Cattaneo wins Italian marathon championship

Lechner earns women's title

Full Results

Elite men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Johnny Cattaneo (Team Full Dynamix)3:10:22 
2Mike Felderer (Team Full Dynamix)0:01:22 
3Mirko Celestino (ASD Semperlux Axevo Haibike)0:01:24 
4Marzio Deho (GS Cicli Olympia)0:02:23 
5Ramon Bianchi (GS Scott Racing Team)0:03:23 
6Massimo De Bertolis (Team Full Dynamix)0:04:25 
7Juri Ragnoli (GS Scott Racing Team)0:06:14 
8Johann Pallhuber (Team Silmax Cannodale)0:06:58 
9Martino Fruet (L'arcobaleno Carraro Team)0:08:39 
10Walter Costa (Scapin Stihl Torrevilla MTB)0:10:13 
11Yader Zoli (GS Surfing Shop Sport Promotion)0:10:47 
12Lorenzo Martelli (GS Surfing Shop Sport Promotion)0:10:47 
13Francesco Casagrande (Cicli Taddei)0:11:02 
14Giuseppe Lamastra (Hard Rock FRW)0:11:53 
15Mirko Pirazzoli (Promo-Bike)0:11:53 
16Marco Zappa (WR Compositi Racing)0:12:24 
17Daniele Braidot (Team Bikes Ragusa)0:12:32 
18Andrea Giupponi (ASD Semperlux Axevo Haibike)0:14:07 
19Cristian Cominelli (Tx Active Bianchi)0:14:51 
20Mattia Longa (Club Lombardia Team)0:16:07 
21Nicholas Pettina' (Elettroveneta Corratec)0:16:13 
22Manuele Spadi (Focus Factory Racing Cycling Team MTB)0:16:35 
23Riccardo Milesi (Lissone MTB ASD)0:17:19 
24Antonio Corradini (Viner Factory)0:17:19 
25Oscar Lazzaroni (ASD Semperlux Axevo Haibike)0:17:38 
26Marco Villa (ASD Valcavallina Superbike)0:18:10 
27Luca Braidot (Gruppo Sportivo Forestale ASD)0:19:56 
28Michael Pesse (Cbe Merida ASD)0:19:58 
29Carlo Gattavecchia (Como Bike)0:19:59 
30Luca Zanasca (Cdc Cavaliere)0:20:37 
31Georg Piazza (GS Sunshine Racers S V Nals)0:20:56 
32Fabio Capuzzo (ADV Corratec)0:21:30 
33Marco Cellini (Cicli Taddei)0:21:36 
34Federico Fuser (GS Cicli Olympia)0:22:09 
35Filippo Blanc (Team Silmax Cannodale)0:22:10 
36Filippo Barazzuol (Gt Brondello Pro Team)0:22:11 
37Roberto Crisi (Hard Rock FRW)0:22:43 
38Stefano Bonadei (Lissone MTB ASD)0:23:11 
39Giancarlo Paperini (Cavallino Tenticiclismo)0:23:59 
40Jarno Varesco (L'arcobaleno Carraro Team)0:24:03 
41Luca Bigazzi (Team Errepi FRW)0:24:29 
42Alessandro Fontana (Gruppo Sportivo Forestale ASD)0:24:45 
43Johannes Schweiggl (Team Silmax Cannodale)0:25:04 
44Viktor Paris (GS Sunshine Racers S V Nals)0:25:05 
45Maurizio Solagna (WR Compositi Racing)0:25:06 
46Roger Cantoni (Scapin Stihl Torrevilla MTB)0:27:17 
47Gabriele Depaul (Fassa Bike)0:27:50 
48Roberto Giacobazzi (Cbe Merida ASD)0:28:03 
49Nereo Canale (GS Scavezzon Squadra Corse)0:28:04 
50Davide Belletti (GS Mountain Bike Club Falchi Blu)0:28:05 
51Ivan Degasperi (Team Bsr)0:28:44 
52Fabio Montanari (Team Ciclope Torpado)0:28:46 
53Michele Bonacina (ASD Valcavallina Superbike)0:28:57 
54Walter Manzoni (WR Compositi Racing)0:29:09 
55Gunter Egger (Profi Bike Team)0:29:26 
56Mattia Luboz (GS Cicli Benato)0:29:45 
57Roberto Pesavento (GS Scavezzon Squadra Corse)0:29:48 
58Luca Paniz (Team Biciaio)0:30:02 
59Cristiano Salerno (De Rosa-Stacplastc)0:30:04 
60Tony Longo (Team Full Dynamix)  
61Diego Rosa (Giant Italia Team)0:30:04 
62Simone Colombo (Scapin Stihl Torrevilla MTB)0:30:52 
63Carlo Conforti (Team Scott Pasquini Stella Azzurra)0:31:07 
64Gilberto Perini (Staff Bike 2000)0:31:13 
65Roberto Rinaldini (Cicli Taddei)0:31:45 
66Pietro Sarai (ASD Piscina Irgas 3C)0:31:52 
67Dario Steinacher (Profi Bike Team)0:31:59 
68Vega Burzi (Cicli Taddei)0:32:16 
69Marcello Castellini (Paduano Martina Racing)0:32:56 
70Silvio Massimino (Gt Brondello Pro Team)0:33:03 
71Michael Cornaro (ASD Valcavallina Superbike)0:33:04 
72Mattia Ferraro (Team Todesco)0:33:21 
73Emiliano Ballardini (Team Todesco)0:33:53 
74Silvio Patarini (Paduano Martina Racing)0:33:54 
75Gunther Nocker (Club Sport Rodes Gherdeina)0:34:18 
76Samuele Rossini (Como Bike)0:34:20 
77Flavio Ginocchio (WR Compositi Racing)0:34:47 
78Claudio Segata (Bren Team Trento)0:35:28 
79Alberto Olla (Giorgione Ozierese Carrera)0:35:46 
80Marco De Polo (ASD Team Salvador Rdz)0:36:05 
81Carmine Del Riccio (GS Esercito)0:36:17 
82Francesco Bondi (Team Cube Jolly Wear)0:36:21 
83Francesco Vaia (Team Racing Fiemme Fassa)0:36:26 
84Gianluca Quaia (ASD Team Salvador Rdz)0:36:50 
85Igor Smarzaro (L'arcobaleno Carraro Team)0:37:09 
86Fabio Zampese (ASD Bike Pro Action)0:37:16 
87Gianfranco Degiampietro (Team Racing Fiemme Fassa)0:37:28 
88Marco Artini (Team Scott Pasquini Stella Azzurra)0:37:42 
89Alessandro Trenti (MTB Agnosine)0:37:53 
90Alessio Cellini (Cicli Taddei)0:37:56 
91Marco Agricola (ADV Corratec)0:38:23 
92Alessandro Rostagno (ASD Cicli Giorgio Fulludic)0:38:32 
93Gianandrea Moscatelli (ASD Team 99 Milano)0:38:40 
94Vincenzo Della Rocca (Cubulteria Bike)0:38:51 
95Leonardo Fatichenti (Team Errepi FRW)0:39:12 
96Matteo Mucci (WR Compositi Racing)0:39:12 
97Mauro Rampin (GS Scavezzon Squadra Corse)0:39:25 
98Giovanni Pensiero (Formia MTB Club)0:40:04 
99Fabrizio Zeverini (ASD X-Team Teramo)0:40:20 
100Giorgio Righi (Team Carpentari)0:40:27 
101Carlo Merlo (Scapin Stihl Torrevilla MTB)0:40:38 
102Stefano Facchini (Sportclub Meran Zorzi Kaelte Tech)0:40:39 
103Alessandro Venturelli (ASD Sintesi Corse)0:40:43 
104Luca Rovera (Master Team)0:40:44 
105Rolando Degiampietro (Bren Team Trento)0:40:52 
106Michele Feltre (Miane Bike Team)0:41:07 
107Adriano Varesco (Team Racing Fiemme Fassa)0:41:34 
108Renato Reinaudo (Team Silmax Cannodale)0:41:42 
109Piergiorgio Dellagiacoma (L'arcobaleno Carraro Team)0:42:06 
110Josef Mostosi (GS Cicli Olympia)0:42:07 
111Matteo Donati (Bikeland Team Bike 2003)0:42:09 
112Mattia Penna (Dayco ASD)0:42:27 
113Donato D'aurora (Bike Plus 99 Racing)0:42:30 
114Diego Perathoner (Club Sport Rodes Gherdeina)0:42:48 
115Marco Curcio (GS Surfing Shop Sport Promotion)0:43:19 
116Antonio Brizzo (Lissone MTB ASD)0:43:19 
117Thomas Forer (GS Sunshine Racers S V Nals)0:43:30 
118Christian Nodari (ASD Valcavallina Superbike)0:43:56 
119Severino Lanfranchi (Ciclisti Valgandino)0:44:00 
120Luca Dal Bo (Spezzotto Bike Team Morgantini World ASD)0:44:22 
121Umberto Pastorino (Rapid Bike Cicli Franzi)0:44:29 
122Filippo Melzani (MTB Lodrone)0:44:39 
123Ciro Commesso (Sc Cagliari)0:44:43 
124Fabio Frosini (ASD Testi Cicli)0:44:44 
125Francesco Leoni (Cicli Taddei)0:45:15 
126Diego Beltramo (Gt Brondello Pro Team)0:45:15 
127Marco Oglina (MTB Team Lago Maggiore)0:45:28 
128Marco Madaschi (GS Scott Racing Team)0:45:58 
129Daniele Bondi (Bikeland Team Bike 2003)0:45:59 
130Roberto Capponi (GS Cicli Olympia)0:46:16 
131Fabio Della Vedova (GS Mountain Bike Club Falchi Blu)0:46:40 
132Ivan Zanni (Team Cube Jolly Wear)0:47:23 
133Riccardo Carello (Vc Diavolo Rosso - Dream Team Asti)0:47:35 
134Julio Cesar Claudino (ASD Green Team Verona)0:48:12 
135Andrea Rossi (GS Mountain Bike Club Falchi Blu)0:48:24 
136Stefano Severgnini (Team Todesco)0:49:23 
137Mauro Zorzi (Vigili Del Fuoco Del Trentino)0:49:23 
138Simone Galli (Pontremoli Bike)0:49:24 
139Paolo Bertoncini (Lugagnano Off Road)0:49:25 
140Fausto Gualdi (ASD Sintesi Corse)0:49:59 
141Fabio Tibaldo (GS Sportissimo Top Level)0:50:28 
142Luca Giobelli (ASD Supernova Team)0:50:37 
143Luca Rostagno (ASD Cicli Giorgio Fulludic)0:50:44 
144Gianmaria Falasco (Vc Team Torrebelvicino Vallortigara)0:50:59 
145Davide Cecchin (Team Pamini)0:51:02 
146Roberto Barone (ASD La Fenice)0:51:24 
147Fabio Gelmi (Team Bike San Paolo D'argon)0:51:50 
148Ettore Prati (ASD Ferretti Team Green Devils)0:51:51 
149Pierpaolo Bresciani (Team Giuliani Cicli Arco)0:52:09 
150Manuel Lama (Us Forti E Liberi Forli)0:53:17 
151Lucio Mastrantonio (ASD X-Team Teramo)0:54:15 
152Angelo Quarena (The Bikers Dream Masini)0:54:17 
153Davide Coato (Team Silmax Cannodale)0:54:43 
154Franco Carlotto (Team Granfondo Pinarello)0:54:58 
155Antonangelo Pala (MTB Club Arkitano)0:55:33 
156Dario Giuffredi (ASD Pedale Fidentino)0:55:43 
157Ermanno Borghi (Team Carpentari)0:55:46 
158Alessandro Kravos (Mountain Bici Club Trieste)0:56:30 
159Massimiliano Patrian (Lissone MTB ASD)0:56:33 
160Andrea Cislaghi (ASD Inverno)0:56:35 
161Matteo Colaiacovo (Cicli Sport Mania Aquile Azzurre)0:56:49 
162Luca Pedretti (Lissone MTB ASD)0:56:51 
163Andre Heitman (Bici Club 2000)0:56:51 
164Gianni Panzarini (Drake System Cisterna)0:57:11 
165Mauro Detassis (Team Pedale Vittoria Lavis)0:57:17 
166Carlo Barisan (Sc Solighetto 1919)0:57:21 
167Vincenzo Persico (Axevo-Alba Orobia Bike)0:58:02 
168Riccardo Graziotti (Team Scott Pasquini Stella Azzurra)0:58:10 
169Roberto Clausi (Uc Laigueglia Pacan Bagutti)0:58:14 
170Marco Conter (Nora Racing Team)0:58:38 
171Alessandro Galli (Sc Elba Ovest)0:58:52 
172Adriano Zanasca (Scapin Stihl Torrevilla MTB)0:58:53 
173Massimiliano Fraiegari (ASD Moser)0:58:58 
174Riccardo Vigano' (ASD Valcavallina Superbike)  
175Rocco Cavaliere (Drake System Cisterna)0:58:59 
176Matteo Nefori (ASD Pedale Fidentino)0:59:18 
177Paolo Demonte (ASD Valcavallina Superbike)0:59:36 
178Roberto Coral (Acido Lattico Team)0:59:47 
179Paolo Birello (GS Scavezzon Squadra Corse)0:59:50 
180Mirko Tessaro (Ucs Toffoletto)1:00:00 
181Renato Leoni (Team Giuliani Cicli Arco)1:00:08 
182Luigi Bonfani (Team Biciaio ASD)1:00:15 
183Valentino Dalpiaz (Team Energy Bike)1:01:18 
184Daniele Gherardini (ASD Sintesi Corse)1:01:45 
185Daniele Nocentini (Donkey Bike Club Sinalunga)1:01:46 
186Luca Sandona' (GS Krom)1:02:02 
187Rolando Bortolotti (ASD Blubike)1:02:15 
188Gianmario Biella (Lissone MTB ASD)1:02:26 
189Andrea Capponi (GS Cicli Olympia)1:02:59 
190Fabio Belotti (ASD Brember Valley Sarco Toyota)1:03:03 
191Francesco Gambuti (Us Pedalo' Club Valtramigna)1:03:10 
192Andrea Bulgarelli (GS Sportissimo Top Level)1:03:12 
193Paolo Mencacci (Team Full Dynamix)1:03:26 
194Francesco Ferrari (ASD Pedale Fidentino)1:03:47 
195Ferruccio Massardi (The Bikers Dream Masini)1:03:58 
196Alessandro Tizianel (Ciclo Team Gorgazzo)1:04:08 
197Gianluca Carlotto (GS Scott Racing Team)1:04:22 
198Mario Nava (Orobie Cup)1:04:29 
199Augusto Sarcletti (Emporio Del Ciclo Val Di Non)1:04:31 
200Loris Civiero (Uc Asolo Bike Poggiana)1:04:41 
201Diego Buzzi (L'arcobaleno Carraro Team)1:04:55 
202Marco Cenedella (The Bikers Dream Masini)1:04:58 
203Giulio Ramina (Superbike Pozzetto)1:05:20 
204Davide Bartolini (Donkey Bike Club Sinalunga)1:05:53 
205Silvio Pipoli (Lissone MTB ASD)1:05:53 
206Andrea Borgogno (Scuola Italiana MTB)1:06:35 
207Luigi Nave (ASD Cicli Fontana Domegliara)1:07:35 
208Mario Bianchi (Como Bike)1:08:15 
209Gianluca Bonifazi (Bike Plus 99 Racing)1:08:16 
210Marcello Bartolozzi (Donkey Bike Club Sinalunga)1:08:17 
211Mirco Bianco (Vc Diavolo Rosso - Dream Team Asti)1:08:19 
212Cesare Carminati (GS Cicli Bonadei ASD)1:08:28 
213Orazio Casaccio (GS Societa Ciclismo Telgate)1:08:32 
214Stefano Pagani (ASD MTB Franciacorta Capriolo)1:08:35 
215Carlo Zuccolini (ASD Team Olubra)1:09:38 
216Massimo Monesi (Sc Centro Bici Team Terni)1:09:55 
217Davide Pellegrini (ASD Polisportiva 2 Aceri)1:09:55 
218Pierluigi Zecchin (MTB A Casa Vecia)1:09:57 
219Massimiliano Bertotti (Team Fink ASD)1:10:08 
220Alfredo Varesco (Team Racing Fiemme Fassa)1:10:09 
221Alessio Petrollini (ASD Sessan Bike Sport E Natura)1:10:14 
222Luca Tamanini (Individuale)1:10:45 
223Emidio Trapletti (Team Bike San Paolo D'argon)1:11:27 
224Antonio Marfisi (ASD Jolly MTB)1:11:28 
225Franco Villa (MTB Isera)1:12:05 
226Alessandro Viarino (Team Olmo Albenga)1:12:19 
227Andrea Settequattrini (ASD Severi Bikes)1:12:20 
228Federico Fasan (Grana Padano Bike Team)1:12:23 
229Nunzio Lombardo (Gsd MTB Atap)1:12:27 
230Danilo Cimiotti (ASD Blubike)1:12:31 
231Toni Pizzichemi (ASD Die Hard Team)1:12:39 
232Daniele Rubesa (Sc Cottur ASD)1:13:03 
233Gianfranco Iacobini (Bike Plus 99 Racing)1:13:16 
234Michele Ieraci (Lissone MTB ASD)1:13:26 
235Nicola Atzeni (Sc Cagliari)1:13:27 
236Stefano Semenzin (Team Ddm Diavoli Del Montello)1:14:33 
237Manuel Cesari (Oratorio Zandobbio)1:14:43 
238Sandro Zucchini (Bc Star)1:14:47 
239Gianfranco Monaci (Team Bike Pionieri)1:14:52 
240Davide Miscioscia (Triangolo Lariano Lago Di Como)1:15:31 
241Gioacchino Sforza (Eurobici Orvieto)1:16:01 
242Alberto Bedeschi (L'arcobaleno Carraro Team)1:16:35 
243Giovanni Bazzeghini (Club Lombardia Team)1:16:54 
244Stefano Gherardi (Team Bike San Paolo D'argon)1:16:58 
245Luca Tosolini (Team Granzon)1:17:15 
246Cristian Bentoglio (Team Bike San Paolo D'argon)1:17:52 
247Giovanni Preda (Team Bike San Paolo D'argon)1:18:58 
248Domenico Vallini (Cicli Bacchetti MTB Pertica Bassa)1:19:13 
249Gianfranco Angioli (Staff Bike 2000)1:19:19 
250Silvio Benini (MTB Isera)1:19:21 
251Pierluigi Protani (Drake System Cisterna)1:19:35 
252Gabriele Fabbian (Grana Padano Bike Team)1:19:42 
253Paolo Bussoli (ASD Ferretti Team Green Devils)1:20:07 
254Fabrizio Da Ruos (Miane Bike Team)1:20:17 
255Michele Pagani (ASD MTB Franciacorta Capriolo)1:20:17 
256Stefano Pagani (ASD MTB Franciacorta Capriolo)1:20:17 
257Davide Baldacci (Bikeland Team Bike 2003)1:20:30 
258Renato Sartori (GS Krom)1:20:41 
259Andrea Biasioli (Ti 22 Spirit Team)1:20:56 
260Nicola Colosio (Team Bike San Paolo D'argon)1:21:11 
261Danilo Gemieri (GS Cicli Tosetto Calearo Antenne)1:21:18 
262Daniele Tronconi (GS Surfing Shop Sport Promotion)1:21:28 
263Luca Casotto (ASD Amici MTB Lessona)1:21:50 
264Stefano Bertanza (Acd Bik Bike)1:22:14 
265Giuseppe Serena (Team Racing Fiemme Fassa)1:22:18 
266Massimiliano Bitossi (Team Hoppla' Magis Mavo Infissi ASD Cieffe)1:22:34 
267Marco Manini (Lugagnano Off Road)1:22:34 
268Leandro Del Villano (Meeting Village)1:22:48 
269Roberto Muraca (Team Carpentari)1:22:54 
270Stefano Altieri (ASD Sessan Bike Sport E Natura)1:23:08 
271Paolo Guerra (GS Avis Gualdo Tadino)1:23:09 
272Mauro Montanera (ASD La Fenice)1:23:11 
273Stefano Scremin (Superbike Pozzetto)1:23:11 
274Christian Giura (ASD Sessan Bike Sport E Natura)1:23:18 
275Cristiano Bottichio (The Bikers Dream Masini)1:23:25 
276Stephane Degano (Bisalta Bike)1:24:47 
277Edoardo Commodi (ASD Cerqueto Team Bike)1:25:19 
278Fabio Bondi (Team Carpentari)1:26:08 
279Nicola Loccisano Beggio (Team Carpentari)1:26:08 
280Antonio Maccarone (Individuale)1:26:31 
281Devis Gasparini (Gsc Bertasi)1:27:07 
282Maurizio Ravagni (MTB Isera)1:27:09 
283Antonello Donati (Bikeland Team Bike 2003)1:27:25 
284Andrea Torosantucci (ASD Jolly MTB)1:27:48 
285Andrea Massetti (Bikeland Team Bike 2003)1:27:48 
286Michele Marsiglietti (Bikeland Team Bike 2003)1:27:49 
287Paolo Ritardati (ASD Free Team)1:27:50 
288Andrea Presutti (Cicli Sport Mania Aquile Azzurre)1:28:05 
289Davide Lanzoni (Lissone MTB ASD)1:28:13 
290Emanuele Mucignat (Acido Lattico Team)1:28:52 
291Fabio Stradaroli (GS Surfing Shop Sport Promotion)1:29:05 
292Massimo Ballardini (Vigili Del Fuoco Del Trentino)1:29:06 
293Attilio Romani (Club Lombardia Team)1:29:14 
294Paolo Lizzi (GS Cicli Baldo Trento)1:30:16 
295Nicola Nasuto (F-Solution ASD)1:30:17 
296Mauro Golini (Team Bike Pionieri)1:30:18 
297Stefano Rigotti (MTB Isera)1:30:21 
298Andrea Agostini (Miane Bike Team)1:30:22 
299Omar Lampis (MTB Club Arkitano)1:30:24 
300Paolo Poggi (Team Cicli Zanini)1:30:51 
301Maurizio Pasquali (Gsc Bertasi)1:30:53 
302Sergio Metelli (Montorfano Bike Team)1:30:53 
303Matteo Pialorsi (Cicli Bacchetti MTB Pertica Bassa)1:30:55 
304Alfio Zappella (GS Massi' Supermercati)1:31:11 
305Michele Gallina (Bike Tribe MTB Team)1:31:12 
306Roberto Miatto (Wild Wind Team)1:31:19 
307Antonino Bastino (Lissone MTB ASD)1:31:21 
308Sergio Briosi (Team Giuliani Cicli Arco)1:31:34 
309Christian Stella (Sc Solighetto 1919)1:31:36 
310Flavio Loda (Racing Rosola Bike)1:31:52 
311Daniele Urbinati (GS Cicli Matteoni FRW)1:32:44 
312Francesco Zambelli (MTB Agnosine)1:33:08 
313Nicola Munaretto (Superbike Pozzetto)1:33:14 
314Angelo Riccio (ASD MTB Caiazzo Center)1:33:17 
315Daniele Coppo (Team Cube Jolly Wear)1:33:25 
316Guido Calabassi (GS Cicli Gaudenzi)1:33:37 
317Fausto Belloni (ASD La Orsi Bike)1:33:41 
318Mauro Spezzotto (MTB Moro Maistraki)1:33:41 
319Marco Monticone (Biella Biking)1:33:54 
320Diego Donati (Vertical MTB)1:33:54 
321Agostino Montani (ASD X-Team Teramo)1:33:57 
322Alessandro Baiesi (Only Off Due Ruote)1:34:23 
323Fabio Corrocher (Conegliano Bike Team ASD)1:34:25 
324Marco Cavazza (Only Off Due Ruote)1:34:30 
325Denis Zanoni (Acd Bik Bike)1:35:19 
326Mario Indelicato (Polisportiva Cral Vigili Del Fuoco Genova)1:35:21 
327Fabrizio Zossi (GS Cicli Capodivento Artegna)1:35:21 
328Mauro Lazzaroni (Team Bike San Paolo D'argon)1:35:27 
329Marco Giampietri (Pontremoli Bike)1:36:18 
330Maurizio Lugnan (Rota Magna Team)1:36:26 
331Massimo Galvan (Gc Team Bike Castelgomberto)1:36:28 
332Mattia Zanardi (Team Borghi Racing)1:36:31 
333Pierluigi Guatta (ASD Slowbikers)1:36:31 
334Pierangelo Bosatelli (Team Bike San Paolo D'argon)1:36:32 
335Fabiano Pini (Cicli Bacchetti MTB Pertica Bassa)1:36:46 
336Gino Belli (Como Bike)1:36:47 
337Luigi Meglioli (Ciclo Hobby MTB Team)1:36:52 
338Tiziano Petrigh (ASD Wild Purcit Team)1:37:03 
339Andrea Milani (Team Borghi Racing)1:37:54 
340Fabrizio Fossa (Bike Club 2000 Show Running)1:38:00 
341Claudio Baroncini (GS Luca Pinarello)1:38:55 
342Gianfranco Nucci (Individuale)1:39:49 
343Andrea Salvadoretti (Bike Club 2000 Show Running)1:39:53 
344Eugenio Canni Ferrari (Lissone MTB ASD)1:39:55 
345Emanuele Tarabini (Valsassina X Bike Team)1:40:02 
346Oliviero Valoti (GS Altitude)1:40:13 
347Alessandro Pradelli (GS Sportissimo Top Level)1:40:36 
348Vincenzo Meani (ASD Cycle Classic)1:40:56 
349Andrea Del Piccolo (GS Cicli Capodivento Artegna)1:40:57 
350Rene Irsara (Rodes Val Badia Raiffeisen)1:40:58 
351Antonio Mezzanotte (Bike Plus 99 Racing)1:41:08 
352Gianfranco Galler (Bycicle World Time)1:41:10 
353Lorenzo Ghiddi (Ciclistica Correggio)1:41:23 
354Luca Arioli (San Martino Emme2)1:41:24 
355Mario Biava (Team Bike San Paolo D'argon)1:41:24 
356Pietro Tamassia (GS Pedale Cavezzo)1:41:31 
357Walter Gaiotto (ASD Crocetta Bike Team)1:41:55 
358Mario Bonometti (Piton Futura Team)1:42:11 
359Andrea Morini (As Eco Bike Latina)1:42:19 
360Giacomo Predieri (Team Boomerang)1:42:27 
361Giuseppe Amenta (Gsc Baser Matera)1:42:55 
362Gian Battista Ghilardi (Tekno Bikes Team)1:42:56 
363Michele Bacilieri (Team Borghi Racing)1:43:47 
364Andrea Danesin (MTB A Casa Vecia)1:43:55 
365Giampiero Di Cintio (ASD Ferretti Team Green Devils)1:44:04 
366Luca Monsorno (Individuale)1:44:06 
367Andrea Antenucci (ASD Sessan Bike Sport E Natura)1:44:28 
368Francesco Antonazzo (GS Odolese MTB Conca D'oro)1:44:29 
369Mauro Redolfi (Individuale)1:45:02 
370Giorgio Lazzaro (ASD MTB Long Ride)1:45:48 
371Eduard Lobis (ASD MTB Long Ride)1:45:48 
372Luca Zuccotti (ASD La Fenice)1:45:57 
373Alberto Damoli (Bike Store)1:46:01 
374Richard Maricchio (Rota Magna Team)1:46:05 
375Vanni Pasquetti (Leonardi Racing)1:46:23 
376Stefano Panzetta (Sport Bike Castelmassa)1:46:25 
377Valter Spazzadeschi (Individuale)1:46:40 
378Simone Brighenti (ASD Leonardi Racing Team)1:46:43 
379Valter Bortolin (Lissone MTB ASD)1:47:04 
380Alessio Casagrande (Gsc Bertasi)1:47:17 
381Vincenzo Colozzo (ASD Testi Cicli)1:47:25 
382Francesco Borgonovo (GS Altitude)1:47:37 
383Michele Emiliani (ASD Atletica 85 Faenza)1:48:02 
384Stefano Sola (GS Sportissimo Top Level)1:48:06 
385Fabrizio Agnolin (Team B.Cicli Galassia)1:48:09 
386Alessandro Vincenzi (ASD Team Nepi 90)1:48:12 
387Simone Pasetto (Cicli Tagliaro)1:48:23 
388Marco Zumerle (Cicli Tagliaro)1:48:23 
389Luca Piovesan (ASD Crocetta Bike Team)1:48:46 
390Maurizio Bonomi (Bikers Petosino)1:49:17 
391Fabrizio Bertamini (Individuale)1:49:27 
392Mauro Occhi (ASD Vezza Bike)1:49:40 
393Alberto Rossi (ASD Cicli Capella Racing Team)1:49:40 
394Andrea Pio Ragugini (GS Avis Gualdo Tadino)1:49:49 
395Andrea Fuligni (Only Off Due Ruote)1:49:57 
396Riccardo Pavanel (Conegliano Bike Team ASD)1:50:00 
397Aldo Bozzoni (Racing Rosola Bike)1:50:16 
398Alberto Nicetto (ASD Free Team)1:50:17 
399Massimo Aldrovandi (ASD Inverno)1:50:58 
400Marco Marzadori (Ciclo Hobby MTB Team)1:51:09 
401Paolo Simonetti (Gruppo Generali Trieste)1:51:43 
402Paolo Zago (ASD Sc Prealpi)1:51:56 
403Maurizio Ruco (Grams Bike)1:52:16 
404Alessandro Comincioli (ASD Polisportiva 2 Aceri)1:52:17 
405Luca Conti (Team Dynamis)1:52:17 
406Massimo Zaffignani (Mangusta Bike)1:52:24 
407Giuseppe Alessandrino (ASD Team 99 Milano)1:52:45 
408Piero Battistini (Free Bike Cesena)1:53:18 
409Ettore Bianchini (Ciclistica Montecavolo)1:53:24 
410Luca Bologna (Lgl Bike Team)1:53:24 
411Luca Trentini (Team Giuliani Cicli Arco)1:53:37 
412Cristian Guerzoni (GS Sportissimo Top Level)1:53:43 
413Pietro Rossano Spagni (GS Sportissimo Top Level)1:53:44 
414Giuseppe Bazzoni (ASD Team La Verde)1:53:47 
415Massimiliano Vidali (ASD Team Velociraptors)1:53:50 
416Enrico Spigarelli (ASD Cerqueto Team Bike)1:54:19 
417Nicola Gianni (ASD Ferretti Team Green Devils)1:54:55 
418Roberto Debbi (MTB Adrenalina Team)1:55:20 
419Mario Bisarello (Individuale)1:55:45 
420Vito Cioffi (Drake System Cisterna)1:56:02 
421Enea Casti (Extreme Bike)1:56:06 
422Simone Cardinali (Bike Friends Pontinia)1:56:14 
423Sabino Savaris (Fassa Bike)1:56:26 
424Fiorenzo Detomas (Fassa Bike)1:56:26 
425Piero Naldesi (ASD Ferretti Team Green Devils)1:56:28 
426Luca Ongaro (Team Ecor MTB Schio)1:56:28 
427Daniele Maddalena (ASD Ciclismo Valchiampo)1:57:00 
428Giuseppe Sgarbossa (Uc Asolo Bike Poggiana)1:57:08 
429Fabio Bratti (Team Borghi Racing)1:57:17 
430Federico Soricetti (ASD X-Team Teramo)1:57:34 
431Marco Fornari (Arrampibike)1:58:13 
432Andrea Ercoli (GS Avis Gualdo Tadino)1:58:28 
433Gianluca Le Donne (Bike 99 Paduano Team)1:58:43 
434Roberto Goretti (Eurobici Orvieto)1:59:09 
435Massimo Nardin (ASD La Fenice)1:59:30 
436Carlo Sandrini (GS MTB Group Le Colline)1:59:48 
437Ivo Tocchet (GS Cieffe Forni Banca Della Marca)2:00:28 
438Ado Guidi (ASD Ferretti Team)2:00:37 
439Carlo Simonato (Valentini Team Tum Tam)2:00:52 
440Massimiliano Belletti (ASD Leonardi Racing Team)2:00:53 
441Alessandro Mattucilli (Etruska Bike)2:00:59 
442Sergio Castignani (Etruska Bike)2:00:59 
443Maurizio Barbieri (GS Idita Bike Racing Team)2:01:02 
444Paolo Zemella (GS Esercito)2:01:17 
445Marco Macchi (San Martino Emme2)2:01:23 
446Ivo Pisetta (Ruajan Bike Team)2:01:25 
447Massimiliano Baccini (As Vigili Del Fuoco Latina)2:01:54 
448Gabriele Saetti (GS Sportissimo Top Level)2:01:56 
449Alberto Fantoni (GS Sportissimo Top Level)2:01:56 
450Maurizio Gianotti (GS Sportissimo Top Level)2:02:17 
451Fulvio Tagliaferri (ASD Polisportiva 2 Aceri)2:02:56 
452Antonio Fabi (GS Avis Gualdo Tadino)2:03:37 
453Stefano Grilli (Rampiteam Giulianova)2:03:39 
454Giancarlo Zenere (ASD Calcestruzzi Mascotto)2:03:51 
455Giovanni Dal Martello (ASD Calcestruzzi Mascotto)2:03:51 
456Mirco Belardi (GS Avis Gualdo Tadino)2:04:10 
457Lorenzo Visconti (Individuale)2:04:54 
458Alberto Mombelli (Us Libertas 1911 Brescia)2:04:58 
459Giovanni Brunetti (Trial Bike Lugo)2:05:22 
460Stefano Gambioli (As Eco Bike Latina)2:05:23 
461Danilo Bertolotti (Sc Storo Grafiche Zorzi)2:06:06 
462Luca Zausa (Superbike Pozzetto)2:06:27 
463Marco Barni (Avis Verag Prato Est)2:06:42 
464Marco Camera (Bike Club Gropello)2:06:48 
465Pierfrancesco Bertoni (GS Sportissimo Top Level)2:07:02 
466Marco Pisi (Sc S. Ilario)2:07:21 
467Vasco Rasia (Team Bike Cicli Fortuna)2:08:06 
468Massimo Ghirardo (Casale MTB Team Pinato)2:08:24 
469Massimo Savio (GS Krom)2:08:34 
470Stefano Foti (Aspromonte Bike Ciclotrekking)2:08:40 
471Ferruccio Perini (Sc Cottur ASD)2:08:43 
472Marco Fraccarollo (ASD San Bortolo)2:08:59 
473Paolo Soricetti (ASD X-Team Teramo)2:09:15 
474Edi Tonizzo (Delizia Bike Team)2:09:26 
475Massimo Mazzola (GS Sportissimo Top Level)2:09:34 
476Davide Zamengo (Team Venezia Bike)2:09:38 
477Maurizio Dini (Sc Elba Ovest)2:09:57 
478Massimo Recchia (ASD MTB Long Ride)2:10:02 
479Giuseppe Scala (ASD MTB Long Ride)2:10:02 
480Dawit Fanzone (Sogisport S Spd Wet Life)2:10:04 
481Tony Muolo (F-Solution ASD)2:10:25 
482Emanuele Zanardi (Team Borghi Racing)2:11:08 
483Antonello Cassi (GS Torrile)2:11:39 
484Cristian Bacchetti (Cicli Bacchetti MTB Pertica Bassa)2:12:31 
485Marco Chioda (Bike Club Calcinato)2:13:11 
486Fabio Bertolini (Pontremoli Bike)2:13:14 
487Giovanni Riva (Pedale Lecchese ASD)2:13:28 
488Massimo Mattioli (GS Sportissimo Top Level)2:13:38 
489Andrea Reali (Team Todesco)2:15:01 
490Ettore Urraci (Sa Vida Noa)2:15:18 
491Mauro Biribicchi (Eurobici Orvieto)2:15:33 
492Davide Cremonini (GS Sportissimo Top Level)2:15:38 
493Simone Agresti (ASD Comitato Udace Ferrara)2:15:52 
494Emanuele Favero (MTB A Casa Vecia)2:15:53 
495Giorgio Donigaglia (Pol. Coop Ceramica D'imola)2:16:19 
496Vito Salvador (ASD Sc Prealpi)2:16:32 
497Fabrizio Zanotti (ASD Blackbulls)2:16:36 
498Gioacchino Barone (ASD La Fenice)2:17:06 
499Alessandro Nicolai (GS Sportissimo Top Level)2:17:25 
500Siro Giora (Wild Wind Team)2:17:37 
501Andrea Zilio (ASD Free Team)2:18:16 
502Marco Giovanazzi (L'arcobaleno Carraro Team)2:18:52 
503Sanzio Alessandrini (ASD Pesaro Racing Team)2:19:30 
504Danilo Giusti (Team Giovannelli)2:19:50 
505Leonardo Panerai (As Ciclissimo Bike)2:19:56 
506Nico La Sorda (ASD Bikenergy)2:20:14 
507Marco Vezio Marcello (ASD Bikenergy)2:20:14 
508Paolo Grande (ASD Bikenergy)2:20:14 
509Gianbattista Agazzi (ASD Slowbikers)2:20:38 
510Sandro Golfetto (MTB A Casa Vecia)2:20:45 
511Ivan Siciliano (Wild Wind Team)2:21:08 
512Adriano Zilli (ASD Crocetta Bike Team)2:21:08 
513Daniele Masetti (Only Off Due Ruote)2:21:09 
514Roberto De Osti (Miane Bike Team)2:21:15 
515Diego Maruelli (Cicli Bacchetti MTB Pertica Bassa)2:21:25 
516Giuseppe Paladino (MTB Isera)2:21:52 
517Roberto Di Gennaro (Team Bike O' Clock Pdb)2:22:04 
518Massimiliano Savelli (ASD Ferretti Team)2:22:17 
519Paolo Cocchi (GS Sportissimo Top Level)2:23:30 
520Fabio Negri (Only Off Due Ruote)2:24:08 
521Mauro Maragno (Team Zeromeno)2:24:09 
522Tommaso Barbaro (Gsc Baser Matera)2:24:18 
523Riccardo De Anna (ASD Crocetta Bike Team)2:24:21 
524Pierluigi Pinton (Wild Wind Team)2:24:42 
525Alessandro Lorenzetti (Donkey Bike Club Sinalunga)2:24:46 
526Andrea Malaguti (Team Boomerang)2:25:01 
527William Sabatini (Team Boomerang)2:25:01 
528Gianni Guida (ASD New Downhill)2:25:02 
529Alberto Casarin (MTB A Casa Vecia)2:25:02 
530Donato Toffoletto (Zero 5 Bike Team)2:25:12 
531Pino Barone (GS Fancello Cicli Terranova)2:25:12 
532Enrico Cucchi (GS Sportissimo Top Level)2:25:20 
533Luca Casalgrandi (GS Sportissimo Top Level)2:25:52 
534Fausto Zulli (ASD Jolly MTB)2:26:22 
535Giorgio Mapelli (Team Hyphen Italia MTB)2:26:33 
536Alessandro Giua (GS Fancello Cicli Terranova)2:27:25 
537Andrea Goldin (ASD MTB Long Ride)2:27:37 
538Silvio Rizzo (ASD MTB Long Ride)2:27:38 
539Mauro De Conto (Miane Bike Team)2:27:40 
540Flavio Arlaud (Team Silmax Cannodale)2:27:57 
541Giorgio Granzotto (Conegliano Bike Team ASD)2:27:59 
542Diego Ongaro (Team Ecor MTB Schio)2:28:14 
543Cristian Luzzio (Superbike Pozzetto)2:28:21 
544Andrea Croci (Biker In Liberta')2:28:29 
545Alberto Campetti (Racing Rosola Bike)2:28:29 
546Massimo Collavo (Miane Bike Team)2:29:10 
547Francesco Sgarzi (Team Violi Magazzeno)2:29:31 
548Ernesto Reverberi (ASD Cicli Mazzoni)2:30:55 
549Flavio Cullin (ASD Sbandati Controllati MTB Team)2:31:13 
550Mirko Pasquale (ASD Montanaia Racing)2:31:35 
551Massimo Rolando (ASD Tessiore)2:31:57 
552Giuseppe Vergani (Lissone MTB ASD)2:32:23 
553Marco Ii Pellegrini (Meeting Village)2:32:27 
554Alessandro Tredici (Meeting Village)  
555Alberto Sammarini (GS Pasta Granarolo)2:32:44 
556Nazzareno Virgili (Ascoli Bike Team)2:33:44 
557Marco Cantelli (Team Borghi Racing)2:33:51 
558Stefano Libbra (GS Sportissimo Top Level)2:34:20 
559Tomas Zambelli (Individuale)2:34:59 
560Giuliano Cigarini (GS Sportissimo Top Level)2:35:12 
561Mauro Rizzi (ASD La Fenice)2:35:17 
562Paolo Guerrieri (Speedy Sport)2:35:20 
563Stefano Vecchi (Zara Bikers Team ASD)2:35:21 
564Davide Vecchi (Zara Bikers Team ASD)  
565Cristian Minto (MTB A Casa Vecia)2:35:28 
566Giovanni Zaccardelli (Selle S.Marco Team)2:35:50 
567Mauro Visconti (Polisportiva Bottanuco MTB)2:36:20 
568Aldo Fanti (Bc Star)2:37:57 
569Massimiliano Bon (Gruppo Bastioni Bike)2:38:05 
570Massimiliano Bertolini (MTB Alta Val Baganza)2:38:11 
571Mattia Cominotti (Emporiosport Team2)2:38:25 
572Guido Pizzorno (ASD La Fenice)2:39:38 
573Andrea Guerra (Cicli Bacchetti MTB Pertica Bassa)2:39:42 
574Roberto Castaldini (Speed Bike)2:39:48 
575Graziano Fanin (Superbike Pozzetto)2:40:02 
576Gianluca Casadidio (Etruska Bike)2:40:38 
577Nicola Menini (Vertical MTB)2:41:32 
578Andrea Cavana (Pontremoli Bike)2:41:32 
579Luca Zambelli (ASD Nuovo Parco Dei Ciliegi)2:42:05 
580Alessandro Xausa (Sc Pergine)2:42:07 
581Marcello Dalprato (Adc Solarolese)2:42:21 
582Enrico Centin (GS Montegalda)2:43:17 
583Marcello Cirulli (Team Danymark San Remo)2:44:38 
584Pasquale Cassanelli (GS Bulgarno' Bike 2008)2:44:55 
585Luca Rossi (GS Bulgarno' Bike 2008)2:44:55 
586Gabriele Pedrelli (GS Bulgarno' Bike 2008)2:44:55 
587Gionata Minotti (GS Bulgarno' Bike 2008)2:44:55 
588Alessandro Breschi (Avis Verag Prato Est)2:45:35 
589Fabio Paolini (Avis Verag Prato Est)2:45:35 
590Gianni Bonamici (Avis Verag Prato Est)  
591Andrea Carolo (GS Scavezzon Squadra Corse)2:45:37 
592Silvano Colombiani (Ciclo Parma)2:45:43 
593Robin Ottaviani (ASD Novagli Team Bike)2:46:08 
594Romano Banella (Grams Bike)2:46:29 
595Massimo Mori (Grams Bike)2:46:29 
596Michele Ruco (Grams Bike)2:46:29 
597Fiorenzo Girotto (Leones Treviso MTB Racing Team)2:46:44 
598Marco Durastanti (ASD Gc Anguillara)2:47:02 
599Luigi Lolli (MTB Adrenalina Team)2:47:24 
600Paolo Avi (Traguardo Volante Racing)2:48:21 
601Ezio Adorni (Ac Chiesi Club 97)2:48:47 
602Nicola Zucconi (Mangusta Bike)2:48:47 
603Massimiliano Serafini (Team Boomerang)2:49:10 
604Marco Eusepi (ASD Pesaro Racing Team)2:49:24 
605Flavio Degiampietro (Vigili Del Fuoco Del Trentino)2:49:39 
606Marco Retucci (Team Zanolini Bike Professional)2:50:00 
607Fabio Pasquini (Donkey Bike Club Sinalunga)2:50:14 
608Riccardo Fantini (GS Bulgarno' Bike 2008)2:50:47 
609Gianpaolo Giannini (GS Casentinese)2:51:12 
610Riccardo Vetturini (Leonardi Racing)2:51:16 
611Luca Latini (Leonardi Racing)2:51:16 
612Cristiano Milani (Bike Club Gropello)2:51:38 
613Luciano Venturin (Team Full Dynamix)2:54:15 
614Pierluigi Gabrieli (Evolution Team Focus Italia)2:55:49 
615Andrea Stabile (Lenzi Bike Prato)2:56:46 
616Attilio Bisciaio (GS Avis Gualdo Tadino)2:57:38 
617Marco Ridolfi (GS Avis Gualdo Tadino)2:57:38 
618Marco Ghiglia (Bisalta Bike)2:57:55 
619Roberto Giani (ASD MTB Long Ride)2:58:11 
620Graziano Ponti (ASD MTB Long Ride)2:58:12 
621Giancarlo Piromalli (MTB Adrenalina Team)2:59:05 
622Leandro Severi (GS Sportissimo Top Level)2:59:16 
623Pasquale Bartolini Montanari (GS Bulgarno' Bike 2008)2:59:35 
624Umberto Formosa (Traguardo Volante Racing)3:00:03 
625Edo Azzoni (Zara Bikers Team ASD)3:02:24 
626Giuseppe Aschieri (Zara Bikers Team ASD)3:02:24 
627Tullio Guagliumi (As Vigili Del Fuoco Latina)3:02:31 
628Paolo Polidoro (As Vigili Del Fuoco Latina)3:02:31 
629Armando Pepa (As Vigili Del Fuoco Latina)3:02:31 
630Paolo Reali (Rampilatina Team)3:02:44 
631Paolo Calligola (Team Boomerang)3:05:26 
632Massimo Magagnotti (Focus Italia)3:06:24 
633Marino Dainese (MTB A Casa Vecia)3:07:08 
634Luigino Pagin (MTB A Casa Vecia)3:07:08 
635Fabio Costa (ASD Tessiore)3:07:39 
636Mauro De Candia (Evolution Team Focus Italia)3:08:36 
637Isaia Profeta (Us Libertas 1911 Brescia)3:08:48 
638Daniele Malservigi (Team Borghi Racing)3:09:11 
639Enrico Benzi (GS Bulgarno' Bike 2008)3:09:11 
640Alessandro Grotteschi (GS Bulgarno' Bike 2008)3:09:11 
641Sebastiano Benzi (GS Bulgarno' Bike 2008)3:09:11 
642Davide Lazzari (Team Borghi Racing)3:09:12 
643Gianni Boreggio (Team Borghi Racing)3:09:12 
644Marco Ferrari (Team Borghi Racing)3:09:12 
645Carlo Mazzucco (Giai Team ASD)3:09:53 
646Marco Arienta (ASD MTB Benini Novara)3:10:17 
647Mauro Iosca (ASD Die Hard Team)3:10:59 
648Federico Biasio (Team Borghi Racing)3:11:17 
649Mirco Martignago (Zero 5 Bike Team)3:12:13 
650Secondo Tiberio (Dlf Treviso)3:12:13 
651Antonello Mambrini (Rampilatina Team)3:12:35 
652Carmelo Ursino (Cicli Montanini Alice Ceramica FRW)3:12:59 
653Paolo Redigolo (Zero 5 Bike Team)3:13:07 
654Marco Degano (ASD Wild Purcit Team)3:15:32 
655Roberto Bigo (ASD New Downhill)3:17:18 
656Roberto Puzzovio (ASD MTB4All)3:17:18 
657Paolo Pedrocchi (Zero 5 Bike Team)3:18:30 
658Cesare Rosignoli (Donkey Bike Club Sinalunga)3:18:51 
659Emilio Benocci (Donkey Bike Club Sinalunga)3:18:53 
660Franco Gianotti (Team Olmo Albenga)3:19:06 
661Giorgio Pastorino (Gc Vallestura)3:19:18 
662Alessandro Soave (Bi@Bike Team Andreis)3:19:21 
663Marco Nardella (MTB A Casa Vecia)3:20:52 
664Fausto Rinaldi (GS Sportissimo Top Level)3:20:53 
665Gianpaolo Malaguti (GS Sportissimo Top Level)3:20:53 
666Emanuele Farina (Rampilatina Team)3:21:27 
667Maurizio Gemelli (Rampilatina Team)3:21:27 
668Giovanni Pitruzzella (Parco Bike)3:21:53 
669Massimo Scorsetti (Polisportiva Madignanese)3:24:27 
670Marco Pellegrini (MTB Adrenalina Team)3:27:21 
671Riccardo Mendeni (As Vigili Del Fuoco Latina)3:28:27 
672Piero Magnani (F-Solution ASD)3:28:30 
673Luigi Gabriel (As Vigili Del Fuoco Latina)3:29:42 
674Gianni Banterla (Olimpic Bike Team)3:32:03 
675Ivan Fila (MTB Golosine)3:33:16 
676Fabrizio Pirani (Speed Bike)3:34:24 
677Stefano Tittarelli (GS Avis Gualdo Tadino)3:35:32 
678Massimiliano Guidubaldi (GS Avis Gualdo Tadino)3:35:32 
679Maurizio Nidasio (ASD MTB Long Ride)3:37:54 
680Luca Benzi (Team Borghi Racing)3:39:55 
681Giacomo Ori (Team Borghi Racing)3:39:56 
682Davide Barbirati (Team Borghi Racing)3:39:56 
683Stefano Bertoli (ASD Duchi Cycling Team)3:39:56 
684Fabio Ughetti (Cicli Bacchetti MTB Pertica Bassa)3:40:53 
685Henry Freddi (Cicli Bacchetti MTB Pertica Bassa)3:41:14 
686Claudio Manfredi (Individuale)3:41:34 
687Stephane Maggi (Individuale)3:41:34 
688Fausto Delnevo (Individuale)3:46:44 
689Francesco Del Maestro (Individuale)3:46:44 
690Gino Fabbri (Team Borghi Racing)3:48:38 
691Roberto Masi (Team Borghi Racing)  
692Alessandro Baietti (ASD Bici Bike 93)3:52:52 
693Gianluca Clemente (Avis Verag Prato Est)3:53:32 
694Giuseppe Pucci (Team Inbike MTB)3:53:33 
695Ivano Penna (ASD MTB Italia)4:05:15 
Elite women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Eva Lechner (Team Colnago Arreghini Esercito Filago)3:59:13 
2Michela Benzoni (Lissone MTB ASD)0:02:02 
3Anna Ferrari (Elettroveneta Corratec)0:11:25 
4Sandra Klomp (Scapin Stihl Torrevilla MTB)0:16:00 
5Elena Giacomuzzi (ASD Uc Caprivesi)0:19:35 
6Roberta Gasparini (Pedali Di Marca Team Performance)0:21:09 
7Stefania Zanasca (Scapin Stihl Torrevilla MTB)0:23:34 
8Alessia Ghezzo (Focus Factory Racing Cycling Team MTB)0:24:10 
9Simona Mazzucotelli (GS Massi' Supermercati)0:26:11 
10Sarah Palfrader (Club Lombardia Team)0:29:13 
11Samira Todone (ASD Uc Caprivesi)0:31:31 
12Lorena Zocca (L'arcobaleno Carraro Team)0:35:29 
13Marika Covre (ASD Vivibike Ideal)0:35:31 
14Cristina Roberti (Cicli Taddei)0:35:42 
15Grazia Colturi (Club Lombardia Team)0:43:41 
16Ilse Pertoll (Bike Club Egna Neumarkt)0:44:05 
17Giuliana Massarotto (Pedali Di Marca Team Performance)0:45:27 
18Valentina Salvagni (Como Bike)0:47:27 
19Cristina Dusina (MTB Agnosine)0:47:29 
20Chiara Selva (Spezzotto Bike Team Morgantini World ASD)0:56:49 
21Orietta Tosadori (Team Cube Jolly Wear)0:58:47 
22Chiara Mandelli (ASD Brember Valley Sarco Toyota)1:01:42 
23Rachela Secchieri (Bike Passion Team)1:03:15 
24Francesca Lonardelli (L'arcobaleno Carraro Team)1:06:44 
25Valentina Vallinotto (Lissone MTB ASD)1:07:17 
26Maria Cristina Merloni (GS Surfing Shop Sport Promotion)1:22:28 
27Elisabetta Narducci (Team Bike O' Clock Pdb)1:26:27 
28Elena Pichierri (Team Cicli Zanini)1:26:59 
29Alessandra Teso (MTB Club La Perla Verde)1:35:32 
30Paola Ferretti (GS Sportissimo Top Level)1:39:37 
31Nives Coppola (Spin Bike Pesaro ASD)1:53:31 
32Mariarosa Armandi (Mdl Racing Crew ASD)2:19:57 
33Valentina Treu (Individuale)2:20:12 
34Silvia Ugatti (Team Borghi Racing)2:35:11 
35Annalisa D'eliso (ASD Gc Anguillara)2:36:54 
36Patrizia Graziosi (Individuale)2:46:41 
Back to top