De Bie wins opening stage

Full results


1Sean De Bie (Bel) Kon. Balen B.C. V.Z.W.2:07:15 
2Jonas Cortoos (Bel) Cycling Team Crabbe-Performance0:00:01 
3Niels Olsen (Den) Glud & Marstrand Horsens  
4Romain Guillemois (Fra) France National Team  
5Zico Waeytens (Bel) DCM-GB Vorselaar Cycling Team VZW  
6Niels Van Laer (Bel) DCM-GB Vorselaar Cycling Team VZW  
7Gerry Druyts (Bel) DCM-GB Vorselaar Cycling Team VZW  
8Lorenzo Monighetti (Swi) Suisse National Team  
9Koen Van Roosmalen (Ned) Zuid Oost Nederland  
10Janis Dakteris (Lat) Cycling Team Crabbe-Performance  
11Gavin Mannion (USA) USA National Team  
12Florent Serry (Bel) Lotto-Predictor-VC Ardennes  
13Nicola Malinconico (Ita) GS Ubaldo Signori  
14Jelle Lugten (Ned) WV De Jonge Renner-Oosterhout  
15Axel De Corte (Bel) Bodysol- Lotto Cycling Team Menen  
16Tim Wellens (Bel) Avia Cycling Team  
17Julien Dechesne (Bel) Lotto-Predictor-VC Ardennes  
18Anthony Avril (Fra) Pole Espoirs & Ssr De La Roche  
19Dylan Teuns (Bel) Avia Cycling Team  
20Erwan Teguel (Fra) France National Team  
21Ian Boswel (USA) USA National Team  
22Thilo Kusenberg (Ger) Rund Um Koln  
23Vincent Liessens (Bel) Royal Velo Sport Peruwelz - Bury  
24François Meurisse (Bel) Mixte1 UCS-Team Natacha  
25Simone Camilli (Ita) GS Ubaldo Signori  
26Gaëtan Pons (Bel) Lotto-Predictor-VC Ardennes  
27Jaran Nilsen (Nor) Norway National Team  
28Bradley Mitchel (RSA) South Africa National Team  
29Andrien Chenaux (Swi) Suisse National Team  
30Maarten Craeghs (Bel) Avia Cycling Team  
31Thomas Herbold (Ned) Oost Nederland  
32Sjors Roosen (Ned) Zuid Oost Nederland  
33Olivier Poppe (Bel) Cycling Team Crabbe-Performance  
34Anthony Perez (Fra) France National Team  
35Rune Van Der Meijden (Ned) WV De Jonge Renner-Oosterhout  
36Thomas Wertz (Bel) Lotto-Predictor-VC Ardennes  
37Jacob Rathe (USA) USA National Team  
38Frederik Selchert (Ger) Rund Um Koln  
39Bob Schoonbroodt (Ned) WV De Jonge Renner-Oosterhout  
40Christian Mathiesen (Den) Glud & Marstrand Horsens  
41Maxime Delitte (Bel) La Royale Pedale Saint-Martin - Tour  
42Stefan Linne Jorgensen (Den) Team Comeat-Ride4Fun  
43Giulio Ponzani (Ita) GS Ubaldo Signori  
44Stefano Maiorana (RSA) South Africa National Team  
45Bart Peuters (Bel) Sport En Steun - Leopoldsburg  
46Avery Ardendse (RSA) South Africa National Team  
47Pieter Anckaert (Bel) KSV Deerlijk Gaverzicht VZW  
48Gil Ploumen (Bel) Mixte1 UCS-Team Natacha  
49Sven Erik Bystrom (Nor) Norway National Team  
50Ivo Stronks (Ned) Oost Nederland  
51Lukas Jaun (Swi) Suisse National Team  
52Daan Meijers (Ned) Team Vacansoleil Nederland  
53Laurens Poelman (Bel) KSV Deerlijk Gaverzicht VZW  
54Tim Vanspeybroeck (Bel) Kon. Balen B.C. V.Z.W.  
55Moreno Hofland (Ned) Team Vacansoleil Nederland  
56Niels Wytinck (Bel) Avia Cycling Team  
57Jesper Kousgaard (Den) Team Herning Junior 2009  
58Jurrien Bosters (Ned) DCM-GB Vorselaar Cycling Team VZW  
59Nick Vanstappen (Bel) Bodysol- Lotto Cycling Team Menen  
60Thomas Van De Velde (Bel) DCM-GB Vorselaar Cycling Team VZW  
61Rasmus Dalgaard (Den) Team Herning Junior 2009  
62Anthony Saux (Fra) UC Briochine-Cote d'Amor  
63Gertjan De Vos (Bel) Avia Cycling Team  
64Janwillem Van Der Sande (Ger) Team Sportforum Kaarst-Buttg  
65Andrea Fedi (Ita) GS Ubaldo Signori  
66Niek Boom (Ned) Oost Nederland  
67Thijs Roelen (Ned) WV De Jonge Renner-Oosterhout  
68Andre Kruger (Ger) Rund Um Koln  
69Mathias Holm (Den) Team Comeat-Ride4Fun  
70Kevin Labeque (Fra) France National Team  
71Romain Delalot (Fra) France National Team  
72Andreas Seteroy Johansen (Nor) Norway National Team  
73Martin Galderoux (Bel) Mixte1 UCS-Team Natacha  
74Gabriel Forget (Bel) Team Verandas Willems CC Chevigny  
75Melvin Wante (Bel) Cycling Team Crabbe-Performance  
76Dimitri Peyskens (Bel) Kon. Balen B.C. V.Z.W.  
77Patrick Oeben (Ger) Team Sportforum Kaarst-Buttg  
78Oscar Riesebeek (Ned) Wilton Cycling Team  
79Joaquim Durant (Bel) KSV Deerlijk Gaverzicht VZW  
80Bram De Kort (Ned) WV De Jonge Renner-Oosterhout  
81Guillaume Rase (Bel) Team Verandas Willems CC Chevigny  
82Daan Van Den Esschert (Ned) Oost Nederland  
83Derk Abel Beckeringh (Ned) De Jong & Laan-Peddelaars  
84Erwin Poldervaart (Ned) Wilton Cycling Team  
85Andrea Gregoti (Swi) Suisse National Team  
86Steven Wester (Ned) Oost Nederland  
87Sam Houfflyn (Bel) KSV Deerlijk Gaverzicht VZW  
88Joel Peter (Swi) Suisse National Team  
89Jonas Ovaere (Bel) KSV Deerlijk Gaverzicht VZW  
90Robbert De Greef (Ned) Zuid Oost Nederland  
91Emiel Wastyn (Bel) KSV Deerlijk Gaverzicht VZW  
92Jens Adams (Bel) Avia Cycling Team  
93Adrien Tanguy (Fra) UC Briochine-Cote d'Amor  
94Quentin Borcy (Bel) Team Verandas Willems CC Chevigny  
95Brandon Van Cauwenbergh (Bel) Cycling Team Crabbe-Performance  
96Baptiste Despreaux (Fra) Pole Espoirs & Ssr De La Roche  
97Arjen Martens (Ned) Team Vacansoleil Nederland  
98Felix Baur (Swi) Suisse National Team  
99Niclas Grobe (Ger) Rund Um Koln  
100Lawson Craddock (USA) USA National Team  
101Elmar Reinders (Ned) Wilton Cycling Team  
102Federico Pontieri (Ita) GS Ubaldo Signori  
103Mathias Ollegaard (Den) Team Comeat-Ride4Fun  
104Pietro Buzzi (Ita) GS Ubaldo Signori  
105Natan Brown (USA) USA National Team  
106Khalid Bounida (Ned) Zuid Oost Nederland  
107Quentin Melon (Bel) Lotto-Predictor-VC Ardennes  
108Bert Van Lerberghe (Bel) Kon. Balen B.C. V.Z.W.  
109Marius Hafsaas (Bel) DCM-GB Vorselaar Cycling Team VZW  
110Glenn Broekmans (Bel) Cycling Team Crabbe-Performance  
111Luuk Coolen (Ned) WV De Jonge Renner-Oosterhout  
112Kevin Putzeys (Bel) Mixte1 UCS-Team Natacha  
113Jean Marie Gouret (Fra) Pole Espoirs & Ssr De La Roche  
114Maxime Cam (Fra) UC Briochine-Cote d'Amor  
115Renaud Cupers (Bel) Mixte1 UCS-Team Natacha  
116Binne Pier De Haan (Ned) Wilton Cycling Team  
117Dimitri Franck (Bel) Mixte1 UCS-Team Natacha  
118Johann Van Zyl (RSA) South Africa National Team  
119Arnaud Demare (Fra) France National Team  
120Julien De Pessemier (Bel) Royal Velo Sport Peruwelz - Bury0:02:49 
121Verbeek Wout (Bel) Sport En Steun - Leopoldsburg0:00:01 
122Mathieu Cloarec (Fra) UC Briochine-Cote d'Amor  
123Renaud Lequeux (Bel) Team Verandas Willems CC Chevigny0:05:07 
124Benoît Servotte (Bel) La Royale Pedale Saint-Martin - Tour  
125Philip Bremner (Irl) Bodysol- Lotto Cycling Team Menen  
126John-William Dubart (Bel) La Royale Pedale Saint-Martin - Tour  
127Tom Bal (Ned) Wilton Cycling Team  
128Sjoerd Van Ginneken (Ned) Team Vacansoleil Nederland  
129Jürgen Vrancken (Bel) Royal Velo Sport Peruwelz - Bury  
130Andets Bjerremand (Den) Team Comeat-Ride4Fun  
131Maxime Mourin (Bel) La Royale Pedale Saint-Martin - Tour  
132Dennis Coenen (Bel) Kon. Balen B.C. V.Z.W.0:05:34 
133Claudio Catania (Ita) Rund Um Koln  
134Rian Gouws (RSA) South Africa National Team  
135Brian Brusselman (Ned) Team Vacansoleil Nederland  
136Teun Van Poppel (Ned) Zuid Oost Nederland  
137Geoffrey Monix (Bel) Lotto-Predictor-VC Ardennes  
138Pierre Jaumouille (Fra) Pole Espoirs & Ssr De La Roche  
139Ricardo Van De Klundert (Ned) Team Vacansoleil Nederland  
140Bjorn Tore Nilsen Hoem (Nor) Norway National Team  
141Melvin Bijnen (Ned) Zuid Oost Nederland  
142Sebastian Hirch (Den) Team Comeat-Ride4Fun  
143Henry Stuart (Irl) Bodysol- Lotto Cycling Team Menen  
144Niels Jansman (Ned) Oost Nederland  
145Jordan Guerville (Bel) Team Verandas Willems CC Chevigny0:06:01 
146Jies Louis Meint (RSA) South Africa National Team0:06:02 
147Tim Jans (Bel) Sport En Steun - Leopoldsburg0:06:11 
148Loic Blaze (Fra) Royal Velo Sport Peruwelz - Bury0:08:56 
149David Hermann (Ger) Team Sportforum Kaarst-Buttg  
150Foeke Lammertyn (Bel) Bodysol- Lotto Cycling Team Menen  
151Daan De Groot (Ned) Wilton Cycling Team  
152Jurjen De Vries (Ned) De Jong & Laan-Peddelaars  
153Bartolo Polizzotto (Bel) La Royale Pedale Saint-Martin - Tour  
154Havard Drommes (Nor) Norway National Team  
155Rutger Wouters (Bel) Sport En Steun - Leopoldsburg  
156Kasper Pedersen (Den) Team Herning Junior 2009  
157Yohan Debusscher (Bel) Royal Velo Sport Peruwelz - Bury0:09:12 
158Jochem Hoekstra (Ned) De Jong & Laan-Peddelaars  
159Jeroen Keizer (Ned) De Jong & Laan-Peddelaars  
160Nic Hürten (Ger) Team Sportforum Kaarst-Buttg0:12:15 
161Emil Hovmand (Den) Team Herning Junior 2009  
162Mathieu Pleyen (Fra) UC Briochine-Cote d'Amor  
163Heine Boergesen (Den) Glud & Marstrand Horsens  
164Kenneth Hansen (Den) Team Herning Junior 20090:13:03 
165Jason Callens (Bel) La Royale Pedale Saint-Martin - Tour0:13:32 
166Florian Otto (Ger) Team Sportforum Kaarst-Buttg0:13:54 
167Casper Larsen (Den) Glud & Marstrand Horsens0:14:56 
168Jeremy Merrien (Fra) Pole Espoirs & Ssr De La Roche0:14:58 
169Romain Bonenfant (Fra) UC Briochine-Cote d'Amor  
General classification after stage 1
1Sean De Bie (Bel) Kon. Balen B.C. V.Z.W.2:07:15 
2Jonas Cortoos (Bel) Cycling Team Crabbe-Performance0:00:01 
3Niels Olsen (Den) Glud & Marstrand Horsens  
4Romain Guillemois (Fra) France National Team  
5Zico Waeytens (Bel) DCM-GB Vorselaar Cycling Team VZW  
6Niels Van Laer (Bel) DCM-GB Vorselaar Cycling Team VZW  
7Gerry Druyts (Bel) DCM-GB Vorselaar Cycling Team VZW  
8Lorenzo Monighetti (Swi) Suisse National Team  
9Koen Van Roosmalen (Ned) Zuid Oost Nederland  
10Janis Dakteris (Lat) Cycling Team Crabbe-Performance  
11Gavin Mannion (USA) USA National Team  
12Florent Serry (Bel) Lotto-Predictor-VC Ardennes  
13Nicola Malinconico (Ita) GS Ubaldo Signori  
14Jelle Lugten (Ned) WV De Jonge Renner-Oosterhout  
15Axel De Corte (Bel) Bodysol- Lotto Cycling Team Menen  
16Tim Wellens (Bel) Avia Cycling Team  
17Julien Dechesne (Bel) Lotto-Predictor-VC Ardennes  
18Anthony Avril (Fra) Pole Espoirs & Ssr De La Roche  
19Dylan Teuns (Bel) Avia Cycling Team  
20Erwan Teguel (Fra) France National Team  
21Ian Boswel (USA) USA National Team  
22Thilo Kusenberg (Ger) Rund Um Koln  
23Vincent Liessens (Bel) Royal Velo Sport Peruwelz - Bury  
24François Meurisse (Bel) Mixte1 UCS-Team Natacha  
25Simone Camilli (Ita) GS Ubaldo Signori  
26Gaëtan Pons (Bel) Lotto-Predictor-VC Ardennes  
27Jaran Nilsen (Nor) Norway National Team  
28Bradley Mitchel (RSA) South Africa National Team  
29Andrien Chenaux (Swi) Suisse National Team  
30Maarten Craeghs (Bel) Avia Cycling Team  
31Thomas Herbold (Ned) Oost Nederland  
32Sjors Roosen (Ned) Zuid Oost Nederland  
33Olivier Poppe (Bel) Cycling Team Crabbe-Performance  
34Anthony Perez (Fra) France National Team  
35Rune Van Der Meijden (Ned) WV De Jonge Renner-Oosterhout  
36Thomas Wertz (Bel) Lotto-Predictor-VC Ardennes  
37Jacob Rathe (USA) USA National Team  
38Frederik Selchert (Ger) Rund Um Koln  
39Bob Schoonbroodt (Ned) WV De Jonge Renner-Oosterhout  
40Christian Mathiesen (Den) Glud & Marstrand Horsens  
41Maxime Delitte (Bel) La Royale Pedale Saint-Martin - Tour  
42Stefan Linne Jorgensen (Den) Team Comeat-Ride4Fun  
43Giulio Ponzani (Ita) GS Ubaldo Signori  
44Stefano Maiorana (RSA) South Africa National Team  
45Bart Peuters (Bel) Sport En Steun - Leopoldsburg  
46Avery Ardendse (RSA) South Africa National Team  
47Pieter Anckaert (Bel) KSV Deerlijk Gaverzicht VZW  
48Gil Ploumen (Bel) Mixte1 UCS-Team Natacha  
49Sven Erik Bystrom (Nor) Norway National Team  
50Ivo Stronks (Ned) Oost Nederland  
51Lukas Jaun (Swi) Suisse National Team  
52Daan Meijers (Ned) Team Vacansoleil Nederland  
53Laurens Poelman (Bel) KSV Deerlijk Gaverzicht VZW  
54Tim Vanspeybroeck (Bel) Kon. Balen B.C. V.Z.W.  
55Moreno Hofland (Ned) Team Vacansoleil Nederland  
56Niels Wytinck (Bel) Avia Cycling Team  
57Jesper Kousgaard (Den) Team Herning Junior 2009  
58Jurrien Bosters (Ned) DCM-GB Vorselaar Cycling Team VZW  
59Nick Vanstappen (Bel) Bodysol- Lotto Cycling Team Menen  
60Thomas Van De Velde (Bel) DCM-GB Vorselaar Cycling Team VZW  
61Rasmus Dalgaard (Den) Team Herning Junior 2009  
62Anthony Saux (Fra) UC Briochine-Cote d'Amor  
63Gertjan De Vos (Bel) Avia Cycling Team  
64Janwillem Van Der Sande (Ger) Team Sportforum Kaarst-Buttg  
65Andrea Fedi (Ita) GS Ubaldo Signori  
66Niek Boom (Ned) Oost Nederland  
67Thijs Roelen (Ned) WV De Jonge Renner-Oosterhout  
68Andre Kruger (Ger) Rund Um Koln  
69Mathias Holm (Den) Team Comeat-Ride4Fun  
70Kevin Labeque (Fra) France National Team  
71Romain Delalot (Fra) France National Team  
72Andreas Seteroy Johansen (Nor) Norway National Team  
73Martin Galderoux (Bel) Mixte1 UCS-Team Natacha  
74Gabriel Forget (Bel) Team Verandas Willems CC Chevigny  
75Melvin Wante (Bel) Cycling Team Crabbe-Performance  
76Dimitri Peyskens (Bel) Kon. Balen B.C. V.Z.W.  
77Patrick Oeben (Ger) Team Sportforum Kaarst-Buttg  
78Oscar Riesebeek (Ned) Wilton Cycling Team  
79Joaquim Durant (Bel) KSV Deerlijk Gaverzicht VZW  
80Bram De Kort (Ned) WV De Jonge Renner-Oosterhout  
81Guillaume Rase (Bel) Team Verandas Willems CC Chevigny  
82Daan Van Den Esschert (Ned) Oost Nederland  
83Derk Abel Beckeringh (Ned) De Jong & Laan-Peddelaars  
84Erwin Poldervaart (Ned) Wilton Cycling Team  
85Andrea Gregoti (Swi) Suisse National Team  
86Steven Wester (Ned) Oost Nederland  
87Sam Houfflyn (Bel) KSV Deerlijk Gaverzicht VZW  
88Joel Peter (Swi) Suisse National Team  
89Jonas Ovaere (Bel) KSV Deerlijk Gaverzicht VZW  
90Robbert De Greef (Ned) Zuid Oost Nederland  
91Emiel Wastyn (Bel) KSV Deerlijk Gaverzicht VZW  
92Jens Adams (Bel) Avia Cycling Team  
93Adrien Tanguy (Fra) UC Briochine-Cote d'Amor  
94Quentin Borcy (Bel) Team Verandas Willems CC Chevigny  
95Brandon Van Cauwenbergh (Bel) Cycling Team Crabbe-Performance  
96Baptiste Despreaux (Fra) Pole Espoirs & Ssr De La Roche  
97Arjen Martens (Ned) Team Vacansoleil Nederland  
98Felix Baur (Swi) Suisse National Team  
99Niclas Grobe (Ger) Rund Um Koln  
100Lawson Craddock (USA) USA National Team  
101Elmar Reinders (Ned) Wilton Cycling Team  
102Federico Pontieri (Ita) GS Ubaldo Signori  
103Mathias Ollegaard (Den) Team Comeat-Ride4Fun  
104Pietro Buzzi (Ita) GS Ubaldo Signori  
105Natan Brown (USA) USA National Team  
106Khalid Bounida (Ned) Zuid Oost Nederland  
107Quentin Melon (Bel) Lotto-Predictor-VC Ardennes  
108Bert Van Lerberghe (Bel) Kon. Balen B.C. V.Z.W.  
109Marius Hafsaas (Bel) DCM-GB Vorselaar Cycling Team VZW  
110Glenn Broekmans (Bel) Cycling Team Crabbe-Performance  
111Luuk Coolen (Ned) WV De Jonge Renner-Oosterhout  
112Kevin Putzeys (Bel) Mixte1 UCS-Team Natacha  
113Jean Marie Gouret (Fra) Pole Espoirs & Ssr De La Roche  
114Maxime Cam (Fra) UC Briochine-Cote d'Amor  
115Renaud Cupers (Bel) Mixte1 UCS-Team Natacha  
116Binne Pier De Haan (Ned) Wilton Cycling Team  
117Dimitri Franck (Bel) Mixte1 UCS-Team Natacha  
118Johann Van Zyl (RSA) South Africa National Team  
119Arnaud Demare (Fra) France National Team  
120Julien De Pessemier (Bel) Royal Velo Sport Peruwelz - Bury0:02:49 
121Verbeek Wout (Bel) Sport En Steun - Leopoldsburg0:00:01 
122Mathieu Cloarec (Fra) UC Briochine-Cote d'Amor  
123Renaud Lequeux (Bel) Team Verandas Willems CC Chevigny0:05:07 
124Benoît Servotte (Bel) La Royale Pedale Saint-Martin - Tour  
125Philip Bremner (Irl) Bodysol- Lotto Cycling Team Menen  
126John-William Dubart (Bel) La Royale Pedale Saint-Martin - Tour  
127Tom Bal (Ned) Wilton Cycling Team  
128Sjoerd Van Ginneken (Ned) Team Vacansoleil Nederland  
129Jürgen Vrancken (Bel) Royal Velo Sport Peruwelz - Bury  
130Andets Bjerremand (Den) Team Comeat-Ride4Fun  
131Maxime Mourin (Bel) La Royale Pedale Saint-Martin - Tour  
132Dennis Coenen (Bel) Kon. Balen B.C. V.Z.W.0:05:34 
133Claudio Catania (Ita) Rund Um Koln  
134Rian Gouws (RSA) South Africa National Team  
135Brian Brusselman (Ned) Team Vacansoleil Nederland  
136Teun Van Poppel (Ned) Zuid Oost Nederland  
137Geoffrey Monix (Bel) Lotto-Predictor-VC Ardennes  
138Pierre Jaumouille (Fra) Pole Espoirs & Ssr De La Roche  
139Ricardo Van De Klundert (Ned) Team Vacansoleil Nederland  
140Bjorn Tore Nilsen Hoem (Nor) Norway National Team  
141Melvin Bijnen (Ned) Zuid Oost Nederland  
142Sebastian Hirch (Den) Team Comeat-Ride4Fun  
143Henry Stuart (Irl) Bodysol- Lotto Cycling Team Menen  
144Niels Jansman (Ned) Oost Nederland  
145Jordan Guerville (Bel) Team Verandas Willems CC Chevigny0:06:01 
146Jies Louis Meint (RSA) South Africa National Team0:06:02 
147Tim Jans (Bel) Sport En Steun - Leopoldsburg0:06:11 
148Loic Blaze (Fra) Royal Velo Sport Peruwelz - Bury0:08:56 
149David Hermann (Ger) Team Sportforum Kaarst-Buttg  
150Foeke Lammertyn (Bel) Bodysol- Lotto Cycling Team Menen  
151Daan De Groot (Ned) Wilton Cycling Team  
152Jurjen De Vries (Ned) De Jong & Laan-Peddelaars  
153Bartolo Polizzotto (Bel) La Royale Pedale Saint-Martin - Tour  
154Havard Drommes (Nor) Norway National Team  
155Rutger Wouters (Bel) Sport En Steun - Leopoldsburg  
156Kasper Pedersen (Den) Team Herning Junior 2009  
157Yohan Debusscher (Bel) Royal Velo Sport Peruwelz - Bury0:09:12 
158Jochem Hoekstra (Ned) De Jong & Laan-Peddelaars  
159Jeroen Keizer (Ned) De Jong & Laan-Peddelaars  
160Nic Hürten (Ger) Team Sportforum Kaarst-Buttg0:12:15 
161Emil Hovmand (Den) Team Herning Junior 2009  
162Mathieu Pleyen (Fra) UC Briochine-Cote d'Amor  
163Heine Boergesen (Den) Glud & Marstrand Horsens  
164Kenneth Hansen (Den) Team Herning Junior 20090:13:03 
165Jason Callens (Bel) La Royale Pedale Saint-Martin - Tour0:13:32 
166Florian Otto (Ger) Team Sportforum Kaarst-Buttg0:13:54 
167Casper Larsen (Den) Glud & Marstrand Horsens0:14:56 
168Jeremy Merrien (Fra) Pole Espoirs & Ssr De La Roche0:14:58 
169Romain Bonenfant (Fra) UC Briochine-Cote d'Amor  
Sprint classification
1Mathieu Cloarec (Fra) UC Briochine-Cote d'Amor5pts
2Romain Guillemois (Fra) France National Team3 
Mountains classification
1Tim Wellens (Bel) Avia Cycling Team10pts
2Natan Brown (USA) USA National Team10 
3Erwan Teguel (Fra) France National Team8 
4Joel Peter (Swi) Suisse National Team8 
5Julien Dechesne (Bel) Lotto-Predictor-VC Ardennes6 
6Andrea Fedi (Ita) GS Ubaldo Signori6 
Teams classification
1Kon. Balen B.C. V.Z.W.6:21:47 
2Dcm-Gb Vorselaar Cycling Team Vzw6:21:48 
3Cycling Team Crabbe-Performance Gorsem  
4Lotto-Predictor-Vc Ardennes  
5France National Team  
6Avia Cycling Team  
7Usa National Team  
8Gs Ubaldo Signori (Ita)  
9Suisse National Team  
10Wv De Jonge Renner-Oosterhout (Ned)  
11South Africa National Team  
12Rund Um Koln (Ger)  
13Zuid Oost Nederland (Ned)  
14Mixte1 Ucs-Team Natacha  
15Oost Nederland (Ned)  
16Norway National Team  
17Ksv Deerlijk Gaverzicht Vzw  
18Team Vacansoleil Nederland (Ned)  
19Team Comeat-Ride4Fun (Dk)  
20Pole Espoirs & Ssr De La Roche (Fra)  
21Team Verandas Willems Cc Chevigny  
22Wilton Cycling Team (Ned)  
23Uc Briochine-Cote D Amor (Fra)  
24Bodysol- Lotto Cycling Team Menen Vzw6:26:54 
25Sport En Steun - Leopoldsburg6:27:58 
26Royal Velo Sport Peruwelz - Bury6:29:42 
27Team Herning Junior 2009 (Dk)6:30:43 
28Team Sportforum Kaarst-Buttg  
29La Royale Pedale Saint-Martin - Tournai6:32:00 
30Glud & Marstrand Horsens6:34:02 
31De Jong & Laan-Peddelaars (Ned)6:39:54 
Back to top