Longo Borghini wins La Route de France

Bronzini sprints to finale stage 6 victory

It was a winning finale at La Route de France for Wiggle-Honda as Giorgia Bronzini won the stage 6 sprint in Guebwiller and her teammate Elisa Longo Borghini secured the overall title. Bronzini sprinted to the stage win, her second of the seven-stage tour, ahead of Loren Rowney (Australia) and Amy Pieters (Liv-Plantur). 

“It was an amazing day,” Bronzini said. “I’m so happy to win again, and we also have the general with Elisa, so I think it was a good job from the team!"

Longo Borghini took over the race lead after winning stage 3 in Avallon and extended her lead after winning stage 5 on the mountain finish to La Planche des Belles Filles. She started the final stage, a 116.4km race from Soultzmatt to Guebwiller, with a 1:10 lead over Amber Neben (Bepink Laclassica) and 1:18 over Claudia Lichtenberg (Team Liv - Plantur), and the GC remained the same at the end of the race.

“I’m really happy to have won La Route de France,” Longo Borghini said. “It’s been real teamwork this week and I want to thank my teammates and the staff for this success. I came here for training and I’m going away with an overall victory! This gives me motivation and a boost for the rest of the season!”

The final stage of La Route de France was a challenging one. It brought the riders on a 116km race that included four laps of a 26km circuit, which included the climb of the Col de Bannstein.

"We started the race with obviously the main thing to defend the jersey," Bronzini said. "I did some work for Elisa to make sure she came to the climb every time at the front, and wasn’t in trouble in the downhill. Me and Mayuko [Hagiwara] were always next to her. Because Audrey [Cordon-Ragot] was not on a good day today, I asked Audrey to cover some moves on the flat parts of the lap, while Mayuko and me were more there for chasing, and on the climb.”

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle Honda3:04:52 
2Loren Rowney (Aus) Australia  
3Amy Pieters (Ned) Team Liv - Plantur  
4Leah Kirchmann (Can) Optum P/B Kelly Benefit Strategies  
5Kaat Hannes (Bel) Topsport Vlaanderen - Pro - Duo  
6Lauren Kitchen (Aus) Hitec Products  
7Aurore Verhoeven (Fra) Lointek Team  
8Eugenia Bujak (Pol) Btc City Ljubljana  
9Roxane Fournier (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.87  
10Cecilie Gotaas Johnsen (Nor) Hitec Products  
11Amber Neben (USA) Bepink Laclassica  
12Jessie Daams (Bel) Lotto Soudal Ladies  
13Marion Sicot (Fra) France  
14Daiva Tuslaite (Ltu) Inpa Sottoli Giusfredi  
15Carlee Taylor (Aus) Lotto Soudal Ladies  
16Eider Merino Kortazar (Spa) Lointek Team  
17Ingrid Drexel (Mex) Astana - Acca Due O  
18Lieselot Decroix (Bel) Lotto Soudal Ladies  
19Claudia Lichtenberg (Ger) Team Liv - Plantur  
20Brianna Walle (USA) Optum P/B Kelly Benefit Strategies  
21Anna Potokina (Rus) Russia  
22Oxana Kozonchuk (Rus) Russia  
23Ingrid Lorvik (Nor) Hitec Products  
24Polona Batagelj (Slo) Btc City Ljubljana  
25Jasmin Glaesser (Can) Optum P/B Kelly Benefit Strategies  
26Ursa Pintar (Slo) Btc City Ljubljana  
27Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle Honda  
28Lucia Gonzalez Blanco (Spa) Lointek Team  
29Charlotte Bravard (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.89  
30Tetiana Riabchenko (Ukr) Inpa Sottoli Giusfredi  
31Aude Biannic (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.90  
32Jenelle Crooks (Aus) Australia  
33Silvia Valsecchi (Ita) Bepink Laclassica  
34Carolina Rodriguez Gutierrez (Spa) Astana - Acca Due O  
35Kseniia Dobrynina (Rus) Astana - Acca Due O  
36Jesst Druyts (Bel) Topsport Vlaanderen - Pro - Duo  
37Emilie Rochedy (Fra) France  
38Ane Santesteban Gonzalez (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi  
39Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle Honda  
40Greta Richioud (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.91  
41Anna Ramirez Bauxel (Spa) Bizkaia - Durango  
42Fanny Leleu (Fra) France  
43Amélie Rivat (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86  
44Marina Likhanova (Rus) Russia  
45Julia Soek (Ned) Team Liv - Plantur  
46Annie Ewart (Can) Optum P/B Kelly Benefit Strategies0:01:50 
47Tatiana Shamanova (Rus) Russia  
48Anna Trevisi (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi  
49Kimberley Wells (Aus) Australia  
50Molly Weavers (GBr) Team Liv - Plantur  
51Shannon Malseed (Aus) Australia  
52Ellen Skerritt (Aus) Australia0:03:35 
53Manon Souyris (Fra) France  
54Olga Dobrynina (Rus) Bizkaia - Durango  
55Lierni Lekuona Etxebeste (Spa) Bizkaia - Durango  
56Audrey Cordon (Fra) Wiggle Honda0:08:35 
57Janicke Gunvaldsen (Nor) Hitec Products  
58Amy Cure (Aus) Lotto Soudal Ladies0:13:57 
59Ana Maria Covrig (Rom) Bepink Laclassica  
60Anouk Rijff (Ned) Lotto Soudal Ladies  
61Coralie Demay (Fra) France  
62Samara Sheppard (NZl) Bizkaia - Durango0:16:40 
63Makhabbat Umutzhanova (Rus) Astana - Acca Due O0:19:21 
64Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana - Acca Due O  
65Fien Delbaere (Bel) Topsport Vlaanderen - Pro - Duo0:23:15 
66Isabelle Beckers (Bel) Lotto Soudal Ladies  
67Anna Christian (GBr) Wiggle Honda  
68Elena Utrobina (Rus) Bizkaia - Durango  
69Larisa Pankova (Rus) Astana - Acca Due O  
70Tone Hatteland Lima (Nor) Hitec Products  
71Ilaria Bonomi (Ita) Bepink Laclassica  
72Jessica Mundy (Aus) Australia  
73Soline Lamboley (Fra) Lointek Team  
74Ariane Horbach (Ger) Optum P/B Kelly Benefit Strategies  
75Lucy Garner (GBr) Team Liv - Plantur  
76Willeke Knol (Ned) Team Liv - Plantur  
77Claudia Cretti (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi  
Mountain 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Brianna Walle (USA) Optum P/B Kelly Benefit Strategies8 pts
2Tetiana Riabchenko (Ukr) Inpa Sottoli Giusfredi5 
3Claudia Lichtenberg (Ger) Team Liv - Plantur3 
4Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle Honda2 
5Carlee Taylor (Aus) Lotto Soudal Ladies1 
Mountain 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Olga Dobrynina (Rus) Bizkaia - Durango8 pts
2Annie Ewart (Can) Optum P/B Kelly Benefit Strategies5 
3Tetiana Riabchenko (Ukr) Inpa Sottoli Giusfredi3 
4Brianna Walle (USA) Optum P/B Kelly Benefit Strategies2 
5Cecilie Gotaas Johnsen (Nor) Hitec Products1 
Mountain 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jasmin Glaesser (Can) Optum P/B Kelly Benefit Strategies8 pts
2Ellen Skerritt (Aus) Australia5 
3Anna Trevisi (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi3 
4Audrey Cordon (Fra) Wiggle Honda2 
5Molly Weavers (GBr) Team Liv - Plantur1 
Mountain 4
#Rider Name (Country) TeamResult
1Tetiana Riabchenko (Ukr) Inpa Sottoli Giusfredi8 pts
2Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle Honda5 
3Amy Pieters (Ned) Team Liv - Plantur3 
4Amber Neben (USA) Bepink Laclassica2 
5Eugenia Bujak (Pol) Btc City Ljubljana1 
Final general classification after stage 6
#Rider Name (Country) TeamResult
1Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle Honda17:16:47 
2Amber Neben (USA) Bepink Laclassica0:01:10 
3Claudia Lichtenberg (Ger) Team Liv - Plantur0:01:18 
4Carlee Taylor (Aus) Lotto Soudal Ladies0:02:18 
5Tetiana Riabchenko (Ukr) Inpa Sottoli Giusfredi0:02:21 
6Polona Batagelj (Slo) Btc City Ljubljana0:02:31 
7Jenelle Crooks (Aus) Australia0:02:56 
8Eugenia Bujak (Pol) Btc City Ljubljana0:03:23 
9Brianna Walle (USA) Optum P/B Kelly Benefit Strategies0:03:38 
10Jessie Daams (Bel) Lotto Soudal Ladies0:04:11 
11Leah Kirchmann (Can) Optum P/B Kelly Benefit Strategies0:04:15 
12Amy Pieters (Ned) Team Liv - Plantur0:04:44 
13Jasmin Glaesser (Can) Optum P/B Kelly Benefit Strategies0:04:51 
14Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle Honda0:05:10 
15Anna Potokina (Rus) Russia0:05:11 
16Lauren Kitchen (Aus) Hitec Products0:05:56 
17Amélie Rivat (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.860:06:17 
18Aude Biannic (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.900:06:29 
19Marina Likhanova (Rus) Russia0:06:34 
20Eider Merino Kortazar (Spa) Lointek Team0:06:35 
21Daiva Tuslaite (Ltu) Inpa Sottoli Giusfredi0:06:39 
22Ursa Pintar (Slo) Btc City Ljubljana0:07:11 
23Carolina Rodriguez Gutierrez (Spa) Astana - Acca Due O0:07:43 
24Charlotte Bravard (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.890:08:06 
25Kaat Hannes (Bel) Topsport Vlaanderen - Pro - Duo0:08:18 
26Anna Ramirez Bauxel (Spa) Bizkaia - Durango0:09:00 
27Molly Weavers (GBr) Team Liv - Plantur0:09:34 
28Fanny Leleu (Fra) France0:09:42 
29Ingrid Lorvik (Nor) Hitec Products0:09:51 
30Marion Sicot (Fra) France0:10:11 
31Silvia Valsecchi (Ita) Bepink Laclassica0:10:14 
32Ingrid Drexel (Mex) Astana - Acca Due O0:10:29 
33Lucia Gonzalez Blanco (Spa) Lointek Team0:10:31 
34Ane Santesteban Gonzalez (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi0:10:34 
35Oxana Kozonchuk (Rus) Russia0:11:02 
36Emilie Rochedy (Fra) France0:12:42 
37Tatiana Shamanova (Rus) Russia0:14:38 
38Greta Richioud (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.910:16:19 
39Loren Rowney (Aus) Australia0:17:11 
40Lieselot Decroix (Bel) Lotto Soudal Ladies0:18:32 
41Aurore Verhoeven (Fra) Lointek Team0:18:54 
42Manon Souyris (Fra) France0:19:44 
43Cecilie Gotaas Johnsen (Nor) Hitec Products0:20:05 
44Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle Honda0:20:55 
45Roxane Fournier (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.870:21:17 
46Anna Trevisi (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi0:22:23 
47Shannon Malseed (Aus) Australia0:22:25 
48Ellen Skerritt (Aus) Australia0:22:48 
49Lierni Lekuona Etxebeste (Spa) Bizkaia - Durango0:22:58 
50Julia Soek (Ned) Team Liv - Plantur0:24:54 
51Audrey Cordon (Fra) Wiggle Honda0:25:15 
52Kseniia Dobrynina (Rus) Astana - Acca Due O0:25:45 
53Annie Ewart (Can) Optum P/B Kelly Benefit Strategies0:27:41 
54Olga Dobrynina (Rus) Bizkaia - Durango0:27:53 
55Kimberley Wells (Aus) Australia0:30:56 
56Samara Sheppard (NZl) Bizkaia - Durango0:31:22 
57Amy Cure (Aus) Lotto Soudal Ladies0:31:30 
58Janicke Gunvaldsen (Nor) Hitec Products0:32:45 
59Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana - Acca Due O0:32:50 
60Jesst Druyts (Bel) Topsport Vlaanderen - Pro - Duo0:33:17 
61Ana Maria Covrig (Rom) Bepink Laclassica0:35:02 
62Anouk Rijff (Ned) Lotto Soudal Ladies0:35:36 
63Larisa Pankova (Rus) Astana - Acca Due O0:42:16 
64Coralie Demay (Fra) France0:47:14 
65Isabelle Beckers (Bel) Lotto Soudal Ladies0:47:15 
66Jessica Mundy (Aus) Australia0:47:17 
67Willeke Knol (Ned) Team Liv - Plantur0:47:20 
68Elena Utrobina (Rus) Bizkaia - Durango0:47:23 
69Lucy Garner (GBr) Team Liv - Plantur0:47:42 
70Ariane Horbach (Ger) Optum P/B Kelly Benefit Strategies0:48:59 
71Fien Delbaere (Bel) Topsport Vlaanderen - Pro - Duo0:50:13 
72Anna Christian (GBr) Wiggle Honda0:50:20 
73Claudia Cretti (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi0:51:12 
74Makhabbat Umutzhanova (Rus) Astana - Acca Due O0:56:20 
75Soline Lamboley (Fra) Lointek Team0:56:39 
76Ilaria Bonomi (Ita) Bepink Laclassica0:59:54 
77Tone Hatteland Lima (Nor) Hitec Products1:04:51 
Young rider classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jenelle Crooks (Aus) Australia17:19:43 
2Eider Merino Kortazar (Spa) Lointek Team0:03:39 
3Carolina Rodriguez Gutierrez (Spa) Astana - Acca Due O0:04:47 
4Molly Weavers (GBr) Team Liv - Plantur0:06:38 
5Ingrid Drexel (Mex) Astana - Acca Due O0:07:33 
6Emilie Rochedy (Fra) France0:09:46 
7Greta Richioud (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.910:13:23 
8Manon Souyris (Fra) France0:16:48 
9Shannon Malseed (Aus) Australia0:19:29 
10Ellen Skerritt (Aus) Australia0:19:52 
11Lierni Lekuona Etxebeste (Spa) Bizkaia - Durango0:20:02 
12Kseniia Dobrynina (Rus) Astana - Acca Due O0:22:49 
13Annie Ewart (Can) Optum P/B Kelly Benefit Strategies0:24:45 
14Jesst Druyts (Bel) Topsport Vlaanderen - Pro - Duo0:30:21 
15Ana Maria Covrig (Rom) Bepink Laclassica0:32:06 
16Anouk Rijff (Ned) Lotto Soudal Ladies0:32:40 
17Jessica Mundy (Aus) Australia0:44:21 
18Lucy Garner (GBr) Team Liv - Plantur0:44:46 
19Ariane Horbach (Ger) Optum P/B Kelly Benefit Strategies0:46:03 
20Fien Delbaere (Bel) Topsport Vlaanderen - Pro - Duo0:47:17 
21Anna Christian (GBr) Wiggle Honda0:47:24 
22Claudia Cretti (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi0:48:16 
23Makhabbat Umutzhanova (Rus) Astana - Acca Due O0:53:24 
24Soline Lamboley (Fra) Lointek Team0:53:43 
25Ilaria Bonomi (Ita) Bepink Laclassica  
Mountain classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Tetiana Riabchenko (Ukr) Inpa Sottoli Giusfredi42 pts
2Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle Honda40 
3Brianna Walle (USA) Optum P/B Kelly Benefit Strategies27 
4Amber Neben (USA) Bepink Laclassica18 
5Claudia Lichtenberg (Ger) Team Liv - Plantur13 
6Jasmin Glaesser (Can) Optum P/B Kelly Benefit Strategies8 
7Olga Dobrynina (Rus) Bizkaia - Durango8 
8Amy Pieters (Ned) Team Liv - Plantur6 
9Annie Ewart (Can) Optum P/B Kelly Benefit Strategies5 
10Eugenia Bujak (Pol) Btc City Ljubljana5 
11Ellen Skerritt (Aus) Australia5 
12Carlee Taylor (Aus) Lotto Soudal Ladies3 
13Anna Trevisi (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi3 
14Jesst Druyts (Bel) Topsport Vlaanderen - Pro - Duo3 
15Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle Honda2 
16Audrey Cordon (Fra) Wiggle Honda2 
17Maura Kinsella (USA) Optum P/B Kelly Benefit Strategies2 
18Fanny Leleu (Fra) France2 
19Molly Weavers (GBr) Team Liv - Plantur1 
20Cecilie Gotaas Johnsen (Nor) Hitec Products1 
21Lauren Kitchen (Aus) Hitec Products1 

 

Related Articles

Back to top