Guardini wins third stage of Langkawi

Four-man break caught with 200m to race

Andrea Guardini (Farnese Vini-Selle Italia) won his third stage of the 2012 Le Tour de Langkawi on Monday, with a last-ditch charge to the finish line, swallowing a four-man breakaway which had stayed adrift the majority of the 169.4 kilometre stage. Jacobe Keough (UnitedHealthcare) was second, while Harrif Salleh (Terengganu Cycling Team) took third.

While the virtual yellow jersey did change hands throughout the race via the efforts of Rhys Pollock (Drapac), the final result saw David Zabriskie (Garmin-Barracuda) retain his overall lead.

Pollock escaped from the peloton with the first 10km and was soon joined by Kevin Reza (Europcar), Louis Crosby (New Zealand) and Shinichi Fukushima (Terengganu) with the four maintaining their advantage until a few hundred metres left to race.

"This is my nicest win because it took the most suffering," Guardini said after his win. "We've believed in the win when nobody else did with 30km to go."

"Today's win sums up the perfect job of my team for catching the breakaway at the last minute," he said of the Farnese Vini-Selle Italia outfit, which was aggressive in the chase, along with Astana. The fluorescent team down a man with Brazilian Rafael Andriato forced to abandon the race due to a crash late on Stage 3. "Other teams only rode for positions."

Meantime, the blue train of UnitedHealthcare kicked into gear and delivered Jacobe Keough to his second runner-up placing of the 2012 event.

"For the first time I got a proper lead out," Keough explained post-race. "I went from 300m to go. Maybe next time we use different tactic and we can beat Guardini."

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini3:57:11 
2Jacobe Keough (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling  
3Harrif Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team  
4Yohann Gene (Fra) Team Europcar  
5Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team  
6Sonny Colbrelli (Ita) Colnago - CSF Inox  
7Anuar Manan (Mas) Champion System  
8Kevin Reza (Fra) Team Europcar  
9Jani Tewelde Weldegaber (Eri) MTN Qhubeka  
10Hossein Nateghi (Iri) Tabriz Petrochemical Team  
11Rizuan Zainal (Mas) Malaysia  
12James Williamson (NZl) New Zealand  
13Chan Jae Jang (Kor) Terengganu Cycling Team  
14Joon Yong Seo (Kor) Seoul Cycling Team  
15Shinichi Fukushima (Jpn) Terengganu Cycling Team  
16Roman Van Uden (NZl) New Zealand  
17Ramin Maleki Mizan (Iri) Tabriz Petrochemical Team  
18Louis Crosby (NZl) New Zealand  
19Suhardi Hassan (Mas) Malaysia  
20Freddy Excelino Gonzalez Martinez (Col) Azad University  
21Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli  
22Behnam Khalilikhosroshahi (Iri) Tabriz Petrochemical Team  
23Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Androni Giocattoli  
24Tesfai Habtariam (Eri) MTN Qhubeka  
25Meron Russom (Eri) MTN Qhubeka  
26Dennis Van Niekerk (RSA) MTN Qhubeka  
27Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana Pro Team  
28Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team  
29Aaron Kemps (Aus) Champion System  
30Malcom Rudolph (Aus) Drapac  
31Martin Irvine (Ire) RTS Racing Team  
32Alireza Haghi (Iri) Azad University  
33Mohd Zamri Saleh (Mas) Terengganu Cycling Team  
34Hossein Askari (Iri) Tabriz Petrochemical Team  
35Seung Kwon Lee (Kor) Seoul Cycling Team  
36Artem Ovechkin (Rus) RusVelo  
37Mathieu Claude (Fra) Team Europcar  
38Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team  
39Iwan Setiawan (Ina) Indonesia  
40Arin Iswana (Ina) Indonesia  
41Jonathan Monsalve (Ven) Androni Giocattoli  
42Miguel Angel Nino Corredor (Col) Azad University  
43Tom Danielson (USA) Garmin-Barracuda  
44Jacques Janse Van Rensburg (RSA) MTN Qhubeka  
45Muhammad Fauzan Ahmad Lutfi (Mas) Malaysia  
46Endra Wijaya (Ina) Indonesia  
47Karl Menzies (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling  
48José Rujano Guillen (Ven) Androni Giocattoli  
49Darren Lapthorne (Aus) Drapac  
50Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team  
51Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli  
52Amir Rusli (Mas) Malaysia  
53Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team  
54Stefano Locatelli (Ita) Colnago - CSF Inox  
55Thomas Peterson (USA) Garmin-Barracuda  
56Hao Liu (Chn) Max Success Sports  
57Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team  
58Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling  
59Abbas Saeiditanha (Iri) Azad University  
60Lee Rodgers (GBr) RTS Racing Team  
61Valerey Valynin (Rus) RusVelo  
62Chris Butler (USA) Champion System  
63Serguei Klimov (Rus) RusVelo  
64Mohammad Saufi Mat Senan (Mas) Terengganu Cycling Team  
65Muhamad Adiq Husainie Othman (Mas) Champion System  
66Pengfei Qi (Chn) Max Success Sports  
67Anthony Charteau (Fra) Team Europcar  
68Masakazu Ito (Jpn) Aisan Racing Team  
69Kyoung Ho Park (Kor) Seoul Cycling Team  
70David Zabriskie (USA) Garmin-Barracuda  
71Hossein Alizadeh (Iri) Tabriz Petrochemical Team  
72Adam Phelan (Aus) Drapac  
73Ghader Mizbani Eranagh (Iri) Tabriz Petrochemical Team  
74Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Terengganu Cycling Team  
75Matvey Zubov (Rus) RusVelo  
76Craig Lewis (USA) Champion System  
77Parno Parno (Ina) Indonesia  
78Agung Sahbana (Ina) Indonesia  
79Jung Hwan Youm (Kor) Seoul Cycling Team  
80Floris Goesinnen (Ned) Drapac  
81Rhys Pollock (Aus) Drapac  
82Alexander Khatuntsev (Rus) RusVelo  
83Jai Crawford (Aus) RTS Racing Team  
84Nathan Haas (Aus) Garmin-Barracuda  
85Carlos José Ochoa (Ven) Androni Giocattoli  
86Alfredo Balloni (Ita) Farnese Vini  
87Jun Rong Ho (Sin) OCBC Singapore  
88Victor Nino Corredor (Col) Azad University  
89Joseph Cooper (NZl) New Zealand  
90Mohd Rauf Nur Misbah (Mas) Malaysia  
91Adam Semple (Aus) Drapac  
92Choon Huat Goh (Sin) OCBC Singapore  
93Alex Coutts (GBr) RTS Racing Team  
94Fatahilah Abdullah (Ina) Indonesia  
95Assan Bazayev (Kaz) Astana Pro Team  
96Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team  
97Ting Deng (Chn) Max Success Sports  
98Andrea Di Corrado (Ita) Colnago - CSF Inox  
99Christian Delle Stelle (Ita) Colnago - CSF Inox  
100Yong Li Ng (Mas) Azad University  
101Won Jae Lee (Kor) Seoul Cycling Team  
102Ali Ahmad Fallanie (Mas) Malaysia0:00:18 
103Cristiano Benenati (Ita) Farnese Vini0:00:20 
104Jaan Kirsipuu (Est) Champion System  
105Raymond Kreder (Ned) Garmin-Barracuda  
106Omar Lombardi (Ita) Colnago - CSF Inox  
107Robert Förster (Ger) UnitedHealthcare Pro Cycling  
108Sukho Kang (Kor) Seoul Cycling Team  
109Sam Bewley (NZl) New Zealand0:00:27 
110Nicholas Francesco Squillari (Aus) OCBC Singapore0:00:31 
111Sea Keong Loh (Mas) OCBC Singapore  
112Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team  
113Hilton Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling0:00:42 
114Matteo Pelucchi (Ita) Team Europcar  
115Thomas Bertolini (Ita) Farnese Vini  
116Marcus Leong Yong Yi (Sin) OCBC Singapore0:00:44 
117Christophe Kern (Fra) Team Europcar  
118Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Pro Team0:00:58 
119Adrian Hegevary (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling0:01:37 
120Raymond Kreder (Ned) Garmin-Barracuda0:01:45 
121Paolo Locatelli (Ita) Colnago - CSF Inox0:01:58 
122Ming Xing Xue (Chn) Max Success Sports  
123Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini0:02:11 
124David Mccann (Ire) RTS Racing Team0:02:19 
125Adrien Niyonshuti (Rwa) MTN Qhubeka0:02:37 
126Michael Torckler (NZl) New Zealand  
127Wei Kei Chang (Tpe) RTS Racing Team0:03:48 
128Weisong Tong (Chn) Max Success Sports0:07:52 
Sprint 1: Simpang Renggam
#Rider Name (Country) TeamResult
1Louis Crosby (NZl) New Zealand5 pts
2Shinichi Fukushima (Jpn) Terengganu Cycling Team3 
3Rhys Pollock (Aus) Drapac2 
4Kevin Reza (Fra) Team Europcar1 
Sprint 2: Air Hitam
#Rider Name (Country) TeamResult
1Louis Crosby (NZl) New Zealand5 pts
2Shinichi Fukushima (Jpn) Terengganu Cycling Team3 
3Rhys Pollock (Aus) Drapac2 
4Kevin Reza (Fra) Team Europcar1 
Sprint 3: Batu Pahat
#Rider Name (Country) TeamResult
1Louis Crosby (NZl) New Zealand5 pts
2Shinichi Fukushima (Jpn) Terengganu Cycling Team3 
3Rhys Pollock (Aus) Drapac2 
4Kevin Reza (Fra) Team Europcar1 
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Terengganu Cycling Team11:51:33 
2New Zealand National Team  
3Team Europcar  
4Tabriz Petrochemical Team  
5MTN Qhubeka  
6Malaysia National Team  
7Astana Pro Team  
8Androni Giocattoli  
9Azad University Cross Team  
10Champion System  
11United Healthcare  
12Seoul Cycling  
13Aisan Racing Team  
14Indonesia National Team  
15Drapac Cycling  
16Colnago CSF Inox  
17Rusvelo  
18Garmin Barracuda  
19RTS Racing Team  
20MAX Success Sports  
21Farnese Vini - Selle Italia0:00:20 
22OCBC Singapore0:00:31 
General classification after stage four
#Rider Name (Country) TeamResult
1David Zabriskie (USA) Garmin-Barracuda12:27:15 
2Adam Phelan (Aus) Drapac0:01:00 
3Darren Lapthorne (Aus) Drapac0:01:10 
4Tom Danielson (USA) Garmin-Barracuda0:01:17 
5José Rujano Guillen (Ven) Androni Giocattoli0:01:26 
6Joseph Cooper (NZl) New Zealand0:01:31 
7Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team0:01:33 
8Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana Pro Team0:01:39 
9Behnam Khalilikhosroshahi (Iri) Tabriz Petrochemical Team0:01:46 
10Floris Goesinnen (Ned) Drapac0:01:50 
11Artem Ovechkin (Rus) RusVelo0:01:51 
12Yohann Gene (Fra) Team Europcar0:01:52 
13Nathan Haas (Aus) Garmin-Barracuda0:01:54 
14Alfredo Balloni (Ita) Farnese Vini0:01:57 
15Craig Lewis (USA) Champion System  
16Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli0:02:00 
17Ghader Mizbani Eranagh (Iri) Tabriz Petrochemical Team0:02:12 
18Roman Van Uden (NZl) New Zealand  
19Malcom Rudolph (Aus) Drapac0:02:13 
20Carlos José Ochoa (Ven) Androni Giocattoli0:02:14 
21Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Androni Giocattoli0:02:22 
22Meron Russom (Eri) MTN Qhubeka0:02:23 
23Jacques Janse Van Rensburg (RSA) MTN Qhubeka  
24Hossein Askari (Iri) Tabriz Petrochemical Team0:02:24 
25Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling0:02:25 
26Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli0:02:28 
27Jani Tewelde Weldegaber (Eri) MTN Qhubeka0:02:30 
28Andrea Di Corrado (Ita) Colnago - CSF Inox0:02:31 
29Dennis Van Niekerk (RSA) MTN Qhubeka0:02:36 
30Thomas Peterson (USA) Garmin-Barracuda  
31Jonathan Monsalve (Ven) Androni Giocattoli  
32Matvey Zubov (Rus) RusVelo0:02:37 
33Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team0:02:38 
34Muhamad Adiq Husainie Othman (Mas) Champion System0:02:43 
35Assan Bazayev (Kaz) Astana Pro Team0:02:50 
36Victor Nino Corredor (Col) Azad University0:02:51 
37Ming Xing Xue (Chn) Max Success Sports0:02:52 
38Ramin Maleki Mizan (Iri) Tabriz Petrochemical Team0:02:57 
39Hossein Alizadeh (Iri) Tabriz Petrochemical Team0:02:59 
40Stefano Locatelli (Ita) Colnago - CSF Inox0:03:00 
41Adam Semple (Aus) Drapac0:03:05 
42Jai Crawford (Aus) RTS Racing Team  
43Alireza Haghi (Iri) Azad University  
44Tesfai Habtariam (Eri) MTN Qhubeka0:03:06 
45Aaron Kemps (Aus) Champion System0:03:12 
46Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team0:03:13 
47Karl Menzies (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling  
48Mohd Zamri Saleh (Mas) Terengganu Cycling Team0:03:15 
49Omar Lombardi (Ita) Colnago - CSF Inox  
50Rhys Pollock (Aus) Drapac  
51Muhammad Fauzan Ahmad Lutfi (Mas) Malaysia0:03:17 
52Sonny Colbrelli (Ita) Colnago - CSF Inox0:03:20 
53Masakazu Ito (Jpn) Aisan Racing Team0:03:21 
54Chris Butler (USA) Champion System  
55Harrif Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team0:03:22 
56Hossein Nateghi (Iri) Tabriz Petrochemical Team0:03:27 
57Freddy Excelino Gonzalez Martinez (Col) Azad University0:03:29 
58Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team0:03:30 
59Kevin Reza (Fra) Team Europcar0:03:34 
60Jung Hwan Youm (Kor) Seoul Cycling Team0:03:36 
61Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini0:03:39 
62Cristiano Benenati (Ita) Farnese Vini0:03:42 
63Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team0:03:43 
64Serguei Klimov (Rus) RusVelo  
65Jacobe Keough (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling0:03:47 
66Joon Yong Seo (Kor) Seoul Cycling Team0:03:53 
67Abbas Saeiditanha (Iri) Azad University0:03:54 
68Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team0:03:55 
69Miguel Angel Nino Corredor (Col) Azad University  
70Mohammad Saufi Mat Senan (Mas) Terengganu Cycling Team0:03:57 
71Anthony Charteau (Fra) Team Europcar0:03:58 
72James Williamson (NZl) New Zealand0:03:59 
73Mathieu Claude (Fra) Team Europcar  
74Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team0:04:01 
75Anuar Manan (Mas) Champion System0:04:08 
76Lee Rodgers (GBr) RTS Racing Team0:04:10 
77Christian Delle Stelle (Ita) Colnago - CSF Inox  
78Seung Kwon Lee (Kor) Seoul Cycling Team0:04:12 
79Amir Rusli (Mas) Malaysia0:04:15 
80Thomas Bertolini (Ita) Farnese Vini  
81Raymond Kreder (Ned) Garmin-Barracuda0:04:16 
82Jun Rong Ho (Sin) OCBC Singapore0:04:21 
83Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team0:04:22 
84Alexander Khatuntsev (Rus) RusVelo0:04:24 
85Arin Iswana (Ina) Indonesia0:04:27 
86Yong Li Ng (Mas) Azad University0:04:29 
87Endra Wijaya (Ina) Indonesia0:04:35 
88Sukho Kang (Kor) Seoul Cycling Team0:04:41 
89Iwan Setiawan (Ina) Indonesia0:04:55 
90Fatahilah Abdullah (Ina) Indonesia0:04:57 
91Chan Jae Jang (Kor) Terengganu Cycling Team  
92Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Pro Team0:04:58 
93Alex Coutts (GBr) RTS Racing Team0:05:02 
94Agung Sahbana (Ina) Indonesia0:05:03 
95Mohd Rauf Nur Misbah (Mas) Malaysia  
96Shinichi Fukushima (Jpn) Terengganu Cycling Team  
97Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Terengganu Cycling Team0:05:13 
98Suhardi Hassan (Mas) Malaysia0:05:19 
99Michael Torckler (NZl) New Zealand0:05:24 
100Kyoung Ho Park (Kor) Seoul Cycling Team0:05:35 
101Choon Huat Goh (Sin) OCBC Singapore0:05:37 
102Rizuan Zainal (Mas) Malaysia0:05:39 
103Jaan Kirsipuu (Est) Champion System  
104Adrien Niyonshuti (Rwa) MTN Qhubeka0:05:44 
105Nicholas Francesco Squillari (Aus) OCBC Singapore0:05:53 
106Hao Liu (Chn) Max Success Sports0:05:56 
107Valerey Valynin (Rus) RusVelo0:05:58 
108Parno Parno (Ina) Indonesia0:06:05 
109Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini0:06:18 
110Raymond Kreder (Ned) Garmin-Barracuda0:06:21 
111Ali Ahmad Fallanie (Mas) Malaysia0:06:24 
112Won Jae Lee (Kor) Seoul Cycling Team0:06:40 
113Pengfei Qi (Chn) Max Success Sports0:06:43 
114Marcus Leong Yong Yi (Sin) OCBC Singapore0:06:44 
115Matteo Pelucchi (Ita) Team Europcar0:06:46 
116Ting Deng (Chn) Max Success Sports0:06:49 
117Robert Förster (Ger) UnitedHealthcare Pro Cycling0:07:15 
118Paolo Locatelli (Ita) Colnago - CSF Inox0:07:27 
119Hilton Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling0:07:28 
120David Mccann (Ire) RTS Racing Team0:07:32 
121Martin Irvine (Ire) RTS Racing Team0:08:46 
122Sea Keong Loh (Mas) OCBC Singapore0:10:32 
123Wei Kei Chang (Tpe) RTS Racing Team0:10:44 
124Weisong Tong (Chn) Max Success Sports0:12:03 
125Louis Crosby (NZl) New Zealand0:12:39 
126Adrian Hegevary (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling0:12:40 
127Christophe Kern (Fra) Team Europcar0:12:56 
128Sam Bewley (NZl) New Zealand0:15:38 
Sprint classification after stage four
#Rider Name (Country) TeamResult
1Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini45 pts
2Jacobe Keough (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling38 
3Anuar Manan (Mas) Champion System35 
4Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team29 
5Raymond Kreder (Ned) Garmin-Barracuda25 
6Sonny Colbrelli (Ita) Colnago - CSF Inox24 
7Yohann Gene (Fra) Team Europcar21 
8Jani Tewelde Weldegaber (Eri) MTN Qhubeka21 
9Shinichi Fukushima (Jpn) Terengganu Cycling Team18 
10Sea Keong Loh (Mas) OCBC Singapore15 
11Louis Crosby (NZl) New Zealand15 
12Hossein Nateghi (Iri) Tabriz Petrochemical Team15 
13James Williamson (NZl) New Zealand15 
14Harrif Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team14 
15Christian Delle Stelle (Ita) Colnago - CSF Inox13 
16Muhammad Fauzan Ahmad Lutfi (Mas) Malaysia11 
17Kevin Reza (Fra) Team Europcar11 
18Ramin Maleki Mizan (Iri) Tabriz Petrochemical Team10 
19Rizuan Zainal (Mas) Malaysia10 
20Floris Goesinnen (Ned) Drapac9 
21Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team8 
22Roman Van Uden (NZl) New Zealand8 
23Omar Lombardi (Ita) Colnago - CSF Inox8 
24Mohd Zamri Saleh (Mas) Terengganu Cycling Team7 
25Joon Yong Seo (Kor) Seoul Cycling Team7 
26Chan Jae Jang (Kor) Terengganu Cycling Team7 
27Rhys Pollock (Aus) Drapac6 
28Alex Coutts (GBr) RTS Racing Team6 
29Alireza Haghi (Iri) Azad University3 
30Freddy Excelino Gonzalez Martinez (Col) Azad University2 
31Weisong Tong (Chn) Max Success Sports2 
32Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana Pro Team1 
Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Floris Goesinnen (Ned) Drapac8 pts
2Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini4 
3Sea Keong Loh (Mas) OCBC Singapore4 
4Omar Lombardi (Ita) Colnago - CSF Inox2 
5Muhamad Adiq Husainie Othman (Mas) Champion System1 
6Freddy Excelino Gonzalez Martinez (Col) Azad University1 
7Paolo Locatelli (Ita) Colnago - CSF Inox1 
Teams classification after stage four
#Rider Name (Country) TeamResult
1Garmin Barracuda37:24:41 
2Drapac Cycling0:01:10 
3Androni Giocattoli0:02:44 
4Astana Pro Team0:02:54 
5Tabriz Petrochemical Team0:03:26 
6New Zealand National Team0:03:34 
7Team Europcar0:03:56 
8MTN Qhubeka0:04:20 
9United Healthcare0:04:44 
10Champion System0:04:49 
11Colnago CSF Inox0:04:58 
12Rusvelo0:05:15 
13Farnese Vini - Selle Italia0:06:01 
14MAX Success Sports0:06:04 
15Azad University Cross Team0:06:29 
16Seoul Cycling0:06:36 
17Aisan Racing Team0:07:15 
18Terengganu Cycling Team0:07:22 
19RTS Racing Team0:07:35 
20Malaysia National Team0:08:24 
21Indonesia National Team0:10:05 
22OCBC Singapore0:10:51 

Related Articles

Back to top