Graves qualifies as fastest man in four cross

Beerten quickest among the women in qualifying

Full Results

Elite men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jared Graves (Aus) Yeti Fox Shox Factory Race Team0:00:54.904 
2Michal Prokop (Cze) Agang Racing0:00:01.186 
3Johannes Fischbach (Ger) Ghost A.T.G. Pro Team0:00:01.531 
4Joost Wichman (Ned) RSP 4 Cross Racing Team0:00:01.894 
5Fabien Cousinie (Fra) Blackmountain Morewood United0:00:02.044 
6Kamil Tatarkovic (Cze)0:00:02.078 
7Tomas Slavik (Cze) RSP 4 Cross Racing Team0:00:02.244 
8Quentin Derbier (Fra)0:00:02.339 
9Filip Polc (Svk) MS Evil Racing0:00:02.459 
10Cédric Gracia (Fra)0:00:02.901 
11Jakub Riha (Cze)0:00:03.966 
12Matt Zdriluk (Can)0:00:04.281 
13Blake Carney (USA)0:00:04.398 
14Randal Huntington (Aus)0:00:04.428 
15Barry Nobles (USA)0:00:04.467 
16Nico Seidel (Ger)0:00:04.646 
17Michal Marosi (Cze) RSP 4 Cross Racing Team0:00:04.656 
18Jamas Stiber (USA)0:00:04.720 
19Carlos Mario Oquendo Zabala (Col)0:00:05.112 
20Cody Eichhorn (Aus)0:00:05.283 
21Daniel Franks (NZl)0:00:05.359 
22Lear Miller (USA)0:00:05.426 
23Ryan Hunt (Aus)0:00:05.837 
24Scott Roberts (GBr)0:00:05.953 
25Erik Nelson (USA)0:00:06.023 
26Roger Rinderknecht (Swi)0:00:06.185 
27Jurg Meijer (Ned) RSP 4 Cross Racing Team0:00:06.327 
28Harold Woolnough (Can)0:00:06.393 
29Hannes Slavik (Aut) RC Alpine Commencal Austria0:00:06.726 
30Petr Hanák (Cze)0:00:06.842 
31William Evans (GBr)0:00:06.974 
32Scott Beaumont (GBr) Rocky Mountain Uk0:00:07.189 
33David Roberts (GBr)0:00:07.344 
34David Habicht (Aus)0:00:07.392 
35Matej Stapic (Slo)0:00:07.554 
36Camilo Andres Sanchez Paez (Col)0:00:07.651 
37Felix Beckeman (Swe)0:00:07.703 
38Drew Pautler (Can)0:00:07.903 
39Petr Muhlhans (Cze)0:00:08.079 
40Kye Walstrom (Can)0:00:08.473 
41Will Longden (GBr)0:00:09.329 
42Benoit Rioux (Can)0:00:10.441 
43Brandon Cassell (Can)0:00:11.493 
44John Hewitt (GBr)0:00:13.234 
45David Flynn (USA)0:00:13.664 
46Adrian Weiss (Swi) Scott 110:00:20.972 
47Thomas Tokarczyk (USA)0:00:23.206 
48Patricio Jose Mercado Gomez (Col)0:00:24.445 
49Richard Levinson (Aus)0:00:31.115 
50Jarrod Jakubiak (USA)0:00:34.688 
Elite women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Anneke Beerten (Ned) Suspension Center0:01:04.619 
2Anita Molcik (Aut)0:00:00.279 
3Fionn Griffiths (GBr) NoRCo World Team0:00:00.739 
4Katy Curd (GBr)0:00:03.718 
5Jana Horakova (Cze)0:00:04.878 
6Romana Labounkova (Cze)0:00:05.445 
7Steffi Marth (Ger)0:00:05.750 
8Angelika Hohenwarter (Aut)0:00:07.032 
9Sarsha Huntington (Aus)0:00:07.391 
10Joanna Petterson (RSA)0:00:08.129 
11Caroline Buchanan (Aus)0:00:10.547 
12Lucia Oetjen (Swi) Thoemus Racing Team0:00:11.081 
13Anne Laplante (Can)0:00:11.133 
14Neza Knez (Slo) Unior Tools Team0:00:13.016 
DNSEmmeline Ragot (Fra) Suspension Center  
DNSKatelyn Parhiala (USA)  
Back to top