English makes it four in a row

Taylor wins 6+6 category

Jason English claimed a fourth consecutive win at the JetBlack 24-Hour Sydney race on the weekend despite an early challenge from Canberra's Ed McDonald. English won the event held for the first time at The Australian Botanic Garden at Mount Annan in Sydney.

Botanic Garden Director Caz McCallum welcomed more than 500 competitors from all over New South Wales, the Australian Capital Territory, as well as Queenslanders and racers from Victoria, who enjoyed the unique opportunity to race the first long distance mountain bike event ever be held in a botanic garden. The new MTB trail's "godfather", Horticultural Manager, Dan Bishop and organisers kicked off the race, with all eyes on the duel between two-time, 24-hour solo world champion English from Port Macquarie and the up and coming endurance racer Ed McDonald from Canberra.

English amassed 37 laps in 20 hours, 22 minutes and 37 seconds to claim the win on the 10km track, which was praised by riders to be one of the most challenging yet fun to ride tracks for a 24-hour race.

The first lap times soon confirmed that McDonald indeed was English's strongest challenger and they were close together until English made his move after five hours into the race, which had started at noon on Saturday.

McDonald managed also 37 laps to finish a respectable second despite competing on a bike with fixed gearing.

"All I knew was Ed (McDonald) would be there. I knew I would have to keep an eye on him," said English. "We started riding for the first few laps together. He went hard up a few hills but I wanted to warm up and get to know the track." Into the evening English had made a comfortable buffer between him and McDonald however by the early hours of Sunday morning, McDonald started to pull back some ground.

"I tried to look after myself. I was feeling pretty busted at that time," said English. Third overall was Benji Morris from Sydney's northern beaches with 34 laps.

New format: 6+6 H race

Canberra's Shane Taylor won the 6+6 Hour race category, which was hosted in conjunction with the JetBlack 24-hour event and cheekily dubbed the "endurance race with a pillow". Taylor completed 22 laps to beat Hornsby rider Dave Carter by 11 minutes. Third place getter was Phil Giles from Figtree with 19 laps.

Mel Hayes from The Junction won with two Canberra riders Karen Taylor and Shelley Dorey in second and third respectively.

Canberra women's pair Claire Graydon and Karen Foat won the female two-person team category with a remarkable 34 laps while Bathurst's Ryan Sargent and Michael Buttsworth won the men's two-person team on the same laps just 23 minutes ahead of the women.

The JetBlack 24-hr overall winners were a team of four, Project 63 from Sydney, recording an impressive 48 laps with Ben Fillingham, True Swain, Stuart Binns and Tim Kerle.

Among all the JetBlack 24 Hour racers, the fastest lap time of 25:23 was completed by a team of six rider, Troy Glennon from Sydney. Queenslander Robert Lewis claimed the fastest lap time in the 6+6 Hour competition with 22:59.

Full Results

Elite men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Merida Red Racer (Jason English)37 laps
2The Prodigal Ss Padawan (Ed Ss Mcdonald)37 
3CC Kids In Need (Benji Morris)34 
4Eddie Harrod (Eddie Harrod)26 
5Dave Coyles Ollo Industries Off Road Racing24 
6Matt De Pomeroy (Matthew De Pomeroy)21 
7Corey Werfel (Corey Werfel)20 
8Enduropulse Racing Solo (Michael Crummy)20 
9Crank Addict (Andrew Lloyd)18 
10Michael Thompson (Michael Thompson)17 
11Jason Harrod (Jason Harrod)16 
12Bigt (Tom Morris)12 
13Gunna Hurt (Nathan Fallowfield)4 
Solo master men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Phil Welch (Phil Welch)28 laps
2Jason Smith (Jason Smith)11 
3Chicken Legs (Clayton Locke)10 
Solo super master men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Klonk (Dale Klemke)23 laps
Elite men duo
#Rider Name (Country) TeamResult
1208 Rocket34 laps
2Wild Turkeys24 
3Mcgees Racing13 
4Bodgey Brothers11 
5Team Alpha6 
Elite women duo
#Rider Name (Country) TeamResult
1A Soloists Duet34 laps
Elite mixed duo
#Rider Name (Country) TeamResult
1The Bald And The Beautiful21 laps
Elite men trio
#Rider Name (Country) TeamResult
1Crooked Spokes35 laps
2Have A Crack33 
3Team Macdesign A27 
4Team Macdesign B12 
Master men trio
#Rider Name (Country) TeamResult
1Team Scanlight25 laps
2Teds Test Eagles19 
3Inglorious Fat Boys13 
Elite mixed trio
#Rider Name (Country) TeamResult
1The Black Chookens31 laps
23 Of A Kind17 
Elite men four-person team
#Rider Name (Country) TeamResult
1Project 6348 laps
2Bernard Riders 447 
3Where Is The Dead Wood44 
4Ollo Industries Off Road Racing42 
53 Men And A Potato Ii40 
6Shake N Bake39 
7Blackmans Mia Team 139 
8Anger Management39 
9Spin Doctors38 
10Shake And Bake36 
11The Puddings35 
12Below Average Punters34 
13Teds Test Team33 
14Pedal Pushers33 
15Ride Ettalong33 
16Old Boys Plus One28 
17Team Hot Designs Ecp27 
18Good Idea27 
19Sympathy For The Pedal.24 
20Frank The Tank24 
21O Team24 
22The Church Of Cyclotology23 
23Teds A Team22 
24Airborne22 
25Zerofive Rhino Racing 24H Team17 
Master men four-person team
#Rider Name (Country) TeamResult
1The Garden Party Ride Ettalong41 laps
2Team Smec Urban40 
3Jeffs Bitches38 
4Just For Kicks36 
5Go 4 It34 
6Very Unattractive13 
Elite women four-person team
#Rider Name (Country) TeamResult
1Lonsdale Street Roasters34 laps
2Talk Torque Talk18 
Elite mixed four-pesron team
#Rider Name (Country) TeamResult
1Team Salubrious Racing41 laps
2Project 63 In The Mix41 
3Ausaero40 
4Yeah Yeah Version 231 
5Yojo Breki26 
6Body Magic25 
7The Circulators21 
8Still Rolling16 
9Bioathletic12 
Junior men four-person team
#Rider Name (Country) TeamResult
1The Upstarts42 laps
2Team S.T.E.M40 
Mixed six-person team
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ashfield Cycles45 laps
2Boundary Riders42 
3Pedal4Pierce41 
4Hale And No Pace39 
5Meat And Two Veg37 
6Cruising Sixpacks36 
7Kentlyn Warriors35 
8Gentle Giants35 
9Giddy Up And Ride32 
10Crash Dummies30 
11Telesmart29 
12Shimano Dynasys23 
13Videotraining 112 
14Shimano Pearl Izumi3 
6+6 Elite men solo
#Rider Name (Country) TeamResult
1Merida Tails Racing (Shane Taylor)22 laps
2Dave Carter (Dave Carter)22 
3Philthy (Phil Giles)19 
4Ben Ong (Ben Ong)18 
5Tom Mcpherson (Tom Mcpherson)16 
6Wmgs Racing (Aaron Broughton)15 
7Dion Jackson (Dion Jackson)15 
8Downhill Club (James Mason)13 
9Jarod Pulo (Jarod Pulo)13 
10Nick Stanton (Nick Stanton)13 
11Mercedes Benz Huntingwood 2 (John Odams)9 
12Mercedes Benz Huntingwood 2 (Luke Dale)9 
13Team Mandy Him (Andrew Best)9 
14Ian Mills (Ian Mills)7 
15Scott Campbell (Scott Campbell)7 
16Arran Cahill (Arran Cahill)7 
17Erden Ozgul (Erden Ozgul)6 
18William Keyte (William Keyte)6 
19Dean Bradshaw (Dean Bradshaw)6 
20Garpy (Gareth Spence)5 
21Frank Frugone (Frank Frugone)4 
6+6 Elite women solo
#Rider Name (Country) TeamResult
1Team Mandy Her (Mel Hayes)16 laps
2Rocky Trail Racing Kaz (Karen Taylor)8 
3Team Wmgs Racing (Shelley Dorey)5 
6+6 Solo master men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Looney Cell (Jeff Rooney)20 laps
2Jamie Knobbs (Jamie Knobbs)19 
3Funky Brew (Kent Scott-Mclean)17 
4Mark Mcmaster (Mark Mcmaster)17 
5Dougal Torrance (Dougal Torrance)15 
6Kenny Mcilwain (Kenny Mcilwain)14 
7Marc Penning (Marc Penning)12 
8Far Kurnell (Brian W Gillan)12 
9Bling Bling (Jason Luchi)5 
6+6 Solo super master men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Touchstar (Marko Sibila)15 laps
2Rob Maciejowski (Rob Maciejowski)11 
3Bryan Bruce (Bryan Bruce)7 
6+6 Elite men duo
#Rider Name (Country) TeamResult
12 Js23 laps
2Granny Gear19 
3Mercedes Benz Huntingwood 318 
4Rusty Cranks 218 
5Pedal In My Pants18 
6Team Epicanthem15 
7Mercedes Benz Huntingwood 414 
8Byebye12 
9Team Grim11 
10A Mate Urs11 
6+6 Master men duo
#Rider Name (Country) TeamResult
1Anytime Fitness24 laps
2Bernard Riders Masters23 
3Balding Beefcake And Captain Lovehandles13 
4Albatross8 
5Older Not Wiser8 
6+6 Elite women duo
#Rider Name (Country) TeamResult
1Talk Torque Turtles10 laps
6+6 Elite mixed duo
#Rider Name (Country) TeamResult
1In Tandem21 laps
2The Dancing Geese18 
6+6 Elite men trio
#Rider Name (Country) TeamResult
1Fast And Flowee27 laps
2Bernard Riders Trio25 
3Roaring 40 S24 
4Renegade Cycles24 
5Battered Sav S24 
6Renegade Cycles Sending23 
7Jetblack Team Tony20 
8Beanflipper 120 
9Malcontents17 
10Fat Middle Aged Men15 
11Zerofive Rhino Racing 6 6 Team13 
12Jetblack Team Dave8 
6+6 Elite women trio
#Rider Name (Country) TeamResult
1Team Wimyn18 laps
2Beanflipper 217 
6+6 Elite men four-person team
#Rider Name (Country) TeamResult
1Birdog Riders Elite 124 laps
2Macarthur Boys22 
3Blackmans Mia Team 220 
4Blackmans Mia Team 314 
5Shimano Ice Technologies2 
6+6 Elite women four-person team
#Rider Name (Country) TeamResult
1Double Flat Cap Chai17 laps
2Team Jaxon12 
6+6 Elite mixed four-person team
#Rider Name (Country) TeamResult
1Bernard Riders Mix19 laps
2Team Spinifex Consulting18 
3Cyclopaths17 
4The Forked Four13 
6+6 Junior four-person team
#Rider Name (Country) TeamResult
1Josh And Josh20 laps
2View18 
Back to top