Guardini sprints to victory

Stage and overall lead for Italian

Thirteen years ago Alessandro Petacchi opened his professional account in the Tour of Langkawi. In 2011, young Italian sprinter, Andrea Guardini (Farnese Vini) has followed suit, claiming a memorable victory on stage one.

The 21-year-old benefited from a terrific lead-out and was too fast for Korean Sungbaek Park (Korea National Team) and local sprinter Harrif Saleh (Terengganu ProAsia Cycling Team).

“I’m very happy to win here in my first professional race,”Guardini said following his victory. “I’m also very happy to learn that Petacchi opened his professional career here and I would like to follow his path and if I can win half the amount of races he has, I will be very happy,” he added.

In temperatures exceeding thirty-five degrees Celsius, the 94.5km stage got off to a flying start with the peloton averaging 47km/h in the first hour of racing. It was then that a group of ten riders, featuring one of the pre-race favourites Yonnatta Monsalve attempted to break clear of the peloton. Drapac Professional Cycling team were not represented in the move and the entire squad put more pain into the peloton, increasing the pace to bring the dangerous break back.

Other breaks featuring Damien Gaudin (Europcar), Adiq Othman (Drapac), Kenichi Suzuki (Aisan Racing Team) and Koen de Kort (Skil-Shimano) tried to get off the front and one break featuring De Kort was successful, but only held a slender lead on the peloton. De Kortclimbed his way into the king of the mountains jersey winning the third and final climb on the stage, after picking up points in the first climb.

The break he was in was absorbed ten kilometers from the finish as the sprinters teams got set to deliver their fast men to the line and five kilometers from home, Europcar were in charge of the peloton. In the closing stages it was the Farnese Vini team at the head of the race delivering their youngster to the line.

“My directeur has put a lot of faith in me and has had very good words to say about me. I hope to show that in a few stages,” Guardini said. “I hope to hold the yellow jersey for the next few stages, as they will suit me before the mountains come.”

Guardini has eyes on the Giro and a few more wins may earn him selection in Italy’s biggest race of the cycling calendar.
“I would like to ride the Giro, but it is going to be hard in my first year. We only have a small team of twenty riders and only nine can ride the Giro,” he concluded.

Sunbaek Park is also participating in his first big race and was thrilled to finish on the podium.

“I’m very happy, it’s a good result,” Park explained.

HarrifSaleh is one of Malaysia’s best young sprinters and his third place today showed he has the legs to make himself present at the business end of the race.

“I’m very happy with third place,” a happy Saleh said. “It was a hard race today with the climbs and the heat which affected me at the end, but the next few stages suit me and I’m confident of winning a stage,” Saleh added.

Koen de Kort was pleased with his king of the mountains jersey and is hopeful he can hold onto it over the coming stages.

“I have trained a bit on the longer climbs, so hopefully my training will pay off. We have Kenny Van Hummel as our sprinter and our first priority is a stage win,” De Kort said.

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini-Neri2:03:28 
2Sung Baek Park (Kor) Korea National Team  
3Hariff Salleh (Mas) Terengganu ProAsia Cycling  
4Luca Barla (Ita) Androni Giocattoli  
5Kenny Robert Van Hummel (Ned) Skil - Shimano  
6André Schulze (Ger) CCC Polsat Polkowice  
7Hilton Clarke (Aus) Unitedhealthcare p/b Maxxis  
8Arran Brown (RSA) MTN Energade  
9Davy Commeyne (Bel) Landbouwkrediet  
10Joeri Stallaert (Bel) Landbouwkrediet  
11Andrea Pasqualon (Ita) Colnago - CSF Inox  
12Anuar Manan (Mas) Terengganu ProAsia Cycling  
13Raymond Kreder (Ned) Chipotle Development Team  
14Vidal Celis Zabala (Spa) Letua Cycling Team  
15Sam Witmitz (Aus) Letua Cycling Team  
16Jaan Kirsipuu (Est) Team Champion System  
17Robert Förster (Ger) Unitedhealthcare p/b Maxxis  
18Yukiya Arashiro (Jpn) Europcar  
19Chan Jae Jang (Kor) Korea National Team  
20Shinpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team  
21Ahmad Fahrullah Alias (Mas) Malaysia National Team  
22Marcel Kittel (Ger) Skil - Shimano  
23Hamid Shirisisan (IRI) Suren Cycling Team  
24Manuele Caddeo (Ita) Colnago - CSF Inox  
25Thomas Palmer (Aus) Drapac Professional Cycling  
26Matthias Friedemann (Ger) Team Champion System  
27Amir Rusli (Mas) Malaysia National Team  
28Alireza Haghi (IRI) Azad University Iran  
29David Veilleux (Can) Europcar  
30Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team  
31Hao Liu (Chn) Max Success Sports  
32Ghafari Vahid (IRI) Suren Cycling Team  
33Dene Rogers (NZl) Giant Kenda Pro Cycling Team  
34Wei Kei Chang (Tpe) Giant Kenda Pro Cycling Team  
35Mohammad Saufi Mat Senan (Mas) Terengganu ProAsia Cycling  
36Crescenzo D'amore (Ita) Androni Giocattoli  
37Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli  
38Sea Keong Loh (Mas) Malaysia National Team  
39Koen De Kort (Ned) Skil - Shimano  
40Boris Shpilevsky (Rus) Tabriz Petrochemical Cycling Team  
41Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team  
42Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team  
43Kirk Carlsen (USA) Chipotle Development Team  
44Gyung Gu Jang (Kor) Korea National Team  
45Chin-Lung Huang (Tpe) Giant Kenda Pro Cycling Team  
46Libardo Nino Corredor (Col) Letua Cycling Team  
47Andrei Krasilnikau (Blr) Chipotle Development Team  
48Paolo Locatelli (Ita) Colnago - CSF Inox  
49Christoff Van Heerden (RSA) MTN Energade  
50Takashi Miyazawa (Jpn) Farnese Vini-Neri  
51Geert Verheyen (Bel) Landbouwkrediet  
52Elia Favilli (Ita) Farnese Vini-Neri  
53G. Luca Mirenda (Ita) Farnese Vini-Neri  
54Guillaume Le Floch (Fra) Europcar  
55Adi Putera (Sin) Singapore National Team  
56Choon Huat Goh (Sin) Singapore National Team  
57David Mccann (Irl) Giant Kenda Pro Cycling Team  
58Farshad Salehian (IRI) Azad University Iran  
59Suhardi Hassan (Mas) Malaysia National Team  
60José Joao Pimenta Costa Mendes (Por) CCC Polsat Polkowice  
61Samad Poor Seiedi (IRI) Azad University Iran  
62Baptiste Plackaert (Bel) Landbouwkrediet  
63Wang Yip Tang (HKg) Team Champion System  
64Floris Goesinnen (Ned) Drapac Professional Cycling  
65Markus Eibegger (Aut) Tabriz Petrochemical Cycling Team  
66Gang Xu (Chn) Max Success Sports  
67Tobias Erler (Ger) Tabriz Petrochemical Cycling Team  
68Yukihiro Doi (Jpn) Skil - Shimano  
69Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team  
70Kin San Wu (HKg) Team Champion System  
71Amir Zargari (IRI) Azad University Iran  
72Pierre Rolland (Fra) Europcar  
73Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Terengganu ProAsia Cycling  
74Omar Lombardi (Ita) Colnago - CSF Inox  
75Thomas Bonnin (Fra) Skil - Shimano  
76Mohd Rhazif Mohd Salleh (Mas) Letua Cycling Team  
77Ameli Meysam (IRI) Suren Cycling Team  
78Angelo Pagani (Ita) Colnago - CSF Inox  
79Max Jenkins (USA) Unitedhealthcare p/b Maxxis  
80Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team  
81Abolfazl Nazari Daghalian (IRI) Suren Cycling Team  
82Jacob Rathe (USA) Chipotle Development Team  
83Deon Locke (Aus) Team Champion System  
84Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago - CSF Inox  
85Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team  
86David Pell (Aus) Drapac Professional Cycling  
87Jonathan Monsalve (Ven) Androni Giocattoli  
88Hyo Suk Gong (Kor) Korea National Team  
89Ramin Mehrabani Azar (IRI) Suren Cycling Team  
90Albert Timmer (Ned) Skil - Shimano  
91Blazej Janiaczyk (Pol) CCC Polsat Polkowice  
92Phuchong Sai-Udomsil (Tha) Terengganu ProAsia Cycling  
93Boy Van Poppel (Ned) Unitedhealthcare p/b Maxxis  
94Christopher Jones (USA) Unitedhealthcare p/b Maxxis  
95Otavio Didier Bulgarelli (Bra) Farnese Vini-Neri  
96Rafal Ratajczyk (Pol) CCC Polsat Polkowice  
97Bradley Potgieter (RSA) MTN Energade  
98Jun Rong Ho (Sin) Singapore National Team  
99Antonio Santoro (Ita) Androni Giocattoli  
100Lukasz Bodnar (Pol) CCC Polsat Polkowice  
101Dylan Girdlestone (RSA) MTN Energade  
102Dennis Van Niekerk (RSA) MTN Energade  
103Darren Low (Sin) Singapore National Team  
104Ebrahim Javani (IRI) Suren Cycling Team  
105Kun Jiang (Chn) Max Success Sports  
106Sébastien Delfosse (Bel) Landbouwkrediet  
107Alex Coutts (GBr) Giant Kenda Pro Cycling Team  
108Eun-Seong Jeong (Kor) Korea National Team  
109Mohd Nor Rizuan Zainal (Mas) Malaysia National Team  
110Bartlomiej Matysiak (Pol) CCC Polsat Polkowice  
111Guillaume Bourgeois (Swi) Team Champion System  
112Perrig Quemeneur (Fra) Europcar  
113Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team  
114Rahim Ememi (IRI) Azad University Iran  
115Shinichi Fukushima (Jpn) Terengganu ProAsia Cycling  
116Ting Deng (Chn) Max Success Sports  
117Ji Wen Low (Sin) Singapore National Team  
118Ki Hong Yoo (Kor) Korea National Team  
119Mohd Rauf Nur Nisbah (Mas) Malaysia National Team  
120Muhamad Adiq Husainie Othman (Mas) Drapac Professional Cycling  
121Pengda Jiao (Chn) Max Success Sports  
122Abbas Saeidi Tanha (IRI) Azad University Iran  
123Adrian Why Kit Chuah (Mas) Letua Cycling Team  
124Stuart Shaw (Aus) Drapac Professional Cycling  
125Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team  
126Yong Li Ng (Mas) Letua Cycling Team  
127Hui Zhang (Chn) Max Success Sports  
128Lachlan David Morton (Aus) Chipotle Development Team  
129Alex Howes (USA) Chipotle Development Team  
130Benjamin Gourgue (Bel) Landbouwkrediet  
131Damien Gaudin (Fra) Europcar  
132Karl Menzies (Aus) Unitedhealthcare p/b Maxxis0:00:15 
133Rhys Pollock (Aus) Drapac Professional Cycling0:01:09 
134Roberto De Patre (Ita) Farnese Vini-Neri0:01:30 
135James Tennent (RSA) MTN Energade0:02:05 
136Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli0:07:33 
137Lemnel Lee Yun Jie (Sin) Singapore National Team0:14:07 
General classification after stage 1:
#Rider Name (Country) TeamResult
1Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini-Neri2:03:18 
2Sung Baek Park (Kor) Korea National Team0:00:04 
3Anuar Manan (Mas) Terengganu ProAsia Cycling  
4Hariff Salleh (Mas) Terengganu ProAsia Cycling0:00:05 
5Christoff Van Heerden (RSA) MTN Energade0:00:06 
6Kirk Carlsen (USA) Chipotle Development Team0:00:07 
7Guillaume Bourgeois (Swi) Team Champion System0:00:08 
8Chan Jae Jang (Kor) Korea National Team0:00:09 
9Mohd Rhazif Mohd Salleh (Mas) Letua Cycling Team  
10Luca Barla (Ita) Androni Giocattoli0:00:10 
11Kenny Robert Van Hummel (Ned) Skil - Shimano  
12André Schulze (Ger) CCC Polsat Polkowice  
13Hilton Clarke (Aus) Unitedhealthcare p/b Maxxis  
14Arran Brown (RSA) MTN Energade  
15Davy Commeyne (Bel) Landbouwkrediet  
16Joeri Stallaert (Bel) Landbouwkrediet  
17Andrea Pasqualon (Ita) Colnago - CSF Inox  
18Raymond Kreder (Ned) Chipotle Development Team  
19Vidal Celis Zabala (Spa) Letua Cycling Team  
20Sam Witmitz (Aus) Letua Cycling Team  
21Jaan Kirsipuu (Est) Team Champion System  
22Robert Förster (Ger) Unitedhealthcare p/b Maxxis  
23Yukiya Arashiro (Jpn) Europcar  
24Shinpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team  
25Ahmad Fahrullah Alias (Mas) Malaysia National Team  
26Marcel Kittel (Ger) Skil - Shimano  
27Hamid Shirisisan (IRI) Suren Cycling Team  
28Manuele Caddeo (Ita) Colnago - CSF Inox  
29Thomas Palmer (Aus) Drapac Professional Cycling  
30Matthias Friedemann (Ger) Team Champion System  
31Amir Rusli (Mas) Malaysia National Team  
32Alireza Haghi (IRI) Azad University Iran  
33David Veilleux (Can) Europcar  
34Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team  
35Hao Liu (Chn) Max Success Sports  
36Ghafari Vahid (IRI) Suren Cycling Team  
37Dene Rogers (NZl) Giant Kenda Pro Cycling Team  
38Wei Kei Chang (Tpe) Giant Kenda Pro Cycling Team  
39Mohammad Saufi Mat Senan (Mas) Terengganu ProAsia Cycling  
40Crescenzo D'amore (Ita) Androni Giocattoli  
41Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli  
42Sea Keong Loh (Mas) Malaysia National Team  
43Koen De Kort (Ned) Skil - Shimano  
44Boris Shpilevsky (Rus) Tabriz Petrochemical Cycling Team  
45Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team  
46Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team  
47Gyung Gu Jang (Kor) Korea National Team  
48Chin-Lung Huang (Tpe) Giant Kenda Pro Cycling Team  
49Libardo Nino Corredor (Col) Letua Cycling Team  
50Andrei Krasilnikau (Blr) Chipotle Development Team  
51Paolo Locatelli (Ita) Colnago - CSF Inox  
52Takashi Miyazawa (Jpn) Farnese Vini-Neri  
53Geert Verheyen (Bel) Landbouwkrediet  
54Elia Favilli (Ita) Farnese Vini-Neri  
55G. Luca Mirenda (Ita) Farnese Vini-Neri  
56Guillaume Le Floch (Fra) Europcar  
57Adi Putera (Sin) Singapore National Team  
58Choon Huat Goh (Sin) Singapore National Team  
59David Mccann (Irl) Giant Kenda Pro Cycling Team  
60Farshad Salehian (IRI) Azad University Iran  
61Suhardi Hassan (Mas) Malaysia National Team  
62José Joao Pimenta Costa Mendes (Por) CCC Polsat Polkowice  
63Samad Poor Seiedi (IRI) Azad University Iran  
64Baptiste Plackaert (Bel) Landbouwkrediet  
65Wang Yip Tang (HKg) Team Champion System  
66Floris Goesinnen (Ned) Drapac Professional Cycling  
67Markus Eibegger (Aut) Tabriz Petrochemical Cycling Team  
68Gang Xu (Chn) Max Success Sports  
69Tobias Erler (Ger) Tabriz Petrochemical Cycling Team  
70Yukihiro Doi (Jpn) Skil - Shimano  
71Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team  
72Kin San Wu (HKg) Team Champion System  
73Amir Zargari (IRI) Azad University Iran  
74Pierre Rolland (Fra) Europcar  
75Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Terengganu ProAsia Cycling  
76Omar Lombardi (Ita) Colnago - CSF Inox  
77Thomas Bonnin (Fra) Skil - Shimano  
78Ameli Meysam (IRI) Suren Cycling Team  
79Angelo Pagani (Ita) Colnago - CSF Inox  
80Max Jenkins (USA) Unitedhealthcare p/b Maxxis  
81Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team  
82Abolfazl Nazari Daghalian (IRI) Suren Cycling Team  
83Jacob Rathe (USA) Chipotle Development Team  
84Deon Locke (Aus) Team Champion System  
85Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago - CSF Inox  
86Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team  
87David Pell (Aus) Drapac Professional Cycling  
88Jonathan Monsalve (Ven) Androni Giocattoli  
89Hyo Suk Gong (Kor) Korea National Team  
90Ramin Mehrabani Azar (IRI) Suren Cycling Team  
91Albert Timmer (Ned) Skil - Shimano  
92Blazej Janiaczyk (Pol) CCC Polsat Polkowice  
93Phuchong Sai-Udomsil (Tha) Terengganu ProAsia Cycling  
94Boy Van Poppel (Ned) Unitedhealthcare p/b Maxxis  
95Christopher Jones (USA) Unitedhealthcare p/b Maxxis  
96Otavio Didier Bulgarelli (Bra) Farnese Vini-Neri  
97Rafal Ratajczyk (Pol) CCC Polsat Polkowice  
98Bradley Potgieter (RSA) MTN Energade  
99Jun Rong Ho (Sin) Singapore National Team  
100Antonio Santoro (Ita) Androni Giocattoli  
101Lukasz Bodnar (Pol) CCC Polsat Polkowice  
102Dylan Girdlestone (RSA) MTN Energade  
103Dennis Van Niekerk (RSA) MTN Energade  
104Darren Low (Sin) Singapore National Team  
105Ebrahim Javani (IRI) Suren Cycling Team  
106Kun Jiang (Chn) Max Success Sports  
107Sébastien Delfosse (Bel) Landbouwkrediet  
108Alex Coutts (GBr) Giant Kenda Pro Cycling Team  
109Eun-Seong Jeong (Kor) Korea National Team  
110Mohd Nor Rizuan Zainal (Mas) Malaysia National Team  
111Bartlomiej Matysiak (Pol) CCC Polsat Polkowice  
112Perrig Quemeneur (Fra) Europcar  
113Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team  
114Rahim Ememi (IRI) Azad University Iran  
115Shinichi Fukushima (Jpn) Terengganu ProAsia Cycling  
116Ting Deng (Chn) Max Success Sports  
117Ji Wen Low (Sin) Singapore National Team  
118Ki Hong Yoo (Kor) Korea National Team  
119Mohd Rauf Nur Nisbah (Mas) Malaysia National Team  
120Muhamad Adiq Husainie Othman (Mas) Drapac Professional Cycling  
121Pengda Jiao (Chn) Max Success Sports  
122Abbas Saeidi Tanha (IRI) Azad University Iran  
123Adrian Why Kit Chuah (Mas) Letua Cycling Team  
124Stuart Shaw (Aus) Drapac Professional Cycling  
125Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team  
126Yong Li Ng (Mas) Letua Cycling Team  
127Hui Zhang (Chn) Max Success Sports  
128Lachlan David Morton (Aus) Chipotle Development Team  
129Alex Howes (USA) Chipotle Development Team  
130Benjamin Gourgue (Bel) Landbouwkrediet  
131Damien Gaudin (Fra) Europcar  
132Karl Menzies (Aus) Unitedhealthcare p/b Maxxis0:00:25 
133Rhys Pollock (Aus) Drapac Professional Cycling0:01:19 
134Roberto De Patre (Ita) Farnese Vini-Neri0:01:40 
135James Tennent (RSA) MTN Energade0:02:15 
136Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli0:07:43 
137Lemnel Lee Yun Jie (Sin) Singapore National Team0:14:17 

 

Related Articles

Back to top