Tour de Langkawi: Culey rides breakaway to stage 1 success

Australian upsets sprinters in Tampin, takes race lead

Marcus Culey upset the peloton on stage 1 of the Tour de Langkawi on a day for the breakaway. The Australian held off a charging peloton led by Travis McCabe (Floyd's) by five seconds to secure victory. The win was Culey's first and the biggest yet for his Malaysian Sapura team.

"You always dream of winning a pro race and for a Malaysian team like Sapura, this is the race you would dream to win for the team. You dream about it but I had no thought about it coming into this stage or this race that I would get a win for myself," Culey told Cyclingnews.

Culey also took the yellow jersey with his stage win and leads Brendon Davids (Oliver's) in the general classification by nine seconds with McCabe third at 12 seconds.

The win was a boon for Sapura who are aiming for overall success via last year's runner-up, Ben Dyball, and will be hoping to transfer the yellow jersey from the shoulders of Culey to Dyball following stage 4 up Genting Highlands.

Culey, 25, rode all bar 15km of the stage in the breakaway, outlasting his three companions for the victory. Culey has spent the last two and half weeks training in Malaysia, using the experience to his advantage over the peloton but only inside the final 500 metres did he consider the job done.

"To be honest, not until the last kilometre (did I think I would win), the last five hundred metres when I looked back and I couldn't see the bunch. I was probably relieved to be honest," Culey said. "I couldn't believe it until I crossed the line. I am sure the joy will come tonight."

With his unexpected win in the pocket, Culey turns his attention to helping teammate Dyball in the bid for overall victory. McCabe, though, is looking ahead for further opportunities to add to his Tour de Langkawi win tally.

"All these stages suit me really well," McCabe told Cyclingnews. "I like the heat and humidity, I perform well in it so I am not too worried about it. I want to win and represent Floyd's and I have five more chances to make it happen."

Stage 2 of the race is the longest of the 2019 edition at 200.6km from Senawang to Melaka and is expected to suit a bunch sprint finish.

How it unfolded

In the shade of the Petronas Towers in Kuala Lumpur, Malaysian Prime Minister Mahathir Bin Mohamad, the architect behind both race and the iconic buildings, was on hand to see off the 131-rider peloton en route to Tampin.

Following a number of early attempts in the 176.9km stage, the day's breakaway formed after the first of the four categorised climbs. Brendon Davids of Oliver's and Marcus Culey (Sapura) forcing the move. Soon Young Kwon (KSPO) followed with Angus Lyons doubling the numbers of Oliver’s riders in the breakaway.

Behind the breakaway, the peloton was splitting on the winding roads from Selangor state into Negeri Sembilan and was at a maximum, nine minutes in arrears. By the third categorised climb a little over halfway into the stage, the lead dropped to under seven minutes despite further splintering in the peloton. The stage harder than it looked on paper. At the head of the race, Kwon lost contact with the leaders as the peloton pegged back the gap to a manageable five minutes via the work of Floyd's. The new Continental team aiming to set up McCabe for stage victory.

The Oliver's duo in the break secured the KOM via Lyons while Davids won all three intermediate sprint points for important bonus seconds but the efforts left them empty for the final. "Angus and I rode a bit too hard, we got a bit too excited. It is a little bit frustrating that I didn't quite have the legs to go at the end," Davids explained to Cyclingnews.

In the closing 20 kilometres as Davids faded, Culey made his move. The Australian outlasting the chase effort, enjoying time to sit up, adjust his jersey and soak in the moment of his first career victory. McCabe then nudged out Clint Hendricks in the sprint for second place from a group of 49-riders. Over 18 minutes later, a group including Andrea Guardini and the major sprinters rolled over the line in a hot and humid Tampin.

 

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Marcus Culey (Aus) Team Sapura Cycling4:20:40 
2Travis McCabe (USA) Floyd's Pro Cycling0:00:05 
3Clint Hendricks (RSA) Protouch  
4Moreno Marchetti (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM  
5Michael Freiberg (Aus) Pro Racing Sunshine Coast  
6Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF  
7Mathew Zenovich (NZl) St George Continental Cycling Team  
8Nikolai Cherkasov (Rus) Gazprom–Rusvelo  
9Vladislav Kulikov (Rus) Gazprom–Rusvelo  
10Grigoriy Shtein (Kaz) Vino-Astana Motors  
11Jayde Julius (RSA) Protouch  
12Alessandro Bisolti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec  
13Alistair Donohoe (Aus) Pro Racing Sunshine Coast  
14Charles-Etienne Chretien (Can) Interpro Cycling Academy  
15Shoi Matsuda (Jpn) Japan  
16Michael Vink (NZl) St George Continental Cycling Team  
17Robbie Hucker (Aus) Team Ukyo  
18Daniel Savini (Ita) Bardiani CSF  
19Muhammad Zawawi Azman (Mas) Team Sapura Cycling  
20James Oram (NZl) Mitchelton-BikeExchange  
21Stepan Astafyev (Kaz) Vino-Astana Motors  
22Cristian Raileanu (Mda) Team Sapura Cycling  
23RUS EUR GAZ (Rus) Gazprom–Rusvelo  
24Nickolas Zukowsky (Can) Floyd's Pro Cycling  
25Hernan Ricardo Aguirre Caipa (Col) Interpro Cycling Academy  
26Metkel Eyob (Eri) Terengganu Inc. TSG Cycling Team  
27Freddy Ovett (Aus) Pro Racing Sunshine Coast  
28Sofian Nabil Omar Mohd Bakri (Mas) Malaysia  
29Jesse Ewart (Aus) Team Sapura Cycling  
30Jihun Kim (Kor) KSPO Bianchi Asia Pro Cycling  
31Muhamad Nur Aiman Mohd Zariff (Mas) Team Sapura Cycling  
32Benjami Prades Reverter (Spa) Team Ukyo  
33Takeaki Amezawa (Jpn) Japan  
34Jinsong Li (Chn) Giant Cycling Team  
35Benjamin Dyball (Aus) Team Sapura Cycling  
36Yuma Koishi (Jpn) Team Ukyo  
37Nariyuki Masuda (Jpn) Japan  
38Sam Crome (Aus) Team Ukyo  
39Brendon Davids (RSA) Oliver's Real Food Racing  
40Vadim Pronskiy (Kaz) Vino-Astana Motors  
41Artem Ovechkin (Rus) Terengganu Inc. TSG Cycling Team  
42Kent Main (Rsa) ProTouch  
43Connor Reardon (Aus) St George Continental  
44Luca Raggio (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM  
45Nik Mohd Azwan Zulkiflie (Mas) Malaysia  
46Timothy Cameron (Aus) St George Continental Cycling Team  
47Mohammadesmaeil Chaichiraghimi (IRI) Customs Cycling Indonesia  
48Keegan Swirbul (USA) Floyd's Pro Cycling  
49Serghei Tvetcov (Rom) Floyd's Pro Cycling  
50Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF  
51Azli Najmi Zulkefli (Mas) Malaysia0:00:30 
52Jonathon Noble (Aus) Pro Racing Sunshine Coast0:01:08 
53Michael Potter (Aus) Pro Racing Sunshine Coast0:01:55 
54Soonyeong Kwon (Kor) KSPO Bianchi Asia Pro Cycling0:06:24 
55Alessandro Pessot (Ita) Bardiani CSF0:07:42 
56Kevin Rivera Serrano (CRc) Androni Giocattoli-Sidermec  
57Angus Lyons (Aus) Oliver's Real Food Racing0:14:20 
58Jesse Featonby (Aus) Oliver's Real Food Racing  
59Yevgeniy Fedorov (Kaz) Vino-Astana Motors0:16:29 
60Roberto González (Pan) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM  
61Shotaro Iribe (Jpn) Japan  
62Umberto Marengo (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM  
63Mamyr Stash (Rus) Gazprom–Rusvelo  
64Ilya Davidenok (Kaz) Shenzhen Xidesheng Cycling Team  
65Massimo Rosa (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM  
66Simone Bevilacqua (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM  
67Penghai Deng (Chn) Giant Cycling Team  
68Sebastian Presley (Aus) Oliver's Real Food Racing  
69Hang Shi (Chn) Giant Cycling Team  
70Yikui Niu (Chn) Mitchelton-BikeExchange  
71Bingcheng Gu (Chn) Giant Cycling Team  
72Youcef Reguigui (Alg) Terengganu Inc. TSG Cycling Team  
73Gleb Brussenskiy (Kaz) Vino-Astana Motors0:18:00 
74Daniel Muñoz Giraldo (Col) Androni Giocattoli-Sidermec0:18:07 
75Simon Jones (USA) Interpro Cycling Academy  
76Josip Rumac (Cro) Androni Giocattoli-Sidermec  
77Mehdi Tigrine (Bel) Brunei Continental Cycling Team  
78Aleksejs Saramotins (Lat) Interpro Cycling Academy  
79Maris Bogdanovics (Lat) Interpro Cycling Academy  
80Kazushige Kuboki (Jpn) Japan  
81Donguk Kim (Kor) KSPO Bianchi Asia Pro Cycling  
82Kohei Uchima (Jpn) Team Ukyo  
83Charalampos Kastrantas (Gre) Brunei Continental Cycling Team  
84Brayan Chaves Rubio (Col) Mitchelton-BikeExchange  
85Calvin Beneke (RSA) Protouch  
86Rohan Du Plooy (RSA) Protouch  
87Jaehyun Kim (Kor) KSPO Bianchi Asia Pro Cycling  
88Anton Vorobyev (Rus) Gazprom–Rusvelo  
89Aleksei Kurbatov (Rus) Gazprom–Rusvelo  
90Muhammad Nur Aiman Rosli (Mas) Malaysia  
91Michael Bresciani (Ita) Bardiani CSF  
92Blake Quick (Aus) St George Continental Cycling Team  
93Craig Wiggins (Aus) St George Continental Cycling Team  
94Mohd Harrif Saleh (Mas) Terengganu Inc. TSG Cycling Team  
95Matteo Pelucchi (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec  
96Andrea Guardini (Ita) Bardiani CSF  
97Yongchan Lee (Kor) KSPO Bianchi Asia Pro Cycling  
98Mohd Zamri Saleh (Mas) Terengganu Inc. TSG Cycling Team  
99Marco Benfatto (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec  
100Mykhaylo Kononenko (Ukr) Shenzhen Xidesheng Cycling Team  
101Nur Amirull Fakhruddin Mazuki (Mas) Terengganu Inc. TSG Cycling Team  
102Muhammad Shahmir Aiman Abdul Halim (Mas) Malaysia  
103Kyoungho Park (Kor) KSPO Bianchi Asia Pro Cycling  
104Zhiwen Chen (Chn) Giant Cycling Team  
105Emile Jean (Can) Floyd's Pro Cycling  
106Amarni Drake (Aus) Pro Racing Sunshine Coast  
107Zamirul Adlisham Zulkefli (Mas) Malaysia  
108Andrii Kulyk (Ukr) Shenzhen Xidesheng Cycling Team  
109Jonathan Clarke (Aus) Floyd's Pro Cycling  
110Jiankun Liu (Chn) Mitchelton-BikeExchange  
111Conor Murtagh (Aus) Oliver's Real Food Racing  
112Zhaoliang Xu (Chn) Giant Cycling Team  
113Dadi Suryadi (Ina) Brunei Continental Cycling Team  
114Kyohei Mizuno (Jpn) Interpro Cycling Academy  
115Benjamin Andrews (Aus) Oliver's Real Food Racing0:19:42 
116Yosandy Darmawan Oetomo (Ina) Customs Cycling Indonesia0:26:49 
117Muhamad Fakhruazam Mohd Hanifiah (Mas) Brunei Continental Cycling Team  
118Muhammad Fachri Barokah (Ina) Customs Cycling Indonesia  
119Rizki Hidayatul Fadli (Ina) Customs Cycling Indonesia  
120Daniil Pronskiy (Kaz) Vino-Astana Motors  
121Qaris Maxu Irwandi Setra (Ina) Customs Cycling Indonesia  
122James Fourie (RSA) Protouch  
123Martin Ford (GBr) Brunei Continental Cycling Team  
124Hao Liu (Chn) Shenzhen Xidesheng Cycling Team  
DNFRaymond Kreder (Ned) Team Ukyo  
DNFXiaolei Yin (Chn) Shenzhen Xidesheng Cycling Team  
DNFZe Yu (Chn) Shenzhen Xidesheng Cycling Team  
DNFWenhui Bi (Chn) Mitchelton-BikeExchange  
DNFRan Hao (Chn) Mitchelton-BikeExchange  
DNFBernard Benyamin Van Aert (Ina) Brunei Continental Cycling Team  
DNFHeksa Priya Prasetya (Ina) Customs Cycling Indonesia  
Point
#Rider Name (Country) TeamResult
1Marcus Culey (Aus) Team Sapura Cycling21 pts
2Brendon Davids (RSA) Oliver's Real Food Racing15 
3Travis McCabe (USA) Floyd's Pro Cycling14 
4Clint Hendricks (RSA) Protouch13 
5Moreno Marchetti (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM12 
6Michael Freiberg (Aus) Pro Racing Sunshine Coast11 
7Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF10 
8Mathew Zenovich (NZl) St George Continental Cycling Team9 
9Nikolai Cherkasov (Rus) Gazprom–Rusvelo8 
10Vladislav Kulikov (Rus) Gazprom–Rusvelo7 
11Grigoriy Shtein (Kaz) Vino-Astana Motors6 
12Angus Lyons (Aus) Oliver's Real Food Racing6 
13Jayde Julius (RSA) Protouch5 
14Soonyeong Kwon (Kor) KSPO Bianchi Asia Pro Cycling5 
15Alessandro Bisolti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec4 
16Alistair Donohoe (Aus) Pro Racing Sunshine Coast3 
17Charles-Etienne Chretien (Can) Interpro Cycling Academy2 
18Shoi Matsuda (Jpn) Japan1 
19Michael Potter (Aus) Pro Racing Sunshine Coast1 
Mountain
#Rider Name (Country) TeamResult
1Angus Lyons (Aus) Oliver's Real Food Racing26 pts
2Marcus Culey (Aus) Team Sapura Cycling18 
3Soonyeong Kwon (Kor) KSPO Bianchi Asia Pro Cycling11 
4Brendon Davids (RSA) Oliver's Real Food Racing7 
5Hernan Ricardo Aguirre Caipa (Col) Interpro Cycling Academy4 
6Muhammad Zawawi Azman (Mas) Team Sapura Cycling2 
7Kevin Rivera Serrano (CRc) Androni Giocattoli-Sidermec1 
8Mehdi Tigrine (Bel) Brunei Continental Cycling Team1 
General classification after stage 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Marcus Culey (Aus) Team Sapura Cycling4:20:27 
2Brendon Davids (RSA) Oliver's Real Food Racing0:00:09 
3Travis McCabe (USA) Floyd's Pro Cycling0:00:12 
4Clint Hendricks (RSA) Protouch0:00:14 
5Moreno Marchetti (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM0:00:18 
6Michael Freiberg (Aus) Pro Racing Sunshine Coast  
7Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF  
8Mathew Zenovich (NZl) St George Continental Cycling Team  
9Nikolai Cherkasov (Rus) Gazprom–Rusvelo  
10Vladislav Kulikov (Rus) Gazprom–Rusvelo  
11Grigoriy Shtein (Kaz) Vino-Astana Motors  
12Jayde Julius (RSA) Protouch  
13Alessandro Bisolti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec  
14Alistair Donohoe (Aus) Pro Racing Sunshine Coast  
15Charles-Etienne Chretien (Can) Interpro Cycling Academy  
16Shoi Matsuda (Jpn) Japan  
17Michael Vink (NZl) St George Continental Cycling Team  
18Robbie Hucker (Aus) Team Ukyo  
19Daniel Savini (Ita) Bardiani CSF  
20Muhammad Zawawi Azman (Mas) Team Sapura Cycling  
21James Oram (NZl) Mitchelton-BikeExchange  
22Stepan Astafyev (Kaz) Vino-Astana Motors  
23Cristian Raileanu (Mda) Team Sapura Cycling  
24RUS EUR GAZ (Rus) Gazprom–Rusvelo  
25Nickolas Zukowsky (Can) Floyd's Pro Cycling  
26Hernan Ricardo Aguirre Caipa (Col) Interpro Cycling Academy  
27Metkel Eyob (Eri) Terengganu Inc. TSG Cycling Team  
28Freddy Ovett (Aus) Pro Racing Sunshine Coast  
29Sofian Nabil Omar Mohd Bakri (Mas) Malaysia  
30Jesse Ewart (Aus) Team Sapura Cycling  
31Jihun Kim (Kor) KSPO Bianchi Asia Pro Cycling  
32Muhamad Nur Aiman Mohd Zariff (Mas) Team Sapura Cycling  
33Benjami Prades Reverter (Spa) Team Ukyo  
34Takeaki Amezawa (Jpn) Japan  
35Jinsong Li (Chn) Giant Cycling Team  
36Benjamin Dyball (Aus) Team Sapura Cycling  
37Yuma Koishi (Jpn) Team Ukyo  
38Nariyuki Masuda (Jpn) Japan  
39Sam Crome (Aus) Team Ukyo  
40Vadim Pronskiy (Kaz) Vino-Astana Motors  
41Artem Ovechkin (Rus) Terengganu Inc. TSG Cycling Team  
42Kent Main (Rsa) ProTouch  
43Connor Reardon (Aus) St George Continental  
44Luca Raggio (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM  
45Nik Mohd Azwan Zulkiflie (Mas) Malaysia  
46Timothy Cameron (Aus) St George Continental Cycling Team  
47Mohammadesmaeil Chaichiraghimi (IRI) Customs Cycling Indonesia  
48Keegan Swirbul (USA) Floyd's Pro Cycling  
49Serghei Tvetcov (Rom) Floyd's Pro Cycling  
50Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF  
51Azli Najmi Zulkefli (Mas) Malaysia0:00:43 
52Jonathon Noble (Aus) Pro Racing Sunshine Coast0:01:21 
53Michael Potter (Aus) Pro Racing Sunshine Coast0:02:08 
54Soonyeong Kwon (Kor) KSPO Bianchi Asia Pro Cycling0:06:34 
55Alessandro Pessot (Ita) Bardiani CSF0:07:55 
56Kevin Rivera Serrano (CRc) Androni Giocattoli-Sidermec  
57Angus Lyons (Aus) Oliver's Real Food Racing0:14:30 
58Jesse Featonby (Aus) Oliver's Real Food Racing0:14:33 
59Yevgeniy Fedorov (Kaz) Vino-Astana Motors0:16:42 
60Roberto González (Pan) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM  
61Shotaro Iribe (Jpn) Japan  
62Umberto Marengo (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM  
63Mamyr Stash (Rus) Gazprom–Rusvelo  
64Ilya Davidenok (Kaz) Shenzhen Xidesheng Cycling Team  
65Massimo Rosa (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM  
66Simone Bevilacqua (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM  
67Penghai Deng (Chn) Giant Cycling Team  
68Sebastian Presley (Aus) Oliver's Real Food Racing  
69Hang Shi (Chn) Giant Cycling Team  
70Yikui Niu (Chn) Mitchelton-BikeExchange  
71Bingcheng Gu (Chn) Giant Cycling Team  
72Youcef Reguigui (Alg) Terengganu Inc. TSG Cycling Team  
73Gleb Brussenskiy (Kaz) Vino-Astana Motors0:18:13 
74Daniel Muñoz Giraldo (Col) Androni Giocattoli-Sidermec0:18:20 
75Simon Jones (USA) Interpro Cycling Academy  
76Josip Rumac (Cro) Androni Giocattoli-Sidermec  
77Mehdi Tigrine (Bel) Brunei Continental Cycling Team  
78Aleksejs Saramotins (Lat) Interpro Cycling Academy  
79Maris Bogdanovics (Lat) Interpro Cycling Academy  
80Kazushige Kuboki (Jpn) Japan  
81Donguk Kim (Kor) KSPO Bianchi Asia Pro Cycling  
82Kohei Uchima (Jpn) Team Ukyo  
83Charalampos Kastrantas (Gre) Brunei Continental Cycling Team  
84Brayan Chaves Rubio (Col) Mitchelton-BikeExchange  
85Calvin Beneke (RSA) Protouch  
86Rohan Du Plooy (RSA) Protouch  
87Jaehyun Kim (Kor) KSPO Bianchi Asia Pro Cycling  
88Anton Vorobyev (Rus) Gazprom–Rusvelo  
89Aleksei Kurbatov (Rus) Gazprom–Rusvelo  
90Muhammad Nur Aiman Rosli (Mas) Malaysia  
91Michael Bresciani (Ita) Bardiani CSF  
92Blake Quick (Aus) St George Continental Cycling Team  
93Craig Wiggins (Aus) St George Continental Cycling Team  
94Mohd Harrif Saleh (Mas) Terengganu Inc. TSG Cycling Team  
95Matteo Pelucchi (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec  
96Andrea Guardini (Ita) Bardiani CSF  
97Yongchan Lee (Kor) KSPO Bianchi Asia Pro Cycling  
98Mohd Zamri Saleh (Mas) Terengganu Inc. TSG Cycling Team  
99Marco Benfatto (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec  
100Mykhaylo Kononenko (Ukr) Shenzhen Xidesheng Cycling Team  
101Nur Amirull Fakhruddin Mazuki (Mas) Terengganu Inc. TSG Cycling Team  
102Muhammad Shahmir Aiman Abdul Halim (Mas) Malaysia  
103Kyoungho Park (Kor) KSPO Bianchi Asia Pro Cycling  
104Zhiwen Chen (Chn) Giant Cycling Team  
105Emile Jean (Can) Floyd's Pro Cycling  
106Amarni Drake (Aus) Pro Racing Sunshine Coast  
107Zamirul Adlisham Zulkefli (Mas) Malaysia  
108Andrii Kulyk (Ukr) Shenzhen Xidesheng Cycling Team  
109Jonathan Clarke (Aus) Floyd's Pro Cycling  
110Jiankun Liu (Chn) Mitchelton-BikeExchange  
111Conor Murtagh (Aus) Oliver's Real Food Racing  
112Zhaoliang Xu (Chn) Giant Cycling Team  
113Dadi Suryadi (Ina) Brunei Continental Cycling Team  
114Kyohei Mizuno (Jpn) Interpro Cycling Academy  
115Benjamin Andrews (Aus) Oliver's Real Food Racing0:19:55 
116Yosandy Darmawan Oetomo (Ina) Customs Cycling Indonesia0:27:02 
117Muhamad Fakhruazam Mohd Hanifiah (Mas) Brunei Continental Cycling Team  
118Muhammad Fachri Barokah (Ina) Customs Cycling Indonesia  
119Rizki Hidayatul Fadli (Ina) Customs Cycling Indonesia  
120Daniil Pronskiy (Kaz) Vino-Astana Motors  
121Qaris Maxu Irwandi Setra (Ina) Customs Cycling Indonesia  
122James Fourie (RSA) Protouch  
123Martin Ford (GBr) Brunei Continental Cycling Team  
124Hao Liu (Chn) Shenzhen Xidesheng Cycling Team  
Point classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Marcus Culey (Aus) Team Sapura Cycling21 pts
2Brendon Davids (RSA) Oliver's Real Food Racing15 
3Travis McCabe (USA) Floyd's Pro Cycling14 
4Clint Hendricks (RSA) Protouch13 
5Moreno Marchetti (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM12 
6Michael Freiberg (Aus) Pro Racing Sunshine Coast11 
7Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF10 
8Mathew Zenovich (NZl) St George Continental Cycling Team9 
9Nikolai Cherkasov (Rus) Gazprom–Rusvelo8 
10Vladislav Kulikov (Rus) Gazprom–Rusvelo7 
11Grigoriy Shtein (Kaz) Vino-Astana Motors6 
12Angus Lyons (Aus) Oliver's Real Food Racing6 
13Jayde Julius (RSA) Protouch5 
14Soonyeong Kwon (Kor) KSPO Bianchi Asia Pro Cycling5 
15Alessandro Bisolti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec4 
16Alistair Donohoe (Aus) Pro Racing Sunshine Coast3 
17Charles-Etienne Chretien (Can) Interpro Cycling Academy2 
18Shoi Matsuda (Jpn) Japan1 
19Michael Potter (Aus) Pro Racing Sunshine Coast1 
Mountain classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Angus Lyons (Aus) Oliver's Real Food Racing26 pts
2Marcus Culey (Aus) Team Sapura Cycling18 
3Soonyeong Kwon (Kor) KSPO Bianchi Asia Pro Cycling11 
4Brendon Davids (RSA) Oliver's Real Food Racing7 
5Hernan Ricardo Aguirre Caipa (Col) Interpro Cycling Academy4 
6Muhammad Zawawi Azman (Mas) Team Sapura Cycling2 
7Kevin Rivera Serrano (CRc) Androni Giocattoli-Sidermec1 
8Mehdi Tigrine (Bel) Brunei Continental Cycling Team1 

Related Articles

Back to top