00:11.919 
17Nichola Anderson (GBr)0:00:17.321 
Back to top