Jose Serpa wraps up Le Tour de Langkawi 2012

Guardini wins final stage

Jose Serpa (Androni Giocattoli) came through the final stage at Le Tour de Langkawi to seal his second overall win in the race. He previously won the 2009 edition.

Serpa’s teammate and last year’s race winner Jose Rujano (Androni Giocattoli) finished second overall, 30 seconds down. Victor Nino Corridor (Azad University Cross Team) rounded off podium in third, 1:03 down on the winner.

“I am really happy to win the Tour de Langkawi,” Serpa said at the post-race press conference. “This is where I got my first stage victory in 2006 and now I have won the overall general classification of Le Tour de Langkawi twice. It is very important for me and also my team. I want to thank them for all the work they have done for me. We are all very happy to bring this victory back home.”

Andrea Guardini (Farnese Vini-Selle Italia) continued his dominance in the sprints, claiming his sixth stage with the 110.7 kilometre criterium in Kuala Terengganu, bringing his complete tally to 11 stages wins in two years. Jacobe Keough (UnitedHealthcare Pro Cycling Team) and Sonny Colbrelli (Colnago-CSF Inox) finished second and third but were no match for Guardini or his leadout.

Guardini’s win ensured that he took home the points jersey, finally wrestling it from Valentin Iglinskiy (Astana).

The final stage procession was brought to life when Misbah M. Rauf Nur (Malaysia National Team) and Joon Yong Seo (Seoul) attacked.

They were given some leeway and the duo had a gap of 1:06 after seven kilometres. Eleven kilometres later, they were over 4 minutes ahead of the bunch, with two riders – Shinichi Fukushima (Terengganu Cycling Team) and Sea Keong Loh (OCBC Singapore) - one minute behind and closing up.

The junction was soon made but Farnese were keen on leaving the race with yet another win, and began to lead the chase.
Fukushima and Joon Yong Seo persisted when the peloton closed in but it was Alexandre Vinokurov (Astana), competing in his final Langkawi, who made a last ditch attack. However when he and a small group of riders were reeled in the sprint became inevitable.

 


Full Results
1Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia2:36:42 
2Jacobe Keough (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team  
3Sonny Colbrelli (Ita) Colnago-CSF Inox  
4Salleh Harrif (Mas) Terengganu Cycling Team  
5Raymond Kreder (Ned) Garmin-Barracuda  
6Christian Delle Stelle (Ita) Colnago-CSF Inox  
7Hossein Nateghi (Iri) Tabriz Petrochemical Team  
8Robert Forster (Ger) UnitedHealthcare Pro Cycling Team0:00:03 
9Matteo Pelucchi (Ita) Team Europcar  
10Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team  
11Karl Menzies (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team  
12Freddy Gonzalez (Col) Azad University Cross Team0:00:06 
13Adiq Othman (Mas) Champion System  
14Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team  
15Alexandr Dyachenko (Kaz) Astana Pro Team  
16Alex Howes (USA) Garmin-Barracuda  
17Jani Tewelde (Eri) MTN Qhubeka  
18Hossein Askari (Iri) Tabriz Petrochemical Team  
19Alireza Haghi (Iri) Azad University Cross Team  
20Salleh Mohd Zamri (Mas) Terengganu Cycling Team  
21Jacques J.V. Rensburg (Rsa) MTN Qhubeka  
22Jai Crawford (Aus) RTS Racing Team  
23Mat Senan M. Saufi (Mas) Terengganu Cycling Team  
24Dennis Van Niekerk (Rsa) MTN Qhubeka  
25Tesfay Habtemariam (Eri) MTN Qhubeka  
26Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team  
27Craig Lewis (USA) Champion System  
28Thomas Peterson (USA) Garmin-Barracuda  
29Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team  
30Yonnatta Monsalve (Ven) Androni Giocattoli  
31Jose Serpa (Col) Androni Giocattoli  
32Stefano Locatelli (Ita) Colnago-CSF Inox  
33Ghader Mizbani (Iri) Tabriz Petrochemical Team  
34Hao Liu (Chn) MAX Success Sports  
35Artem Ovechkin (Rus) RusVelo  
36David McCann (Irl) RTS Racing Team  
37Jose Rujano (Ven) Androni Giocattoli  
38Joseph Cooper (NZl) New Zealand National Team  
39Dmitry Kozonchuk (Rus) RusVelo  
40Serguy Klimov (Rus) RusVelo  
41Masakazu Ito (Jpn) Aisan Racing Team  
42Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team0:00:13 
43Ramin Maleki Mizan (Iri) Tabriz Petrochemical Team  
44Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli  
45Wijaya Endra (Ina) Indonesia National Team  
46Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli  
47Assan Bazayev (Kaz) Astana Pro Team  
48Anuar Manan (Mas) Champion System  
49Carlos Ochoa (Ven) Androni Giocattoli  
50Chris Butler (USA) Champion System  
51Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team  
52Ahmad Lutfi M.Fauzan (Mas) Malaysia National Team  
53Rusli Amir Mustafa (Mas) Malaysia National Team  
54Abbas Saeiditanha (Iri) Azad University Cross Team  
55Victor Nino Corridor (Col) Azad University Cross Team  
56Meron Russom (Eri) MTN Qhubeka  
57Adrien Niyonshuti (Rwa) MTN Qhubeka  
58Behnam Khalili (Iri) Tabriz Petrochemical Team0:00:18 
59Alex Coutts (GBr) RTS Racing Team  
60Floris Goesinnen (Ned) Drapac Cycling  
61Hassan Suhardi (Mas) Malaysia National Team  
62Arin Iswana (Ina) Indonesia National Team  
63Jung Hwan Youm (Kor) Seoul Cycling  
64Cristian Benenati (Ita) Farnese Vini - Selle Italia  
65Darren Lapthorne (Aus) Drapac Cycling  
66Zainal M. Nor Rizuan (Mas) Malaysia National Team0:00:23 
67Rhys Pollock (Aus) Drapac Cycling  
68Hilton Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team  
69Miguel Nino Corridor (Col) Azad University Cross Team  
70Mat Amin M. Shahrul (Mas) Terengganu Cycling Team  
71James Williamson (NZl) New Zealand National Team  
72Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team0:00:36 
73Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team0:00:37 
74Malcom Rudolph (Aus) Drapac Cycling  
75Kevin Reza (Fra) Team Europcar0:00:06 
76Agung Ali Sahbana (Ina) Indonesia National Team0:00:51 
77Seung Kwon Lee (Kor) Seoul Cycling  
78Alexander Khatuntsev (Rus) RusVelo  
79Michael Torckler (NZl) New Zealand National Team  
80Andrea Di Corrado (Ita) Colnago-CSF Inox0:01:05 
81Paolo Locatelli (Ita) Colnago-CSF Inox0:01:09 
82Yong Li Ng (Mas) Azad University Cross Team  
83Yohann Gene (Fra) Team Europcar0:01:31 
84Nathan Haas (Aus) Garmin-Barracuda  
85Thomas Bertolini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia  
86Suryadi Dadi (Ina) Indonesia National Team  
87Joon Yong Seo (Kor) Seoul Cycling0:01:40 
88Alexandre Vinokurov (Kaz) Astana Pro Team  
89Mathieu Claude (Fra) Team Europcar0:02:17 
90Junbin Kim (Kor) Seoul Cycling0:02:20 
91David Zabriskie (USA) Garmin-Barracuda0:02:23 
92Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia0:02:26 
93Alfredo Balloni (Ita) Farnese Vini - Selle Italia  
94Junrong Ho (Sin) OCBC Singapore0:02:48 
95Adam Semple (Aus) Drapac Cycling0:03:14 
96Chan Jae Jang (Kor) Terengganu Cycling Team  
97Misbah M. Rauf Nur (Mas) Malaysia National Team0:00:06 
98Aaron Kemps (Aus) Champion System  
99Adrian Hegyvary (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team0:03:22 
100Pengfei Qi (Chn) MAX Success Sports0:03:32 
101Lee Rodgers (GBr) RTS Racing Team0:03:34 
102Roman Van Uden (NZl) New Zealand National Team0:03:35 
103Louis Crosby (NZl) New Zealand National Team  
104Anthony Charteau (Fra) Team Europcar0:03:44 
105Christophe Kern (Fra) Team Europcar0:03:46 
106Ming Xing Xue (Chn) MAX Success Sports0:04:39 
107Ting Deng (Chn) MAX Success Sports  
108Parno (Ina) Indonesia National Team0:05:30 
109Wan Chung Huang (Tpe) RTS Racing Team  
110Marco Canola (Ita) Colnago-CSF Inox0:00:06 
111Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team0:05:58 
112Sea Keong Loh (Mas) OCBC Singapore0:07:21 
113Shinichi Fukushima (Jpn) Terengganu Cycling Team  
114Chin Lung Huang (Tpe) RTS Racing Team0:08:39 
115Choon Huat Goh (Sin) OCBC Singapore0:11:28 
116Suk Ho Kang (Kor) Seoul Cycling0:13:23 
117Won Jae Lee (Kor) Seoul Cycling0:17:48 
DNFValery Valynin (Rus) RusVelo  
DNFAli Ahmad Fallanie (Mas) Malaysia National Team  
Points
1Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia15pts
2Jacobe Keough (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team14 
3Sonny Colbrelli (Ita) Colnago-CSF Inox13 
4Salleh Harrif (Mas) Terengganu Cycling Team12 
5Raymond Kreder (Ned) Garmin-Barracuda11 
6Christian Delle Stelle (Ita) Colnago-CSF Inox10 
7Hossein Nateghi (Iri) Tabriz Petrochemical Team9 
8Robert Forster (Ger) UnitedHealthcare Pro Cycling Team8 
9Matteo Pelucchi (Ita) Team Europcar7 
10Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team6 
11Karl Menzies (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team5 
12Freddy Gonzalez (Col) Azad University Cross Team4 
13Adiq Othman (Mas) Champion System3 
14Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team2 
15Alexandr Dyachenko (Kaz) Astana Pro Team1 
Sprint 1 - Padang Air
1Joon Yong Seo (Kor) Seoul Cycling5pts
2Misbah M. Rauf Nur (Mas) Malaysia National Team3 
3Sea Keong Loh (Mas) OCBC Singapore2 
4Shinichi Fukushima (Jpn) Terengganu Cycling Team1 
Sprint 2 - Finish Gantry
1Shinichi Fukushima (Jpn) Terengganu Cycling Team5pts
2Joon Yong Seo (Kor) Seoul Cycling3 
3Misbah M. Rauf Nur (Mas) Malaysia National Team2 
4Sea Keong Loh (Mas) OCBC Singapore1 
Sprint 3 - Finish Gantry
1Sea Keong Loh (Mas) OCBC Singapore5pts
2Joon Yong Seo (Kor) Seoul Cycling3 
3Shinichi Fukushima (Jpn) Terengganu Cycling Team2 
4Cristian Benenati (Ita) Farnese Vini - Selle Italia1 
Teams
1UnitedHealthcare7:50:12 
2Colnago-CSF Inox  
3Terengganu Cycling Team0:00:06 
4Garmin-Barracuda  
5Tabriz Petrochemical Team  
6Astana Pro Team0:00:09 
7MTN Qhubeka0:00:12 
8Champion System  
9Androni Giocattoli  
10RusVelo  
11Azad University Cross Team0:00:19 
12Aisan Racing Team  
13RTS Racing Team0:00:24 
14Malaysia National Team0:00:26 
15Drapac Cycling0:00:53 
16New Zealand National Team0:01:14 
17Indonesia National Team0:01:16 
18Team Europcar0:01:34 
19Farnese Vini - Selle Italia0:01:43 
20Seoul Cycling0:02:43 
21MAX Success Sports0:08:11 
22OCBC Singapore0:21:31 
Final general classification
1Jose Serpa (Col) Androni Giocattoli32:55:31 
2Jose Rujano (Ven) Androni Giocattoli0:00:30 
3Victor Nino Corridor (Col) Azad University Cross Team0:01:03 
4Alexandr Dyachenko (Kaz) Astana Pro Team0:02:20 
5Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli0:03:50 
6Stefano Locatelli (Ita) Colnago-CSF Inox0:04:15 
7Ghader Mizbani (Iri) Tabriz Petrochemical Team0:04:23 
8Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team0:04:28 
9Dennis Van Niekerk (Rsa) MTN Qhubeka0:04:33 
10Joseph Cooper (NZl) New Zealand National Team0:04:44 
11Chris Butler (USA) Champion System0:05:16 
12Thomas Peterson (USA) Garmin-Barracuda0:05:17 
13Jai Crawford (Aus) RTS Racing Team0:05:18 
14Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team0:06:09 
15Yonnatta Monsalve (Ven) Androni Giocattoli0:06:13 
16Jani Tewelde (Eri) MTN Qhubeka0:06:14 
17Artem Ovechkin (Rus) RusVelo0:06:32 
18Craig Lewis (USA) Champion System0:06:33 
19Adiq Othman (Mas) Champion System0:06:49 
20Jacques J.V. Rensburg (Rsa) MTN Qhubeka0:07:00 
21Carlos Ochoa (Ven) Androni Giocattoli0:07:21 
22Mat Senan M. Saufi (Mas) Terengganu Cycling Team0:07:25 
23Hossein Askari (Iri) Tabriz Petrochemical Team0:07:35 
24Jung Hwan Youm (Kor) Seoul Cycling0:08:59 
25Michael Torckler (NZl) New Zealand National Team0:10:07 
26Serguy Klimov (Rus) RusVelo0:10:32 
27Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team0:10:50 
28Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia0:11:09 
29Ramin Maleki Mizan (Iri) Tabriz Petrochemical Team0:11:40 
30Adrien Niyonshuti (Rwa) MTN Qhubeka0:12:00 
31Dmitry Kozonchuk (Rus) RusVelo0:12:17 
32Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli0:12:19 
33Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team0:12:34 
34Abbas Saeiditanha (Iri) Azad University Cross Team0:13:26 
35Marco Canola (Ita) Colnago-CSF Inox0:13:35 
36Ahmad Lutfi M.Fauzan (Mas) Malaysia National Team0:14:14 
37Mat Amin M. Shahrul (Mas) Terengganu Cycling Team0:14:34 
38Masakazu Ito (Jpn) Aisan Racing Team0:15:30 
39Suryadi Dadi (Ina) Indonesia National Team0:15:36 
40Freddy Gonzalez (Col) Azad University Cross Team0:15:38 
41Seung Kwon Lee (Kor) Seoul Cycling0:15:39 
42Kevin Reza (Fra) Team Europcar0:15:57 
43Alex Coutts (GBr) RTS Racing Team0:16:05 
44Rusli Amir Mustafa (Mas) Malaysia National Team0:16:10 
45Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team0:16:50 
46Nathan Haas (Aus) Garmin-Barracuda0:17:23 
47Alexander Khatuntsev (Rus) RusVelo0:17:45 
48Agung Ali Sahbana (Ina) Indonesia National Team0:18:10 
49Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team0:18:15 
50Darren Lapthorne (Aus) Drapac Cycling0:18:53 
51Tesfay Habtemariam (Eri) MTN Qhubeka0:18:55 
52Sonny Colbrelli (Ita) Colnago-CSF Inox0:19:28 
53Misbah M. Rauf Nur (Mas) Malaysia National Team0:19:37 
54Anthony Charteau (Fra) Team Europcar0:20:17 
55Wijaya Endra (Ina) Indonesia National Team0:20:51 
56David McCann (Irl) RTS Racing Team0:21:06 
57Hassan Suhardi (Mas) Malaysia National Team0:21:53 
58Floris Goesinnen (Ned) Drapac Cycling0:22:08 
59Chan Jae Jang (Kor) Terengganu Cycling Team0:22:36 
60Adam Semple (Aus) Drapac Cycling0:23:12 
61Ting Deng (Chn) MAX Success Sports0:23:27 
62Aaron Kemps (Aus) Champion System0:23:46 
63Junrong Ho (Sin) OCBC Singapore0:23:59 
64Alexandre Vinokurov (Kaz) Astana Pro Team0:24:37 
65Ming Xing Xue (Chn) MAX Success Sports0:24:53 
66Yohann Gene (Fra) Team Europcar0:25:02 
67James Williamson (NZl) New Zealand National Team0:25:58 
68Mathieu Claude (Fra) Team Europcar0:25:59 
69Meron Russom (Eri) MTN Qhubeka0:26:03 
70Jacobe Keough (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team0:26:23 
71Christian Delle Stelle (Ita) Colnago-CSF Inox0:27:41 
72Zainal M. Nor Rizuan (Mas) Malaysia National Team0:28:37 
73Hossein Nateghi (Iri) Tabriz Petrochemical Team0:29:07 
74Alireza Haghi (Iri) Azad University Cross Team0:29:21 
75Assan Bazayev (Kaz) Astana Pro Team0:29:29 
76Robert Forster (Ger) UnitedHealthcare Pro Cycling Team0:30:03 
77Joon Yong Seo (Kor) Seoul Cycling0:30:59 
78Miguel Nino Corridor (Col) Azad University Cross Team0:31:09 
79Thomas Bertolini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia0:31:14 
80Lee Rodgers (GBr) RTS Racing Team0:31:50 
81Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team0:32:26 
82Alfredo Balloni (Ita) Farnese Vini - Selle Italia0:32:30 
83Junbin Kim (Kor) Seoul Cycling0:32:58 
84Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia0:33:08 
85Matteo Pelucchi (Ita) Team Europcar0:33:11 
86Cristian Benenati (Ita) Farnese Vini - Selle Italia0:34:03 
87Pengfei Qi (Chn) MAX Success Sports0:34:53 
88Behnam Khalili (Iri) Tabriz Petrochemical Team0:36:02 
89Roman Van Uden (NZl) New Zealand National Team0:36:50 
90Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team0:37:30 
91Arin Iswana (Ina) Indonesia National Team0:38:28 
92Alex Howes (USA) Garmin-Barracuda0:38:47 
93Salleh Harrif (Mas) Terengganu Cycling Team0:39:20 
94Malcom Rudolph (Aus) Drapac Cycling0:39:24 
95Karl Menzies (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team0:39:34 
96Salleh Mohd Zamri (Mas) Terengganu Cycling Team0:39:41 
97Paolo Locatelli (Ita) Colnago-CSF Inox0:39:47 
98Yong Li Ng (Mas) Azad University Cross Team0:40:21 
99Anuar Manan (Mas) Champion System0:40:37 
100Shinichi Fukushima (Jpn) Terengganu Cycling Team0:40:44 
101Hao Liu (Chn) MAX Success Sports0:42:55 
102Raymond Kreder (Ned) Garmin-Barracuda0:43:24 
103Christophe Kern (Fra) Team Europcar0:44:20 
104Choon Huat Goh (Sin) OCBC Singapore0:45:41 
105Rhys Pollock (Aus) Drapac Cycling0:45:48 
106Sea Keong Loh (Mas) OCBC Singapore0:46:05 
107Andrea Di Corrado (Ita) Colnago-CSF Inox0:46:55 
108Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team0:47:11 
109Hilton Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team0:48:06 
110Won Jae Lee (Kor) Seoul Cycling0:48:51 
111David Zabriskie (USA) Garmin-Barracuda0:48:57 
112Adrian Hegyvary (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team0:49:36 
113Parno (Ina) Indonesia National Team0:50:56 
114Wan Chung Huang (Tpe) RTS Racing Team0:53:23 
115Louis Crosby (NZl) New Zealand National Team0:54:14 
116Chin Lung Huang (Tpe) RTS Racing Team0:59:53 
117Suk Ho Kang (Kor) Seoul Cycling1:01:35 
Points classification
1Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia94pts
2Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team85 
3Jacobe Keough (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team79 
Mountains classification
1Jose Serpa (Col) Androni Giocattoli27pts
2Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia24 
3Jose Rujano (Ven) Androni Giocattoli24 
Asian riders classification
1Alexandr Dyachenko (Kaz) Astana Pro Team32:57:51 
2Ghader Mizbani (Iri) Tabriz Petrochemical Team0:02:03 
3Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team0:02:08 
4Adiq Othman (Mas) Champion System0:04:29 
5Mat Senan M. Saufi (Mas) Terengganu Cycling Team0:05:05 
6Hossein Askari (Iri) Tabriz Petrochemical Team0:05:15 
7Jung Hwan Youm (Kor) Seoul Cycling0:06:39 
8Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team0:08:30 
9Ramin Maleki Mizan (Iri) Tabriz Petrochemical Team0:09:20 
10Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team0:10:14 
11Abbas Saeiditanha (Iri) Azad University Cross Team0:11:06 
12Ahmad Lutfi M.Fauzan (Mas) Malaysia National Team0:11:54 
13Mat Amin M. Shahrul (Mas) Terengganu Cycling Team0:12:14 
14Masakazu Ito (Jpn) Aisan Racing Team0:13:10 
15Suryadi Dadi (Ina) Indonesia National Team0:13:16 
16Seung Kwon Lee (Kor) Seoul Cycling0:13:19 
17Rusli Amir Mustafa (Mas) Malaysia National Team0:13:50 
18Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team0:14:30 
19Agung Ali Sahbana (Ina) Indonesia National Team0:15:50 
20Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team0:15:55 
21Misbah M. Rauf Nur (Mas) Malaysia National Team0:17:17 
22Wijaya Endra (Ina) Indonesia National Team0:18:31 
23Hassan Suhardi (Mas) Malaysia National Team0:19:33 
24Chan Jae Jang (Kor) Terengganu Cycling Team0:20:16 
25Ting Deng (Chn) MAX Success Sports0:21:07 
26Junrong Ho (Sin) OCBC Singapore0:21:39 
27Alexandre Vinokurov (Kaz) Astana Pro Team0:22:17 
28Ming Xing Xue (Chn) MAX Success Sports0:22:33 
29Zainal M. Nor Rizuan (Mas) Malaysia National Team0:26:17 
30Hossein Nateghi (Iri) Tabriz Petrochemical Team0:26:47 
31Alireza Haghi (Iri) Azad University Cross Team0:27:01 
32Assan Bazayev (Kaz) Astana Pro Team0:27:09 
33Joon Yong Seo (Kor) Seoul Cycling0:28:39 
34Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team0:30:06 
35Junbin Kim (Kor) Seoul Cycling0:30:38 
36Pengfei Qi (Chn) MAX Success Sports0:32:33 
37Behnam Khalili (Iri) Tabriz Petrochemical Team0:33:42 
38Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team0:35:10 
39Arin Iswana (Ina) Indonesia National Team0:36:08 
40Salleh Harrif (Mas) Terengganu Cycling Team0:37:00 
41Salleh Mohd Zamri (Mas) Terengganu Cycling Team0:37:21 
42Yong Li Ng (Mas) Azad University Cross Team0:38:01 
43Anuar Manan (Mas) Champion System0:38:17 
44Shinichi Fukushima (Jpn) Terengganu Cycling Team0:38:24 
45Hao Liu (Chn) MAX Success Sports0:40:35 
46Choon Huat Goh (Sin) OCBC Singapore0:43:21 
47Sea Keong Loh (Mas) OCBC Singapore0:43:45 
48Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team0:44:51 
49Won Jae Lee (Kor) Seoul Cycling0:46:31 
50Parno (Ina) Indonesia National Team0:48:36 
51Wan Chung Huang (Tpe) RTS Racing Team0:51:03 
52Chin Lung Huang (Tpe) RTS Racing Team0:57:33 
53Suk Ho Kang (Kor) Seoul Cycling0:59:15 
Teams classification
1Androni Giocattoli98:50:34 
2Astana Pro Team0:12:03 
3MTN Qhubeka0:13:36 
4Champion System0:13:37 
5Tabriz Petrochemical Team0:18:08 
6New Zealand National Team0:22:41 
7Azad University Cross Team0:24:20 
8RusVelo0:25:24 
9Colnago-CSF Inox0:27:56 
10Terengganu Cycling Team0:28:55 
11Garmin-Barracuda0:30:19 
12RTS Racing Team0:33:00 
13Team Europcar0:39:12 
14Aisan Racing Team0:39:27 
15Seoul Cycling0:40:47 
16Malaysia National Team0:43:17 
17Indonesia National Team0:45:20 
18Drapac Cycling0:50:53 
19UnitedHealthcare0:52:39 
20MAX Success Sports0:52:55 
21Farnese Vini - Selle Italia0:57:48 
22OCBC Singapore1:45:07 
Asian teams classification
1Astana Pro Team99:02:37 
2Tabriz Petrochemical Team0:06:05 
3Terengganu Cycling Team0:16:52 
4Aisan Racing Team0:27:24 
5Seoul Cycling0:28:44 
6Malaysia National Team0:31:14 
7Indonesia National Team0:33:17 
8MAX Success Sports0:40:52 
9Azad University Cross Team1:07:08 
10OCBC Singapore1:34:23 

 

Related Articles

Back to top