TechPowered By

More tech

MTB World Cup Downhill #1 & Four Cross #2 2010

Date range:
May 14-16, 2010

May 15, Downhill qualifying:

Hill fastest at Maribor downhill qualifying

By:
Cycling News
Published:
May 15, 2010, 16:35 BST,
Updated:
May 15, 2010, 17:42 BST

Frenchwoman Nicole, Pugin, Gros qualify fastest

Full Results

Elite women
# Rider Name (Country) Team Result
1 Myriam Nicole (Fra) Commencal Superiders 0:04:18.93  
2 Floriane Pugin (Fra) Scott 11 0:00:02.19  
3 Céline Gros (Fra) Morzine-Avoriaz/Haute-Savoie 0:00:05.25  
4 Sabrina Jonnier (Fra) Team Maxxis-Rocky Mountain 0:00:05.32  
5 Petra Bernhard (Aut) RC Alpine Commencal Austria 0:00:06.85  
6 Mio Suemasa (Jpn) 0:00:08.32  
7 Tracy Moseley (GBr) Trek World Racing 0:00:08.55  
8 Claire Buchar (Can) Chain Reaction Cycles/Intense 0:00:13.52  
9 Jessica Stone (GBr) 0:00:13.94  
10 Emilie Siegenthaler (Swi) Scott 11 0:00:14.18  
11 Manon Carpenter* (GBr) 0:00:14.57  
12 Emmeline Ragot (Fra) Suspension Center 0:00:15.80  
13 Morgane Charre (Fra) 0:00:22.61  
14 Katy Curd (GBr) 0:00:24.95  
15 Miriam Ruchti (Swi) Dr-Gravity Union 0:00:28.77  
16 Rachel Atherton (GBr) Commencal 0:00:32.07  
17 Fionn Griffiths (GBr) Norco World Team 0:00:32.75  
18 Harriet Rucknagel (Ger) 0:00:34.18  
19 Fanny Lombard* (Fra) 0:00:39.27  
20 Birgit Braumann (Aut) 0:00:42.34  
21 Sophie Borderes (Fra) 0:00:48.34  
22 Caroline Forrer (Swi) 0:00:50.43  
23 Anita Molcik (Aut) 0:00:51.03  
24 Caroline Sax (Fra) 0:00:54.53  
25 Alia Marcellini (Ita) Surfing Shop 0:01:00.05  
26 Harriet Latchem (GBr) 0:01:03.27  
27 Helene Valerie Fruhwirth (Aut) RC Alpine Commencal Austria 0:01:06.80  
28 Martina Bruehlmann (Swi) 0:01:22.86  
29 Laura Guillaume (Fra) 0:01:28.85  
30 Maria Michalogiannaki (Gre) Unior Tools Team 0:01:37.19  
31 Sandra Rubesam (Ger) 0:01:46.42  
32 Leoni-Caro. Dickerhoff (Ger) 0:02:18.08  
33 Urska Cmigo (Slo) 0:02:26.02  
34 Radovana Slizikova (Svk) 0:02:56.10  
35 Katie Holden (USA) 0:06:39.65  
36 Lorena Dromundo Vargas (Mex) 0:08:40.17  
Elite men
# Rider Name (Country) Team Result
1 Samuel Hill (Aus) Monster Energy / Specialized / Mad Catz 0:03:20.47  
2 Brendan Fairclough (GBr) Monster Energy / Specialized / Mad Catz 0:00:02.11  
3 Greg Minnaar (RSA) Santa Cruz Syndicate 0:00:02.99  
4 Gee Atherton (GBr) Commencal 0:00:04.67  
5 Steve Smith (Can) MS Evil Racing 0:00:06.22  
6 Luke Strobel (USA) MS Evil Racing 0:00:07.94  
7 Josh Bryceland (GBr) Santa Cruz Syndicate 0:00:07.97  
8 Ben Reid (Irl) Dirt Norco Race Team 0:00:09.14  
9 Damien Spagnolo (Fra) Mondraker Factory Team 0:00:09.52  
10 Samuel Blenkinsop (NZl) Lapierre International 0:00:09.67  
11 Steve Peat (GBr) Santa Cruz Syndicate 0:00:09.92  
12 Justin Leov (NZl) Trek World Racing 0:00:09.98  
13 Cameron Cole (NZl) Team Maxxis-Rocky Mountain 0:00:10.50  
14 Fabien Pedemanaud (Fra) Scott 11 0:00:10.57  
15 Bernat Guardia Pascual (Spa) Massi Team 0:00:10.92  
16 Bryn Atkinson (Aus) 0:00:11.12  
17 Aurélien Giordanengo (Fra) Mondraker Factory Team 0:00:11.48  
18 Danny Hart (GBr) Giant Factory Team 0:00:11.65  
19 Marc Beaumont (GBr) GT Bicycles 0:00:12.24  
20 Joris Bigoni (Fra) 0:00:12.44  
21 Florent Payet (Fra) Blackmountain Morewood United 0:00:13.95  
22 Maxime Remy (Fra) Suspension Center 0:00:14.30  
23 Matti Lehikoinen (Fin) Chain Reaction Cycles/Intense 0:00:14.49  
24 Thibaut Ruffin (Fra) Commencal Superiders 0:00:15.66  
25 Robin Wallner (Swe) Team Sunn Montgenevre 0:00:16.11  
26 Pierre Charles Georges (Fra) Solid Aclass Factory Team 0:00:16.21  
27 Joseph Smith (GBr) Kona 0:00:16.56  
28 Michael Hannah (Aus) GT Bicycles 0:00:17.04  
28 Rémi Thirion (Fra) Team Sunn Montgenevre    
30 Duncan Riffle (USA) Giant Factory Team 0:00:17.11  
31 Matthew Simmonds (GBr) Chain Reaction Cycles/Intense 0:00:17.16  
32 Ruaridh Cunningham (GBr) Chain Reaction Cycles/Intense 0:00:17.48  
33 Filip Polc (Svk) MS Evil Racing 0:00:17.69  
34 Joshua Button (Aus) Kona 0:00:18.18  
35 Markus Pekoll (Aut) Solid Aclass Factory Team 0:00:18.31  
36 Julien Camellini (Fra) Chain Reaction Cycles/Intense 0:00:18.44  
37 Antonio Ferreiro Pajuelo (Spa) XMS Racing Squad 0:00:18.55  
38 Mickael Pascal (Fra) 0:00:18.62  
39 Nejc Rutar (Slo) MBK Orbea 0:00:19.19  
40 Thomas Braithwaite (GBr) 0:00:19.23  
41 Harry Molloy (GBr) 0:00:19.84  
42 George Brannigan* (NZl) Ancillotti Doganaccia Racing Team 0:00:20.21  
43 Harry Heath (GBr) 0:00:20.33  
44 Bernard Kerr (GBr) Norco World Team 0:00:20.41  
45 Jack Reading (GBr) 0:00:20.83  
46 Kyle Strait (USA) 0:00:20.91  
47 Oliver Burton (GBr) 0:00:21.07  
48 Richard Thomas (GBr) 0:00:21.62  
49 Joe Barnes (GBr) 0:00:22.03  
50 Emanuel Pombo (Por) 0:00:22.22  
51 Ben Cathro (GBr) 0:00:22.38  
52 Matej Charvat (Cze) K.T.R. Racing Team 0:00:22.43  
53 Kim Petersson (Swe) 0:00:22.56  
54 Brook Macdonald (NZl) MS Evil Racing 0:00:22.61  
55 Nico Vink (Bel) 0:00:22.73  
56 Scott Mears (GBr) 0:00:23.06  
57 Boris Tetzlaff (Aut) Ghost A.T.G. Pro Team 0:00:23.29  
58 Benny Strasser (Ger) 0:00:23.30  
59 Marco Milivinti (Ita) Team Cingolani - Protone 0:00:24.13  
60 Nathan Rankin (NZl) Kenda-Playbiker 0:00:24.30  
61 Adam Vagner (Cze) 0:00:24.37  
62 Lars Peyer (Swi) Suspension Center 0:00:24.49  
63 Andrew Neethling (RSA) Trek World Racing 0:00:24.56  
64 Olivier Nicole (Fra) 0:00:24.88  
65 Matthew Scoles (NZl) Team Cingolani - Protone 0:00:24.91  
66 Wyn Masters (NZl) Kenda-Playbiker 0:00:24.97  
67 Jan Javornik (Svk) 0:00:24.99  
68 Romain Paulhan (Fra) 0:00:25.07  
69 Marcus Klausmann (Ger) Ghost A.T.G. Pro Team 0:00:25.16  
70 Chris Kovarik (Aus) Chain Reaction Cycles/Intense 0:00:25.34  
71 Marco Bugnone (Ita) Argentina Bike Gravity Team 0:00:25.60  
72 Mitchell Delfs (Aus) 0:00:25.81  
73 Mark Scott* (GBr) 0:00:26.06  
74 Troy Brosnan* (Aus) Monster Energy / Specialized / Mad Catz 0:00:26.67  
75 Sam Dale (GBr) 0:00:26.87  
76 Shaun O'connor (Aus) Kenda-Playbiker 0:00:27.34  
77 Florian Arthus (Fra) 0:00:27.38  
78 Ludovic May (Swi) 0:00:27.89  
79 Emyr Davies (GBr) 0:00:28.22  
80 Curtis Keene (USA) 0:00:28.64  
81 Carlo Gambirasio (Ita) Surfing Shop 0:00:28.70  
82 Erik Irmisch (Ger) 0:00:28.83  
83 Vlastimil Hyncica (Cze) 0:00:28.88  
84 Niklas Wallner (Swe) 0:00:28.93  
85 Fabien Cousinie (Fra) Blackmountain Morewood United 0:00:29.06  
86 Alex Bond (GBr) 0:00:29.72  
87 Cédric Gracia (Fra) 0:00:29.79  
88 Dan Atherton (GBr) Commencal 0:00:29.80  
89 Dominik Gspan (Swi) 0:00:29.94  
90 Billy Caroli (Swi) 0:00:30.05  
91 Charly Di Pasquale (Fra) 0:00:30.21  
92 Will Rischbieth (Aus) 0:00:30.31  
93 Pasqual Canals Flix (Spa) XMS Racing Squad 0:00:30.45  
94 Miran Vauh (Slo) 0:00:30.87  
95 Esteban Deronzier (Fra) Morzine-Avoriaz/Haute-Savoie 0:00:31.40  
96 Dennis Dertell (Swe) 0:00:31.55  
97 Cyrille Kurtz (Fra) Team Lac Blanc Massif Des Vosges 0:00:31.61  
98 Claudio Cozzi (Ita) Team Dayco 0:00:31.96  
99 Roman Roschi (Swi) 0:00:32.43  
100 Adam Brayton (GBr) 0:00:32.51  
101 Aaron Gwin (USA) Yeti Fox Shox Factory Race Team 0:00:32.91  
102 Marcus Fairbanks* (Aus) 0:00:33.44  
103 Patrick Thome (Fra) Team Sport Bike 0:00:33.55  
104 Antoine Badouard (Fra) 0:00:33.91  
105 Arthur Racaud* (Fra) US Cagnes VTT 0:00:34.07  
106 Maximilian Bender (Ger) 0:00:35.22  
107 Martin Mikulenka (Cze) 0:00:35.50  
108 Kristjan Vrecek (Slo) Unior Tools Team 0:00:35.51  
109 Simon Cardon (Fra) Ryde-Racing 0:00:36.33  
110 Brad Mather* (GBr) 0:00:36.42  
111 Maciej Jodko (Pol) 0:00:37.14  
112 Mathieu Gallean (Fra) Ryde-Racing 0:00:37.69  
113 Petr Tresnak* (Cze) 0:00:37.83  
114 Renaud Smaniotto* (Fra) US Cagnes VTT 0:00:38.21  
115 Claudio Loureiro (Por) 0:00:38.31  
116 Thomas Jeandin (Swi) 0:00:38.47  
117 Arran Gannicott* (GBr) 0:00:38.55  
118 Gareth Brewin (GBr) 2Stage Factory 0:00:38.62  
119 James Shepherd* (Aus) 0:00:38.66  
120 Matus Paulovic (Svk) 0:00:39.53  
121 Richard Marini (Fra) US Cagnes VTT 0:00:39.57  
122 Ziga Pandur (Slo) Unior Tools Team 0:00:39.62  
123 Lukas Ucen (Svk) 0:00:39.65  
124 Tomas Liska* (Svk) 0:00:39.79  
125 Sam Flockhart* (GBr) Lapierre International 0:00:39.89  
126 Jan Cestnik (Slo) Unior Tools Team 0:00:39.92  
127 Jorge Aguin Castro (Spa) 0:00:39.93  
128 Arkadiusz Perin (Pol) 0:00:39.99  
129 Richard Leacock (NZl) 0:00:40.10  
130 Laurie Dinham (Aus) Suspension Center 0:00:40.75  
131 Joey Schusler (USA) Yeti Fox Shox Factory Race Team 0:00:41.43  
132 Freddie King (NZl) 0:00:41.76  
132 Marius Paccolat* (Swi)    
134 Kristof Lenssens (Bel) 0:00:42.61  
135 Rick Balbierer (Ger) 0:00:42.84  
136 Arthur Parret* (Fra) Team Sport Bike 0:00:42.85  
137 Zakarias Blom Johansen* (Nor) 0:00:42.88  
138 Nick Beer (Swi) Scott 11 0:00:42.89  
139 Thomas Zanone* (Fra) Team Sport Bike 0:00:44.53  
140 Ludovic Oget* (Fra) Ryde-Racing 0:00:44.55  
141 Mattia Arduino (Ita) Argentina Bike Gravity Team 0:00:44.88  
142 Julien Piccolo* (Fra) 0:00:45.33  
143 Deon Baker (Aus) 0:00:45.37  
143 Bertrand Gilles (Bel)    
145 Ales Virtic* (Slo) 0:00:45.53  
146 Faustin Figaret* (Fra) Team Sport Bike 0:00:45.58  
147 Geoffrey Cholley* (Fra) Team Lac Blanc Massif Des Vosges 0:00:46.13  
148 Lutz Weber* (Swi) 0:00:46.18  
149 Krisztian Halasz (Hun) 0:00:46.21  
150 Oscar Harnstrom (Swe) 0:00:47.02  
151 Tom Deacon (GBr) 0:00:47.52  
152 Daniel Pombo (Por) 0:00:48.09  
153 Falco Ruppert (Ger) 0:00:48.38  
154 Anthony Roumeas* (Fra) Team Sport Bike 0:00:48.83  
155 Matej Drnovsek (Slo) 0:00:49.62  
156 Luciano Worl (USA) 0:00:49.94  
157 Manuel Gruber* (Aut) 0:00:51.50  
158 Matej Laktis (Svk) 0:00:52.37  
159 Logan Binggeli (USA) 0:00:52.40  
160 Martin Frei (Swi) 0:00:52.57  
161 Espen Johnsen (Nor) 0:00:54.95  
162 Bostjan Volf (Slo) 0:00:55.53  
163 Pavel Cep (Cze) 0:00:55.64  
164 Tomasz Jezierski (Pol) 0:00:56.27  
165 Mario Sieder (Aut) Solid Aclass Factory Team 0:00:56.97  
166 Philipp Bünnemann* (Ger) 0:00:58.93  
167 Tomas Weiss* (Cze) 0:00:59.59  
168 William Luneau* (Fra) US Cagnes VTT 0:00:59.67  
169 Freddy Hunziker* (Swi) Scott 11 0:00:59.88  
170 Jörg Neuhart (Aut) 0:01:00.65  
171 Blaz Hölcl* (Slo) 0:01:00.77  
172 Tanguy Boucherot* (Fra) US Cagnes VTT 0:01:01.70  
173 Evan Turpen (USA) 0:01:01.84  
174 Santo Tessari (Cro) 0:01:02.27  
175 Petr Matyas* (Cze) 0:01:02.61  
176 Florian Wilhelm (Aut) 0:01:02.86  
177 Zan Fojkar* (Slo) 0:01:02.92  
178 Rudiger Jahnel (Aut) 0:01:05.52  
178 Alex Powell* (GBr)    
180 Marco Fidalgo (Por) 0:01:07.90  
181 Matus Korytko (Svk) 0:01:08.48  
182 Rémi Charrier (Fra) 0:01:09.02  
182 Ales Hrebik (Svk)    
184 Lewis Buchanan* (GBr) 0:01:09.24  
185 Janick Lieberherr (Swi) 0:01:11.25  
186 Aleksandar Oresnik (Cro) 0:01:13.46  
187 David Schmied (Ger) 0:01:13.49  
188 Petr Mach* (Cze) 0:01:14.62  
189 Noah Grossman (Ger) 0:01:15.52  
190 Attila Liszi* (Hun) 0:01:15.90  
191 Andreas Schafer (Swi) 0:01:16.27  
192 Vedran Kaldi (Cro) 0:01:19.08  
193 Berislav Topol (Cro) 0:01:19.13  
194 Andraz Jersin (Slo) 0:01:19.14  
195 Scharfetter Benjamin (Aut) 0:01:20.87  
196 Claudio Perotti* (Ita) 0:01:21.60  
197 Martin Palko (Svk) 0:01:21.85  
198 Dominik Kvapil* (Cze) 0:01:22.77  
199 Marek Petelik* (Cze) 0:01:24.28  
200 Ivan Oulego Moreno (Spa) 0:01:24.77  
201 Albert Barilaro Caparros (And) 0:01:27.51  
202 Emanuel Humar (Slo) 0:01:31.68  
203 Peter Mihok (Svk) 0:01:37.51  
204 Leopold Köllner* (Aut) 0:01:38.92  
205 Benjamin Oluoch (Ger) 0:01:40.61  
206 Michael Schustereder* (Aut) 0:01:47.09  
207 Krasimir Naidenov (Bul) 0:02:01.81  
208 Marco Perardi* (Ita) 0:02:32.22  
209 Gergely Veres (Hun) 0:02:34.01  
210 Robert Nagl (Aut) 0:02:41.06  
211 Konstantinos Andriotis (Gre) 0:02:44.53  
212 Mitch Ropelato* (USA) 0:03:05.98  
213 Pietro Caire* (Ita) 0:03:51.57  
214 Gernot Ruppert (Ger) 0:03:53.15  
215 Mathias Haas (Aut) 0:05:35.95  
216 Ivan Serafimov (Bul) 0:07:26.13  
DNF Alexander Kangas (Swe)    
DNF Mads Weidemann (Den)    
DNF Lorenzo Suding (Ita)    
DNF Zan Jurca (Slo) Unior Tools Team    
DNF Hiroshi Ato (Jpn)    
DNF Jed Rooney* (NZl)    
DNF David Axelsson (Swe)    
DNF Kevin Setzer (Ger)    
DSQ Basil Weber* (Swi)    
DNS Aari Barrett (NZl)    
DNS Marcel Beer (Swi)    
DNS Andreas Sieber (Ger)    
DNS Xavier Simo Cervera (Spa)    
DNS Rhys Atkinson (Aus)    
DNS Tadej Humar (Slo)    
DNS Félix Groizard (Fra)    
DNS Mario Reinbacher (Aut)    
DNS Tim Hammar (Swe)    
DNS Rajmund Lukacs (Hun)    
DNS Romain Contreres* (Fra)    
DNS Mahdi Mirzahosseini (IRI)    
DNS Daniel Lavis* (Aus)    
DNS Greg Williamson* (GBr)    
DNS Milos Gregorovic (Svk)    
DNS Benjamin Ayling (Aus)