TechPowered By

More tech

La Route de France 2012

Date range:
August 4-12, 2012

August 07, Stage 4: Soissons - Pontault-Combault 110.6km

Frapporti outsprints Bastianelli for stage victory

By:
Cycling News
Published:
August 10, 2012, 21:07 BST,
Updated:
August 10, 2012, 23:20 BST

Miller continues as general classification leader

Full Results
1 Simona Frapporti (Ita) Be Pink 3:02:55  
2 Valentina Bastianelli (Ita) Vaiano Tepso    
3 Chloe Hosking (Aus) Team Specialized-lululemon 0:00:42  
4 Alona Andruk (Ukr) Vaiano Tepso    
5 Christine Majerus (Lux) Team GSD Gestion    
6 Edita Janeliunaite (Ltu) Diadora-Pasta Zara    
7 Emilia Fahlin (Swe) Team Specialized-lululemon    
8 Lucinda Brand (Ned) AA Drink-Leontien.nl Cycling Team    
9 Cherise Taylor (RSA) Lotto Belisol Ladies    
10 Giada Borgato (Ita) Diadora-Pasta Zara    
11 Fiona Dutriaux (Fra) Vienne Futuroscope 0:00:45  
12 Inga Cilvinaite (Ltu) Diadora-Pasta Zara    
13 Isabelle Söderberg (Swe) AA Drink-Leontien.nl Cycling Team    
14 Anna Trevisi (Ita) Vaiano Tepso    
15 Loren Rowney (Aus) Team Specialized-lululemon    
16 Sandrine Bideau (Fra) Vienne Futuroscope    
17 Alena Amialiusik (Blr) Be Pink    
18 Oxana Kozonchuk (Rus) Be Pink    
19 Aleksandra Burchenkova (Rus) S.C. Michela Fanini Rox    
20 Lucie Pader (Fra) Team GSD Gestion    
21 Sara Grifi (Ita) S.C. Michela Fanini Rox    
22 Flavia Oliveira (Bra) Forno D'Aloso Colavita    
23 Oriane Chaumet (Fra) Team GSD Gestion    
24 Mélanie Bravard (Fra) France    
25 Martina Ruzickova (Cze) S.C. Michela Fanini Rox    
26 Silvia Valsecchi (Ita) Be Pink    
27 Petra Zrimsek (Slo) Be Pink    
28 Anastasia Chulkova (Rus) Forno D'Aloso Colavita    
29 Steffi Jamoneau (Fra) France    
30 Marieke Van Wanroij (Ned) AA Drink-Leontien.nl Cycling Team    
31 Siobhan Horgan (Irl) Team GSD Gestion    
32 Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope    
33 Chantal Blaak (Ned) AA Drink-Leontien.nl Cycling Team    
34 Anne-Marie Schmitt (Lux) Team GSD Gestion    
35 Francesca Stefani (Ita) Diadora-Pasta Zara    
36 Katie Colclough (GBr) Team Specialized-lululemon    
37 Tetyana Ryabchenko (Ukr) Forno D'Aloso Colavita    
38 Eleonora Spaliviero (Ita) Vaiano Tepso    
39 Edwige Pitel (Fra) France    
40 Carlee Taylor (Aus) Vienne Futuroscope    
41 Lorena Foresi (Ita) S.C. Michela Fanini Rox    
42 Amanda Miller (USA) United States    
43 Grete Treier (Est) S.C. Michela Fanini Rox    
44 Ann-Sofie Duyck (Bel) Lotto Belisol Ladies    
45 Marie-Laure Cloarec Mathis (Fra) France    
46 Marijn De Vries (Ned) AA Drink-Leontien.nl Cycling Team    
47 Carla Ryan (Aus) AA Drink-Leontien.nl Cycling Team    
48 Dalia Muccioli (Ita) Be Pink    
49 Joanna Van De Winkel (RSA) Lotto Belisol Ladies    
50 Svetlana Pauliukaite (Ltu) Forno D'Aloso Colavita    
51 Janel Holcomb (USA) United States    
52 Emilie Aubry (Swi) Team GSD Gestion    
53 Uenia Fernandes Da Souza (Bra) Forno D'Aloso Colavita    
54 Evelyn Stevens (USA) Team Specialized-lululemon    
55 Kristin McGrath (USA) United States    
56 Kaitlin Antonneau (USA) United States    
57 Lise Olivier (RSA) Lotto Belisol Ladies    
58 Andrea Graus (Aut) Vienne Futuroscope    
59 Aurélie Rivat (Fra) Vienne Futuroscope    
60 Béatrice Thomas (Fra) France    
61 Robyn De Groot (RSA) Lotto Belisol Ladies    
62 Alna Burato (Fra) France    
63 Andrea Dvorak (USA) United States    
64 Jacquelyn Crowell (USA) United States 0:00:53  
65 Silvia Moroni (Ita) Vaiano Tepso    
66 Ella Michal (Isr) S.C. Michela Fanini Rox    
67 Alessia Martini (Ita) Vaiano Tepso    
Teams
1 Vaiano Tepso 9:10:12  
2 Be Pink 0:00:03  
3 Team Specialized-lululemon 0:00:42  
4 Diadora-Pasta Zara    
5 Team GSD Gestion 0:00:45  
6 AA Drink-Leontien.nl Cycling Team    
7 Lotto Belisol Ladies    
8 Vienne Futuroscope 0:00:48  
9 S.C. Michela Fanini Rox    
10 Forno D'Aloso Colavita    
11 France    
12 United States    
General classification after stage 4
1 Amanda Miller (USA) United States 9:25:34  
2 Lucinda Brand (Ned) AA Drink-Leontien.nl Cycling Team 0:00:05  
3 Silvia Valsecchi (Ita) Be Pink    
4 Katie Colclough (GBr) Team Specialized-lululemon 0:00:06  
5 Inga Cilvinaite (Ltu) Diadora-Pasta Zara 0:00:07  
6 Anastasia Chulkova (Rus) Forno D'Aloso Colavita 0:00:21  
7 Lise Olivier (RSA) Lotto Belisol Ladies 0:00:26  
8 Simona Frapporti (Ita) Be Pink 0:01:02  
9 Alena Amialiusik (Blr) Be Pink 0:01:31  
10 Evelyn Stevens (USA) Team Specialized-lululemon 0:01:33  
11 Emilia Fahlin (Swe) Team Specialized-lululemon 0:01:36  
12 Kristin McGrath (USA) United States    
13 Aleksandra Burchenkova (Rus) S.C. Michela Fanini Rox 0:01:40  
14 Chloe Hosking (Aus) Team Specialized-lululemon 0:01:41  
15 Grete Treier (Est) S.C. Michela Fanini Rox 0:01:43  
16 Marijn De Vries (Ned) AA Drink-Leontien.nl Cycling Team 0:01:44  
17 Janel Holcomb (USA) United States 0:01:47  
18 Cherise Taylor (RSA) Lotto Belisol Ladies 0:01:48  
19 Jacquelyn Crowell (USA) United States 0:01:49  
20 Christine Majerus (Lux) Team GSD Gestion 0:01:50  
21 Edwige Pitel (Fra) France 0:01:51  
22 Oxana Kozonchuk (Rus) Be Pink 0:01:52  
23 Andrea Graus (Aut) Vienne Futuroscope 0:01:53  
24 Loren Rowney (Aus) Team Specialized-lululemon    
25 Carlee Taylor (Aus) Vienne Futuroscope 0:01:54  
26 Sandrine Bideau (Fra) Vienne Futuroscope 0:01:57  
27 Mélanie Bravard (Fra) France 0:01:59  
28 Anne-Marie Schmitt (Lux) Team GSD Gestion    
29 Tetyana Ryabchenko (Ukr) Forno D'Aloso Colavita 0:02:00  
30 Isabelle Söderberg (Swe) AA Drink-Leontien.nl Cycling Team    
31 Martina Ruzickova (Cze) S.C. Michela Fanini Rox 0:02:01  
32 Emilie Aubry (Swi) Team GSD Gestion    
33 Carla Ryan (Aus) AA Drink-Leontien.nl Cycling Team    
34 Marieke Van Wanroij (Ned) AA Drink-Leontien.nl Cycling Team 0:02:02  
35 Andrea Dvorak (USA) United States 0:02:03  
36 Sara Grifi (Ita) S.C. Michela Fanini Rox    
37 Kaitlin Antonneau (USA) United States 0:02:07  
38 Fiona Dutriaux (Fra) Vienne Futuroscope    
39 Giada Borgato (Ita) Diadora-Pasta Zara 0:02:08  
40 Alona Andruk (Ukr) Vaiano Tepso    
41 Lucie Pader (Fra) Team GSD Gestion 0:02:09  
42 Siobhan Horgan (Irl) Team GSD Gestion 0:02:11  
43 Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope 0:02:12  
44 Dalia Muccioli (Ita) Be Pink 0:02:14  
45 Aurélie Rivat (Fra) Vienne Futuroscope 0:02:16  
46 Joanna Van De Winkel (RSA) Lotto Belisol Ladies    
47 Chantal Blaak (Ned) AA Drink-Leontien.nl Cycling Team 0:02:17  
48 Marie-Laure Cloarec Mathis (Fra) France    
49 Robyn De Groot (RSA) Lotto Belisol Ladies    
50 Anna Trevisi (Ita) Vaiano Tepso 0:02:22  
51 Svetlana Pauliukaite (Ltu) Forno D'Aloso Colavita 0:02:23  
52 Oriane Chaumet (Fra) Team GSD Gestion 0:02:25  
53 Edita Janeliunaite (Ltu) Diadora-Pasta Zara 0:02:30  
54 Lorena Foresi (Ita) S.C. Michela Fanini Rox 0:02:32  
55 Béatrice Thomas (Fra) France    
56 Petra Zrimsek (Slo) Be Pink 0:02:33  
57 Alna Burato (Fra) France 0:02:35  
58 Steffi Jamoneau (Fra) France 0:02:37  
59 Francesca Stefani (Ita) Diadora-Pasta Zara 0:02:38  
60 Uenia Fernandes Da Souza (Bra) Forno D'Aloso Colavita 0:02:48  
61 Flavia Oliveira (Bra) Forno D'Aloso Colavita 0:02:50  
62 Eleonora Spaliviero (Ita) Vaiano Tepso 0:03:03  
63 Ann-Sofie Duyck (Bel) Lotto Belisol Ladies 0:05:33  
64 Ella Michal (Isr) S.C. Michela Fanini Rox 0:10:25  
65 Alessia Martini (Ita) Vaiano Tepso 0:10:28  
66 Silvia Moroni (Ita) Vaiano Tepso 0:10:32  
67 Valentina Bastianelli (Ita) Vaiano Tepso 0:10:54  
Young riders classification
1 Katie Colclough (GBr) Team Specialized-lululemon 9:25:40  
2 Chloe Hosking (Aus) Team Specialized-lululemon 0:01:35  
3 Kaitlin Antonneau (USA) United States 0:02:01  
4 Lucie Pader (Fra) Team GSD Gestion 0:02:03  
5 Dalia Muccioli (Ita) Be Pink 0:02:08  
6 Anna Trevisi (Ita) Vaiano Tepso 0:02:16  
7 Oriane Chaumet (Fra) Team GSD Gestion 0:02:19  
8 Steffi Jamoneau (Fra) France 0:02:31  
9 Francesca Stefani (Ita) Diadora-Pasta Zara 0:02:32  
10 Alessia Martini (Ita) Vaiano Tepso 0:10:22  
11 Silvia Moroni (Ita) Vaiano Tepso 0:10:26