Soto and Stirnemann qualify fastest for Windham World Cup

World Cup action gets underway in New York

Results

Elite men eliminator qualifying
#Rider Name (Country) TeamResult
1Catriel Andres Soto (Arg) MMR Bikes Pro Team0:01:33 
2Fabrice Mels* (Bel) Salcano Alanya0:00:00 
3Daniel Federspiel (Aut) Ötztal Scott Racing Team0:00:01 
4Jeroen Van Eck* (Ned) MPL Specialized MTB Team0:00:02 
5Leandre Bouchard* (Can)0:00:04 
6Andri Frischknecht* (Swi) Scott-Odlo MTB Racing Team0:00:05 
7Marcel Wildhaber (Swi) Scott-Odlo MTB Racing Team0:00:06 
8Patricio Maximiliano Farias Diaz (Chi)0:00:06 
9Simon Gegenheimer (Ger)0:00:07 
10Christian Helmig (Lux)0:00:07 
11Ismael Ventura Sanchez (Spa)0:00:07 
12Simon Scheiber (Aut) Ötztal Scott Racing Team0:00:08 
13Sepp Freiburghaus (Swi)0:00:08 
14Emil Lindgren (Swe) Giant Pro XC Team0:00:09 
15Michal Lami (Svk)0:00:09 
16Frantisek Lami* (Svk)0:00:09 
17Gregor Raggl* (Aut) Ötztal Scott Racing Team0:00:09 
18Cole Oberman (USA)0:00:09 
19Samuel Tremblay* (Can)0:00:10 
20Steffen Thum (Ger)0:00:10 
21Paul Van Der Ploeg (Aus)0:00:11 
22Dario Alejandro Gasco (Arg)0:00:12 
23Adrian Retief (NZl)0:00:12 
24Christian Pfäffle* (Ger)0:00:13 
25Casey Williams* (USA)0:00:13 
26Luciano Caraccioli (Arg)0:00:15 
27Andrew Watson (Can)0:00:15 
28Alexandre Vialle* (Can)0:00:18 
29Patricio Andres Campbell Vilches (Chi)0:00:19 
Elite women eliminator qualifying
#Rider Name (Country) TeamResult
1Kathrin Stirnemann (Swi) Sabine Spitz Haibike Pro Team0:01:51 
2Jenny Rissveds* (Swe) Scott-Odlo MTB Racing Team0:00:02 
3Kate Courtney* (USA) Specialized Racing XC0:00:03 
4Andreane Lanthier-Nadeau* (Can)0:00:03 
5Lisa Mitterbauer* (Aut) Feenstra Felt Pb Kenda Bike Team0:00:06 
6Ingrid Boe Jacobsen* (Nor) Sepura XC Superior0:00:06 
7Chloe Woodruff (USA)0:00:07 
8Katerina Nash (Cze) Luna Pro Team0:00:08 
9Cindy Montambault (Can)0:00:10 
10Helen Grobert* (Ger) Focus XC Team0:00:10 
11Andréanne Pichette (Can)0:00:11 
12Catherine Fleury* (Can)0:00:14 
13Maghalie Rochette* (Can) Luna Pro Team0:00:14 
14Karlee Gendron (Can)0:00:15 
15Janka Keseg Stevkova (Svk)0:00:16 
16Rachel Pageau* (Can)0:00:19 
17Cayley Brooks* (Can)0:00:20 
18Mandy Dreyer (Can)0:00:23 
19Frida Helena Ronning* (Nor) Merida Ntg0:00:25 
20Laura Valentina Abril Restrepo (Col)0:00:46 
DNSJovana Crnogorac* (Srb) Salcano Alanya  
DNSLea Davison (USA) Specialized Racing XC  
Back to top