Zordan takes sprint victory

Junior title ends in sprint

Results
1Andrea Zordan (Ita) GCD Contri Autozai Liotto3:08:25 
2Enrico Dalla Costa (Ita) U.S. Montecorona  
3Andrea Fedi (Ita) Gs U. Signori  
4Riccardo Stacchiotti (Ita) Esinplast Spendolini Giammy Team  
5Alex Turrin (Ita) Moro-Scott-Bicycle Line  
6Davide Villella (Ita) Almenno S.B. A.S.D.  
7Luca Olivieri (Ita) Castanese-Piemonte  
8Andrea Toniatti (Ita) A.S.D. Us Ausonia CSI Pescantina  
9Marco Ciccanti (Ita) Esinplast Spendolini Giammy Team  
10Manuel Cazzaro (Ita) Team Sudtirol A.S.D.  
11Marco Bernardinetti (Ita) Guazzolini Coratti - Borgonuovo  
12Simone Bernardini (Ita) U.C. Casano  
13Alberto Petitto (Ita) Italia Nuova Borgo Panigale  
14Pierre Paolo Penasa (Ita) A.S.D. Pavoncelli U.S. Ausonia BZ  
15Emanuel Roberti (Ita) Guazzolini Coratti - Borgonuovo  
16Emanuele Favero (Ita) Giorgione Aliseo Ventilconv.  
17Giuseppe Fonzi (Ita) Pol. Bevilacqua Sport  
18Luca Wackermann (Ita) Cicl.Biringhello  
19Domenico Salviani (Ita) Guazzolini Coratti - Borgonuovo  
20Rudy Lorenzon (Ita) Rinascita Ormelle Pinarello  
21Lorenzo Calzuola (Ita) ASD Gubbio Ciclismo Mocaiana0:00:01 
22Francesco Telari (Ita) A.S.D. F.N. Mengoni Campocavallo  
23Manuel Senni (Ita) Sidermec-F.Lli Vitali  
24Giacomo Berlato (Ita) A.D.Fdb-Car Diesel-V.C Schio 1902  
25Mattia Di Sabatino (Ita) Veloclub Notaresco 999  
26Ezio Galbiati (Ita) Caravatese Inda0:00:02 
27Paolo Toto' (Ita) Club Corridonia0:00:08 
28Luca Maritan (Ita) Vigor - Cycling Team0:00:46 
29Loris Pettinella (Ita) G.S. Sambuceto0:00:48 
30Andrea Cardinali (Ita) Rinascita0:00:51 
31Francesco Casale (Ita) Sidermec-F.Lli Vitali  
32Andrea Concini (Ita) U.C. Valle Di Non  
33Andrea Magni (Ita) G.S. Prealpino A.S.D.  
34Aldo Ghiron (Ita) Ped. Chierese Cartotecnica Chierese0:00:53 
35Gennaro Giustino (Ita) Picardi C. Sorrentina  
36Mattia Beninca' (Ita) V.Veneto Cieffe Forni In  
37Maurizio Mattiacci (Ita) A.S.D. F.N. Mengoni Campocavallo  
38Danilo Pirillo (Ita) Ciclisti Monzesi  
39Antonj Orsani (Ita) Stabbia Iperfinish Pratese Grassi  
40Marcello Bertossi (Ita) Romanese ASD0:00:54 
41Alessandro Tonelli (Ita) Bornato Franciacorta Trissa A.S.D.  
42Alfonso Fiorenza (Ita) US Arianna  
43Luca Cingi (Ita) A.S.D.Cycling Team Nial Nizzoli0:00:55 
44Eric Ravaioli (Ita) S.C. Faentina  
45Giovanni Gaia (Ita) Sidermec-F.Lli Vitali  
46Simone Antonini (Ita) Stabbia Iperfinish Pratese Grassi  
47Filippo Conte Bonin (Ita) Asd C.A.V.I. Carraro Sandrigosport  
48Marco Mazzetto (Ita) Team La Torre  
49Nicolo' Rocchi (Ita) V.C.G.Bianchin-Marchiol-Pizzolon  
50Federico Marchiori (Ita) Giorgione Aliseo Ventilconv.0:01:14 
51Christian Marzoli (Ita) Italia Nuova Borgo Panigale  
52Alessio Mischianti (Ita) Asd Team Cycling Citta' Di Castello  
53Ivan Staniscia (Ita) G.S.Guarenna 20000:02:07 
54Mattia Mosole (Ita) Rinascita Ormelle Pinarello0:02:14 
55Alessandro Forner (Ita) A.S.D.Postumia 73 Dino Liviero Cicl0:02:20 
56Gianluca Milani (Ita) A.S.D.Postumia 73 Dino Liviero Cicl  
57Luca Ferrario (Ita) Cicl.Biringhello  
58Paolo Tedone (Ita) G.S. Tugliese  
59Giuseppe De Facentis (Ita) San Ferdinando E.Bombini0:02:43 
60Matteo Fontana (Ita) U.S.Biassono Asd  
61Mirco Maestri (Ita) A.S. Team Airone  
62Tiziano Trevisan (Ita) Asd Junior Team Sorgente-Pordenona0:02:45 
63Mattia Vigano' (Ita) U.S.Biassono Asd  
64Andrea Comuzzi (Ita) Caneva - Record - Eliogea  
65Samuele Conti (Ita) Ciclisti Monzesi  
66Loris Cirino (Ita) U.C. Casano  
67Pietro Mina (Ita) Team Ambra Cavallini - Vangi  
68Marco Morettini (Ita) ASD Gubbio Ciclismo Mocaiana  
69Alessio Bellagamba (Ita) US Arianna  
70Riccardo Ricci (Ita) SS Aquila  
71Ivan Belotti (Ita) Team Giorgi A.S.D.  
72Eugenio Bani (Ita) Team Ambra Cavallini Vangi  
73Matteo Piazza (Ita) Gcd Contri Autozai Liotto  
74Mauro Marcassoli (Ita) Trissa Team Bornato F.C. A.S.D.  
75Paolo Mondini (Ita) Asd Gs Banca Pop.Emilia Romagna  
76Luca Sacchetti (Ita) V.C. Novarese - Italia Vacanze.Com  
77Simone Camilli (Ita) G.S. U. Signori Lazio  
78Michele Scartezzini (Ita) U.S. Azzanese  
79Marco Guadagnini (Ita) Doping Free Biringhello  
80Stefano Tonin (Ita) GS Pressix Zanon Tosetto  
81Andrea Crema (Ita) Romanese ASD  
82Simone Besana (Ita) Ciclisti Monzesi  
83Marco D'urbano (Ita) Veloclub Notaresco 999  
84Davide Cimolino (Ita) J.T. Pmp Industries Danieli0:03:44 
85Emanuele Ferro (Ita) Pedale Castanese A.S.D.  
86Bruno Nappini (Ita) Esperia Rolfo V.I.0:04:07 
Back to top