Commeyne cleans up on final stage

Overall win no joke for Wilmann

Results


  
1Davy Commeyne (Bel) Beveren 2000 - Quick Step3:47:33 
2Kévin Lalouette (Fra) Usste Austreberthe Pavily Barentin  
3Alexander Prishpetnyi (Rus) Team Primorskyi Dsp  
4Gaël Malacarne (Fra) Bretagne Schuller0:00:02 
5Dalivier Ospina (Col) Centre Mondial Du Cyclisme  
6Frederik Wilmann (Nor) Joker Bianchi0:00:04 
7Klaas Sys (Bel) Beveren 2000 - Quick Step0:00:24 
8Kévin Francillette (Fra) Vendee U  
9Maarten De Jonge (Ned) Beveren 2000 - Quick Step  
10Janek Tombak (Est) Cc Bourgas  
11Laurent Pichon (Fra) Équipe De Bretagne  
12Grégoire Le Calvez (Fra) Hennebont Cyclisme  
13Jim Aernouts (Bel) Bkcp Powerplus  
14Jeremy Burton (Bel) Lotto Bodysol Pcw  
15Vojtech Hacecky (Cze) Centre Mondial Du Cyclisme  
16Luca Schadlich (Ger) Thuringer Energie Team  
17Tim Declercq (Bel) Wc Soenens Yamadoo Germond  
18Alexandre Aulas (Fra) Équipe De France Militaire  
19Jeroen Hoorne (Bel) Wc Soenens Yamadoo Germond  
20Timofey Kritskiy (Rus) Katusha Continental  
21Gwénaël Teillet (Fra) Team U Nantes Atlantique  
22Darl Salomein (Bel) Beveren 2000 - Quick Step  
23Anton Samokhvalov (Rus) Team Primorskyi Dsp  
24Mart Van Blanken (Ned) Continental Cyclingteam Jo Piels  
25Alexei Smirnov (Rus) Team Primorskyi Dsp  
26Gwenaël Simon (Fra) Brest Iroise Cyclisme 2000  
27Kristian House (GBr) Rapha Condor  
28Lubomir Petrus (Cze) Bkcp Powerplus  
29Fabien Sidanner (Fra) Équipe De Bretagne  
30Jonathan Balbuena (Fra) Amical Vélo Club Aixois  
31Gabor Kasa (Srb) Centre Mondial Du Cyclisme  
32Daniel Teklehaimanot (Eri) Centre Mondial Du Cyclisme  
33Yannick Guyot (Fra) Super Sport 35 Acnc  
34Stanislav Starodubtsev (Rus) Katusha Continental  
35Dimitri Samokhvalov (Rus) Team Primorskyi Dsp  
36Masaru Fukuhara (Jpn) Team Bridegestone Anchor  
37Nicolas David (Fra) Côtes D’Armor Cyclisme  
38Fabien Schmidt (Fra) Côtes D’Armor Cyclisme  
39Ole Haavardsholm (Nor) Joker Bianchi  
40Evgeniy Popov (Rus) Katusha Continental  
41Andrey Solomennikov (Rus) Katusha Continental  
42Rikke Dijkxhoorn (Ned) Van Vliet-Ebh Elshof Continental Cycling Team  
43Petr Ignatenko (Rus) Katusha Continental  
44Delle Wallays (Bel) Beveren 2000 - Quick Step  
45Cyril Vincenti (Fra) Team U Nantes Atlantique  
46Dan Craven (Nam) Rapha Condor  
47Mathieu Halléguen (Fra) Côtes D’Armor Cyclisme0:00:32 
48Kess Heytens (Bel) Wc Soenens Yamadoo Germond  
49Christopher Newton (GBr) Rapha Condor  
50Lars Vierbergen (Ned) Van Vliet-Ebh Elshof Continental Cycling Team  
51Benoit Ebrard (Fra) Côtes D’Armor Cyclisme  
52Thom Van Dulmen (Ned) Continental Cyclingteam Jo Piels  
53Paul Poux (Fra) Mosaic Diffusion.Com  
54Hans Bloks (Ned) Continental Cyclingteam Jo Piels  
55Tom Copeland (GBr) Brest Iroise Cyclisme 2000  
56Lars Petter Nordhaug (Nor) Joker Bianchi  
57Vincent Ragot (Fra) Super Sport 35 Acnc  
58Martin Prazdnovski (Svk) Cc Bourgas  
59Thomas Op De Beeck (Bel) Beveren 2000 - Quick Step  
60Tom Southam (GBr) Rapha Condor  
61Yannick Ricordel (Fra) Team U Nantes Atlantique  
62Salva Vilchez (Fra) Équipe De Bretagne  
63Florent Barle (Fra) Amical Vélo Club Aixois  
64Nicolas Jouanno (Fra) Bretagne Schuller  
65Enric Lebars (Fra) Brest Iroise Cyclisme 2000  
66Laurent Le Gac (Fra) Brest Iroise Cyclisme 2000  
67Yohan Cauquil (Fra) Cc Bourgas  
68Éric Berthoux (Fra) Hennebont Cyclisme  
69Florian Harbig (Ger) Thuringer Energie Team  
70Gaylord Cumont (Fra) Usste Austreberthe Pavily Barentin  
71Darren Lapthorne (Aus) Rapha Condor  
72Julien Bérard (Fra) Chambéry Formation Ag2R  
73Arnaud Madec (Fra) Côtes D’Armor Cyclisme0:01:38 
74Maximilian May (Ger) Thuringer Energie Team  
75Johim Ariesen (Ned) Continental Cyclingteam Jo Piels0:02:25 
76Stéphane Bonsergent (Fra) Bretagne Schuller0:02:55 
77Mathieu Teychenne (Fra) Chambéry Formation Ag2R  
78korantin Péron (Fra) As Lanester 56  
79Jaco Venter (RSA) Centre Mondial Du Cyclisme  
80Jelle Posthuma (Ned) Continental Cyclingteam Jo Piels  
81Kenji Itami (Jpn) Team Bridegestone Anchor0:03:01 
82Tomasz Olejnik (Fra) Usste Austreberthe Pavily Barentin  
83Ferjeux Beauny (Fra) Équipe De France Militaire0:04:00 
84Stefan Vreugdenhil (Ned) Van Vliet-Ebh Elshof Continental Cycling Team  
85Tom Relou (Ned) Continental Cyclingteam Jo Piels  
86Noël Richet (Fra) Équipe De France Militaire0:04:49 
87Patrick Gretsch (Ger) Thuringer Energie Team0:05:10 
88Kévin Sadoudi (Fra) As Lanester 56  
89Simon Richardson (GBr) Rapha Condor  
90Mart Ojavee (Est) Cc Bourgas  
91Bastian Burgel (Ger) Thuringer Energie Team  
92Christophe Laborie (Fra) Super Sport 35 Acnc  
93Gwenolé Michel (Fra) As Lanester 560:07:28 
94Johan Lebon (Fra) Bretagne Schuller  
95Alexander Kristoff (Nor) Joker Bianchi  
96Thomas Damuseau (Fra) Chambéry Formation Ag2R  
97Sergey Nuzhonkov (Rus) Team Primorskyi Dsp  
98Karsten Heb (Ger) Thuringer Energie Team0:09:21 
DNFSylvain Cheval (Fra) Équipe De Bretagne  
DNFBenoit Poilvet (Fra) Équipe De Bretagne  
DNFWilfried Jaffrelot (Fra) Côtes D’Armor Cyclisme  
DNFAnthony Delaplace (Fra) Super Sport 35 Acnc  
DNFAnthony Fonseca (Fra) Super Sport 35 Acnc  
DNFCyrille Noël (Fra) Super Sport 35 Acnc  
DNFClément Mahé (Fra) Brest Iroise Cyclisme 2000  
DNFJérémy Loric (Fra) Hennebont Cyclisme  
DNFJonathan Mira (Fra) As Lanester 56  
DNFNacer Bouhanni (Fra) Équipe De France Militaire  
DNFBertrand Chereau (Fra) Équipe De France Militaire  
DNFJérome Frémin (Fra) Usste Austreberthe Pavily Barentin  
DNFGuillaume Malle (Fra) Usste Austreberthe Pavily Barentin  
DNFMathieu Berneaudeau (Fra) Vendee U  
DNFJerôme Cousin (Fra) Vendee U  
DNFBryan Nauleau (Fra) Vendee U  
DNFÉtienne Pieret (Fra) Vendee U  
DNFLudovic Bret (Fra) Team U Nantes Atlantique  
DNFNicolas Vaillant (Fra) Team U Nantes Atlantique  
DNFSylvain Blanquefort (Fra) Mosaic Diffusion.Com  
DNFAdrian Kurek (Pol) Mosaic Diffusion.Com  
DNFKévin Fouache (Fra) Chambéry Formation Ag2R  
DNFBen Gastauer (Lux) Chambéry Formation Ag2R  
DNFMorgan Kneisky (Fra) Chambéry Formation Ag2R  
DNFGeorges Lestage (Fra) Amical Vélo Club Aixois  
DNFThomas Rostollan (Fra) Amical Vélo Club Aixois  
DNFRonan Van Zandbeek (Ned) Van Vliet-Ebh Elshof Continental Cycling Team  
DNFLorenzo Derycke (Bel) Wc Soenens Yamadoo Germond  
DNFJoeri Clauwaert (Bel) Wc Soenens Yamadoo Germond  
DNFBaptiste Planckaert (Bel) Wc Soenens Yamadoo Germond  
DNFNiels Albert (Bel) Bkcp Powerplus  
DNFGianni Denozf (Bel) Bkcp Powerplus  
DNFDieter Vantnourenhout (Bel) Bkcp Powerplus  
DNFPhilipp Walsleben (Ger) Bkcp Powerplus  
DNFStian Remme (Nor) Joker Bianchi  
DNFSvein Erik Vold (Nor) Joker Bianchi  
DNFAndrei Krasilnikau (Blr) Centre Mondial Du Cyclisme  
DNFSho Aikawa (Jpn) Team Bridegestone Anchor  
DNFMasamichi Yamamoto (Jpn) Team Bridegestone Anchor  
Côte de 1 Luzilly

  
1Jonathan Balbuena (Fra) Amical Vélo Club Aixois6 pts
2Fabien Schmidt (Fra) Côtes D’Armor Cyclisme4 
3Daniel Teklehaimanot (Eri) Centre Mondial Du Cyclisme2 
Côte du Ponthou

  
1Jonathan Balbuena (Fra) Amical Vélo Club Aixois6 pts
2Anton Samokhvalov (Rus) Team Primorskyi Dsp4 
3Tomasz Olejnik (Fra) Usste Austreberthe Pavily Barentin2 
Côte du Cimetière

  
1Enric Lebars (Fra) Brest Iroise Cyclisme 20006 pts
2Jaco Venter (RSA) Centre Mondial Du Cyclisme4 
3Niels Albert (Bel) Bkcp Powerplus2 
Côte du Cimetière

  
1Dalivier Ospina (Col) Centre Mondial Du Cyclisme6 pts
2Tomasz Olejnik (Fra) Usste Austreberthe Pavily Barentin4 
3Rikke Dijkxhoorn (Ned) Van Vliet-Ebh Elshof Continental Cycling Team2 
Sprint: Borsorhel

  
1Davy Commeyne (Bel) Beveren 2000 - Quick Step6 pts
2Clément Mahé (Fra) Brest Iroise Cyclisme 20004 
3Jonathan Balbuena (Fra) Amical Vélo Club Aixois2 
Sprint: Guerlesquin - 61km
   
1Christophe Laborie (Fra) Super Sport 35 Acnc6 pts
2Jonathan Balbuena (Fra) Amical Vélo Club Aixois4 
3Janek Tombak (Est) Cc Bourgas2 
Sprint: Guerlesquin - 116km

  
1Mathieu Halléguen (Fra) Côtes D’Armor Cyclisme6 pts
2Simon Richardson (GBr) Rapha Condor4 
3Enric Lebars (Fra) Brest Iroise Cyclisme 20002 
Sprint: Guerlesquin - 152km

  
1Gaël Malacarne (Fra) Bretagne Schuller6 pts
2Dalivier Ospina (Col) Centre Mondial Du Cyclisme4 
3Davy Commeyne (Bel) Beveren 2000 - Quick Step2 
Teams

  
1Beveren 2000 Quick-STEP11:23:27 
2Team Primorskiy District St Petersbourg  
3Centre Mondial du Cyclisme0:00:02 
4Joker Bianchi0:00:12 
5Katusha Continental0:00:24 
6Soenens Germond0:00:32 
7Equipe de Bretagne Elite  
8Rapha Condor  
9Côte d'Armor Maître Jacques/22  
10Team U. Nantes-Atlantique  
11UCI Continental Cyclingteam JO PIELS0:00:40 
12Cycling Club Bourgas  
13Bic 2000 / 29  
14Thüringer Energie Team0:01:46 
15Bretagne Schuller0:02:41 
16U.S.Ste Austreberthe Pavilly Barentin0:02:45 
17Van Vliet-Elshof Continental Cycling Team0:04:08 
18Super Sport 350:05:18 
19Equipe de France Militaire0:08:25 
20Chambéry Formation AG2R0:10:07 
21A.C. Lanester 560:14:45 
Final general classification

  
1Frederik Wilmann (Nor) Joker Bianchi16:12:00 
2Kévin Lalouette (Fra) Usste Austreberthe Pavily Barentin0:00:23 
3Julien Bérard (Fra) Chambéry Formation Ag2R0:00:28 
4Alexander Prishpetnyi (Rus) Team Primorskyi Dsp0:00:43 
5Timofey Kritskiy (Rus) Katusha Continental0:01:06 
6Kristian House (GBr) Rapha Condor0:01:58 
7Dalivier Ospina (Col) Centre Mondial Du Cyclisme0:02:44 
8Delle Wallays (Bel) Beveren 2000 - Quick Step0:02:47 
9Maarten De Jonge (Ned) Beveren 2000 - Quick Step0:03:02 
10Andrey Solomennikov (Rus) Katusha Continental  
11Jonathan Balbuena (Fra) Amical Vélo Club Aixois0:03:12 
12Yannick Guyot (Fra) Super Sport 35 Acnc  
13Janek Tombak (Est) Cc Bourgas0:03:21 
14Alexandre Aulas (Fra) Équipe De France Militaire  
15Evgeniy Popov (Rus) Katusha Continental  
16Dan Craven (Nam) Rapha Condor  
17Dimitri Samokhvalov (Rus) Team Primorskyi Dsp  
18Gabor Kasa (Srb) Centre Mondial Du Cyclisme0:03:28 
19Anton Samokhvalov (Rus) Team Primorskyi Dsp  
20Mathieu Halléguen (Fra) Côtes D’Armor Cyclisme0:03:29 
21Jeremy Burton (Bel) Lotto Bodysol Pcw0:03:42 
22Lars Petter Nordhaug (Nor) Joker Bianchi0:03:56 
23Nicolas David (Fra) Côtes D’Armor Cyclisme0:04:19 
24Luca Schadlich (Ger) Thuringer Energie Team0:04:48 
25Fabien Schmidt (Fra) Côtes D’Armor Cyclisme0:05:06 
26Florent Barle (Fra) Amical Vélo Club Aixois0:08:48 
27Tom Copeland (GBr) Brest Iroise Cyclisme 20000:09:13 
28Rikke Dijkxhoorn (Ned) Van Vliet-Ebh Elshof Continental Cycling Team0:09:15 
29Vojtech Hacecky (Cze) Centre Mondial Du Cyclisme0:10:22 
30Alexei Smirnov (Rus) Team Primorskyi Dsp0:10:23 
31Benoit Ebrard (Fra) Côtes D’Armor Cyclisme0:10:30 
32Darren Lapthorne (Aus) Rapha Condor0:11:53 
33Fabien Sidanner (Fra) Équipe De Bretagne0:12:07 
34Gaylord Cumont (Fra) Usste Austreberthe Pavily Barentin0:12:33 
35Tim Declercq (Bel) Wc Soenens Yamadoo Germond0:14:02 
36Daniel Teklehaimanot (Eri) Centre Mondial Du Cyclisme  
37Ole Haavardsholm (Nor) Joker Bianchi  
38Lars Vierbergen (Ned) Van Vliet-Ebh Elshof Continental Cycling Team0:14:49 
39Kess Heytens (Bel) Wc Soenens Yamadoo Germond0:15:29 
40Martin Prazdnovski (Svk) Cc Bourgas0:16:11 
41Nicolas Jouanno (Fra) Bretagne Schuller0:16:19 
42Yannick Ricordel (Fra) Team U Nantes Atlantique0:16:29 
43Mart Van Blanken (Ned) Continental Cyclingteam Jo Piels0:17:32 
44Johan Lebon (Fra) Bretagne Schuller0:17:54 
45Hans Bloks (Ned) Continental Cyclingteam Jo Piels0:21:02 
46Masaru Fukuhara (Jpn) Team Bridegestone Anchor0:21:05 
47Klaas Sys (Bel) Beveren 2000 - Quick Step0:21:14 
48Stanislav Starodubtsev (Rus) Katusha Continental  
49Petr Ignatenko (Rus) Katusha Continental  
50Salva Vilchez (Fra) Équipe De Bretagne0:22:28 
51Noël Richet (Fra) Équipe De France Militaire0:22:38 
52Ferjeux Beauny (Fra) Équipe De France Militaire0:23:53 
53Gaël Malacarne (Fra) Bretagne Schuller0:24:36 
54Tom Southam (GBr) Rapha Condor0:24:53 
55Darl Salomein (Bel) Beveren 2000 - Quick Step0:25:05 
56Lubomir Petrus (Cze) Bkcp Powerplus  
57Yohan Cauquil (Fra) Cc Bourgas0:25:13 
58Christopher Newton (GBr) Rapha Condor  
59Paul Poux (Fra) Mosaic Diffusion.Com0:25:22 
60Arnaud Madec (Fra) Côtes D’Armor Cyclisme0:25:32 
61Mart Ojavee (Est) Cc Bourgas0:25:41 
62Laurent Le Gac (Fra) Brest Iroise Cyclisme 2000  
63Florian Harbig (Ger) Thuringer Energie Team0:26:07 
64Thomas Damuseau (Fra) Chambéry Formation Ag2R0:27:58 
65Enric Lebars (Fra) Brest Iroise Cyclisme 20000:28:23 
66Jeroen Hoorne (Bel) Wc Soenens Yamadoo Germond0:28:35 
67Tom Relou (Ned) Continental Cyclingteam Jo Piels0:28:41 
68Stéphane Bonsergent (Fra) Bretagne Schuller0:29:26 
69Mathieu Teychenne (Fra) Chambéry Formation Ag2R0:29:28 
70Patrick Gretsch (Ger) Thuringer Energie Team0:29:51 
71Simon Richardson (GBr) Rapha Condor  
72Johim Ariesen (Ned) Continental Cyclingteam Jo Piels0:30:36 
73Davy Commeyne (Bel) Beveren 2000 - Quick Step0:31:42 
74Jim Aernouts (Bel) Bkcp Powerplus0:32:06 
75Cyril Vincenti (Fra) Team U Nantes Atlantique  
76Laurent Pichon (Fra) Équipe De Bretagne  
77Sergey Nuzhonkov (Rus) Team Primorskyi Dsp0:32:09 
78Éric Berthoux (Fra) Hennebont Cyclisme0:32:14 
79Jelle Posthuma (Ned) Continental Cyclingteam Jo Piels0:32:21 
80Grégoire Le Calvez (Fra) Hennebont Cyclisme0:32:34 
81Thomas Op De Beeck (Bel) Beveren 2000 - Quick Step0:32:42 
82Vincent Ragot (Fra) Super Sport 35 Acnc  
83Gwénaël Teillet (Fra) Team U Nantes Atlantique0:32:45 
84Maximilian May (Ger) Thuringer Energie Team0:33:48 
85Thom Van Dulmen (Ned) Continental Cyclingteam Jo Piels0:34:25 
86Jaco Venter (RSA) Centre Mondial Du Cyclisme0:34:37 
87Kenji Itami (Jpn) Team Bridegestone Anchor0:34:43 
88Tomasz Olejnik (Fra) Usste Austreberthe Pavily Barentin0:35:01 
89korantin Péron (Fra) As Lanester 560:35:14 
90Stefan Vreugdenhil (Ned) Van Vliet-Ebh Elshof Continental Cycling Team0:35:42 
91Gwenolé Michel (Fra) As Lanester 560:36:31 
92Christophe Laborie (Fra) Super Sport 35 Acnc0:36:32 
93Gwenaël Simon (Fra) Brest Iroise Cyclisme 20000:37:21 
94Bastian Burgel (Ger) Thuringer Energie Team0:38:42 
95Alexander Kristoff (Nor) Joker Bianchi0:39:10 
96Kévin Sadoudi (Fra) As Lanester 560:40:26 
97Kévin Francillette (Fra) Vendee U0:40:32 
98Karsten Heb (Ger) Thuringer Energie Team0:41:57 
Mountains classification

  
1Julien Bérard (Fra) Chambéry Formation Ag2R36 pts
2Thomas Damuseau (Fra) Chambéry Formation Ag2R18 
3Jonathan Balbuena (Fra) Amical Vélo Club Aixois12 
4Kévin Francillette (Fra) Vendee U12 
5Kévin Lalouette (Fra) Usste Austreberthe Pavily Barentin10 
6Kristian House (GBr) Rapha Condor6 
7Dalivier Ospina (Col) Centre Mondial Du Cyclisme6 
8Enric Lebars (Fra) Brest Iroise Cyclisme 20006 
9Christophe Laborie (Fra) Super Sport 35 Acnc6 
10Fabien Schmidt (Fra) Côtes D’Armor Cyclisme6 
11Tom Southam (GBr) Rapha Condor6 
12Arnaud Madec (Fra) Côtes D’Armor Cyclisme6 
13Tomasz Olejnik (Fra) Usste Austreberthe Pavily Barentin6 
14Yannick Guyot (Fra) Super Sport 35 Acnc4 
15Anton Samokhvalov (Rus) Team Primorskyi Dsp4 
16Florent Barle (Fra) Amical Vélo Club Aixois4 
17Rikke Dijkxhoorn (Ned) Van Vliet-Ebh Elshof Continental Cycling Team4 
18Mart Ojavee (Est) Cc Bourgas4 
19Jaco Venter (RSA) Centre Mondial Du Cyclisme4 
20Frederik Wilmann (Nor) Joker Bianchi2 
21Maarten De Jonge (Ned) Beveren 2000 - Quick Step2 
22Daniel Teklehaimanot (Eri) Centre Mondial Du Cyclisme2 
23Martin Prazdnovski (Svk) Cc Bourgas2 
24Yannick Ricordel (Fra) Team U Nantes Atlantique2 
Points classification

  
1Kévin Lalouette (Fra) Usste Austreberthe Pavily Barentin57 pts
2Christophe Laborie (Fra) Super Sport 35 Acnc47 
3Alexander Prishpetnyi (Rus) Team Primorskyi Dsp38 
4Davy Commeyne (Bel) Beveren 2000 - Quick Step33 
5Timofey Kritskiy (Rus) Katusha Continental31 
6Florent Barle (Fra) Amical Vélo Club Aixois28 
7Frederik Wilmann (Nor) Joker Bianchi26 
8Thomas Damuseau (Fra) Chambéry Formation Ag2R24 
9Salva Vilchez (Fra) Équipe De Bretagne24 
10Gaël Malacarne (Fra) Bretagne Schuller23 
11Dalivier Ospina (Col) Centre Mondial Du Cyclisme23 
12Julien Bérard (Fra) Chambéry Formation Ag2R22 
13Rikke Dijkxhoorn (Ned) Van Vliet-Ebh Elshof Continental Cycling Team22 
14Tom Southam (GBr) Rapha Condor21 
15Nicolas David (Fra) Côtes D’Armor Cyclisme20 
16Yannick Ricordel (Fra) Team U Nantes Atlantique20 
17Kristian House (GBr) Rapha Condor16 
18Maarten De Jonge (Ned) Beveren 2000 - Quick Step15 
19Darren Lapthorne (Aus) Rapha Condor15 
20Klaas Sys (Bel) Beveren 2000 - Quick Step15 
21Janek Tombak (Est) Cc Bourgas14 
22Hans Bloks (Ned) Continental Cyclingteam Jo Piels14 
23Delle Wallays (Bel) Beveren 2000 - Quick Step13 
24Mart Ojavee (Est) Cc Bourgas12 
25Jonathan Balbuena (Fra) Amical Vélo Club Aixois11 
26Andrey Solomennikov (Rus) Katusha Continental9 
27Martin Prazdnovski (Svk) Cc Bourgas8 
28Kévin Francillette (Fra) Vendee U8 
29Vojtech Hacecky (Cze) Centre Mondial Du Cyclisme7 
30Arnaud Madec (Fra) Côtes D’Armor Cyclisme7 
31Mathieu Halléguen (Fra) Côtes D’Armor Cyclisme6 
32Paul Poux (Fra) Mosaic Diffusion.Com6 
33Masaru Fukuhara (Jpn) Team Bridegestone Anchor5 
34Laurent Pichon (Fra) Équipe De Bretagne5 
35Yannick Guyot (Fra) Super Sport 35 Acnc4 
36Simon Richardson (GBr) Rapha Condor4 
37Grégoire Le Calvez (Fra) Hennebont Cyclisme4 
38Petr Ignatenko (Rus) Katusha Continental3 
39Jim Aernouts (Bel) Bkcp Powerplus3 
40Jeremy Burton (Bel) Lotto Bodysol Pcw2 
41Enric Lebars (Fra) Brest Iroise Cyclisme 20002 
42Alexander Kristoff (Nor) Joker Bianchi2 
Teams classification

  
1Katusha Continental48:41:04 
2Team Primorskiy District St Petersbourg0:02:28 
3Centre Mondial du Cyclisme0:03:30 
4Côte d'Armor Maître Jacques/220:04:00 
5Rapha Condor0:11:48 
6Joker Bianchi0:12:38 
7Beveren 2000 Quick-STEP0:21:35 
8Chambéry Formation AG2R0:22:06 
9Cycling Club Bourgas0:22:25 
10Equipe de Bretagne Elite0:27:15 
11U.S.Ste Austreberthe Pavilly Barentin0:31:43 
12Bic 2000 / 290:39:33 
13Van Vliet-Elshof Continental Cycling Team0:40:01 
14Team U. Nantes-Atlantique0:41:24 
15Bretagne Schuller0:42:11 
16Equipe de France Militaire0:42:37 
17Soenens Germond0:45:39 
18Super Sport 350:50:39 
19Thüringer Energie Team0:51:44 
20UCI Continental Cyclingteam JO PIELS0:58:43 
21A.C. Lanester 561:36:21 
Best young rider
   
1Julien Bérard (Fra) Chambéry Formation Ag2R16:12:28 
2Alexander Prishpetnyi (Rus) Team Primorskyi Dsp0:00:15 
3Timofey Kritskiy (Rus) Katusha Continental0:00:38 
4Delle Wallays (Bel) Beveren 2000 - Quick Step0:02:19 
5Andrey Solomennikov (Rus) Katusha Continental0:02:34 
6Jonathan Balbuena (Fra) Amical Vélo Club Aixois0:02:44 
7Gabor Kasa (Srb) Centre Mondial Du Cyclisme0:03:00 
8Mathieu Halléguen (Fra) Côtes D’Armor Cyclisme0:03:01 
9Nicolas David (Fra) Côtes D’Armor Cyclisme0:03:51 
10Luca Schadlich (Ger) Thuringer Energie Team0:04:20 
11Fabien Schmidt (Fra) Côtes D’Armor Cyclisme0:04:38 
12Tom Copeland (GBr) Brest Iroise Cyclisme 20000:08:45 
13Vojtech Hacecky (Cze) Centre Mondial Du Cyclisme0:09:54 
14Alexei Smirnov (Rus) Team Primorskyi Dsp0:09:55 
15Tim Declercq (Bel) Wc Soenens Yamadoo Germond0:13:34 
16Daniel Teklehaimanot (Eri) Centre Mondial Du Cyclisme  
17Ole Haavardsholm (Nor) Joker Bianchi  
18Lars Vierbergen (Ned) Van Vliet-Ebh Elshof Continental Cycling Team0:14:21 
19Nicolas Jouanno (Fra) Bretagne Schuller0:15:51 
20Yannick Ricordel (Fra) Team U Nantes Atlantique0:16:01 
21Mart Van Blanken (Ned) Continental Cyclingteam Jo Piels0:17:04 
22Johan Lebon (Fra) Bretagne Schuller0:17:26 
23Klaas Sys (Bel) Beveren 2000 - Quick Step0:20:46 
24Darl Salomein (Bel) Beveren 2000 - Quick Step0:24:37 
25Lubomir Petrus (Cze) Bkcp Powerplus  
26Laurent Le Gac (Fra) Brest Iroise Cyclisme 20000:25:13 
27Florian Harbig (Ger) Thuringer Energie Team0:25:39 
28Thomas Damuseau (Fra) Chambéry Formation Ag2R0:27:30 
29Enric Lebars (Fra) Brest Iroise Cyclisme 20000:27:55 
30Jeroen Hoorne (Bel) Wc Soenens Yamadoo Germond0:28:07 
31Tom Relou (Ned) Continental Cyclingteam Jo Piels0:28:13 
32Mathieu Teychenne (Fra) Chambéry Formation Ag2R0:29:00 
33Johim Ariesen (Ned) Continental Cyclingteam Jo Piels0:30:08 
34Jim Aernouts (Bel) Bkcp Powerplus0:31:38 
35Cyril Vincenti (Fra) Team U Nantes Atlantique  
36Sergey Nuzhonkov (Rus) Team Primorskyi Dsp0:31:41 
37Jelle Posthuma (Ned) Continental Cyclingteam Jo Piels0:31:53 
38Grégoire Le Calvez (Fra) Hennebont Cyclisme0:32:06 
39Maximilian May (Ger) Thuringer Energie Team0:33:20 
40Jaco Venter (RSA) Centre Mondial Du Cyclisme0:34:09 
41Kenji Itami (Jpn) Team Bridegestone Anchor0:34:15 
42korantin Péron (Fra) As Lanester 560:34:46 
43Stefan Vreugdenhil (Ned) Van Vliet-Ebh Elshof Continental Cycling Team0:35:14 
44Gwenolé Michel (Fra) As Lanester 560:36:03 
45Gwenaël Simon (Fra) Brest Iroise Cyclisme 20000:36:53 
46Bastian Burgel (Ger) Thuringer Energie Team0:38:14 
47Alexander Kristoff (Nor) Joker Bianchi0:38:42 
48Kévin Sadoudi (Fra) As Lanester 560:39:58 
49Kévin Francillette (Fra) Vendee U0:40:04 
50Karsten Heb (Ger) Thuringer Energie Team0:41:29 
Back to top