Pietersma wins stage three

Dutchman holds on to overall lead

Results

Open men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jelmer Pietersma (Ned) Dutch National Team1:40:48 
2Franck Schotman (Ned) Dutch National Team0:00:28 
3Evgeniy Pechenin (Rus) Team Format Udmurtia*0:00:30 
4Sergiy Rusenko (Ukr) Team ISD Cycling*0:00:33 
5Niels Wubben (Ned) Dutch National Team0:00:39 
6Sébastien Carabin (Bel) Team Lingier Versluys*  
7Roman Rametsteiner (Aut) Team Sportland0:00:45 
8Ludovic Dubau (Fra) Team New Cycling0:00:46 
9Pascal Hossay (Bel) Belgian National Team*0:00:54 
10Nicolas Jeantet (Ita) Team CBE0:02:32 
11Ludovic Mottet (Bel) Team New Cycling0:03:12 
12Catriel Soto Andres (Arg) Team Info Lee Cougan*0:04:53 
13Christof Bischof (Swi) Team ISD Cycling*0:05:30 
14Dries Govaerts (Bel) Team Lingier Versluys*0:05:36 
15Adrien Pascal (Fra) Team New Cycling0:06:38 
16Alexandre Lavaud (Fra) OVTT Lillebonne0:06:54 
17Arthur Tropardy (Fra) Seine Maritime0:07:49 
18Henrique Avancini Da Silva (Bra) Team ISD Cycling*0:07:52 
19Ruben Scheire (Fra)0:08:13 
20Markus Loisl (Aut) Team Sportland  
21Periklis Ilias (Gre) Team ISD Cycling*0:08:17 
22Boris Vasilyev (Rus) Team Format Udmurtia*0:09:20 
23Holman Camilo Villaraga (Col) Team Info Lee Cougan*0:09:23 
24Laurent Mineur (Bel) Belgian National Team*0:09:29 
25David Escolar Ballestero (Spa) Spanish National Team0:09:58 
26Scott Thwaithes (GBr) Team Grande Bretagne Mixte*0:10:03 
27Jimmy Tielens (Bel) Belgian National Team*0:10:09 
28Octavien Maillard (Fra) Seine Maritime0:11:09 
29Cristobal Silva (Chi) Los Condores0:11:10 
30Thomas Baisir (Bel) Team Windose Houffalize0:11:54 
31Eric Weber (Fra) Esc Meaux0:13:18 
32Sébastien Blondel (Fra) Team France Pompiers0:13:46 
33David Fletcher (GBr) Team Grande Bretagne Mixte*0:14:23 
34German Dorhmann (Arg) Team Info Lee Cougan*0:14:27 
35Brice Scholtes (Bel) Team Windose Houffalize0:14:36 
36David Finetto (Ita) Team Info Lee Cougan*0:14:37 
37Victor Andres Galvez Perez (Chi) Los Condores0:16:02 
38Xavier Lejeune (Fra) NL0:16:48 
39Marco Minnaard (Ned) Dutch National Team0:17:33 
40Bruno Bellanger (Fra) Cocs Sourdeval0:19:21 
41Pascal Thorel (Fra) OVTT Lillebonne0:19:23 
42Cédric Chassang (Fra) Team France Pompiers0:19:42 
43Alexis Caesteker (Fra) Team France Pompiers0:19:53 
44Arnau Planas Molina (Spa) Spanish National Team0:23:12 
45Toni Pacios Pujado (Spa) Spanish National Team0:24:53 
46Mathieu Lefebvre (Fra) OVTT Lillebonne0:25:16 
47Jose Antonio Riquelme (Chi) Los Condores0:27:34 
48Patricio Figueroa (Chi) Team International0:27:50 
49Alexis Langois (Fra) Seine Maritime0:27:57 
50Roberto Vila Garcia (Spa) Spanish National Team0:30:44 
51Vladimir Loginov (Rus) Team Format Udmurtia*0:33:05 
52Nicolas Garcera (Fra) Team New Cycling0:33:30 
53Stéphane Gibout (Fra) Team France Belgique0:40:07 
54Nicolas Delboulle (Fra) BCS0:45:01 
55Bernhard Danitz (Chi) Team International0:45:46 
56Jérôme Payen (Fra) AS Tréport0:47:00 
57Maximilien Etienne (Fra) Team France Pompiers0:48:28 
58Josselin Bomont (Fra) Team France Belgique0:54:39 
59Luc Coquin (Fra) NL1:00:25 
60Pierre Despres (Fra) NL1:06:11 
61Philippe Bavelet (Fra) CY1:07:46 
62Julien Breant (Fra) MIG1:11:04 
63Yovan Greisch (Bel) Team Windose Houffalize1:12:20 
64Frédéric Huet (Fra)1:13:56 
65Alexey Belokrylov (Rus) Team Format Udmurtia*1:17:44 
66Hervé Gosselin (Fra) Pont Audemer triatlon1:17:52 
67Loïc Langrume (Ned) NL1:19:52 
68Joseph Feuillye (Fra) NL1:24:14 
-1lapLaurent Metzler (Fra) BH  
-1lapHervé Truptil (Fra) OVTT Lillebonne  
-1lapBenoit Mackiewicz (Fra) Seine Maritime  
-1lapLudovic Guerin (Fra) AC  
-1lapMathieu Fosse (Fra) YVETOT  
-1lapMathieu Ouine (Fra) VCPN  
-1lapDominique Lamarre (Fra) NL  
-1lapCédric Bougouin (Fra) VTT OCEANE 76  
-1lapSébastien Lavelier (Fra) BOLBEC  
-1lapWilliam Cornu (Fra) CS Gravenchon  
-1lapPascal Metayer (Fra) NL  
-1lapPhilippe Barbarot (Fra) BVA  
-1lapChristophe Remier (Fra) NC  
-1lapChristophe Saursier (Fra) VTT OCEANE 76  
-1lapOlivier Saint Martin (Fra) Cetns  
-1lapStéphen Vallee (Fra) NL  
-2lapsYohann Hamel (Fra) NL  
-3lapsEric Letouze (Fra) Seine Maritime  
-3lapsJoël Minet (Fra) OVTT Lillebonne  
-3lapsMickael Mayeur (Fra) ASTC  
-3lapsBertrand Delaire (Fra) Barentin Cyclos  
-3lapsSébastien Saunier (Fra) NL  
Open women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Annie Last (GBr) Team Grande Bretagne Mixte*1:29:58 
2Lily Matthews (GBr) Team Grande Bretagne Mixte*0:04:29 
3Santanyes Murillo Sandra (Spa) Team Espagne filles0:06:40 
4Maria Calleja Aguayo (Spa) Team Espagne filles0:13:02 
5Muriel Bouhet (Fra) Team Espagne filles0:14:02 
6Fernandez Vidueir Vanessa (Spa) Team Espagne filles0:27:36 
7Pauline Poulet (Fra) Keops*0:36:53 
Junior men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Kenta Gallagher (GBr) Team Grande Bretagne1:23:47 
2Steven James (GBr) British National Team0:01:25 
3Alexander Laugesen (Den) Team International0:05:13 
4Nicolas Prudencio (Chi) Los Condores0:27:08 
Mailot Soleil - Men's general classification after stage 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jelmer Pietersma (Ned) Dutch National Team3:38:26 
2Ludovic Dubau (Fra) Team New Cycling0:03:09 
3Sergiy Rusenko (Ukr) Team ISD Cycling*0:04:18 
4Niels Wubben (Ned) Dutch National Team0:04:36 
5Sébastien Carabin (Bel) Team Lingier Versluys*0:05:06 
6Christof Bischof (Swi) Team ISD Cycling*0:07:17 
7Franck Schotman (Ned) Dutch National Team0:07:24 
8Evgeniy Pechenin (Rus) Team Format Udmurtia*0:08:24 
9Dries Govaerts (Bel) Team Lingier Versluys*0:09:15 
10Ludovic Mottet (Bel) Team New Cycling0:10:03 
11Catriel Soto Andres (Arg) Team Info Lee Cougan*0:10:28 
12Pascal Hossay (Bel) Belgian National Team*0:11:11 
13Periklis Ilias (Gre) Team ISD Cycling*0:12:09 
14Roman Rametsteiner (Aut) Team Sportland0:12:52 
15Jimmy Tielens (Bel) Belgian National Team*0:13:38 
16Nicolas Jeantet (Ita) Team CBE0:15:42 
17Markus Loisl (Aut) Team Sportland0:17:02 
18Henrique Avancini Da Silva (Bra) Team ISD Cycling*0:17:41 
19Laurent Mineur (Bel) Belgian National Team*0:19:52 
20Cristobal Silva (Chi) Los Condores0:20:05 
21Boris Vasilyev (Rus) Team Format Udmurtia*0:20:38 
22Adrien Pascal (Fra) Team New Cycling0:21:25 
23Scott Thwaithes (GBr) Team Grande Bretagne Mixt0:22:00 
24Holman Camilo Villaraga (Col) Team Info Lee Cougan*0:22:08 
25David Escolar Ballestero (Spa) Spanish National Team0:23:32 
26Thomas Baisir (Bel) Team Windose Houffalize0:27:30 
27Brice Scholtes (Bel) Team Windose Houffalize0:28:06 
28Marco Minnaard (Ned) Dutch National Team0:28:49 
29David Finetto (Ita) Team Info Lee Cougan*0:31:25 
30Sébastien Blondel (Fra) Team France Pompiers0:33:49 
31David Fletcher (GBr) Team Grande Bretagne Mixt0:34:44 
32German Dorhmann (Arg) Team Info Lee Cougan*0:36:21 
33Victor Andres Galvez Perez (Chi) Los Condores0:41:01 
34Eric Weber (Fra) Esc Meaux0:41:14 
35Nicolas Garcera (Fra) Team New Cycling0:43:14 
36Toni Pacios Pujado (Spa) Spanish National Team0:44:12 
37Cédric Chassang (Fra) Team France Pompiers0:44:49 
38Alexis Caesteker (Fra) Team France Pompiers0:45:38 
39Arnau Planas Molina (Spa) Spanish National Team0:58:09 
40Roberto Vila Garcia (Spa) Spanish National Team1:06:27 
41Vladimir Loginov (Rus) Team Format Udmurtia*1:11:49 
42Maximilien Etienne (Fra) Team France Pompiers1:11:55 
43Stéphane Gibout (Fra) Team France Belgique1:32:07 
44Jose Antonio Riquelme (Chi) Los Condores1:32:57 
45Patricio Figueroa (Chi) Team International1:33:44 
46Yovan Greisch (Bel) Team Windose Houffalize1:36:35 
47Jérôme Payen (Fra) AS Tréport1:42:58 
48Alexey Belokrylov (Rus) Team Format Udmurtia*1:45:37 
49Josselin Bomont (Fra) Team France Belgique1:49:47 
50Bernhard Danitz (Chi) Team International1:51:34 
Open women general classification after stage 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Annie Last (GBr) Team Grande Bretagne Mixte*3:35:47 
2Santanyes Murillo Sandra (Spa) Team Espagne filles0:00:08 
3Lily Matthews (GBr) Team Grande Bretagne Mixte*0:00:51 
4Maria Calleja Aguayo (Spa) Team Espagne filles0:21:32 
5Muriel Bouhet (Fra) Team Espagne filles0:23:56 
6Fernandez Vidueir Vanessa (Spa) Team Espagne filles0:51:03 
7Pauline Poulet (Fra) Keops*1:10:41 
Maillot Chlorophylle - Points classification after stage 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jelmer Pietersma (Ned) Dutch National Team110 pts
2Ludovic Dubau (Fra) Team New Cycling57 
3Sergiy Rusenko (Ukr) Team ISD Cycling*57 
4Niels Wubben (Ned) Dutch National Team56 
5Christof Bischof (Swi) Team ISD Cycling*55 
6Sébastien Carabin (Bel) Team Lingier Versluys*46 
7Evgeniy Pechenin (Rus) Team Format Udmurtia*41 
8Dries Govaerts (Bel) Team Lingier Versluys*35 
9Catriel Soto Andres (Arg) Team Info Lee Cougan*34 
10Franck Schotman (Ned) Dutch National Team34 
11Miguel Martinez (Fra) Team France Belgique32 
12Jimmy Tielens (Bel) Belgian National Team*31 
13Periklis Ilias (Gre) Team ISD Cycling*24 
14Roman Rametsteiner (Aut) Team Sportland18 
15Nicolas Jeantet (Ita) Team CBE17 
16Ludovic Mottet (Bel) Team New Cycling17 
17Pascal Hossay (Bel) Belgian National Team*15 
18Cristobal Silva (Chi) Los Condores5 
19Adrien Pascal (Fra) Team New Cycling2 
20Nicolas Garcera (Fra) Team New Cycling2 
21Arnau Planas Molina (Spa) Spanish National Team  
22David Escolar Ballestero (Spa) Spanish National Team  
23Toni Pacios Pujado (Spa) Spanish National Team  
24Roberto Vila Garcia (Spa) Spanish National Team  
25Scott Thwaithes (GBr) Team Grande Bretagne Mixte*  
26Markus Loisl (Aut) Team Sportland  
27Yovan Greisch (Bel) Team Windose Houffalize  
28Henrique Avancini Da Silva (Bra) Team ISD Cycling*  
29Thomas Baisir (Bel) Team Windose Houffalize  
30Patricio Figueroa (Chi) Team International  
31Sébastien Blondel (Fra) Team France Pompiers  
32Eric Weber (Fra) Esc Meaux  
33Jose Antonio Riquelme (Chi) Los Condores  
34Victor Andres Galvez Perez (Chi) Los Condores  
35Laurent Mineur (Bel) Belgian National Team*  
36Marco Minnaard (Ned) Dutch National Team  
37Alexey Belokrylov (Rus) Team Format Udmurtia*  
38Vladimir Loginov (Rus) Team Format Udmurtia*  
39Boris Vasilyev (Rus) Team Format Udmurtia*  
40David Finetto (Ita) Team Info Lee Cougan*  
41Stéphane Gibout (Fra) Team France Belgique  
42Bernhard Danitz (Chi) Team International  
43Alexis Caesteker (Fra) Team France Pompiers  
44Maximilien Etienne (Fra) Team France Pompiers  
45Cédric Chassang (Fra) Team France Pompiers  
46Jérôme Payen (Fra) AS Tréport  
47David Fletcher (GBr) Team Grande Bretagne Mixte*  
48Brice Scholtes (Bel) Team Windose Houffalize  
49German Dorhmann (Arg) Team Info Lee Cougan*  
50Holman Camilo Villaraga (Col) Team Info Lee Cougan*  
51Josselin Bomont (Fra) Team France Belgique  
Young rider classification after stage 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Niels Wubben (Ned) Dutch National Team3:43:02 
2Sébastien Carabin (Bel) Team Lingier Versluys*0:00:30 
3Dries Govaerts (Bel) Team Lingier Versluys*0:04:39 
4Catriel Soto Andres (Arg) Team Info Lee Cougan*0:05:52 
5Pascal Hossay (Bel) Belgian National Team*0:06:35 
6Nicolas Jeantet (Ita) Team CBE0:11:06 
7Markus Loisl (Aut) Team Sportland0:12:26 
8Avancini Da Silva Henrique (Bra) Team ISD Cycling*0:13:05 
9Laurent Mineur (Bel) Belgian National Team*0:15:16 
10Scott Thwaithes (GBr) Team Grande Bretagne Mixte*0:17:24 
11Villaraga (Col) Holman Camilo Team Info Lee Cougan*0:17:32 
12Thomas Baisir (Bel) Team Windose Houffalize0:22:54 
13Brice Scholtes (Bel) Team Windose Houffalize0:23:30 
14Marco Minnaard (Ned) Dutch National Team0:24:13 
15David Finetto (Ita) Team Info Lee Cougan*0:26:49 
16David Fletcher (GBr) Team Grande Bretagne Mixte*0:30:08 
17German Dorhmann (Arg) Team Info Lee Cougan*0:31:45 
18Arnau Planas Molina (Spa) Spanish National Team0:53:33 
19Vladimir Loginov (Rus) Team Format Udmurtia*1:07:13 
20Yovan Greisch (Bel) Team Windose Houffalize1:31:59 
Team classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Dutch National team7:21:10 
2Team ISD Cycling*0:06:05 
3Team New Cycling0:08:54 
4Team Lingier Versluys*0:10:03 
5Belgian National Team0:19:49 
6Team Format Udmurtia*0:24:44 
7Team Sportland0:25:36 
8Team Info Lee Cougan*0:28:18 
9Team Windose Houffalize0:51:18 
10British National Team0:52:26 
11Los Condores0:56:48 
12Spanish National Team1:01:10 
13Team France Pompiers1:11:02 
14Team France Belgique2:25:38 
15Team International3:21:00 
Back to top