TechPowered By

More tech

MTB World Cup Cross Country #4 & Eliminator #3 - Albstadt 2014

Date range:
May 30 - June 1

May 31, Junior men cross country:

Andreassen wins junior men's cross country in Albstadt

By:
Cycling News
Published:
May 31, 2014, 23:35 BST,
Updated:
June 01, 2014, 12:21 BST

Schwarzbauer takes second ahead of Pigeon in third

Simon Andreassen (Denmark) wins the junior men's crosss country in Albstadt

Simon Andreassen (Denmark) wins the junior men's crosss country in Albstadt

view thumbnail gallery

Results

Junior men cross country
# Rider Name (Country) Team Result
1 Simon Andreassen (Den) Denmark 0:59:04  
2 Luca Schwarzbauer (Ger) Germany 0:00:19  
3 Hugo Pigeon (Fra) France 0:01:11  
4 Hugo Briatta (Fra) Creuse Oxygene Scott 0:01:50  
5 Wout Alleman (Bel) Belgium 0:02:05  
6 Robin Hofmann (Ger) Germany 0:02:10  
7 Milan Vader (Ned) Netherlands 0:02:15  
8 Anders Bregnhoj (Den) Denmark 0:02:27  
9 Tobias Eise (Ger) Germany 0:02:34  
10 Neilson Powless (USA) United States Of America 0:02:42  
11 Antoine Philipp (Fra) France 0:02:45  
12 Reece Tucknott (Aus) Australia 0:03:21  
13 Thibault Daniel (Fra) France 0:03:36  
14 Filippo Colombo (Swi) Switzerland 0:03:41  
15 Felix Ritzinger (Aut) Austria 0:03:46  
16 Jan Rajchart (Cze) Czech Republic 0:03:55  
17 Lucas Dubau (Fra) Scott - La Clusaz 0:04:04  
18 Roman Lehky (Cze) Czech Republic 0:04:07  
19 Marc Andre Fortier (Can) Canada 0:04:16  
20 Javier Jimenez Pascual (Spa) Spain 0:04:22  
21 Kenneth Coomans (Bel) Belgium 0:04:33  
22 Lukas Walde (Ger) Germany 0:04:36  
23 Pierre De Froidmont (Bel) Belgium 0:05:00  
24 Alessandro Naspi (Ita) Merida Italia Team 0:05:03  
25 Neilo Perrin Ganier (Fra) Focus Rotor Coaching-System 0:05:14  
26 Joshua Dubau (Fra) France 0:05:19  
27 Ben Oliver (NZl) New-Zealand 0:05:25  
28 Felix Smalley (Aus) Australia 0:05:34  
29 Dylan Kerfoot-Robson (GBr) Great Britain 0:05:35  
30 Noah Bloechlinger (Swi) Switzerland 0:05:36  
31 Nick Van Pol (Bel) Belgium 0:05:45  
32 Gareth Cannon (NZl) New-Zealand 0:05:58  
33 Simon Schneller (Ger) Germany - B 0:06:02  
34 Anthony Zaragoza (Fra) France 0:06:08  
35 Moreno Pellizzon (Ita) Italy 0:06:12  
36 Niels Derveaux (Bel) Belgium 0:06:16  
37 Sean Bennett (USA) United States Of America 0:06:26  
38 Roel Van Der Stegen (Ned) Netherlands 0:06:34  
39 Michael Potter (Aus) Australia 0:06:36  
40 David Horvarth (Ger) Germany 0:06:39  
41 Sybrand Strauss (RSA) South Africa 0:06:42  
42 Leon Eisenkoll (Ger) Germany - B 0:06:48  
43 David Nordeman (Ned) Netherlands    
44 Stanislav Antonov (Rus) Format-Udmurtia 0:06:57  
45 Matej Prudek (Cze) Czech Republic 0:06:59  
46 Mike Hermann (Swi) Giant-Swiss-Team 0:07:01  
47 Luke Brame (Aus) Australia    
48 Thomas Craig (GBr) Great Britain 0:07:03  
49 Rok Naglic (Slo) Slovenia 0:07:04  
50 Jonas Lindberg (Den) Denmark 0:07:05  
51 Jack Compton (NZl) New-Zealand 0:07:13  
52 Simon Gourc (Fra) France 0:07:19  
53 Alessandro Saravalle (Ita) Italy 0:07:29  
54 Frazer Clacherty (GBr) Great Britain 0:07:35  
55 Vladislav Nyzytskyi (Ukr) Ukraine 0:07:38  
56 Manuel Zobrist (Swi) Fischer-Bmc 0:07:43  
57 Mitchell Greenway (Aus) Australia    
58 Cosmo Bloor (NZl) New-Zealand 0:07:47  
59 Ivan Filatov (Rus) Russian Federation 0:07:48  
60 Mark Mcguire (GBr) Great Britain 0:07:49  
61 Harry Johnstone (GBr) Great Britain 0:07:55  
62 Jeremias Buergin (Swi) Switzerland 0:07:57  
63 Felix Burke (Can) Canada 0:08:14  
64 Felix Belhumeur (Can) Canada 0:08:24  
65 Arsenty Vavilov (Rus) Russian Federation 0:08:26  
66 Josep Duran Reig (Spa) Spain 0:08:28  
67 Tobias Neuhaus (Swi) Switzerland 0:08:34  
68 Moritz Zoister (Aut) Austria 0:08:45  
69 Florian Roch (Fra) Look - Beaumes De Venise 0:08:50  
70 Louw Kriel (RSA) South Africa 0:08:56  
71 Jakub Zamrozniak (Pol) Poland    
72 Mikkel Juhler (Den) Denmark 0:09:06  
73 Rob Vanden Haesevelde (Bel) Goeman Scott Cycling Team Vzw 0:09:09  
74 Casey South (Swi) Switzerland 0:09:12  
75 Erick Eduardo Bruske (Bra) Brazil    
76 Luis Blattner (Ger) Germany - B 0:09:23  
77 Ivan Zolotarev (Rus) Russian Federation 0:09:27  
78 Marco Joubert (RSA) Kargo Pro MTB Team 0:09:33  
79 Wiebe Scholten (Ned) Netherlands 0:09:41  
80 Marton Dina (Hun) Hungary 0:10:21  
81 Florian Vidal (Fra) Look - Beaumes De Venise 0:10:36  
82 Raphael Krähemann (Swi) Switzerland 0:10:46  
83 Billy Harding (GBr) Orange Monkey Pro Team 0:11:09  
84 Adrian Siarka (Pol) Sante-Bsa Whistle Team 0:11:25  
-1lap Matthew Lombardi (RSA) South Africa    
-1lap Jayden Ward (Aus) Australia    
-1lap Yuval Korem (Isr) Israel    
-1lap Simone Strazzacappa (Ita) Pila Bike Planet    
-1lap Andreas Egger (Ger) Germany - B    
-1lap Moritz Bscherer (Aut) Austria    
-1lap Lukas Kobes (Cze) Czech Republic    
-1lap Toni Partheymuller (Ger) Germany - B    
-1lap Christian Svendsen (Den) Denmark    
-1lap Robin Wendelen (Bel) Goeman Scott Cycling Team Vzw    
-1lap Matej Berger (Slo) Slovenia    
-1lap Attila Erdelyi (Hun) Hungary    
-1lap Nikolay Melnikov (Rus) Russian Federation    
-1lap Filip Helta (Pol) Poland    
-1lap Lars Koch (Ger) Germany    
-1lap Nurgali Turebekov (Kaz) Kazakhstan    
-1lap David Ashby-Coventry (NZl) New-Zealand    
-1lap Max Ruckriegel (Ger) Germany - B    
-1lap Dominik Vrana (Cze) Czech Republic    
-1lap Philipp Handl (Aut) Austria    
-1lap Mateusz Banas (Pol) Poland    
-1lap Kirill Smirnov (Rus) Russian Federation    
-1lap Andries Baert (Bel) Belgium    
-1lap Aleksandar Roman (Srb) Serbia    
-1lap Lukasz Winiarski (Pol) Poland    
-1lap Lennart Fuglsang (Den) Denmark    
-1lap Vaclav Dolezal (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team    
-1lap Kevin Maderegger (Aut) Austria    
-1lap Alibek Alimzhan (Kaz) Kazakhstan    
-2laps Gal Sherf (Isr) Israel    
-2laps Pawel Chocholek (Pol) Poland    
-2laps Lukas Kunt (Cze) Remerx-Merida Team Kolin    
-2laps Davis Persevics (Lat) Latvia    
-2laps Armin Embacher (Aut) Austria    
-2laps Andrei Mares (Rom) Romania    
-2laps Evgen Laskin (Ukr) Ukraine    
-2laps Karlis Tone (Lat) Latvia    
-2laps Zachary Peterson (USA) United States Of America    
-3laps Krzysztof Bujalski (Pol) Poland    
DNF Alvaro Lobato (Spa) Spain    
DNF Ramon Lauener (Swi) Jb Felt Team