Tamouridis top in Kuala Rompin

Hariff Salleh moves into overall lead

Ioannis Tamourdis (SP Tableware) sprinted to victory on stage three of the Jelajah Malaysia but he had to share the spotlight with local hero Mohd Harriff (Terengganu Cycling), who moved into the overall lead.

Harriff now holds four jerseys in this year’s race. As well as wearing the yellow jersey, the Malaysian leads the points, Malaysian rider and Asian rider classifications. He won the first bonus sprint, and then finished in second place on the stage to after he pick up enough bonus seconds to leapfrog Iran’s Mehdi Sohrabi (Tabriz Petrochemical Team) in the overall standings.

“In spite of the rain, I am of course satisfied with how things turned out– winning four jerseys on the day is very good indeed,” Harriff said after the stage. “The plan was to take the stage today but under the circumstances, we can’t complain. We hope that we can win a stage before the tour ends this year.”

For his part, Tamourdis was pleased with his day’s work in tricky conditions. He timed his sprint perfectly to beat Harriff and Anuar Manan in the mass finish. Although he is now in fourth overall, the Greek explained that his primary aim is the world track championships at the end of the month.

“The race here has been very good for me in preparation for the Track World Championship and I’m very happy to take my first stage win this year,” he said.

The day’s main break saw previous leader Mehdi Sohrabi join forces with David McCann (Giant Kenda), Mart Ojavee (Champion System), Luc Heganeurs (Team Eddy Merckx-Indelan), Shinpei Fukuda (Aisan) and Kenichi Suzuki (Aisan) but the group was swallowed up on the fast run-in to the line.
 

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Ioannis Tamouridis (Gre) SP Tableware3:29:54 
2Hariff Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team  
3Anuar Manan (Mas) Terengganu Cycling Team  
4Rico Rogers (NZl) Giant Kenda Cycling Team  
5Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team  
6Matthias Friedemann (Ger) Champion System  
7David Kopp (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland  
8Hossein Nateghi (Iri) Vali Asr Kerman  
9Sylvain Pandele (Fra) Maramnde 47-F2P  
10Steele Von Hoff (Aus) Genesys Wealth Advisers  
11Mohd Zamri Salleh (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team  
12Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team  
13Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team  
14Markus Eibegger (Aut) Tabriz Petrochemical Team  
15Vidal Celis Zabala (Spa) Letua Cycling Team  
16Christoph Springer (Ger) SP Tableware  
17Okart Bualoi (Tha) Thailand  
18Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team  
19Shinpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team  
20Stefan Ganser (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland  
21Ahmad Fakhrullah Alias (Mas) Malaysia  
22Zhao Yiming (Chn) Holy Brother Cycling Team  
23Ericson Obosa (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines  
24Vladimir Tuychiev (Uzb) Uzbekistan  
25Patrick Shaw (Aus) Genesys Wealth Advisers  
26Mohd Shahrul Nizam Che Shamsudin (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team  
27Mohd Faris Abdul Razak (Mas) Polis Diraja Malaysia  
28Mohd Shafari Abd Malik (Mas) WP Kuala Lumpur  
29Abdul Rashid Ibrahim (Mas) Negeri Sembilan  
30Mohd Nor Ridzuan Zainal (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team  
31Sarham Miswan (Mas) Malaysia  
32Man Jianren (Chn) Holy Brother Cycling Team  
33Priya Prasetya Heksa (Ina) Customs Cycling Club  
34Mehdi Sohrabi (Iri) Tabriz Petrochemical Team  
35Bambang Suriyadi (Ina) Polygon Sweet Nice  
36Mohammad Zangi Abadi (Iri) Vali Asr Kerman  
37Sayuti Zahit (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem  
38Yusup Abrekov (Uzb) Uzbekistan  
39Abdullojon Akparov (Uzb) Uzbekistan  
40Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice  
41Salahuddin Mat Saman (Mas) Polis Diraja Malaysia  
42Muhammad Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysia  
43Mohammad Zaki Ramlee (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem  
44Dani Lesmana (Ina) Polygon Sweet Nice  
45Mohd Shawal Mohd Shafee (Mas) Letua Cycling Team  
46Ryan Sherlock (Irl) Giant Kenda Cycling Team  
47Amin Eslampour (Iri) Vali Asr Kerman  
48Amir Mustafa Rusli (Mas) Polis Diraja Malaysia  
49Adi Putera Yusoff (Sin) OCBC Singapore Cycling Team  
50Abdullah Muhamad Khairul Azizi (Mas) FELDA-T  
51Jonathan Mouchel (Fra) Maramnde 47-F2P  
52Wan Mohd Najmee Wan Mohamad (Mas) WP Kuala Lumpur  
53Vadim Shaekhov (Uzb) Uzbekistan  
54Mohd Ekbar Zamanhuri (Mas) Negeri Sembilan  
55Sam Witmitz (Aus) Letua Cycling Team  
56Mohd Nurshafiq Suhaimi (Mas) Negeri Sembilan  
57Suhardi Hassan (Mas) WP Kuala Lumpur  
58Eugen Wacker (Kgz) Letua Cycling Team  
59Mohd Yazrul Hisham Zulkefli (Mas) Pahang  
60Mohammad Saufi Mat Senan (Mas) Terengganu Cycling Team  
61Md Nurhaimin Awg (Bru) Brunei National Team  
62Nik Mohd Azwan Zulkifle (Mas) Polis Diraja Malaysia  
63Fajar Mulia Maruli (Ina) Customs Cycling Club  
64Mohd Fauzan Ahmad Lutfi (Mas) Polis Diraja Malaysia  
65Kudentsov Sergey (Rus) Polygon Sweet Nice  
66Jean Mespoulede (Fra) Maramnde 47-F2P  
67Saeed Nateghi (Iri) Vali Asr Kerman  
68Christopher Williams (Aus) Champion System  
69Jun Rong Ho (Sin) OCBC Singapore Cycling Team  
70Mohamad Fairet Rusli (Mas) Negeri Sembilan  
71Anthony Giacoppo (Aus) Genesys Wealth Advisers  
72Iwan Setiawan (Ina) Customs Cycling Club  
73Jakapan Ruanpae (Tha) Thailand  
74Hossein Askari (Iri) Tabriz Petrochemical Team  
75Jaan Kirsipuu (Est) Champion System  
76Behnam Khalilikhosroshahi (Iri) Tabriz Petrochemical Team  
77Amirrudin Jamaludin (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem  
78Hafiz Rozli Mohd (Mas) Letua Cycling Team  
79Mohd Al-Ghazali Abd. Hamid (Mas) Malaysia  
80Abdul Rahman Abu Hasan (Mas) Sabah  
81Wan Ahmad Zarif Wan Abdul Halim (Mas) Pahang  
82Nara Motoi (Jpn) Terengganu Cycling Team  
83Hartono Gunawan (Ina) Customs Cycling Club  
84Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling Team  
85Jesse Anthony (USA) Kelly Benefit Strategies - Optum Health  
86Periklis Ilias (Gre) SP Tableware  
87Luc Hagenaars (Ned) Team Eddy Merckx - Indeland  
88Wei Baoxin (Chn) Holy Brother Cycling Team  
89Boris Shpilevsky (Rus) Tabriz Petrochemical Team  
90Amirul Anuar Jefri (Mas) Negeri Sembilan  
91Nathan Earle (Aus) Genesys Wealth Advisers  
92Seyed Moezeddin Seyed Rezaei Khormizi (Iri) Vali Asr Kerman  
93Khairul Anuar Ibrahim (Mas) FELDA-T  
94Nazri Mohamad (Mas) WP Kuala Lumpur  
95Toots Oledan (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines  
96Jimmy Pranata (Ina) Polygon Sweet Nice  
97Hock Seng Gan (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem  
98Lloyd Lucien Reynante (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines  
99Mark O'Brien (Aus) SP Tableware  
100Mark John Lexer Galedo (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines  
101Mohd Fadhli Anwar Mohd Fauzi (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team  
102Ghader Mizbani Iranagh (Iri) Tabriz Petrochemical Team  
103Alex Coutts (GBr) Giant Kenda Cycling Team  
104Reid Mumford (USA) Kelly Benefit Strategies - Optum Health  
105Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Terengganu Cycling Team  
106Jason Donald (USA) Kelly Benefit Strategies - Optum Health  
107Jonathan Lovelock (Aus) Genesys Wealth Advisers  
108Ng Yong Li (Mas) Letua Cycling Team  
109Michael Creed (USA) Kelly Benefit Strategies - Optum Health  
110Mart Ojavee (Est) Champion System  
111Guillaume Pont (Fra) SP Tableware  
112Khairul Naim Azhar (Mas) Sabah  
113Junaidi Hashim (Sin) OCBC Singapore Cycling Team  
114Daniel Westmattelmann (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland  
115David McCann (Irl) Giant Kenda Cycling Team  
116Marsh Cooper (Can) Kelly Benefit Strategies - Optum Health  
117Muradjan Halmuratov (Uzb) Uzbekistan  
118Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team  
119Ahmad Fallanie Ali (Mas) WP Kuala Lumpur  
120Reduan Yusof (Bru) Brunei National Team  
121Maxime Martin (Fra) Maramnde 47-F2P  
122Erik Suprianto (Ina) Customs Cycling Club  
123Yusrizal Usoff (Mas) Terengganu Cycling Team  
124Yohan Baudrit (Fra) Maramnde 47-F2P  
125Alexander Schmitt (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland  
126Loh Sea Keong (Mas) WP Kuala Lumpur (Mas) WP Kuala Lumpur  
127Nathan Haas (Aus) Genesys Wealth Advisers  
128Mohd Zulhilmie Afif Ahmad Zamri (Mas) Malaysia0:00:28 
129Florent Sentuc (Fra) Maramnde 47-F2P  
130Li Chao (Chn) Holy Brother Cycling Team  
131Mohd Akmal Amrun (Mas) Malaysia  
132Clemens Fankhauser (Aut) Champion System0:01:59 
133Gleb Gorbachev (Uzb) Uzbekistan0:02:29 
134Mohd Zailani Mohd Fahmi Irfan (Mas) FELDA-T0:04:23 
135Muhamad Nur Fatoni (Ina) Customs Cycling Club0:19:36 
DNFSarawut Sirironnachai (Tha) Thailand  
DNFIrish Valenzuela (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines  
DNFMohd Hazwan Azeman (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team  
DNFMuhamad Ayub Mohd Radzi (Mas) Pahang  
DNFMuhammad Amin Amirnuddin (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem  
DNSXu Junheng (Chn) Holy Brother Cycling Team  
Sprint 1 - Kahang, 28.5km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Hariff Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team5 pts
2Ahmad Fakhrullah Alias (Mas) Malaysia3 
3Anthony Giacoppo (Aus) Genesys Wealth Advisers2 
4Amirul Anuar Jefri (Mas) Negeri Sembilan1 
Sprint 2 - Mersing,104.7km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mehdi Sohrabi (Iri) Tabriz Petrochemical Team5 pts
2Mart Ojavee (Est) Champion System3 
3Shinpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team2 
4Jesse Anthony (USA) Kelly Benefit Strategies - Optum Health1 
Sprint 3 - Teluk Gading,134.9km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Muradjan Halmuratov (Uzb) Uzbekistan5 pts
2Dani Lesmana (Ina) Polygon Sweet Nice3 
3Toots Oledan (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines2 
4Jean Mespoulede (Fra) Maramnde 47-F2P1 
Mountain 1 - (Cat 4) Kahang, 45.6km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team4 pts
2Lloyd Lucien Reynante (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines2 
3Suhardi Hassan (Mas) WP Kuala Lumpur1 
Mountain 2 - (Cat 4) Endau, 116.6km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jesse Anthony (USA) Kelly Benefit Strategies - Optum Health4 pts
2Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team2 
3Muradjan Halmuratov (Uzb) Uzbekistan1 
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Aisan Racing Team10:29:42 
2Terengganu Cycling Team  
3Malaysian Armed Forces Cycling Team  
4Malaysia  
5Uzbekistan  
6Genesys Wealth Advisers  
7Team Eddy Merckx - Indeland  
8Le Tua Cycling Team  
9Polis Di-Raja Malaysia  
10Polygon Sweet Nice  
11Tabriz Petrochemical Team  
12Marmande 47-F2P  
13Giant Kenda Cycling Team  
14Wp Kuala Lumpur  
15Negeri Sembilan  
16Holy Brother Cycling Team  
17Champion System  
18Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal Kpt/Utem  
19Customs Cycling Club  
207 Eleven Racing Team By Roadbike Philippines  
21Ocbc Singapore Cycling Team  
22Kelly Benefit Strategies / Optum Health  
23Sp Tableware Pro Team0:00:10 
24Vali Asr Kerman0:00:40 
25Felda-T0:04:23 
Asian rider
#Rider Name (Country) TeamResult
1Hariff Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team3:29:54 
2Anuar Manan (Mas) Terengganu Cycling Team  
3Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team  
4Hossein Nateghi (Iri) Vali Asr Kerman  
5Mohd Zamri Salleh (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team  
6Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team  
7Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team  
8Okart Bualoi (Tha) Thailand  
9Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team  
10Shinpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team  
11Ahmad Fakhrullah Alias (Mas) Malaysia  
12Zhao Yiming (Chn) Holy Brother Cycling Team  
13Ericson Obosa (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines  
14Vladimir Tuychiev (Uzb) Uzbekistan  
15Mohd Shahrul Nizam Che Shamsudin (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team  
16Mohd Faris Abdul Razak (Mas) Polis Diraja Malaysia  
17Mohd Shafari Abd Malik (Mas) WP Kuala Lumpur  
18Abdul Rashid Ibrahim (Mas) Negeri Sembilan  
19Mohd Nor Ridzuan Zainal (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team  
20Sarham Miswan (Mas) Malaysia  
21Man Jianren (Chn) Holy Brother Cycling Team  
22Priya Prasetya Heksa (Ina) Customs Cycling Club  
23Mehdi Sohrabi (Iri) Tabriz Petrochemical Team  
24Bambang Suriyadi (Ina) Polygon Sweet Nice  
25Mohammad Zangi Abadi (Iri) Vali Asr Kerman  
26Sayuti Zahit (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem  
27Yusup Abrekov (Uzb) Uzbekistan  
28Abdullojon Akparov (Uzb) Uzbekistan  
29Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice  
30Salahuddin Mat Saman (Mas) Polis Diraja Malaysia  
31Muhammad Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysia  
32Mohammad Zaki Ramlee (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem  
33Dani Lesmana (Ina) Polygon Sweet Nice  
34Mohd Shawal Mohd Shafee (Mas) Letua Cycling Team  
35Amin Eslampour (Iri) Vali Asr Kerman  
36Amir Mustafa Rusli (Mas) Polis Diraja Malaysia  
37Adi Putera Yusoff (Sin) OCBC Singapore Cycling Team  
38Abdullah Muhamad Khairul Azizi (Mas) FELDA-T  
39Wan Mohd Najmee Wan Mohamad (Mas) WP Kuala Lumpur  
40Vadim Shaekhov (Uzb) Uzbekistan  
41Mohd Ekbar Zamanhuri (Mas) Negeri Sembilan  
42Mohd Nurshafiq Suhaimi (Mas) Negeri Sembilan  
43Suhardi Hassan (Mas) WP Kuala Lumpur  
44Eugen Wacker (Kgz) Letua Cycling Team  
45Mohd Yazrul Hisham Zulkefli (Mas) Pahang  
46Mohammad Saufi Mat Senan (Mas) Terengganu Cycling Team  
47Md Nurhaimin Awg (Bru) Brunei National Team  
48Nik Mohd Azwan Zulkifle (Mas) Polis Diraja Malaysia  
49Fajar Mulia Maruli (Ina) Customs Cycling Club  
50Mohd Fauzan Ahmad Lutfi (Mas) Polis Diraja Malaysia  
51Saeed Nateghi (Iri) Vali Asr Kerman  
52Jun Rong Ho (Sin) OCBC Singapore Cycling Team  
53Mohamad Fairet Rusli (Mas) Negeri Sembilan  
54Iwan Setiawan (Ina) Customs Cycling Club  
55Jakapan Ruanpae (Tha) Thailand  
56Hossein Askari (Iri) Tabriz Petrochemical Team  
57Behnam Khalilikhosroshahi (Iri) Tabriz Petrochemical Team  
58Amirrudin Jamaludin (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem  
59Hafiz Rozli Mohd (Mas) Letua Cycling Team  
60Mohd Al-Ghazali Abd. Hamid (Mas) Malaysia  
61Abdul Rahman Abu Hasan (Mas) Sabah  
62Wan Ahmad Zarif Wan Abdul Halim (Mas) Pahang  
63Nara Motoi (Jpn) Terengganu Cycling Team  
64Hartono Gunawan (Ina) Customs Cycling Club  
65Wei Baoxin (Chn) Holy Brother Cycling Team  
66Amirul Anuar Jefri (Mas) Negeri Sembilan  
67Seyed Moezeddin Seyed Rezaei Khormizi (Iri) Vali Asr Kerman  
68Khairul Anuar Ibrahim (Mas) FELDA-T  
69Nazri Mohamad (Mas) WP Kuala Lumpur  
70Toots Oledan (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines  
71Jimmy Pranata (Ina) Polygon Sweet Nice  
72Hock Seng Gan (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem  
73Lloyd Lucien Reynante (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines  
74Mark John Lexer Galedo (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines  
75Mohd Fadhli Anwar Mohd Fauzi (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team  
76Ghader Mizbani Iranagh (Iri) Tabriz Petrochemical Team  
77Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Terengganu Cycling Team  
78Ng Yong Li (Mas) Letua Cycling Team  
79Khairul Naim Azhar (Mas) Sabah  
80Junaidi Hashim (Sin) OCBC Singapore Cycling Team  
81Muradjan Halmuratov (Uzb) Uzbekistan  
82Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team  
83Ahmad Fallanie Ali (Mas) WP Kuala Lumpur  
84Reduan Yusof (Bru) Brunei National Team  
85Erik Suprianto (Ina) Customs Cycling Club  
86Yusrizal Usoff (Mas) Terengganu Cycling Team  
87Loh Sea Keong (Mas) WP Kuala Lumpur (Mas) WP Kuala Lumpur  
88Mohd Zulhilmie Afif Ahmad Zamri (Mas) Malaysia0:00:28 
89Li Chao (Chn) Holy Brother Cycling Team  
90Mohd Akmal Amrun (Mas) Malaysia  
91Gleb Gorbachev (Uzb) Uzbekistan0:02:29 
92Mohd Zailani Mohd Fahmi Irfan (Mas) FELDA-T0:04:23 
93Muhamad Nur Fatoni (Ina) Customs Cycling Club0:19:36 
Malaysian riders
#Rider Name (Country) TeamResult
1Hariff Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team3:29:54 
2Anuar Manan (Mas) Terengganu Cycling Team  
3Mohd Zamri Salleh (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team  
4Ahmad Fakhrullah Alias (Mas) Malaysia  
5Mohd Shahrul Nizam Che Shamsudin (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team  
6Mohd Faris Abdul Razak (Mas) Polis Diraja Malaysia  
7Mohd Shafari Abd Malik (Mas) WP Kuala Lumpur  
8Abdul Rashid Ibrahim (Mas) Negeri Sembilan  
9Mohd Nor Ridzuan Zainal (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team  
10Sarham Miswan (Mas) Malaysia  
11Sayuti Zahit (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem  
12Salahuddin Mat Saman (Mas) Polis Diraja Malaysia  
13Muhammad Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysia  
14Mohammad Zaki Ramlee (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem  
15Mohd Shawal Mohd Shafee (Mas) Letua Cycling Team  
16Amir Mustafa Rusli (Mas) Polis Diraja Malaysia  
17Abdullah Muhamad Khairul Azizi (Mas) FELDA-T  
18Wan Mohd Najmee Wan Mohamad (Mas) WP Kuala Lumpur  
19Mohd Ekbar Zamanhuri (Mas) Negeri Sembilan  
20Mohd Nurshafiq Suhaimi (Mas) Negeri Sembilan  
21Suhardi Hassan (Mas) WP Kuala Lumpur  
22Mohd Yazrul Hisham Zulkefli (Mas) Pahang  
23Mohammad Saufi Mat Senan (Mas) Terengganu Cycling Team  
24Nik Mohd Azwan Zulkifle (Mas) Polis Diraja Malaysia  
25Mohd Fauzan Ahmad Lutfi (Mas) Polis Diraja Malaysia  
26Mohamad Fairet Rusli (Mas) Negeri Sembilan  
27Amirrudin Jamaludin (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem  
28Hafiz Rozli Mohd (Mas) Letua Cycling Team  
29Mohd Al-Ghazali Abd. Hamid (Mas) Malaysia  
30Abdul Rahman Abu Hasan (Mas) Sabah  
31Wan Ahmad Zarif Wan Abdul Halim (Mas) Pahang  
32Amirul Anuar Jefri (Mas) Negeri Sembilan  
33Khairul Anuar Ibrahim (Mas) FELDA-T  
34Nazri Mohamad (Mas) WP Kuala Lumpur  
35Hock Seng Gan (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem  
36Mohd Fadhli Anwar Mohd Fauzi (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team  
37Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Terengganu Cycling Team  
38Ng Yong Li (Mas) Letua Cycling Team  
39Khairul Naim Azhar (Mas) Sabah  
40Ahmad Fallanie Ali (Mas) WP Kuala Lumpur  
41Yusrizal Usoff (Mas) Terengganu Cycling Team  
42Loh Sea Keong (Mas) WP Kuala Lumpur (Mas) WP Kuala Lumpur  
43Mohd Zulhilmie Afif Ahmad Zamri (Mas) Malaysia0:00:28 
44Mohd Akmal Amrun (Mas) Malaysia  
45Mohd Zailani Mohd Fahmi Irfan (Mas) FELDA-T0:04:23 
Asian Team
#Rider Name (Country) TeamResult
1Aisan Racing Team10:29:42 
2Terengganu Cycling Team  
3Malaysian Armed Forces Cycling Team  
4Malaysia  
5Uzbekistan  
6Le Tua Cycling Team  
7Polis Di-Raja Malaysia  
8Polygon Sweet Nice  
9Tabriz Petrochemical Team  
10Giant Kenda Cycling Team  
11Wp Kuala Lumpur  
12Negeri Sembilan  
13Holy Brother Cycling Team  
14Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal Kpt/Utem  
15Customs Cycling Club  
167 Eleven Racing Team By Roadbike Philippines  
17Ocbc Singapore Cycling Team  
18Vali Asr Kerman0:00:40 
19Felda-T0:04:23 
Malaysian Team
#Rider Name (Country) TeamResult
1Terengganu Cycling Team10:29:42 
2Malaysian Armed Forces Cycling Team  
3Malaysia  
4Le Tua Cycling Team  
5Polis Di-Raja Malaysia  
6Wp Kuala Lumpur  
7Negeri Sembilan  
8Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal Kpt/Utem  
9Felda-T0:04:23 
General classification after stage 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Hariff Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team12:02:25 
2Mehdi Sohrabi (Iri) Tabriz Petrochemical Team0:00:04 
3Anuar Manan (Mas) Terengganu Cycling Team0:00:06 
4Ioannis Tamouridis (Gre) SP Tableware0:00:11 
5Vidal Celis Zabala (Spa) Letua Cycling Team  
6Mart Ojavee (Est) Champion System  
7Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team0:00:15 
8Shinpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team0:00:17 
9Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team0:00:18 
10Muradjan Halmuratov (Uzb) Uzbekistan  
11Ahmad Fakhrullah Alias (Mas) Malaysia0:00:19 
12Jaan Kirsipuu (Est) Champion System  
13Dani Lesmana (Ina) Polygon Sweet Nice  
14Fajar Mulia Maruli (Ina) Customs Cycling Club  
15Anthony Giacoppo (Aus) Genesys Wealth Advisers  
16Seyed Moezeddin Seyed Rezaei Khormizi (Iri) Vali Asr Kerman  
17David Kopp (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland0:00:20 
18Patrick Shaw (Aus) Genesys Wealth Advisers  
19Toots Oledan (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines  
20Mark John Lexer Galedo (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines  
21Rico Rogers (NZl) Giant Kenda Cycling Team0:00:21 
22Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team  
23Steele Von Hoff (Aus) Genesys Wealth Advisers  
24Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team  
25Matthias Friedemann (Ger) Champion System  
26Mohd Faris Abdul Razak (Mas) Polis Diraja Malaysia  
27Wan Mohd Najmee Wan Mohamad (Mas) WP Kuala Lumpur  
28Markus Eibegger (Aut) Tabriz Petrochemical Team  
29Mohd Shafari Abd Malik (Mas) WP Kuala Lumpur  
30Bambang Suriyadi (Ina) Polygon Sweet Nice  
31Vladimir Tuychiev (Uzb) Uzbekistan  
32Ericson Obosa (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines  
33Zhao Yiming (Chn) Holy Brother Cycling Team  
34Okart Bualoi (Tha) Thailand  
35Eugen Wacker (Kgz) Letua Cycling Team  
36Adi Putera Yusoff (Sin) OCBC Singapore Cycling Team  
37Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice  
38Amir Mustafa Rusli (Mas) Polis Diraja Malaysia  
39Jonathan Mouchel (Fra) Maramnde 47-F2P  
40Sylvain Pandele (Fra) Maramnde 47-F2P  
41Boris Shpilevsky (Rus) Tabriz Petrochemical Team  
42Stefan Ganser (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland  
43Sam Witmitz (Aus) Letua Cycling Team  
44Suhardi Hassan (Mas) WP Kuala Lumpur  
45Iwan Setiawan (Ina) Customs Cycling Club  
46Jean Mespoulede (Fra) Maramnde 47-F2P  
47Kudentsov Sergey (Rus) Polygon Sweet Nice  
48Mohammad Zaki Ramlee (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem  
49Yusup Abrekov (Uzb) Uzbekistan  
50Luc Hagenaars (Ned) Team Eddy Merckx - Indeland  
51Hartono Gunawan (Ina) Customs Cycling Club  
52Vadim Shaekhov (Uzb) Uzbekistan  
53Hafiz Rozli Mohd (Mas) Letua Cycling Team  
54Jason Donald (USA) Kelly Benefit Strategies - Optum Health  
55Abdullah Muhamad Khairul Azizi (Mas) FELDA-T  
56Amirul Anuar Jefri (Mas) Negeri Sembilan  
57Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team  
58Mohd Ekbar Zamanhuri (Mas) Negeri Sembilan  
59Christopher Williams (Aus) Champion System  
60David McCann (Irl) Giant Kenda Cycling Team  
61Mohammad Zangi Abadi (Iri) Vali Asr Kerman  
62Jimmy Pranata (Ina) Polygon Sweet Nice  
63Nik Mohd Azwan Zulkifle (Mas) Polis Diraja Malaysia  
64Mohammad Saufi Mat Senan (Mas) Terengganu Cycling Team  
65Ryan Sherlock (Irl) Giant Kenda Cycling Team  
66Wei Baoxin (Chn) Holy Brother Cycling Team  
67Sarham Miswan (Mas) Malaysia  
68Priya Prasetya Heksa (Ina) Customs Cycling Club  
69Abdul Rashid Ibrahim (Mas) Negeri Sembilan  
70Sayuti Zahit (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem  
71Mohamad Fairet Rusli (Mas) Negeri Sembilan  
72Mohd Fauzan Ahmad Lutfi (Mas) Polis Diraja Malaysia  
73Nara Motoi (Jpn) Terengganu Cycling Team  
74Periklis Ilias (Gre) SP Tableware  
75Alexander Schmitt (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland  
76Md Nurhaimin Awg (Bru) Brunei National Team  
77Mohd Nurshafiq Suhaimi (Mas) Negeri Sembilan  
78Khairul Anuar Ibrahim (Mas) FELDA-T  
79Amirrudin Jamaludin (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem  
80Mohd Yazrul Hisham Zulkefli (Mas) Pahang  
81Lloyd Lucien Reynante (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines  
82Saeed Nateghi (Iri) Vali Asr Kerman  
83Jun Rong Ho (Sin) OCBC Singapore Cycling Team  
84Khairul Naim Azhar (Mas) Sabah  
85Hossein Askari (Iri) Tabriz Petrochemical Team  
86Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Terengganu Cycling Team  
87Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling Team  
88Mark O'Brien (Aus) SP Tableware  
89Mohd Shawal Mohd Shafee (Mas) Letua Cycling Team  
90Li Chao (Chn) Holy Brother Cycling Team  
91Nathan Earle (Aus) Genesys Wealth Advisers  
92Reid Mumford (USA) Kelly Benefit Strategies - Optum Health  
93Hock Seng Gan (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem  
94Daniel Westmattelmann (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland  
95Mohd Akmal Amrun (Mas) Malaysia  
96Reduan Yusof (Bru) Brunei National Team  
97Jesse Anthony (USA) Kelly Benefit Strategies - Optum Health  
98Ng Yong Li (Mas) Letua Cycling Team  
99Alex Coutts (GBr) Giant Kenda Cycling Team  
100Ghader Mizbani Iranagh (Iri) Tabriz Petrochemical Team  
101Guillaume Pont (Fra) SP Tableware  
102Florent Sentuc (Fra) Maramnde 47-F2P  
103Ahmad Fallanie Ali (Mas) WP Kuala Lumpur  
104Marsh Cooper (Can) Kelly Benefit Strategies - Optum Health  
105Yusrizal Usoff (Mas) Terengganu Cycling Team  
106Maxime Martin (Fra) Maramnde 47-F2P  
107Yohan Baudrit (Fra) Maramnde 47-F2P  
108Junaidi Hashim (Sin) OCBC Singapore Cycling Team  
109Michael Creed (USA) Kelly Benefit Strategies - Optum Health  
110Erik Suprianto (Ina) Customs Cycling Club  
111Christoph Springer (Ger) SP Tableware0:00:31 
112Nathan Haas (Aus) Genesys Wealth Advisers0:00:39 
113Hossein Nateghi (Iri) Vali Asr Kerman0:00:41 
114Amin Eslampour (Iri) Vali Asr Kerman  
115Mohd Zulhilmie Afif Ahmad Zamri (Mas) Malaysia0:00:49 
116Mohd Nor Ridzuan Zainal (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team0:00:56 
117Abdullojon Akparov (Uzb) Uzbekistan0:01:35 
118Nazri Mohamad (Mas) WP Kuala Lumpur0:02:07 
119Clemens Fankhauser (Aut) Champion System0:02:20 
120Loh Sea Keong (Mas) WP Kuala Lumpur (Mas) WP Kuala Lumpur0:02:34 
121Gleb Gorbachev (Uzb) Uzbekistan0:02:50 
122Mohd Zamri Salleh (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team0:03:30 
123Salahuddin Mat Saman (Mas) Polis Diraja Malaysia0:04:43 
124Mohd Zailani Mohd Fahmi Irfan (Mas) FELDA-T0:04:44 
125Man Jianren (Chn) Holy Brother Cycling Team0:05:08 
126Jonathan Lovelock (Aus) Genesys Wealth Advisers  
127Behnam Khalilikhosroshahi (Iri) Tabriz Petrochemical Team0:10:44 
128Mohd Al-Ghazali Abd. Hamid (Mas) Malaysia0:12:18 
129Abdul Rahman Abu Hasan (Mas) Sabah  
130Muhammad Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysia0:13:17 
131Jakapan Ruanpae (Tha) Thailand0:18:17 
132Mohd Shahrul Nizam Che Shamsudin (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team  
133Mohd Fadhli Anwar Mohd Fauzi (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team  
134Muhamad Nur Fatoni (Ina) Customs Cycling Club0:19:57 
135Wan Ahmad Zarif Wan Abdul Halim (Mas) Pahang0:21:43 
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Hariff Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team51 pts
2Anuar Manan (Mas) Terengganu Cycling Team42 
3Ioannis Tamouridis (Gre) SP Tableware36 
4Rico Rogers (NZl) Giant Kenda Cycling Team28 
5David Kopp (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland22 
6Mehdi Sohrabi (Iri) Tabriz Petrochemical Team20 
7Hossein Nateghi (Iri) Vali Asr Kerman20 
8Ahmad Fakhrullah Alias (Mas) Malaysia18 
9Steele Von Hoff (Aus) Genesys Wealth Advisers18 
10Mart Ojavee (Est) Champion System17 
11Vidal Celis Zabala (Spa) Letua Cycling Team16 
12Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team14 
13Sylvain Pandele (Fra) Maramnde 47-F2P14 
14Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team13 
15Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team11 
16Kudentsov Sergey (Rus) Polygon Sweet Nice11 
17Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team10 
18Matthias Friedemann (Ger) Champion System10 
19Boris Shpilevsky (Rus) Tabriz Petrochemical Team10 
20Jaan Kirsipuu (Est) Champion System9 
21Shinpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team7 
22Wan Mohd Najmee Wan Mohamad (Mas) WP Kuala Lumpur6 
23Jean Mespoulede (Fra) Maramnde 47-F2P6 
24Mohd Zamri Salleh (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team6 
25Muradjan Halmuratov (Uzb) Uzbekistan5 
26Behnam Khalilikhosroshahi (Iri) Tabriz Petrochemical Team5 
27Anthony Giacoppo (Aus) Genesys Wealth Advisers4 
28Dani Lesmana (Ina) Polygon Sweet Nice3 
29Fajar Mulia Maruli (Ina) Customs Cycling Club3 
30Seyed Moezeddin Seyed Rezaei Khormizi (Iri) Vali Asr Kerman3 
31Patrick Shaw (Aus) Genesys Wealth Advisers2 
32Toots Oledan (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines2 
33Mark John Lexer Galedo (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines2 
34Markus Eibegger (Aut) Tabriz Petrochemical Team2 
35Mohd Shafari Abd Malik (Mas) WP Kuala Lumpur2 
36Muhammad Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysia2 
37Stefan Ganser (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland1 
38Luc Hagenaars (Ned) Team Eddy Merckx - Indeland1 
39Amirul Anuar Jefri (Mas) Negeri Sembilan1 
40Daniel Westmattelmann (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland1 
41Jesse Anthony (USA) Kelly Benefit Strategies - Optum Health1 
Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team8 pts
2Daniel Westmattelmann (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland5 
3Mark John Lexer Galedo (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines4 
4Jesse Anthony (USA) Kelly Benefit Strategies - Optum Health4 
5Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team2 
6Patrick Shaw (Aus) Genesys Wealth Advisers2 
7Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team2 
8Sylvain Pandele (Fra) Maramnde 47-F2P2 
9Lloyd Lucien Reynante (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines2 
10Shinpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team1 
11Muradjan Halmuratov (Uzb) Uzbekistan1 
12Seyed Moezeddin Seyed Rezaei Khormizi (Iri) Vali Asr Kerman1 
13Suhardi Hassan (Mas) WP Kuala Lumpur1 
Asian Rider Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Hariff Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team12:02:25 
2Mehdi Sohrabi (Iri) Tabriz Petrochemical Team0:00:04 
3Anuar Manan (Mas) Terengganu Cycling Team0:00:06 
4Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team0:00:15 
5Shinpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team0:00:17 
6Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team0:00:18 
7Muradjan Halmuratov (Uzb) Uzbekistan  
8Ahmad Fakhrullah Alias (Mas) Malaysia0:00:19 
9Dani Lesmana (Ina) Polygon Sweet Nice  
10Fajar Mulia Maruli (Ina) Customs Cycling Club  
11Seyed Moezeddin Seyed Rezaei Khormizi (Iri) Vali Asr Kerman  
12Toots Oledan (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines0:00:20 
13Mark John Lexer Galedo (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines  
14Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team0:00:21 
15Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team  
16Mohd Faris Abdul Razak (Mas) Polis Diraja Malaysia  
17Wan Mohd Najmee Wan Mohamad (Mas) WP Kuala Lumpur  
18Mohd Shafari Abd Malik (Mas) WP Kuala Lumpur  
19Bambang Suriyadi (Ina) Polygon Sweet Nice  
20Vladimir Tuychiev (Uzb) Uzbekistan  
21Ericson Obosa (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines  
22Zhao Yiming (Chn) Holy Brother Cycling Team  
23Okart Bualoi (Tha) Thailand  
24Eugen Wacker (Kgz) Letua Cycling Team  
25Adi Putera Yusoff (Sin) OCBC Singapore Cycling Team  
26Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice  
27Amir Mustafa Rusli (Mas) Polis Diraja Malaysia  
28Suhardi Hassan (Mas) WP Kuala Lumpur  
29Iwan Setiawan (Ina) Customs Cycling Club  
30Mohammad Zaki Ramlee (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem  
31Yusup Abrekov (Uzb) Uzbekistan  
32Hartono Gunawan (Ina) Customs Cycling Club  
33Vadim Shaekhov (Uzb) Uzbekistan  
34Hafiz Rozli Mohd (Mas) Letua Cycling Team  
35Abdullah Muhamad Khairul Azizi (Mas) FELDA-T  
36Amirul Anuar Jefri (Mas) Negeri Sembilan  
37Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team  
38Mohd Ekbar Zamanhuri (Mas) Negeri Sembilan  
39Mohammad Zangi Abadi (Iri) Vali Asr Kerman  
40Jimmy Pranata (Ina) Polygon Sweet Nice  
41Nik Mohd Azwan Zulkifle (Mas) Polis Diraja Malaysia  
42Mohammad Saufi Mat Senan (Mas) Terengganu Cycling Team  
43Wei Baoxin (Chn) Holy Brother Cycling Team  
44Sarham Miswan (Mas) Malaysia  
45Priya Prasetya Heksa (Ina) Customs Cycling Club  
46Abdul Rashid Ibrahim (Mas) Negeri Sembilan  
47Sayuti Zahit (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem  
48Mohamad Fairet Rusli (Mas) Negeri Sembilan  
49Mohd Fauzan Ahmad Lutfi (Mas) Polis Diraja Malaysia  
50Nara Motoi (Jpn) Terengganu Cycling Team  
51Md Nurhaimin Awg (Bru) Brunei National Team  
52Mohd Nurshafiq Suhaimi (Mas) Negeri Sembilan  
53Khairul Anuar Ibrahim (Mas) FELDA-T  
54Amirrudin Jamaludin (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem  
55Mohd Yazrul Hisham Zulkefli (Mas) Pahang  
56Lloyd Lucien Reynante (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines  
57Saeed Nateghi (Iri) Vali Asr Kerman  
58Jun Rong Ho (Sin) OCBC Singapore Cycling Team  
59Khairul Naim Azhar (Mas) Sabah  
60Hossein Askari (Iri) Tabriz Petrochemical Team  
61Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Terengganu Cycling Team  
62Mohd Shawal Mohd Shafee (Mas) Letua Cycling Team  
63Li Chao (Chn) Holy Brother Cycling Team  
64Hock Seng Gan (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem  
65Mohd Akmal Amrun (Mas) Malaysia  
66Reduan Yusof (Bru) Brunei National Team  
67Ng Yong Li (Mas) Letua Cycling Team  
68Ghader Mizbani Iranagh (Iri) Tabriz Petrochemical Team  
69Ahmad Fallanie Ali (Mas) WP Kuala Lumpur  
70Yusrizal Usoff (Mas) Terengganu Cycling Team  
71Junaidi Hashim (Sin) OCBC Singapore Cycling Team  
72Erik Suprianto (Ina) Customs Cycling Club  
73Hossein Nateghi (Iri) Vali Asr Kerman0:00:41 
74Amin Eslampour (Iri) Vali Asr Kerman  
75Mohd Zulhilmie Afif Ahmad Zamri (Mas) Malaysia0:00:49 
76Mohd Nor Ridzuan Zainal (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team0:00:56 
77Abdullojon Akparov (Uzb) Uzbekistan0:01:35 
78Nazri Mohamad (Mas) WP Kuala Lumpur0:02:07 
79Loh Sea Keong (Mas) WP Kuala Lumpur (Mas) WP Kuala Lumpur0:02:34 
80Gleb Gorbachev (Uzb) Uzbekistan0:02:50 
81Mohd Zamri Salleh (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team0:03:30 
82Salahuddin Mat Saman (Mas) Polis Diraja Malaysia0:04:43 
83Mohd Zailani Mohd Fahmi Irfan (Mas) FELDA-T0:04:44 
84Man Jianren (Chn) Holy Brother Cycling Team0:05:08 
85Behnam Khalilikhosroshahi (Iri) Tabriz Petrochemical Team0:10:44 
86Mohd Al-Ghazali Abd. Hamid (Mas) Malaysia0:12:18 
87Abdul Rahman Abu Hasan (Mas) Sabah  
88Muhammad Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysia0:13:17 
89Jakapan Ruanpae (Tha) Thailand0:18:17 
90Mohd Shahrul Nizam Che Shamsudin (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team  
91Mohd Fadhli Anwar Mohd Fauzi (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team  
92Muhamad Nur Fatoni (Ina) Customs Cycling Club0:19:57 
93Wan Ahmad Zarif Wan Abdul Halim (Mas) Pahang0:21:43 
Malaysian Rider Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Hariff Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team12:02:25 
2Anuar Manan (Mas) Terengganu Cycling Team0:00:06 
3Ahmad Fakhrullah Alias (Mas) Malaysia0:00:19 
4Mohd Faris Abdul Razak (Mas) Polis Diraja Malaysia0:00:21 
5Wan Mohd Najmee Wan Mohamad (Mas) WP Kuala Lumpur  
6Mohd Shafari Abd Malik (Mas) WP Kuala Lumpur  
7Amir Mustafa Rusli (Mas) Polis Diraja Malaysia  
8Suhardi Hassan (Mas) WP Kuala Lumpur  
9Mohammad Zaki Ramlee (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem  
10Hafiz Rozli Mohd (Mas) Letua Cycling Team  
11Abdullah Muhamad Khairul Azizi (Mas) FELDA-T  
12Amirul Anuar Jefri (Mas) Negeri Sembilan  
13Mohd Ekbar Zamanhuri (Mas) Negeri Sembilan  
14Nik Mohd Azwan Zulkifle (Mas) Polis Diraja Malaysia  
15Mohammad Saufi Mat Senan (Mas) Terengganu Cycling Team  
16Sarham Miswan (Mas) Malaysia  
17Abdul Rashid Ibrahim (Mas) Negeri Sembilan  
18Sayuti Zahit (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem  
19Mohamad Fairet Rusli (Mas) Negeri Sembilan  
20Mohd Fauzan Ahmad Lutfi (Mas) Polis Diraja Malaysia  
21Mohd Nurshafiq Suhaimi (Mas) Negeri Sembilan  
22Khairul Anuar Ibrahim (Mas) FELDA-T  
23Amirrudin Jamaludin (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem  
24Mohd Yazrul Hisham Zulkefli (Mas) Pahang  
25Khairul Naim Azhar (Mas) Sabah  
26Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Terengganu Cycling Team  
27Mohd Shawal Mohd Shafee (Mas) Letua Cycling Team  
28Hock Seng Gan (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem  
29Mohd Akmal Amrun (Mas) Malaysia  
30Ng Yong Li (Mas) Letua Cycling Team  
31Ahmad Fallanie Ali (Mas) WP Kuala Lumpur  
32Yusrizal Usoff (Mas) Terengganu Cycling Team  
33Mohd Zulhilmie Afif Ahmad Zamri (Mas) Malaysia0:00:49 
34Mohd Nor Ridzuan Zainal (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team0:00:56 
35Nazri Mohamad (Mas) WP Kuala Lumpur0:02:07 
36Loh Sea Keong (Mas) WP Kuala Lumpur (Mas) WP Kuala Lumpur0:02:34 
37Mohd Zamri Salleh (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team0:03:30 
38Salahuddin Mat Saman (Mas) Polis Diraja Malaysia0:04:43 
39Mohd Zailani Mohd Fahmi Irfan (Mas) FELDA-T0:04:44 
40Mohd Al-Ghazali Abd. Hamid (Mas) Malaysia0:12:18 
41Abdul Rahman Abu Hasan (Mas) Sabah  
42Muhammad Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysia0:13:17 
43Mohd Shahrul Nizam Che Shamsudin (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team0:18:17 
44Mohd Fadhli Anwar Mohd Fauzi (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team  
45Wan Ahmad Zarif Wan Abdul Halim (Mas) Pahang0:21:43 
Team Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Tabriz Petrochemical Team36:08:14 
2Champion System0:00:02 
3Aisan Racing Team0:00:04 
4Terengganu Cycling Team  
5Team Eddy Merckx - Indeland  
6Malaysia  
7Polygon Sweet Nice  
8Le Tua Cycling Team  
9Uzbekistan  
10Genesys Wealth Advisers  
11Wp Kuala Lumpur  
12Giant Kenda Cycling Team  
13Polis Di-Raja Malaysia  
14Marmande 47-F2P  
15Customs Cycling Club  
16Negeri Sembilan  
17Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal Kpt/Utem  
18Holy Brother Cycling Team  
197 Eleven Racing Team By Roadbike Philippines  
20Ocbc Singapore Cycling Team  
21Kelly Benefit Strategies / Optum Health  
22Sp Tableware Pro Team0:00:14 
23Vali Asr Kerman0:00:44 
24Malaysian Armed Forces Cycling Team0:03:48 
25Felda-T0:04:27 
Asian Team Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Tabriz Petrochemical Team36:08:14 
2Aisan Racing Team0:00:04 
3Terengganu Cycling Team  
4Malaysia  
5Polygon Sweet Nice  
6Le Tua Cycling Team  
7Uzbekistan  
8Wp Kuala Lumpur  
9Giant Kenda Cycling Team  
10Polis Di-Raja Malaysia  
11Customs Cycling Club  
12Negeri Sembilan  
13Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal Kpt/Utem  
14Holy Brother Cycling Team  
157 Eleven Racing Team By Roadbike Philippines  
16Ocbc Singapore Cycling Team  
17Vali Asr Kerman0:00:44 
18Malaysian Armed Forces Cycling Team0:03:48 
19Felda-T0:04:27 
Malaysian Team Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Terengganu Cycling Team36:08:18 
2Malaysia  
3Le Tua Cycling Team  
4Wp Kuala Lumpur  
5Polis Di-Raja Malaysia  
6Negeri Sembilan  
7Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal Kpt/Utem  
8Malaysian Armed Forces Cycling Team0:03:44 
9Felda-T0:04:23 

 

Back to top