TechPowered By

More tech

MTB World Cup Cross Country #4 & Eliminator #3 - Albstadt 2014

Date range:
May 30 - June 1

June 01, Under 23 men cross country:

Sarrou wins under 23 men's World Cup in Albstadt

By:
Cycling News
Published:
June 01, 2014, 12:39 BST,
Updated:
June 01, 2014, 12:39 BST

French rider defends World Cup overall lead

Jordan Sarrou (BH-Suntour-KMC) and Victor Koretzky (BH-Suntour-KMC)

Jordan Sarrou (BH-Suntour-KMC) and Victor Koretzky (BH-Suntour-KMC)

view thumbnail gallery

Results

Under 23 men cross country
# Rider Name (Country) Team Result
1 Jordan Sarrou (Fra) BH-Suntour-Kmc 1:20:39  
2 Michiel Van Der Heijden (Ned) Giant Pro XC Team 0:00:23  
3 Howard Grotts (USA) Specialized Racing XC 0:00:36  
4 Pablo Rodriguez Guede (Spa) MMR Bikes Pro Team 0:01:27  
5 Victor Koretzky (Fra) BH-Suntour-Kmc 0:02:02  
6 Leandre Bouchard (Can) 0:02:18  
7 Bart De Vocht (Bel) Goeman Scott Cycling Team Vzw 0:02:22  
8 Andri Frischknecht (Swi) Scott-Odlo Mtb Racing Team 0:02:30  
9 Didier Bats (Bel) Goeman Scott Cycling Team Vzw 0:02:42  
10 Bartlomiej Wawak (Pol) Jbg - 2 Professional Mtb Team 0:02:59  
11 Julien Trarieux (Fra) Bridgestone Anchor Cycling Team 0:03:05  
12 Marvin Gruget (Fra) Look - Beaumes De Venise 0:03:18  
13 Titouan Carod (Fra) Scott - La Clusaz    
14 Raphael Gay (Fra) Creuse Oxygene Scott 0:03:26  
15 Anton Cooper (NZl) Cannondale Factory Racing 0:03:48  
16 Jan Vastl (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior Mtb Team 0:03:59  
17 Christian Pfäffle (Ger) 0:04:32  
18 Samuel Gaze (NZl) 0:04:38  
19 Mitchell Bailey (Can) 0:04:41  
20 Julian Schelb (Ger) Multivan Merida Biking Team 0:04:49  
21 Steven James (GBr) 0:05:19  
22 Arnis Petersons (Lat) 0:05:28  
23 Jeremy Martin (Can) 0:05:30  
24 Ben Zwiehoff (Ger) 0:05:51  
25 Robbert De Nijs (Ned) Mpl Specialized Mtb Team 0:05:56  
26 James Reid (RSA) 0:05:57  
27 Sondre Kristiansen (Nor) 0:06:17  
28 Cameron Ivory (Aus) 0:06:20  
29 Thijs Zuurbier (Ned) Feenstra Felt Pb Kenda Bike Team 0:06:28  
30 Gonçalo Duarte Amado (Por) 0:06:29  
31 Quinten Hermans (Bel) 0:06:35  
32 Gioele Bertolini (Ita) Merida Italia Team    
33 Andrea Righettini (Ita) Focus XC Italy Team 0:06:45  
34 Martin Frey (Ger) 0:06:52  
35 Georg Egger (Ger) 0:07:13  
36 Michael Mayer (Aut) 0:07:21  
37 Pavel Skalicky (Cze) 0:07:25  
38 Michael Crosbie (Aus) 0:07:26  
39 Jozef Bebcak (Svk) 0:07:27  
40 Louis Wolf (Ger) 0:07:30  
41 Iain Paton (GBr) 0:07:37  
42 Frantisek Lami (Svk) 0:07:44  
43 Antoine Caron (Can) 0:07:45  
44 Sebastian Carstensen Fini (Den)    
45 Tomas Paprstka (Cze) Remerx-Merida Team Kolin 0:07:59  
46 Antoine Bouqueret (Fra) Scott - La Clusaz 0:08:10  
47 Max Foidl (Aut) 0:08:11  
48 Aaron Beck (Ger)    
49 Maximilian Vieider (Ita) 0:08:18  
50 Marcel Guerrini (Swi) Focus XC Team 0:08:22  
51 Louis Bendixen (Den) 0:08:28  
52 Martin Stosek (Cze) Sram Rubena Trek 0:08:32  
53 Lorenzo Samparisi (Ita) Merida Italia Team 0:08:33  
54 Scott Bowden (Aus)    
55 Nicolas Sessler (Bra) Ktm Houffalize Team 0:08:47  
56 Daan Soete (Bel) 0:08:51  
57 Florian Chenaux (Swi) 0:08:53  
58 Travis Walker (RSA) Kargo Pro Mtb Team 0:08:59  
59 Arnaud Cannau (Fra) 0:09:09  
60 José Pedro Dias (Por) 0:09:27  
61 Fabian Paumann (Swi) 0:09:32  
62 Fabrice Mels (Bel) Salcano Alanya 0:09:56  
63 Kenta Gallagher (GBr) Betch.Nl Superior Brentjens Mtb Racing Team 0:10:56  
64 Kjell Van Den Boogert (Ned) Mpl Specialized Mtb Team 0:11:07  
-1lap Krystof Bogar (Cze) Betch.Nl Superior Brentjens Mtb Racing Team    
-1lap Steven Noble (Can)    
-1lap Simon Vitzthum (Swi)    
-1lap Peter Disera (Can)    
-1lap Xinyang Liu (Chn)    
-1lap Johannes Bläsi (Ger)    
-1lap Andrin Beeli (Swi)    
-1lap Gregor Raggl (Aut) Ötztal Scott Racing Team    
-1lap Sven Strähle (Ger)    
-1lap Peteris Janevics (Lat) Dpa    
-1lap Ulisse Fieschi (Swi) Fischer-BMC    
-1lap Maciej Jeziorski (Pol) Sante-Bsa Whistle Team    
-1lap Denis Fumarola (Ita) Tropix-Frm    
-1lap Michael Thompson (GBr)    
-1lap Elias Hagspiel (Aut) Genesis Mountainbike Racing Team    
-1lap Dylan Rebello (RSA)    
-1lap Romain Boutet (Fra) Creuse Oxygene Scott    
-2laps Evan Mcneely (Can)    
-2laps Christopher Platt (Ger)    
-2laps Niels Rasmussen (Den)    
-2laps Fabian Costa (Aut)    
-2laps Stefano Bollardini (Ita) Titici Lgl International Team    
-2laps Philipp Hediger (Swi) Fischer-BMC    
-2laps Nicolas Fischer (Swi) Jb Felt Team    
-2laps Philipp Bertsch (Ger)    
-2laps Federico Barri (Ita) Titici Lgl International Team    
-2laps Tymur Rusiia (Ukr) Isd Mtb Team    
-2laps Patrick Lüthi (Swi)    
-2laps Nazaerbieke Bieken (Chn)    
-2laps Ludek Seller (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior Mtb Team    
-2laps Philipp Wetzelberger (Aut)    
-2laps Jakob Hartmann (Ger)    
-2laps Oleksiy Zavolokin (Ukr)    
-2laps Ruslan Boredskiy (Rus)    
-2laps Gosse Van Der Meer (Ned) Feenstra Felt Pb Kenda Bike Team    
-2laps Joel Koller (Swi)    
-2laps Craig Oliver (NZl)    
-2laps Mattia Setti (Ita) Merida Italia Team    
-2laps Adria Noguera Soldevila (Spa)    
-2laps Toki Sawada (Jpn) Bridgestone Anchor Cycling Team    
-2laps Casey Williams (USA)    
-2laps Sam Weber (USA)    
-2laps Maximilian Maier (Ger)    
-3laps Pieter Geluykens (Bel) Team Merida Wallonie Mtb    
-3laps Guy Niv (Isr)    
-3laps Patryk Adamkiewicz (Pol) Sante-Bsa Whistle Team    
-3laps Sepp Kuss (USA)    
-3laps Romain Bannwart (Swi)    
-3laps Bengareth Roff (GBr) Orange Monkey Pro Team    
-3laps Gerard Alvarez Ortega (Spa)    
-3laps Isak Unal (Tur)    
-3laps Roy Beukers (Ned) Feenstra Felt Pb Kenda Bike Team    
-3laps Jodok Salzmann (Aut)    
-3laps Yoshiki Yamada (Jpn)    
-3laps Callem Riley (GBr) Giant Dealerteams    
-4laps Vladislav Maksimov (Rus) Format-Udmurtia    
-4laps Lukas Kaufmann (Aut) Genesis Mountainbike Racing Team    
-4laps Tim Wilkins (RSA)    
-4laps Raivis Sarkans (Lat)    
-4laps Aleksander Stafilov (Rus)    
-4laps Sebastian Jayne (Aus)    
-4laps Lukasz Szymczuk (Pol)    
-5laps Artem Alexsandrov (Rus)    
-5laps William Mokgopo (RSA)    
-5laps Sergey Kovalchuk (Kaz)    
DNF Stefano Valdrighi (Ita) Merida Italia Team    
DNF Lars Forster (Swi)    
DNF Kevin Panhuyzen (Bel) Trek-Kmc Trade Team    
DNF Daniel Voitl (Ger)    
DNF Luiz Cocuzzi (Bra)    
DNF Keegan Swenson (USA) Cannondale Factory Racing    
DNF Stefan Peter (Swi) Wheeler - Ixs Team    
DNF Lukas Baum (Ger)    
DNF Grant Ferguson (GBr) Betch.Nl Superior Brentjens Mtb Racing Team    
DNF Galym Akhmetov (Kaz)    
DNF Lehvi Braam (Ned)    
DNF Ryan Geiger (USA) Tropix-Frm    
DNS Ronny Koller (Swi) Jb Felt Team    
DNS Simon Schilli (Ger)    
Under 23 men cross country World Cup standings after four rounds
# Rider Name (Country) Team Result
1 Jordan Sarrou (Fra) BH-Suntour-Kmc 320  pts
2 Michiel Van Der Heijden (Ned) Giant Pro XC Team 290  
3 Victor Koretzky (Fra) BH-Suntour-Kmc 215  
4 Pablo Rodriguez Guede (Spa) MMR Bikes Pro Team 145  
5 Samuel Gaze (NZl) 103  
6 Julien Trarieux (Fra) Bridgestone Anchor Cycling Team 100  
7 Howard Grotts (USA) Specialized Racing XC 87  
8 Grant Ferguson (GBr) Betch.Nl Superior Brentjens Mtb Racing Team 84  
9 Leandre Bouchard (Can) 75  
10 James Reid (RSA) 72  
11 Andri Frischknecht (Swi) Scott-Odlo Mtb Racing Team 65  
12 Anton Cooper (NZl) Cannondale Factory Racing 62  
13 Bart De Vocht (Bel) Goeman Scott Cycling Team Vzw 60  
14 Julian Schelb (Ger) Multivan Merida Biking Team 55  
15 Jeff Luyten (Bel) Versluys Team 50  
16 Cameron Ivory (Aus) 47  
17 Gregor Raggl (Aut) Ötztal Scott Racing Team 32  
18 Jan Vastl (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior Mtb Team 31  
19 Titouan Carod (Fra) Scott - La Clusaz 30  
20 Keegan Swenson (USA) Cannondale Factory Racing 27  
21 Michael Crosbie (Aus) 25  
22 Didier Bats (Bel) Goeman Scott Cycling Team Vzw 24  
23 Bartlomiej Wawak (Pol) Jbg - 2 Professional Mtb Team 22  
24 Craig Oliver (NZl) 22  
25 Chris Hamilton (Aus) 20  
26 Marvin Gruget (Fra) Look - Beaumes De Venise 18  
27 Kevin Panhuyzen (Bel) Trek-Kmc Trade Team 18  
28 Peteris Janevics (Lat) Dpa 16  
29 Raphael Gay (Fra) Creuse Oxygene Scott 15  
30 Tasman Nankervis (Aus) 14  
31 Martin Frey (Ger) 14  
32 Ben Forbes (Aus) 14  
33 Iain Paton (GBr) 13  
34 Florian Chenaux (Swi) 12  
35 Scott Bowden (Aus) 12  
36 Blake Polverino (Aus) 10  
37 Christian Pfäffle (Ger) 9  
38 Russell Nankervis (Aus) 9  
39 Toki Sawada (Jpn) Bridgestone Anchor Cycling Team 9  
40 Kenta Gallagher (GBr) Betch.Nl Superior Brentjens Mtb Racing Team 8  
41 Ben Zwiehoff (Ger) 8  
42 Jeremy Martin (Can) 8  
43 Mitchell Bailey (Can) 7  
44 Sondre Kristiansen (Nor) 7  
45 Arno Du Toit (RSA) 7  
46 Ethan Kelly (Aus) 6  
47 Steven James (GBr) 5  
48 Edvard Vea Iversen (Nor) Team Lillehammer Powered By Sport1 & Scott 5  
49 Arnis Petersons (Lat) 4  
50 Brett Stokman (NZl) 4  
51 Gert Heyns (RSA) 4  
52 Mathew Waghorn (NZl) 3  
53 Ulisse Fieschi (Swi) Fischer-BMC 3  
54 Evan Mcneely (Can) 2  
55 Alexander Meyland (Aus) 2  
56 Robbert De Nijs (Ned) Mpl Specialized Mtb Team 1  
57 Kyle Ward (Aus) 1  
58 Krystof Bogar (Cze) Betch.Nl Superior Brentjens Mtb Racing Team 1