Mezgec slips away for stage win

Vrecer maintains race lead

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Luka Mezgec (Slo) Sava3:15:24 
2Radoslav Rogina (Cro) Loborika Favorit Team0:00:03 
3Jan Polanc (Slo) Radenska0:00:04 
4Blaž Furdi (Slo) Adria Mobil  
5Harald Totschnig (Aut) Tyrol Team  
6Mitja Mahoric (Slo) Adria Mobil0:00:07 
7Mathias Wiele (Ger) Jenatec Cycling  
8Emanuele Bindi (Ita) Meridiana Kamen Team  
9Adam Homolka (Cze) WSA - Viperbike  
10Laurence Warabasse (USA) United States  
11Georg Preidler (Aut) Tyrol Team  
12Dylan Van Baarle (Ned) Rabobank Continental  
13Robert Vrecer (Slo) Perutnina Ptuj  
14Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika Favorit Team  
15Danail Andonov Petrov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo  
16Florian Vogel (Swi) Switzerland  
17Marc Goos (Ned) Rabobank Continental  
18Tadej Valjavec (Slo) Manisaspor Cycling Team  
19Daan Oliver (Ned) Rabobank Continental  
20Luka Grubic (Cro) Croatia0:00:15 
21Nikola Aistrup (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland  
22Jakub Kratochvila (Cze) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer0:00:17 
23Jesper Asselman (Ned) Rabobank Continental  
24Nathan Brown (USA) United States  
25Christopher Roth (Ger) Seven Stones  
26Emanuel Kišerlovski (Cro) Loborika Favorit Team  
27Rasmus Guldhammer (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland  
28Andi Bajc (Slo) Manisaspor Cycling Team  
29Anton Vorobyev (Rus) Itera - Katusha  
30Michael Rasmussen (Den) Christina Watches  
31Martin Gujan (Swi) Switzerland  
32Viacheslav Kuznetsov (Rus) Itera - Katusha  
33Nick Van Der Lijke (Ned) Rabobank Continental  
34Darko Blaževic (Cro) Meridiana Kamen Team  
35Matej Mugerli (Slo) Perutnina Ptuj  
36Martin Riska (Svk) RC ARBÖ Gourmetfein Wels  
37Konny Looser (Swi) Switzerland  
38Kristijan Fajt (Slo) Adria Mobil  
39Melvin Boskamp (Ned) Rabobank Continental  
40Roy Hegreberg (Nor) Sparebanken Vest - Ridley  
41Tomaš Buchacek (Cze) PSK Whirlpool - Author  
42Ruediger Selig (Ger) Jenatec Cycling  
43Gavin Mannion (USA) United States  
44Jirji Hudecek (Cze) PSK Whirlpool - Author  
45Kjetil Andreas Ertsas (Nor) Trondhjems VK  
46Michael Schwaiger (Aut) WSA - Viperbike  
47Stephen Gallagher (Irl) Forme Procycliste Sanlamere  
48Nikita Novikov (Rus) Itera - Katusha  
49Fabian Giger (Swi) Switzerland  
50Urs Huber (Swi) Switzerland  
51Martin Boubal (Cze) Veloclub Ratisbona  
52Josef Hosek (Cze) PSK Whirlpool - Author  
53Ian Boswel (USA) United States  
54Michael Valgren Andersen (Den) Glud & Marstrand - LRO  
55Bruno Radotic (Cro) Meridiana Kamen Team  
56Andreas Hofer (Aut) Tyrol Team  
57Daniel Petrov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo  
58Marek Canecky (Svk) Manisaspor Cycling Team  
59Alexander Gufler (Ita) Sudtriol Cyclismo Team  
60Håvard Jordbrekk Blikra (Nor) Sparebanken Vest - Ridley  
61Ahmet Akdilek (Tur) Manisaspor Cycling Team  
62Stefan Rucker (Aut) WSA - Viperbike  
63Ole Martin Ølmheim (Nor) Sparebanken Vest - Ridley  
64Michael Hümbert (Ger) Seven Stones  
65Vladimir Kerkez (Slo) Sava  
66Matija Kvasina (Cro) Loborika Favorit Team  
67Sondre Gjerdevik Sortveit (Nor) Joker Merida  
68Dmitry Ignatiev (Rus) Itera - Katusha  
69Zvonimir Pokupec (Cro) Croatia  
70Stefan Rabitsch (Aut) RC ARBÖ Gourmetfein Wels  
71Jeremy Yates (NZl) Manisaspor Cycling Team  
72Markus Götz (Aut) WSA - Viperbike  
73Domenico Agosta (Ita) Meridiana Kamen Team  
74Martin Schöffmann (Aut) WSA - Viperbike  
75Christofer Stevenson (Swe) Sparebanken Vest - Ridley  
76Florian Bissinger (Ger) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer  
77Žolt Der (Srb) Serbia  
78Gašper Švab (Slo) Sava  
79Kristijan Ðurasek (Cro) Loborika Favorit Team  
80Gernt Auer (Aut) RC ARBÖ Gourmetfein Wels  
81Nik Burjek (Slo) Sava  
82Oliver Johr (Ger) Seven Stones  
83Stanislav Kozubek (Cze) PSK Whirlpool - Author  
84Fillip Eidsheim (Nor) Sparebanken Vest - Ridley  
85Francesco Avanzo (Ita) Sudtriol Cyclismo Team  
86Klemen Štimulak (Slo) Radenska  
87Primož Šegina (Slo) Adria Mobil  
88Stefan Stadler (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer  
89David Wöhrer (Aut) Tyrol Team  
90Manuel Hillebrand (Ita) Sudtriol Cyclismo Team  
91Matthias Gade Jakobsen (Den) Glud & Marstrand - LRO  
92Johan Frederik Ziesler (Nor) Sparebanken Vest - Ridley  
93Florian Gaugl (Aut) Tyrol Team  
94Petr Bencik (Cze) PSK Whirlpool - Author  
95Martin Lind (Den) Christina Watches  
96Stefan Kirchmair (Aut) Tyrol Team  
97Manuel Cazzaro (Ita) Sudtriol Cyclismo Team  
98Tommy Frengen Evensen (Nor) Trondhjems VK  
99Sebastian Lander (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland  
100Petr Lechner (Cze) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer  
101Maximilian Werda (Ger) KED-Bianchi Team Berlin  
102Mikhail Antonov (Rus) Itera - Katusha0:00:49 
103Kasper Jebjerg (Den) Glud & Marstrand - LRO  
104Robert Jenko (Slo) Radenska  
105Jimmy Sørensen (Den) Glud & Marstrand - LRO  
106Bug Robinson (Nor) Joker Merida  
107Mirco Widmer (Swi) Switzerland  
108Aljaž Hocevar (Slo) Adria Mobil  
109Matthias Hoefler (Aut) WSA - Viperbike  
110Mariano Giallorenzo (Ita) Meridiana Kamen Team  
111Dragan Spasic (Srb) Serbia  
112Riccardo Zoidl (Aut) RC ARBÖ Gourmetfein Wels  
113Franz - Josef Streit (Ger) Veloclub Ratisbona  
114Lawson Craddock (USA) United States0:00:57 
115Jaka Bostner (Slo) Radenska0:01:00 
116Massimo Demarin (Cro) Loborika Favorit Team0:01:14 
117Florenz Knauer (Ger) Seven Stones0:01:16 
118Alberto Di Lorenzo (Ita) Meridiana Kamen Team  
119Rene Jorgensen (Den) Christina Watches0:01:34 
120Michael Reihs (Den) Christina Watches  
121Kaspar Larsen Schjønnemann (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland  
122Jure Golcer (Slo) Perutnina Ptuj  
123Gregor Gazvoda (Slo) Perutnina Ptuj  
124Matej Marin (Slo) Perutnina Ptuj  
125Dejan Bajt (Slo) Perutnina Ptuj  
126Tomas Danacik (Cze) PSK Whirlpool - Author0:01:56 
127Klemen Mihelizza (Slo) Radenska0:02:00 
128Pavel Gorenc (Slo) Adria Mobil  
129Marco Peinhaupt (Aut) ARBÖ Bundes Austria0:02:19 
130Foxwill (GBr) Forme Procycliste Sanlamere  
131Paul Lang (Aut) ARBÖ Bundes Austria0:02:22 
132Jovan Zekavica (Srb) Serbia  
133Jack Adams (GBr) Forme Procycliste Sanlamere0:02:25 
134Urban Ferencak (Slo) Radenska0:02:28 
135Arne Kenzler (Ger) Jenatec Cycling0:02:31 
136Rick Ampler (Ger) Jenatec Cycling  
137Alexey Tsatevich (Rus) Itera - Katusha  
138Thomas Gutmann (Aut) ARBÖ Bundes Austria  
139Nikola Kozomara (Srb) Serbia  
140Alexander Fritz (Aut) ARBÖ Bundes Austria  
141Philipp Rechenbach (Ger) KED-Bianchi Team Berlin  
142Kristan Sobota (Den) Christina Watches  
143Nejc Bešter (Slo) Sava  
144Christian Moberg Jorgensen (Den) Glud & Marstrand - LRO  
145Konstantin Liebenow (Ger) Jenatec Cycling0:02:39 
146Svetoslav Tchanliev (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo  
147Espen Halvorsen Bjørgan (Nor) Trondhjems VK  
148Adrian Gjolberg (Nor) Joker Merida  
149Esad Hasanovic (Srb) Serbia  
150Børge Godejord (Nor) Nesset CK  
151Philipp Grömer (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer  
152Dean Podgornik (Slo) Manisaspor Cycling Team  
153Ola Inge Drøpping (Nor) Nesset CK  
154Daniel Gollmann (Aut) ARBÖ Bundes Austria  
155Christoph Sokoll (Aut) RC ARBÖ Gourmetfein Wels  
156Nicolai Steensen (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland0:02:53 
157Jürgen Hauk (Aut) ARBÖ Bundes Austria0:03:02 
158Jan Sokol (Aut) RC ARBÖ Gourmetfein Wels0:03:05 
159Dexter Gardias (GBr) Forme Procycliste Sanlamere  
160Jure Zrimšek (Slo) Sava0:03:16 
161Serhat Sert (Tur) Konya Torku Seker Spor - Vivelo  
162Mirac Kal (Tur) Konya Torku Seker Spor - Vivelo  
163Vladimir Koev (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo0:03:19 
164Igor Rudan (Cro) Croatia0:03:23 
165Mathias Fiedler (Ger) Veloclub Ratisbona0:03:35 
166Julian Kern (Ger) Seven Stones0:03:43 
167Ivan Stevic (Srb) Serbia0:03:48 
168Christopher Brand (Ger) Veloclub Ratisbona0:03:51 
169Markus Schwarzhuber (Ger) Veloclub Ratisbona0:04:04 
170Adrian Aas Stien (Nor) Trondhjems VK0:04:18 
171Kristian Løberg (Nor) Trondhjems VK0:06:46 
172Lars Pria (Rom) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer0:06:55 
173Eric Pidun (Ger) KED-Bianchi Team Berlin0:07:03 
174Marc Hester (Den) Christina Watches  
175Erik Schulze (Ger) KED-Bianchi Team Berlin  
176Bastian Faltin (Ger) KED-Bianchi Team Berlin  
177Robert Orr (GBr) Forme Procycliste Sanlamere  
178Ingar Stokstad (Nor) Joker Merida  
179Martin Notøy Nevstad (Nor) Nesset CK0:07:06 
180Ðani Simcic (Cro) Croatia  
181Kevin Leveghi (Ita) Sudtriol Cyclismo Team0:07:13 
182Thomas Reichard (Ger) Jenatec Cycling0:08:22 
183Lasse Bøchmann (Den) Glud & Marstrand - LRO0:09:43 
184Mats Lohne (Nor) Joker Merida0:10:09 
185Sebastian Wotschke (Ger) KED-Bianchi Team Berlin0:14:42 
DNFRicky Enø Jørgensen (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland  
DNFAlexander Nordhoff (Ger) Seven Stones  
DNFAnders Tombre Pettersen (Nor) Trondhjems VK  
DNFMarco Guglielmi (Ita) Sudtriol Cyclismo Team  
DNFAdam Rayner (Irl) Forme Procycliste Sanlamere  
DNFRob Squire (USA) United States  
DNFAlexander Hervåg (Nor) Nesset CK  
Sprint 1 - Svetvincenat, km. 94
#Rider Name (Country) TeamResult
1Viacheslav Kuznetsov (Rus) Itera - Katusha5 pts
2Robert Jenko (Slo) Radenska3 
3Massimo Demarin (Cro) Loborika Favorit Team1 
Sprint 2 - Kršan, km. 126
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mitja Mahoric (Slo) Adria Mobil5 pts
2Robert Vrecer (Slo) Perutnina Ptuj3 
3Klemen Štimulak (Slo) Radenska1 
Mountain 1 - Pazin (Cat. 2) km. 30
#Rider Name (Country) TeamResult
1Riccardo Zoidl (Aut) RC ARBÖ Gourmetfein Wels3 pts
2Gašper Švab (Slo) Sava2 
3Dean Podgornik (Slo) Manisaspor Cycling Team1 
General classification after stage 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Robert Vrecer (Slo) Perutnina Ptuj3:23:56 
2Mitja Mahoric (Slo) Adria Mobil0:00:25 
3Harald Totschnig (Aut) Tyrol Team0:00:26 
4Blaž Furdi (Slo) Adria Mobil0:00:32 
5Marc Goos (Ned) Rabobank Continental  
6Dylan Van Baarle (Ned) Rabobank Continental0:00:34 
7Radoslav Rogina (Cro) Loborika Favorit Team0:00:35 
8Laurence Warabasse (USA) United States0:00:40 
9Luka Mezgec (Slo) Sava0:00:46 
10Gavin Mannion (USA) United States0:00:47 
11Daan Oliver (Ned) Rabobank Continental0:00:48 
12Matej Mugerli (Slo) Perutnina Ptuj  
13Florian Vogel (Swi) Switzerland0:00:49 
14Adam Homolka (Cze) WSA - Viperbike0:00:51 
15Tadej Valjavec (Slo) Manisaspor Cycling Team0:00:52 
16Dmitry Ignatiev (Rus) Itera - Katusha  
17Stanislav Kozubek (Cze) PSK Whirlpool - Author0:00:54 
18Jirji Hudecek (Cze) PSK Whirlpool - Author0:00:55 
19Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika Favorit Team0:00:56 
20Nathan Brown (USA) United States0:00:57 
21Jesper Asselman (Ned) Rabobank Continental  
22Tomaš Buchacek (Cze) PSK Whirlpool - Author  
23Kristijan Fajt (Slo) Adria Mobil0:00:58 
24Mathias Wiele (Ger) Jenatec Cycling0:00:59 
25Nick Van Der Lijke (Ned) Rabobank Continental0:01:03 
26Nikita Novikov (Rus) Itera - Katusha  
27Michael Rasmussen (Den) Christina Watches0:01:04 
28Viacheslav Kuznetsov (Rus) Itera - Katusha  
29Fabian Giger (Swi) Switzerland  
30Matija Kvasina (Cro) Loborika Favorit Team  
31Christopher Roth (Ger) Seven Stones0:01:05 
32Luka Grubic (Cro) Croatia  
33Jan Polanc (Slo) Radenska0:01:06 
34Kristijan Ðurasek (Cro) Loborika Favorit Team  
35Georg Preidler (Aut) Tyrol Team0:01:06 
36Michael Hümbert (Ger) Seven Stones0:01:07 
37Nik Burjek (Slo) Sava0:01:08 
38Rasmus Guldhammer (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland0:01:09 
39Vladimir Kerkez (Slo) Sava  
40Stefan Rabitsch (Aut) RC ARBÖ Gourmetfein Wels0:01:10 
41Danail Andonov Petrov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo0:01:11 
42Klemen Štimulak (Slo) Radenska  
43Johan Frederik Ziesler (Nor) Sparebanken Vest - Ridley0:01:12 
44Konny Looser (Swi) Switzerland0:01:13 
45Håvard Jordbrekk Blikra (Nor) Sparebanken Vest - Ridley  
46Josef Hosek (Cze) PSK Whirlpool - Author0:01:14 
47Gašper Švab (Slo) Sava  
48Emanuel Kišerlovski (Cro) Loborika Favorit Team0:01:15 
49Ian Boswel (USA) United States  
50Andreas Hofer (Aut) Tyrol Team0:01:17 
51Christofer Stevenson (Swe) Sparebanken Vest - Ridley  
52Petr Bencik (Cze) PSK Whirlpool - Author  
53Lawson Craddock (USA) United States0:01:17 
54Martin Riska (Svk) RC ARBÖ Gourmetfein Wels0:01:18 
55Michael Valgren Andersen (Den) Glud & Marstrand - LRO  
56Alexander Gufler (Ita) Sudtriol Cyclismo Team  
57Martin Schöffmann (Aut) WSA - Viperbike  
58Urs Huber (Swi) Switzerland0:01:19 
59Marek Canecky (Svk) Manisaspor Cycling Team  
60Roy Hegreberg (Nor) Sparebanken Vest - Ridley0:01:20 
61Ruediger Selig (Ger) Jenatec Cycling  
62Martin Boubal (Cze) Veloclub Ratisbona  
63Fillip Eidsheim (Nor) Sparebanken Vest - Ridley  
64Sebastian Lander (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland  
65Andi Bajc (Slo) Manisaspor Cycling Team0:01:21 
66Daniel Petrov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo  
67Domenico Agosta (Ita) Meridiana Kamen Team  
68Primož Šegina (Slo) Adria Mobil  
69Emanuele Bindi (Ita) Meridiana Kamen Team0:01:21 
70Darko Blaževic (Cro) Meridiana Kamen Team0:01:22 
71Jeremy Yates (NZl) Manisaspor Cycling Team  
72Manuel Cazzaro (Ita) Sudtriol Cyclismo Team  
73Martin Gujan (Swi) Switzerland0:01:23 
74David Wöhrer (Aut) Tyrol Team0:01:24 
75Jakub Kratochvila (Cze) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer0:01:25 
76Michael Schwaiger (Aut) WSA - Viperbike  
77Sondre Gjerdevik Sortveit (Nor) Joker Merida  
78Stephen Gallagher (Irl) Forme Procycliste Sanlamere0:01:26 
79Bruno Radotic (Cro) Meridiana Kamen Team  
80Florian Bissinger (Ger) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer  
81Manuel Hillebrand (Ita) Sudtriol Cyclismo Team0:01:27 
82Nikola Aistrup (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland0:01:28 
83Kjetil Andreas Ertsas (Nor) Trondhjems VK0:01:30 
84Stefan Rucker (Aut) WSA - Viperbike0:01:34 
85Florian Gaugl (Aut) Tyrol Team0:01:37 
86Melvin Boskamp (Ned) Rabobank Continental0:01:38 
87Stefan Stadler (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer  
88Tommy Frengen Evensen (Nor) Trondhjems VK  
89Maximilian Werda (Ger) KED-Bianchi Team Berlin0:01:39 
90Mariano Giallorenzo (Ita) Meridiana Kamen Team  
91Stefan Kirchmair (Aut) Tyrol Team0:01:41 
92Matthias Gade Jakobsen (Den) Glud & Marstrand - LRO0:01:42 
93Anton Vorobyev (Rus) Itera - Katusha0:01:45 
94Ahmet Akdilek (Tur) Manisaspor Cycling Team0:01:46 
95Markus Götz (Aut) WSA - Viperbike  
96Petr Lechner (Cze) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer  
97Kasper Jebjerg (Den) Glud & Marstrand - LRO0:01:46 
98Gernt Auer (Aut) RC ARBÖ Gourmetfein Wels0:01:47 
99Jimmy Sørensen (Den) Glud & Marstrand - LRO0:01:49 
100Žolt Der (Srb) Serbia  
101Zvonimir Pokupec (Cro) Croatia0:01:50 
102Robert Jenko (Slo) Radenska0:01:52 
103Riccardo Zoidl (Aut) RC ARBÖ Gourmetfein Wels0:01:55 
104Ole Martin Ølmheim (Nor) Sparebanken Vest - Ridley0:01:56 
105Oliver Johr (Ger) Seven Stones0:01:57 
106Bug Robinson (Nor) Joker Merida0:02:03 
107Francesco Avanzo (Ita) Sudtriol Cyclismo Team0:02:05 
108Dejan Bajt (Slo) Perutnina Ptuj0:02:07 
109Matthias Hoefler (Aut) WSA - Viperbike0:02:09 
110Massimo Demarin (Cro) Loborika Favorit Team0:02:11 
111Mikhail Antonov (Rus) Itera - Katusha  
112Aljaž Hocevar (Slo) Adria Mobil0:02:13 
113Martin Lind (Den) Christina Watches0:02:16 
114Gregor Gazvoda (Slo) Perutnina Ptuj0:02:17 
115Dragan Spasic (Srb) Serbia0:02:24 
116Jure Golcer (Slo) Perutnina Ptuj0:02:25 
117Jaka Bostner (Slo) Radenska0:02:26 
118Michael Reihs (Den) Christina Watches0:02:32 
119Alberto Di Lorenzo (Ita) Meridiana Kamen Team0:02:40 
120Florenz Knauer (Ger) Seven Stones  
121Franz - Josef Streit (Ger) Veloclub Ratisbona0:02:42 
122Rene Jorgensen (Den) Christina Watches0:02:43 
123Mirco Widmer (Swi) Switzerland0:02:44 
124Kaspar Larsen Schjønnemann (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland0:02:56 
125Tomas Danacik (Cze) PSK Whirlpool - Author0:02:58 
126Matej Marin (Slo) Perutnina Ptuj0:03:00 
127Pavel Gorenc (Slo) Adria Mobil0:03:10 
128Kristan Sobota (Den) Christina Watches0:03:28 
129Klemen Mihelizza (Slo) Radenska0:03:35 
130Foxwill (GBr) Forme Procycliste Sanlamere0:03:42 
131Alexey Tsatevich (Rus) Itera - Katusha0:03:43 
132Jovan Zekavica (Srb) Serbia  
133Dean Podgornik (Slo) Manisaspor Cycling Team0:03:44 
134Esad Hasanovic (Srb) Serbia0:03:52 
135Christoph Sokoll (Aut) RC ARBÖ Gourmetfein Wels0:03:56 
136Rick Ampler (Ger) Jenatec Cycling  
137Marco Peinhaupt (Aut) ARBÖ Bundes Austria  
138Espen Halvorsen Bjørgan (Nor) Trondhjems VK0:03:57 
139Nejc Bešter (Slo) Sava  
140Jack Adams (GBr) Forme Procycliste Sanlamere0:03:59 
141Urban Ferencak (Slo) Radenska0:04:01 
142Svetoslav Tchanliev (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo0:04:02 
143Adrian Gjolberg (Nor) Joker Merida0:04:08 
144Philipp Rechenbach (Ger) KED-Bianchi Team Berlin  
145Konstantin Liebenow (Ger) Jenatec Cycling0:04:09 
146Thomas Gutmann (Aut) ARBÖ Bundes Austria  
147Børge Godejord (Nor) Nesset CK0:04:10 
148Ola Inge Drøpping (Nor) Nesset CK  
149Alexander Fritz (Aut) ARBÖ Bundes Austria0:04:13 
150Nicolai Steensen (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland0:04:16 
151Nikola Kozomara (Srb) Serbia0:04:19 
152Jure Zrimšek (Slo) Sava0:04:21 
153Paul Lang (Aut) ARBÖ Bundes Austria  
154Christian Moberg Jorgensen (Den) Glud & Marstrand - LRO0:04:31 
155Philipp Grömer (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer0:04:33 
156Vladimir Koev (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo0:04:35 
157Daniel Gollmann (Aut) ARBÖ Bundes Austria0:04:43 
158Jan Sokol (Aut) RC ARBÖ Gourmetfein Wels  
159Dexter Gardias (GBr) Forme Procycliste Sanlamere0:04:50 
160Serhat Sert (Tur) Konya Torku Seker Spor - Vivelo0:04:56 
161Jürgen Hauk (Aut) ARBÖ Bundes Austria0:05:01 
162Mirac Kal (Tur) Konya Torku Seker Spor - Vivelo0:05:04 
163Ivan Stevic (Srb) Serbia0:05:15 
164Igor Rudan (Cro) Croatia0:05:16 
165Julian Kern (Ger) Seven Stones0:05:17 
166Arne Kenzler (Ger) Jenatec Cycling0:05:25 
167Christopher Brand (Ger) Veloclub Ratisbona0:05:38 
168Adrian Aas Stien (Nor) Trondhjems VK0:05:53 
169Mathias Fiedler (Ger) Veloclub Ratisbona0:06:14 
170Markus Schwarzhuber (Ger) Veloclub Ratisbona0:06:35 
171Ingar Stokstad (Nor) Joker Merida0:08:18 
172Martin Notøy Nevstad (Nor) Nesset CK0:08:20 
173Robert Orr (GBr) Forme Procycliste Sanlamere0:08:30 
174Kristian Løberg (Nor) Trondhjems VK  
175Eric Pidun (Ger) KED-Bianchi Team Berlin0:08:34 
176Lars Pria (Rom) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer0:08:45 
177Marc Hester (Den) Christina Watches0:08:48 
178Ðani Simcic (Cro) Croatia  
179Bastian Faltin (Ger) KED-Bianchi Team Berlin0:08:49 
180Erik Schulze (Ger) KED-Bianchi Team Berlin0:08:51 
181Kevin Leveghi (Ita) Sudtriol Cyclismo Team0:08:53 
182Thomas Reichard (Ger) Jenatec Cycling0:09:45 
183Lasse Bøchmann (Den) Glud & Marstrand - LRO0:10:34 
184Mats Lohne (Nor) Joker Merida0:11:51 
185Sebastian Wotschke (Ger) KED-Bianchi Team Berlin0:16:31 
Sprint classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mitja Mahoric (Slo) Adria Mobil5 pts
2Viacheslav Kuznetsov (Rus) Itera - Katusha5 
3Robert Vrecer (Slo) Perutnina Ptuj3 
4Robert Jenko (Slo) Radenska3 
5Klemen Štimulak (Slo) Radenska1 
6Massimo Demarin (Cro) Loborika Favorit Team1 
Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Riccardo Zoidl (Aut) RC ARBÖ Gourmetfein Wels3 pts
2Gašper Švab (Slo) Sava2 
3Dean Podgornik (Slo) Manisaspor Cycling Team1 
Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Rabobank Continental10:13:41 
2Adria Mobil0:00:05 
3United States0:00:11 
4Loborika Favorit Team0:00:48 
5PSK Whirlpool - Author0:00:53 
6Tyrol Team0:00:56 
7Perutnina Ptuj0:01:04 
8Itera - Katusha0:01:09 
9Switzerland0:01:13 
10Sava0:01:20 
11Manisaspor Cycling Team0:01:39 
12WSA - Viperbike0:01:41 
13Meridiana Kamen Team0:01:47 
14Sparebanken Vest - Ridley0:01:49 
15RC ARBÖ Gourmetfein Wels0:01:58 
16Seven Stones0:02:00 
17Team Concordia Forsikring - Himmerland0:02:04 
18Sudtriol Cyclismo Team0:02:14 
19Glud & Marstrand - LRO0:02:18 
20Radenska0:02:23 
21ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer0:02:36 
22Christina Watches0:02:57 
23Jenatec Cycling0:04:20 
24Konya Torku Seker Spor - Vivelo0:04:34 
25Trondhjems VK0:05:12 
26Joker Merida0:05:29 
27Serbia0:05:36 
28Croatia0:06:07 
29Forme Procycliste Sanlamere0:07:07 
30Veloclub Ratisbona0:07:31 
31ARBÖ Bundes Austria0:10:16 
32KED-Bianchi Team Berlin0:12:28 
33Nesset CK0:14:47 
Back to top