Langkawi: Andrea Guardini wins stage 9 to Kuala Terengganu

Serpa remains in lead

Andrea Guardini (Farnese Vini-Selle Italia) was once again the fastest on stage 9 of the Tour de Langkawi, with another sprint win Kuala Terengganu, and in doing so became the record holder for stage wins in the race. The Italian now has 10 stages to his name, while the previous record holder, Graeme Brown, has nine.

On stage 9 Guardini had more than enough speed to see off the challenges from Matteo Pelucchi (Team Europcar) and Raymond Kreder (Garmin-Barracuda).

However the Italian had to have his wits about him in the closing stages of the race after a mass pile up had seen a number of riders fall. Race leader Jose Serpa was held up by the crash but as it occurred inside the final 3 kilometers, lost none of his time and remains in the lead with one stage remaining.

“The Tour de Langkawi is very special to me as it was here where I took the first wins in my professional career,” Guardini said. “Because of that, it is great to get the record of ten stage wins. I thank my team for the perfect lead out for the stage today.”

The day’s action began when the fourth-placed rider on GC, Alexandr Dyachenko (Astana), moved clear in a break. The move was closed down by the bunch, but it was the biggest move by one of Serpa’s challengers since the Genting Highland stage.

Afterwards, Dyachenko said that he was thinking more of the points classification and his teammate Valentin Iglinskiy’s attempts to beat Guardini there.

“I just tried to help the team and to help Valentin to break away,” he said. “This stage is meant for sprinting that is why it's very difficult to take the yellow jersey. Tomorrow's stage also very easy for sprinting because it is short and flat. That is why I will help the team sprinter, Valentin.”

The next move included Garmin Barracuda’s Nathan Haas, David McCann (RTS Racing Team), former race winner Anthony Charteau (Europcar) and Reinardt Janse Van Rensburg (MTN Qhubeka). The quartet opened up a gap of over two minutes but were eventually reeled in with approximately four kilometres to go.

With one stage to go, and the profile ideally suited to the likes of Guardini, Serpa looks on course for his second overall win in Langkawi. Although after today’s crash he is not ready to declare that the race is totally over.

“We still have to wait until tomorrow to see whether we can win the yellow jersey,” he explained. “We don't know what will happen but we hope that we have a better opportunity.”

Full Results
1Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia3:27:06 
2Matteo Pelucchi (Ita) Team Europcar  
3Raymond Kreder (Ned) Garmin-Barracuda  
4Jacobe Keough (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team  
5Sonny Colbrelli (Ita) Colnago-CSF Inox  
6Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team  
7Jani Tewelde (Eri) MTN Qhubeka  
8Salleh Mohd Zamri (Mas) Terengganu Cycling Team  
9Thomas Bertolini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia  
10Salleh Harrif (Mas) Terengganu Cycling Team  
11James Williamson (NZl) New Zealand National Team  
12Seung Kwon Lee (Kor) Seoul Cycling  
13Louis Crosby (NZl) New Zealand National Team  
14Alireza Haghi (Iri) Azad University Cross Team  
15Dennis Van Niekerk (Rsa) MTN Qhubeka  
16Cristian Benenati (Ita) Farnese Vini - Selle Italia  
17Hilton Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team  
18Robert Forster (Ger) UnitedHealthcare Pro Cycling Team  
19Alex Howes (USA) Garmin-Barracuda  
20Mathieu Claude (Fra) Team Europcar  
21Karl Menzies (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team  
22Assan Bazayev (Kaz) Astana Pro Team  
23Paolo Locatelli (Ita) Colnago-CSF Inox  
24Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team  
25Kevin Reza (Fra) Team Europcar  
26Christian Delle Stelle (Ita) Colnago-CSF Inox  
27Michael Torckler (NZl) New Zealand National Team  
28Arin Iswana (Ina) Indonesia National Team  
29Alexander Khatuntsev (Rus) RusVelo  
30Misbah M. Rauf Nur (Mas) Malaysia National Team  
31Malcom Rudolph (Aus) Drapac Cycling  
32Tesfay Habtemariam (Eri) MTN Qhubeka  
33Wijaya Endra (Ina) Indonesia National Team  
34Miguel Nino Corridor (Col) Azad University Cross Team  
35Meron Russom (Eri) MTN Qhubeka  
36Agung Ali Sahbana (Ina) Indonesia National Team  
37Hossein Askari (Iri) Tabriz Petrochemical Team  
38Stefano Locatelli (Ita) Colnago-CSF Inox  
39Freddy Gonzalez (Col) Azad University Cross Team  
40Jose Rujano (Ven) Androni Giocattoli  
41Mat Amin M. Shahrul (Mas) Terengganu Cycling Team  
42Yonnatta Monsalve (Ven) Androni Giocattoli  
43Ahmad Lutfi M.Fauzan (Mas) Malaysia National Team  
44Junrong Ho (Sin) OCBC Singapore  
45Jose Serpa (Col) Androni Giocattoli  
46Choon Huat Goh (Sin) OCBC Singapore  
47Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team  
48Mat Senan M. Saufi (Mas) Terengganu Cycling Team  
49Adiq Othman (Mas) Champion System  
50Alexandr Dyachenko (Kaz) Astana Pro Team  
51Adrien Niyonshuti (Rwa) MTN Qhubeka  
52Chris Butler (USA) Champion System  
53Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli  
54Victor Nino Corridor (Col) Azad University Cross Team  
55Rusli Amir Mustafa (Mas) Malaysia National Team  
56Carlos Ochoa (Ven) Androni Giocattoli  
57Hassan Suhardi (Mas) Malaysia National Team  
58Lee Rodgers (GBr) RTS Racing Team  
59Artem Ovechkin (Rus) RusVelo  
60Valery Valynin (Rus) RusVelo  
61Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team  
62Thomas Peterson (USA) Garmin-Barracuda  
63Ghader Mizbani (Iri) Tabriz Petrochemical Team  
64Jai Crawford (Aus) RTS Racing Team  
65Chin Lung Huang (Tpe) RTS Racing Team  
66Jacques J.V. Rensburg (Rsa) MTN Qhubeka  
67Serguy Klimov (Rus) RusVelo  
68Dmitry Kozonchuk (Rus) RusVelo  
69Adrian Hegyvary (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team  
70Joseph Cooper (NZl) New Zealand National Team  
71Ali Ahmad Fallanie (Mas) Malaysia National Team  
72Abbas Saeiditanha (Iri) Azad University Cross Team  
73Craig Lewis (USA) Champion System  
74Jung Hwan Youm (Kor) Seoul Cycling  
75Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli  
76Nathan Haas (Aus) Garmin-Barracuda  
77David McCann (Irl) RTS Racing Team  
78Floris Goesinnen (Ned) Drapac Cycling  
79Alex Coutts (GBr) RTS Racing Team  
80Won Jae Lee (Kor) Seoul Cycling  
81Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia  
82Alexandre Vinokurov (Kaz) Astana Pro Team  
83Ramin Maleki Mizan (Iri) Tabriz Petrochemical Team  
84David Zabriskie (USA) Garmin-Barracuda  
85Junbin Kim (Kor) Seoul Cycling  
86Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team  
87Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team  
88Ting Deng (Chn) MAX Success Sports0:01:48 
89Hao Liu (Chn) MAX Success Sports  
90Yohann Gene (Fra) Team Europcar0:01:50 
91Ming Xing Xue (Chn) MAX Success Sports0:01:56 
92Suryadi Dadi (Ina) Indonesia National Team  
93Behnam Khalili (Iri) Tabriz Petrochemical Team  
94Alfredo Balloni (Ita) Farnese Vini - Selle Italia0:02:47 
95Aaron Kemps (Aus) Champion System  
96Roman Van Uden (NZl) New Zealand National Team0:03:19 
97Anthony Charteau (Fra) Team Europcar0:03:36 
98Adam Semple (Aus) Drapac Cycling  
99Darren Lapthorne (Aus) Drapac Cycling  
100Christophe Kern (Fra) Team Europcar0:03:39 
101Suk Ho Kang (Kor) Seoul Cycling0:03:52 
102Joon Yong Seo (Kor) Seoul Cycling  
103Marco Canola (Ita) Colnago-CSF Inox0:03:54 
104Andrea Di Corrado (Ita) Colnago-CSF Inox  
105Wan Chung Huang (Tpe) RTS Racing Team  
106Pengfei Qi (Chn) MAX Success Sports  
107Parno (Ina) Indonesia National Team  
108Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team  
109Masakazu Ito (Jpn) Aisan Racing Team  
110Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team  
111Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team  
112Yong Li Ng (Mas) Azad University Cross Team0:04:27 
113Rhys Pollock (Aus) Drapac Cycling0:04:28 
114Zainal M. Nor Rizuan (Mas) Malaysia National Team  
115Hossein Nateghi (Iri) Tabriz Petrochemical Team  
116Shinichi Fukushima (Jpn) Terengganu Cycling Team0:04:43 
117Sea Keong Loh (Mas) OCBC Singapore  
118Anuar Manan (Mas) Champion System  
119Chan Jae Jang (Kor) Terengganu Cycling Team  
Points
1Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia15pts
2Matteo Pelucchi (Ita) Team Europcar14 
3Raymond Kreder (Ned) Garmin-Barracuda13 
4Jacobe Keough (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team12 
5Sonny Colbrelli (Ita) Colnago-CSF Inox11 
6Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team10 
7Jani Tewelde (Eri) MTN Qhubeka9 
8Salleh Mohd Zamri (Mas) Terengganu Cycling Team8 
9Thomas Bertolini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia7 
10Salleh Harrif (Mas) Terengganu Cycling Team6 
11James Williamson (NZl) New Zealand National Team5 
12Seung Kwon Lee (Kor) Seoul Cycling4 
13Louis Crosby (NZl) New Zealand National Team3 
14Alireza Haghi (Iri) Azad University Cross Team2 
15Dennis Van Niekerk (Rsa) MTN Qhubeka1 
Sprint 1 - Dungun
1Salleh Harrif (Mas) Terengganu Cycling Team5pts
2Jacobe Keough (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team3 
3Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia2 
4Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team1 
Sprint 2 - Kampung Pela
1David McCann (Irl) RTS Racing Team5pts
2Jacques J.V. Rensburg (Rsa) MTN Qhubeka3 
3Anthony Charteau (Fra) Team Europcar2 
4Nathan Haas (Aus) Garmin-Barracuda1 
Sprint 3 - Kuala Berang
1David McCann (Irl) RTS Racing Team5pts
2Anthony Charteau (Fra) Team Europcar3 
3Jacques J.V. Rensburg (Rsa) MTN Qhubeka2 
4Nathan Haas (Aus) Garmin-Barracuda1 
Teams
1Farnese Vini - Selle Italia10:21:18 
2UnitedHealthcare  
3Team Europcar  
4New Zealand National Team  
5Astana Pro Team  
6Colnago-CSF Inox  
7MTN Qhubeka  
8Terengganu Cycling Team  
9Garmin-Barracuda  
10Azad University Cross Team  
11Indonesia National Team  
12Androni Giocattoli  
13Malaysia National Team  
14RusVelo  
15Seoul Cycling  
16Champion System  
17Tabriz Petrochemical Team  
18RTS Racing Team  
19Aisan Racing Team  
20Drapac Cycling0:03:36 
21MAX Success Sports0:03:44 
22OCBC Singapore0:04:43 
General classification after stage 9
1Jose Serpa (Col) Androni Giocattoli30:18:43 
2Jose Rujano (Ven) Androni Giocattoli0:00:30 
3Victor Nino Corridor (Col) Azad University Cross Team0:00:56 
4Alexandr Dyachenko (Kaz) Astana Pro Team0:02:20 
5Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli0:03:43 
6Stefano Locatelli (Ita) Colnago-CSF Inox0:04:15 
7Ghader Mizbani (Iri) Tabriz Petrochemical Team0:04:23 
8Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team0:04:28 
9Dennis Van Niekerk (Rsa) MTN Qhubeka0:04:33 
10Joseph Cooper (NZl) New Zealand National Team0:04:44 
11Chris Butler (USA) Champion System0:05:09 
12Thomas Peterson (USA) Garmin-Barracuda0:05:17 
13Jai Crawford (Aus) RTS Racing Team0:05:18 
14Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team0:06:02 
15Yonnatta Monsalve (Ven) Androni Giocattoli0:06:13 
16Jani Tewelde (Eri) MTN Qhubeka0:06:14 
17Artem Ovechkin (Rus) RusVelo0:06:32 
18Craig Lewis (USA) Champion System0:06:33 
19Adiq Othman (Mas) Champion System0:06:49 
20Jacques J.V. Rensburg (Rsa) MTN Qhubeka0:07:00 
21Carlos Ochoa (Ven) Androni Giocattoli0:07:14 
22Mat Senan M. Saufi (Mas) Terengganu Cycling Team0:07:25 
23Hossein Askari (Iri) Tabriz Petrochemical Team0:07:35 
24Jung Hwan Youm (Kor) Seoul Cycling0:08:47 
25Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia0:08:49 
26Michael Torckler (NZl) New Zealand National Team0:09:22 
27Serguy Klimov (Rus) RusVelo0:10:32 
28Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team0:10:50 
29Ramin Maleki Mizan (Iri) Tabriz Petrochemical Team0:11:33 
30Adrien Niyonshuti (Rwa) MTN Qhubeka0:11:53 
31Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team0:12:03 
32Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli0:12:12 
33Dmitry Kozonchuk (Rus) RusVelo0:12:17 
34Abbas Saeiditanha (Iri) Azad University Cross Team0:13:19 
35Marco Canola (Ita) Colnago-CSF Inox0:13:35 
36Ahmad Lutfi M.Fauzan (Mas) Malaysia National Team0:14:07 
37Suryadi Dadi (Ina) Indonesia National Team0:14:11 
38Mat Amin M. Shahrul (Mas) Terengganu Cycling Team0:14:17 
39Seung Kwon Lee (Kor) Seoul Cycling0:14:54 
40Masakazu Ito (Jpn) Aisan Racing Team0:15:30 
41Freddy Gonzalez (Col) Azad University Cross Team0:15:38 
42Alex Coutts (GBr) RTS Racing Team0:15:53 
43Kevin Reza (Fra) Team Europcar0:15:57 
44Nathan Haas (Aus) Garmin-Barracuda0:15:58 
45Rusli Amir Mustafa (Mas) Malaysia National Team0:16:03 
46Anthony Charteau (Fra) Team Europcar0:16:39 
47Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team0:16:43 
48Alexander Khatuntsev (Rus) RusVelo0:17:00 
49Agung Ali Sahbana (Ina) Indonesia National Team0:17:25 
50Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team0:18:18 
51Darren Lapthorne (Aus) Drapac Cycling0:18:41 
52Ting Deng (Chn) MAX Success Sports0:18:54 
53Tesfay Habtemariam (Eri) MTN Qhubeka0:18:55 
54Chan Jae Jang (Kor) Terengganu Cycling Team0:19:28 
55Sonny Colbrelli (Ita) Colnago-CSF Inox0:19:38 
56Misbah M. Rauf Nur (Mas) Malaysia National Team0:19:40 
57Adam Semple (Aus) Drapac Cycling0:20:04 
58Ming Xing Xue (Chn) MAX Success Sports0:20:20 
59Wijaya Endra (Ina) Indonesia National Team0:20:44 
60David McCann (Irl) RTS Racing Team0:21:06 
61Junrong Ho (Sin) OCBC Singapore0:21:17 
62Hassan Suhardi (Mas) Malaysia National Team0:21:41 
63Floris Goesinnen (Ned) Drapac Cycling0:21:56 
64Alexandre Vinokurov (Kaz) Astana Pro Team0:23:03 
65Yohann Gene (Fra) Team Europcar0:23:37 
66Aaron Kemps (Aus) Champion System0:23:46 
67Mathieu Claude (Fra) Team Europcar0:23:48 
68James Williamson (NZl) New Zealand National Team0:25:41 
69Meron Russom (Eri) MTN Qhubeka0:25:56 
70Jacobe Keough (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team0:26:35 
71Ali Ahmad Fallanie (Mas) Malaysia National Team0:27:37 
72Christian Delle Stelle (Ita) Colnago-CSF Inox0:27:47 
73Zainal M. Nor Rizuan (Mas) Malaysia National Team0:28:20 
74Lee Rodgers (GBr) RTS Racing Team0:28:22 
75Hossein Nateghi (Iri) Tabriz Petrochemical Team0:29:13 
76Alireza Haghi (Iri) Azad University Cross Team0:29:21 
77Assan Bazayev (Kaz) Astana Pro Team0:29:22 
78Joon Yong Seo (Kor) Seoul Cycling0:29:32 
79Thomas Bertolini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia0:29:49 
80Robert Forster (Ger) UnitedHealthcare Pro Cycling Team0:30:06 
81Alfredo Balloni (Ita) Farnese Vini - Selle Italia0:30:10 
82Junbin Kim (Kor) Seoul Cycling0:30:44 
83Miguel Nino Corridor (Col) Azad University Cross Team0:30:52 
84Won Jae Lee (Kor) Seoul Cycling0:31:09 
85Pengfei Qi (Chn) MAX Success Sports0:31:27 
86Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team0:32:26 
87Matteo Pelucchi (Ita) Team Europcar0:33:14 
88Roman Van Uden (NZl) New Zealand National Team0:33:21 
89Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia0:33:24 
90Shinichi Fukushima (Jpn) Terengganu Cycling Team0:33:33 
91Cristian Benenati (Ita) Farnese Vini - Selle Italia0:33:51 
92Choon Huat Goh (Sin) OCBC Singapore0:34:19 
93Valery Valynin (Rus) RusVelo0:34:23 
94Behnam Khalili (Iri) Tabriz Petrochemical Team0:35:50 
95Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team0:37:00 
96Arin Iswana (Ina) Indonesia National Team0:38:16 
97Paolo Locatelli (Ita) Colnago-CSF Inox0:38:44 
98Alex Howes (USA) Garmin-Barracuda0:38:47 
99Malcom Rudolph (Aus) Drapac Cycling0:38:53 
100Sea Keong Loh (Mas) OCBC Singapore0:38:54 
101Yong Li Ng (Mas) Azad University Cross Team0:39:18 
102Salleh Harrif (Mas) Terengganu Cycling Team0:39:26 
103Karl Menzies (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team0:39:37 
104Salleh Mohd Zamri (Mas) Terengganu Cycling Team0:39:41 
105Anuar Manan (Mas) Champion System0:40:30 
106Christophe Kern (Fra) Team Europcar0:40:40 
107Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team0:41:19 
108Hao Liu (Chn) MAX Success Sports0:42:55 
109Raymond Kreder (Ned) Garmin-Barracuda0:43:30 
110Rhys Pollock (Aus) Drapac Cycling0:45:31 
111Parno (Ina) Indonesia National Team0:45:32 
112Andrea Di Corrado (Ita) Colnago-CSF Inox0:45:56 
113Adrian Hegyvary (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team0:46:20 
114David Zabriskie (USA) Garmin-Barracuda0:46:40 
115Hilton Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team0:47:49 
116Wan Chung Huang (Tpe) RTS Racing Team0:47:59 
117Suk Ho Kang (Kor) Seoul Cycling0:48:18 
118Louis Crosby (NZl) New Zealand National Team0:50:45 
119Chin Lung Huang (Tpe) RTS Racing Team0:51:20 
Points classification
1Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia79pts
2Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team79 
3Jacobe Keough (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team65 
4Raymond Kreder (Ned) Garmin-Barracuda60 
5Sonny Colbrelli (Ita) Colnago-CSF Inox56 
6Salleh Harrif (Mas) Terengganu Cycling Team49 
7Jani Tewelde (Eri) MTN Qhubeka45 
8Anuar Manan (Mas) Champion System36 
9Jose Serpa (Col) Androni Giocattoli30 
10Yohann Gene (Fra) Team Europcar28 
11Zainal M. Nor Rizuan (Mas) Malaysia National Team26 
12Hossein Nateghi (Iri) Tabriz Petrochemical Team26 
13Matteo Pelucchi (Ita) Team Europcar26 
14Floris Goesinnen (Ned) Drapac Cycling25 
15Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team24 
16Victor Nino Corridor (Col) Azad University Cross Team24 
17Alexandr Dyachenko (Kaz) Astana Pro Team24 
18Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia24 
19Marco Canola (Ita) Colnago-CSF Inox23 
20Shinichi Fukushima (Jpn) Terengganu Cycling Team23 
21James Williamson (NZl) New Zealand National Team22 
22Joon Yong Seo (Kor) Seoul Cycling22 
23Sea Keong Loh (Mas) OCBC Singapore20 
24Hassan Suhardi (Mas) Malaysia National Team20 
25Louis Crosby (NZl) New Zealand National Team18 
26Ghader Mizbani (Iri) Tabriz Petrochemical Team16 
27Salleh Mohd Zamri (Mas) Terengganu Cycling Team15 
28Darren Lapthorne (Aus) Drapac Cycling14 
29Hao Liu (Chn) MAX Success Sports13 
30Jose Rujano (Ven) Androni Giocattoli13 
31Serguy Klimov (Rus) RusVelo13 
32Christian Delle Stelle (Ita) Colnago-CSF Inox13 
33Ahmad Lutfi M.Fauzan (Mas) Malaysia National Team12 
34Mathieu Claude (Fra) Team Europcar12 
35Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli11 
36Kevin Reza (Fra) Team Europcar11 
37David McCann (Irl) RTS Racing Team10 
38Stefano Locatelli (Ita) Colnago-CSF Inox10 
39Jacques J.V. Rensburg (Rsa) MTN Qhubeka10 
40Ramin Maleki Mizan (Iri) Tabriz Petrochemical Team10 
41Alireza Haghi (Iri) Azad University Cross Team10 
42Chris Butler (USA) Champion System8 
43Roman Van Uden (NZl) New Zealand National Team8 
44Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team7 
45Dennis Van Niekerk (Rsa) MTN Qhubeka7 
46Adiq Othman (Mas) Champion System7 
47Freddy Gonzalez (Col) Azad University Cross Team7 
48Chan Jae Jang (Kor) Terengganu Cycling Team7 
49Thomas Bertolini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia7 
50Choon Huat Goh (Sin) OCBC Singapore7 
51Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team6 
52Alex Coutts (GBr) RTS Racing Team6 
53Rhys Pollock (Aus) Drapac Cycling6 
54Chin Lung Huang (Tpe) RTS Racing Team6 
55Joseph Cooper (NZl) New Zealand National Team5 
56Jai Crawford (Aus) RTS Racing Team5 
57Abbas Saeiditanha (Iri) Azad University Cross Team5 
58Anthony Charteau (Fra) Team Europcar5 
59Robert Forster (Ger) UnitedHealthcare Pro Cycling Team5 
60Seung Kwon Lee (Kor) Seoul Cycling4 
61Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team4 
62Thomas Peterson (USA) Garmin-Barracuda3 
63Mat Senan M. Saufi (Mas) Terengganu Cycling Team3 
64Nathan Haas (Aus) Garmin-Barracuda3 
65Michael Torckler (NZl) New Zealand National Team2 
66Cristian Benenati (Ita) Farnese Vini - Selle Italia2 
67Craig Lewis (USA) Champion System1 
Mountains classification
1Jose Serpa (Col) Androni Giocattoli27pts
2Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia24 
3Jose Rujano (Ven) Androni Giocattoli24 
4Victor Nino Corridor (Col) Azad University Cross Team21 
5James Williamson (NZl) New Zealand National Team14 
6Adiq Othman (Mas) Champion System14 
7Alexandr Dyachenko (Kaz) Astana Pro Team14 
8Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli10 
9Floris Goesinnen (Ned) Drapac Cycling8 
10Stefano Locatelli (Ita) Colnago-CSF Inox8 
11Rhys Pollock (Aus) Drapac Cycling7 
12Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli6 
13Sea Keong Loh (Mas) OCBC Singapore6 
14Chris Butler (USA) Champion System5 
15Wijaya Endra (Ina) Indonesia National Team4 
16Hassan Suhardi (Mas) Malaysia National Team4 
17Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team4 
18Chan Jae Jang (Kor) Terengganu Cycling Team4 
19Yohann Gene (Fra) Team Europcar4 
20Dennis Van Niekerk (Rsa) MTN Qhubeka3 
21Marco Canola (Ita) Colnago-CSF Inox3 
22Jai Crawford (Aus) RTS Racing Team2 
23Joon Yong Seo (Kor) Seoul Cycling2 
24Hao Liu (Chn) MAX Success Sports2 
25Ghader Mizbani (Iri) Tabriz Petrochemical Team1 
26Joseph Cooper (NZl) New Zealand National Team1 
27Freddy Gonzalez (Col) Azad University Cross Team1 
28Zainal M. Nor Rizuan (Mas) Malaysia National Team1 
29Alfredo Balloni (Ita) Farnese Vini - Selle Italia1 
30Paolo Locatelli (Ita) Colnago-CSF Inox1 
31Chin Lung Huang (Tpe) RTS Racing Team1 
Asian riders classification
1Alexandr Dyachenko (Kaz) Astana Pro Team30:21:03 
2Ghader Mizbani (Iri) Tabriz Petrochemical Team0:02:03 
3Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team0:02:08 
4Adiq Othman (Mas) Champion System0:04:29 
5Mat Senan M. Saufi (Mas) Terengganu Cycling Team0:05:05 
6Hossein Askari (Iri) Tabriz Petrochemical Team0:05:15 
7Jung Hwan Youm (Kor) Seoul Cycling0:06:27 
8Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team0:08:30 
9Ramin Maleki Mizan (Iri) Tabriz Petrochemical Team0:09:13 
10Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team0:09:43 
11Abbas Saeiditanha (Iri) Azad University Cross Team0:10:59 
12Ahmad Lutfi M.Fauzan (Mas) Malaysia National Team0:11:47 
13Suryadi Dadi (Ina) Indonesia National Team0:11:51 
14Mat Amin M. Shahrul (Mas) Terengganu Cycling Team0:11:57 
15Seung Kwon Lee (Kor) Seoul Cycling0:12:34 
16Masakazu Ito (Jpn) Aisan Racing Team0:13:10 
17Rusli Amir Mustafa (Mas) Malaysia National Team0:13:43 
18Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team0:14:23 
19Agung Ali Sahbana (Ina) Indonesia National Team0:15:05 
20Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team0:15:58 
21Ting Deng (Chn) MAX Success Sports0:16:34 
22Chan Jae Jang (Kor) Terengganu Cycling Team0:17:08 
23Misbah M. Rauf Nur (Mas) Malaysia National Team0:17:20 
24Ming Xing Xue (Chn) MAX Success Sports0:18:00 
25Wijaya Endra (Ina) Indonesia National Team0:18:24 
26Junrong Ho (Sin) OCBC Singapore0:18:57 
27Hassan Suhardi (Mas) Malaysia National Team0:19:21 
28Alexandre Vinokurov (Kaz) Astana Pro Team0:20:43 
29Ali Ahmad Fallanie (Mas) Malaysia National Team0:25:17 
30Zainal M. Nor Rizuan (Mas) Malaysia National Team0:26:00 
31Hossein Nateghi (Iri) Tabriz Petrochemical Team0:26:53 
32Alireza Haghi (Iri) Azad University Cross Team0:27:01 
33Assan Bazayev (Kaz) Astana Pro Team0:27:02 
34Joon Yong Seo (Kor) Seoul Cycling0:27:12 
35Junbin Kim (Kor) Seoul Cycling0:28:24 
36Won Jae Lee (Kor) Seoul Cycling0:28:49 
37Pengfei Qi (Chn) MAX Success Sports0:29:07 
38Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team0:30:06 
39Shinichi Fukushima (Jpn) Terengganu Cycling Team0:31:13 
40Choon Huat Goh (Sin) OCBC Singapore0:31:59 
41Behnam Khalili (Iri) Tabriz Petrochemical Team0:33:30 
42Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team0:34:40 
43Arin Iswana (Ina) Indonesia National Team0:35:56 
44Sea Keong Loh (Mas) OCBC Singapore0:36:34 
45Yong Li Ng (Mas) Azad University Cross Team0:36:58 
46Salleh Harrif (Mas) Terengganu Cycling Team0:37:06 
47Salleh Mohd Zamri (Mas) Terengganu Cycling Team0:37:21 
48Anuar Manan (Mas) Champion System0:38:10 
49Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team0:38:59 
50Hao Liu (Chn) MAX Success Sports0:40:35 
51Parno (Ina) Indonesia National Team0:43:12 
52Wan Chung Huang (Tpe) RTS Racing Team0:45:39 
53Suk Ho Kang (Kor) Seoul Cycling0:45:58 
54Chin Lung Huang (Tpe) RTS Racing Team0:49:00 
Teams classification
1Androni Giocattoli91:00:10 
2Astana Pro Team0:12:06 
3MTN Qhubeka0:13:36 
4Champion System0:13:37 
5Tabriz Petrochemical Team0:18:14 
6New Zealand National Team0:21:39 
7Azad University Cross Team0:24:13 
8RusVelo0:25:24 
9Colnago-CSF Inox0:28:08 
10Terengganu Cycling Team0:29:01 
11Garmin-Barracuda0:30:25 
12RTS Racing Team0:32:48 
13Team Europcar0:37:50 
14Seoul Cycling0:38:16 
15Aisan Racing Team0:39:20 
16Malaysia National Team0:43:03 
17Indonesia National Team0:44:16 
18MAX Success Sports0:44:56 
19Drapac Cycling0:50:12 
20UnitedHealthcare0:52:51 
21Farnese Vini - Selle Italia0:56:17 
22OCBC Singapore1:23:48 
Asian teams classification
1Astana Pro Team91:12:16 
2Tabriz Petrochemical Team0:06:08 
3Terengganu Cycling Team0:16:55 
4Seoul Cycling0:26:10 
5Aisan Racing Team0:27:14 
6Malaysia National Team0:30:57 
7Indonesia National Team0:32:10 
8MAX Success Sports0:32:50 
9Azad University Cross Team1:05:55 
10OCBC Singapore1:13:01 

Related Articles

Back to top